Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

12.12.2005 13:28

Pomáhat bude Červený krystal

Když se řekne Červený kříž, každému je hned jasné, o čem je řeč. Tato záchranářská organizace s velkou tradicí pomáhá lidem tam, kde je to nejvíce třeba, například při přírodních katastrofách, občanských válkách nebo epidemiích.

S názvem Červený kříž se ale nesetkáme úplně všude na světě. Ač to vypadá na první pohled trošku divně, záchranářský červený kříž na bílém poli vadí představitelům islámského náboženství. Proto se organizace Červený kříž v islámských zemích jmenuje Červený půlměsíc a používá se vlajka s půlměsícem na bílém poli.

Není kříž jako kříž

Dá se pochopit, že znakem křesťanství je kříž a znakem islámu je půlměsíc. Avšak všiml jsem si, že křesťanský kříz vypadá trošku jinak než ten záchranářský nebo ten na státní vlajce Švýcarska. Kříž, který vídáme na kostelech je svislý a obdélníkový, naopak záchranářský symbol je symetrický a čtvercový.

Aby toho ale nebylo málo a asi aby dosavadní zmatek v symbolech nebyl tak snadno rozluštitelný, přibyl ke kříži a půlměsíci ještě krystal. Má se jednat tentokrát o nábožensky neutrální znak, aby žádné náboženství nebylo ukřivděno. Díky tomu může do záchranářské organizace vstoupit i izraelská záchranná služba, která má na své vlajce červenou šesticípou hvězdu. Znamená to, že se nadále budeme setkávat s křížem a půlměsícem, nově i s krystalem, ale s šesticípou hvězdou nikoli. Proti hvězdě byly arabské státy a bylo jim vyhověno.

Zjednodušený krystal?

Přijde mi, že nový symbol by mohl být klidně nazván diamantem nebo čtvercem. Ale chápu, že najít takový znak, který by nevadil nikomu a ničemu, je velmi těžké. Ať už je zvolený název zvolen jakkoli, přece jen se grafické zpracování neubrání některým asociacím... Škarohlídi totiž můžou na vlajce vidět kosočtverec. Já se přiznám, že tam ten vulgární symbol vidím. Vůbec se netěším na to, až budou někteří vtipálkové na vlajku Červeného krystalu domalovávat určitou část... :-(

No já si myslím, že obavy z domalování...
Nikola, 12.12.2005 15:57

No já si myslím, že obavy z domalování určité části symbolu, které v tom vidíte jsou liché. Do té volné části totiž přijde identifikační znak národní společnosti, v případě Izraele to je červená Davidova hvězda izraelské humanitární agentury Magen David Adom.
A mimochodem, existuje ještě jeden znak o kterém se toho moc neví a to je Červený lev a slunce, který používal v letech 1923-79 Irán.

Proč by obavy ...
Kráťa, 12.12.2005 17:41

měly být liché ? Určitě se mi podaří někoho přemluvit, aby do toho čtverce domaloval tu čárku a já potom kolem NÍ (není myšlena TA čárka) namaluji blesky !

Odp: Proč by obavy ...
pixy, 12.12.2005 18:50

Především si myslím, že to opravdu nehrozí, protože výskyt tohoto symbolu na území Česka a Slovenska se dá očekávat naprosto minimální - jinde ve světě totiž nikoho nenapadne tam něco domalovávat... Vy jste vážně jak malí - viz komentáře u http://blok.rozanek.cz/?p=1420

Pixy ...
Kráťa, 12.12.2005 19:45

a) nesmíte všechno brát tak vážně !
b) houby víte, co se v tomto politicky korektním světě stane. Já to vidím tak, že ve snaze být korektnější než Korekťák, na ten čtverec za chvíli přejdou všichni. A „dobrovolně“.

Odp: Proč by obavy ...
Nikola, 12.12.2005 19:29

No jistě, a není třeba ani jezdit až na Blízký východ, začít můžete i u nás, třeba u dopravní značky „Hlavní silnice“ :-)

Odp2: Proč by obavy ...
Kráťa, 12.12.2005 19:40

Kolem Vámi zmiňované značky se blesky malují velice špatně - na vzduch malovat neumím.

Odp3: Proč by obavy ...
Nikola, 12.12.2005 21:45

Ano, naštěstí.

Odp4: Proč by obavy ...
Aleš Janda, 12.12.2005 21:52

Bože můj, to jsou rozhovory :-):-):-)

Dotaz do pléna
Vladimír Kindl, 13.12.2005 8:10

Jaká je vlastně souvislost mezi záchranářským, švýcarským a tím křesťanským křížem? Nebo že by podobnost čistě náhodná?

Odp: Dotaz do pléna
Nikola, 13.12.2005 10:27

Při vzniku Červeného kříže v roce 1863 byla za symbol organizace zvolena barevně obrácená Švýcarská vlajka. Podobnost tedy není náhodná.

Odp: Dotaz do pléna
Nikola, 13.12.2005 11:06

Ještě pro úplnost. Kříž, který je použit na švýcarské vlajce, a který byl použit barevně obrácený pro znak MČK, se nazývá řecký kříž a je původním symbolem křesťanství. Prodloužením svislého břevna řeckého kříže vzniká takzvaný kříž latinský, který se jako symbol křesťanství používá dodnes.

Není to hloupost?
ADC*Assassin, 16.12.2005 16:52

Podle mě je to pěkná blbost, aby se dohadovalo kvůli s prominutím hloupému obrázku :) a aby kvůli tomu zasedali nějaké rady a snažili se něco společného dohodnout trošku škoda peněz ne?

Odp: Není to hloupost?
Baruška, 14.3.2006 22:54

Ten hloupý obrázek by měl podle mezinarodního humanitarního práva chránit ošetřující personál nemocnic, aby po nich kombatanti nestříleli ; takže nemyslím, že je to úplná blbost. Co se týče Izraele, kvůli kterému byl tento znak přijat, je to jen otázka přesvědčení a víry Izraelců- ale sohlasim, peníze by šly využít i jinak...

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.