Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Komentáře k článku

11.12.2005 22:58

Měli by rodiče on-line sledovat své děti?

Na některých školách se zavedl „vynikající“ systém: veškeré známky učitel ihned po hodině zanese do počítače a každý rodič může přes internet sledovat, jak se jeho dítko učí. Nebo v mateřské školce jsou kamery, a tak lze sledovat (pod heslem) svoje dítě, co právě dělá. Přijde vám to správné? Možná je to jen o zvyk, ale já bych opravdu nechtěl, aby mě někdo takhle sledoval a já nemohl uniknout. A jsem rád, že jsem tomu unikl.

Něco jiného udělám a něco jiného řeknu

Představme si ty známky ve škole. Budu nečekaně vyzván k tabuli, jenže jsem úplně dutý a dostanu pětku. Řekl bych to doma? Možná ano, ale možná ne, prostě se napříště naučím a nechám se vyvolat, čímž to „smažu“.

Žákovská knížka (pokud se to ještě vede) se stejně musí podepisovat málokdy a není důvod se do ní dívat „jen tak“. Takže je to takový strašák napůl, protože mi „přece věří“. Jenže když rodič může do známek nahlédnout tak lehce třeba z práce v pauze před obědem? Třeba jak dopadla písemka? Někde je to dokonce tak „zvrhlé“, že se automaticky pošle SMS, takže se to ten rodič prostě dozví.

Výsledkem je, že se z žáka stane stroj na známky - nezáleží „jak to bylo“, důležité je jen to hodnocení, protože to se ukáže hned. A takový žák pak nemá moc šancí na vysvětlení - do té doby si každý rodič udělá názor sám.
Má to samozřejmě jednu výhodu - pokud bych dostal pětku a řekl bych to, až bych přišel domů, dostal bych hned „zčerstva“ vynadáno. Takhle se to dozví už s předstihem a než přijdu domů, tak ta „zlost“ a moment překvapení částečně vyprchá.

Ale stejně se mi to nelíbí. O tom prostě si mám rozhodnout sám.

Kamery - vrchol špehování

Představte si, že chodíte do školky. Jste dítě, ale ne zas tak malé. Děláte s kamarády různé lumpárny, házíte po sobě různými věcmi, perete se, zavíráte se na záchodě atd. A všechno to jsou věci, o kterých víte, že se dělat nemají, ale když se nikdo nekouká, tak proč ne..

Odpoledne by přišel rodič a hned by začal hubovat, co jste to všechno přes den dělal. A vy ani nevíte, co všechno vlastně viděl. A nemůžete tomu nijak zabránit, prostě se pořád musíte chovat ukázkově...

Jako dítě bych to nechtěl. Jako rodič bych to taky nechtěl. Tak k čemu to je?

Ach ne
pixy, 11.12.2005 23:31

Strašlivá představa, chraň nás ruka páně před takovými službami... :(((

No já nevím
Leondegrance, 11.12.2005 23:54

Nechutný je na tom ten pocit, který se musí dostavit. když vím, že není úniku.
Ale zas tak podivné a hlavně nové to není. Rodič se přece snaží i bez podobného systému mít přehled jak jeho dítko prospívá. Kontroluje „žákajdy“, chodí na „třídka“ a dělá podobné vylomeniny.
Skoro mi to příjde jako opsání kruhu zpět na vesnici, kde se nedalo utajit nic.
Souhrnem - nic nového se podle mě až tak neděje, ale je to dosti trapné a něco to o autorech této vymoženosti vypovídá.

No já také nevím
David Kořínek, 12.12.2005 7:13

Kamery ve školce bych nijak zvlášť neřešil, a kdybych byl rodič „školkového“ dítěte, tak bych je asi i uvítal. Zálaží totiž také na „inteligenci“ rodičů. Je přece jasné, že i ty nejmenší děti si musí všechno zkusit a pomalu si začít hledat směr, kterým se budou ubírat. Pokud je rodič dostatečně chytrý, nějaké šarvátky s kamarády ve školce pomine a navíc může taková kamera jednak přiblížit nějaký hezký okamžik nebo pomoci řešit spory a příčiny nehod.
Ideální by bylo, kdyby si děti ve školce kameru moc neuvědomovali.

Na základní škole už je to něco jiného - jakmile dítě dospějej do věku 12 - 13 let, začne věk rebélie a v tom případě - pokud bude doma kvůli sledovacímu systému stále za něco peskováno - jakmile překročí práh školy, může začít dělat „lumpárny, které nikdo nevidí.“ A to se pak budou učitelé i rodiče divit, jak se ze „stroje na známky“ a celkem chytrého žáka může stát pěkný „sígr“ a lempl - případně i drzoun. Osobně myslím, že to je jen slabý odvar - najdou se i děti, které to poženou ještě dále, ale to už nechám na Vaší představivosti.
Ve školách bych pro online zámky byl, ale zpřístupňoval bych je jen na prvním stupni. Na druhém stupni bych je zpřístupnil pouze něklikrát do roka (např. ve čtvrdletích) a při zvláštních situacích (extra úspěch na školní akci, tužka zabodnutá do oka spolužáka a tak).

Ale ja vim
Raven, 12.12.2005 8:54

Ja si to v podstate zazil. Na zakladni skole, kam jsem chodil, vyucovala moje meminka. Takze mela vsechny me prusvihy a spatne znamky drive, nez z internetu... Hodne zalezi na rodicich, ale prumerny rodic podle mne NEBUDE sve deti zbytecne peskovat. I kdyz svet speje do sracek...

To bude neco jako skolni Velky Bratr...
error414, 12.12.2005 9:30

To bude neco jako skolni Velky Bratr.
A za chvilu kamery budeme davat sousedum do loznice.

Nekdo vazne nemysli

Budoucnost ...
Nikola, 12.12.2005 11:57

Nelíbí se mi to ani trochu, ale obávám se, že takový je vývoj. Za pár let tu možná budeme diskutovat o tom, zda je správné očipovat (operativně vložit elektronický chip umožňující sledování identity, polohy, a kdovíčeho ještě) dítě hned po narození anebo až v určitém věku :-(

To ne
error414, 12.12.2005 15:40

Cipuji se zvirata tak proc ne deti. To uz je vazne, myslim to cipovani, omezovani osobni svobody.

Jsem rad ze se toho snad nedoziju.

..učitelé?
filip, 13.12.2005 12:39

V situaci rodiče školou povinného dítěte se nacházím již několik let. A musím říct, že myšlenka on-line kamery ve třídě mně několikrát napadla a byl bych věru rád, kdyby tam fakt byla. Ovšem já bych ji využil pro KONTROLU PRÁCE UČITELE (resp. vychvatele ve školce atd). Velmi často mívám pocit, že právě práce učitele není v pořádku .....

Odp: ..učitelé?
Nikola, 13.12.2005 22:48

A proč kontrolovat jen učitele? Co takhle ustanovit nějaký Úřad pro dohled nad povinnostmi rodičů? Do každého bytu, do každé místnosti kameru ...
Nebo máte pocit, že za výchovu vašeho dítka nese primární odpovědnost učitel, který má na starosti více než dvacet žáků ve třídě po dobu 45 minut?

Odp2: ..učitelé?
romantik, 16.12.2005 23:30

Po dobu školního vyučování mají za děti odpovědnost učitelé. A to nejdůležitější, totiž zdraví žáků, se jim často nepodaří ochránit.

Odp: ..učitelé?
error414, 14.12.2005 7:31

Nekdy si to zkuste ucit a uvidite jake to je .
Zarucuju VAm ze po nekolika 45 minutovych hodinach
budete mit chut ty male medvidky zavrazdit

Odp2: ..učitelé?
Raven, 15.12.2005 13:14

Musím upřímně souhlasit... Navíc je krásné, že rodiče žáků, kteří jsou ve škole nejproblémovější také rádi dělají problémy učitelům snažícím se je zvládnout.

kamery
Irenka, 18.12.2005 22:42

na jednu stranu chápu, o co se autoři těch kamer snaží, ale na druhou stranu to je hrozný omezování svobody, vždyt i děti mají svá práva, at si mají kamery, ale at to nemuže nikdo sledovat a je to v trezoru na záznamech a když bude nějakej spor nebo něco, tak se na to mužou lidi podívat na požádání a ev. ten spor objasnit, ale on-line sledování? to je skoro jak gestapo. představa, že by moji rodiče věděli do detailu, co jsem vyváděla ve škole mi nahání husí kůži. a známky na internet? ve čtvrdletí snad, ale jinak proč, když se to píše do žákovský a ta se každý měsíc podepisuje. jinak jsem z vesnice a paní ředitelka jezdila s mým tatínkem autobusem, takže to bylo spolehlivější než internet, ale přes internet se přece všechno řešit nedá

Sledování dětí?
David, 19.12.2005 10:26

Já myslím, že celý problém souvisí s článkem: Kam zmizela odpovědnost rodičů? Moc se mi tam líbil názor realisty (doporučuji se podívat)! Opravdu je asi potřeba se nejdříve zamyslet, jak a k čemu máme děti vychovávat a podle toho volit prostředky. Aniž bychom měli jasno, kam smeřovat výchovu, je dohadování o kamerách nesmyslné. Fakt je, že v tom nemá jasno ani ministerstvo školství a už vůbec ne ministryně!

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.