Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

28.2.2013 0:37

Letiště Kašpara Havla

Nepolitická rozvaha

Můj život měl dosud dvě základní osy. Závodní motocykly a sportovní letadla. Na závodech jsem strávil 22 sezon a ve všemožných letadlech jsem proseděl za kniplem přes 1500 náletových hodin. S oběma činnostma jsou spjata jména Jana Kašpara a Gustava Havla.

Jan byl leteckým experimentátoram a jeho celoživotní nálet byl asi dvanáct hodin, nicméně jeho přelet z Pardubic do Chuchle ho zapsal do historie letectví jednou provždy, ale za skutečně prvního pilota u nás považuju jeho bratrance Eugena Čiháka s náletem přes 200 hodin. Jan spáchal sebevraždu ve svých 41 letech a Evžen zemřel bez jakéokoliv zájmu a povšimnutí v roce 1958. kdy už byla letadla něčím naprosto samozřejmým.

Gustav byl usměvavý chlapík s ježkem česaným dozadu a patřil k největším střelcům doby, kdy se chystala princezna Jawa přerodit ve skutečnou královnu silnice nebýt její nepochopitelné zákeřné vraždy. „Přece soudruzi nepojedeme do komunismu na motocyklu“. a bylo po ptákách! Gustav zemřel když vezl v bandasce ve Vršovicích držťkovou polívku do Strašnic sobě a kamarádům, když mu vstoupila do cesty paní která se bez rozhlídnutí snažila chytit tramvaj. Po Gusim byl pojmenován jeden z nejtěžších Evropských závodů na tradičních tratích 300 zatáček Gustava Havla, ono je jich ve skutečnosti daleko víc, no ale! Když slyším Hořice, tak se mě v noci bude zdát o čertech.

Jeden by řekl, že by si bylo zasloužilo Ruzyňské letiště pojmenování po Janovi, ale z úcty k historickým názvům kde lidé kdysi obdělávali svoje pole a ženy rodily děti mě Letiště Ruzyně LKPR, nějak vyhovovalo a jeho název přišel samozřejmý.

Václav Havel neměl s letctvým nic společného a prý dokonce lítal trochu nerad. Myslím, že pokud by se po něm mělo něco jmenovat tak by to mohlo být třeba divadlo, knihovna a nakonec proč ne třeba pivovar, ale letiště!!? Ikdyž i zde byly historické precedenty. LK CDG v Paříži nebo ve spokojených státech LK JFK.

Myslím, že prosazování návrhu Fero Feniče a následné politické schválení parlamentem na letiště Václava Havla LK VH. při úpravě ITAT a ICAO byl buď nevhodností nebo dokonce zlomyslností. A tak je „nedej Bože na věčné časy“ držitel pilotního průkazu „Jedna“ navždy vytlačen z pozice toto pojmenování největšího „céčkového letiště“ získat k uctění jeho zásluhy o ČS letectví člověkem který lítal nerad.

Na protest proti porušování pravidel a přehlížení historických názvů k uctění památky lidí kteří v tomto prostoru žili, pro mě navždy bude Letiště Praha - Ruzyňě.

Ze stejné zlomyslnosti navrhuju o šíření názvu „Letiště Kašpara Havla“.

Co byste po VH v Ruzyni, nebo i jinde pojmenovali vy? (Ale, no ták, to snad ne!)

Souhlasím
Z., 3.3.2013 19:39

Naštěstí nelétám, takže ten příšerný název slýchám pouze v tradičně servilní televizi. Jsem potěšen, že kdykoliv se na zpravodajských portálech objeví vedlejší zmínka o LVH (objevena zásilka drog na letišti, například) , v diskuzích se ihned zvedne bouře nevole, podstata zprávy (drogy) je okamžitě zapomenuta a drtivá většina diskutujících volá po návratu Ruzyně. Po Václavu Havlovi bych pojmenoval (přejmenoval) mostecké sídliště Chanov. To jeho osobu vystihuje a reprezentuje zdaleka nejlépe. :-)

Odp: Souhlasím
ivana Kozárová, 4.3.2013 10:53

Ano,je to názorný příklad nevhodně zvoleného jména,které nemá s letištěm a létáním absolutně žádnou souvislost,proto to lidem vadí.

Odp2: Souhlasím
Tlapka, 7.3.2013 12:55

Je mi jedno jak se letiště jmenuje ale jeho přejmenování utčitě stojí hodně peněz. Navíc Ruzyně je pěknější název.

Odp3: Souhlasím
skelet, 8.7.2013 21:41

To víte, že když se vedly debaty jak nazvat zemi před rozdělením státu? Návrh byl i na složeninu Slezmorče Slezko-Morava-Česko.
To je skutečně pravda.

Odp2: Souhlasím
van, 13.3.2013 3:15

Žádná nevhodnost ale odpornost stejná jako Nová huť Klementa Gottwalda, Rudé říjny, Leninovy závody nebo Rudé záře. Prostě hnus!

Odp3: Souhlasím
Tlapka, 13.3.2013 15:38

Ulice Osmého pěšího pluku...

Odp4: Souhlasím
Vlastimil Čech, 9.7.2013 10:34

Vy asi tlapkáte Místkem... :-)
Nebo se pletu? A jak odpovíte na dotaz kde býváte... neříkejte, že odpovíte „Meškám na ulici Osmého pěšího pluku“... Čekal bych, že řeknete: „Bydlím na Osmé, nebo Pěšácké, nebo Plukovní...“ nebo jak se to vlastně v Místku říká...???

Odp5: Souhlasím
Tlapka, 9.7.2013 15:38

Já bydlím a tlapu po velmi slušně pojmenované ulici ale při práci s lidmi se jeden nasměje těm jménům ulic a měst :-)

Odp6: Souhlasím
Vlastimil Čech, 9.7.2013 21:48

No, chtěl jsem se jen optat, jak se v řeči obecné pojmenovává ulice „Osmého pěšího pluku“...Nechce se mi věřit, že by občané drmolili tak nepraktický dlouhý název ulice celý, a v plném znění...

Odp7: Souhlasím
Juras, 11.7.2013 12:57

Po ulici 8. pěšího pluku přindete do Krymu! :-)

Odp8: Souhlasím
Vlastimil Čech, 11.7.2013 13:13

he he he... a té ulici, co vede kolem polikliniky, tam kde parkují auta, prý říkají Místečané „Šámselyzé“... Oni ti lidičkové v Místku mají evidentně dobrý smysl pro lidová místní jména... „U vykopnutého“, „Rubikova křižovatka“...

Odp9: Souhlasím
Vlastimil Čech, 11.7.2013 13:19

A sakra... mrknul jsem se do mapy... TEN KRYM, TEN MNE PONOUKL...takže ta ulice, ta „Šámselyzé“, to je ta, co se oficielně jmenuje „8. pěšího pluku“!... hanba mě propleskla...červenám se a omlouvám.... Ano, vyřešili jste to, Místečani, skvěle... „Bývám na Šámselyzé!“... a je vymalováno! Vtipní kluci...

Odp10: Souhlasím
Juras, 11.7.2013 13:21

Já jsem se díval jenom do mapy. Ty místní názvy tam nejsou :-)

Odp6: Souhlasím
ivana Kozárová, 24.7.2013 11:06

Ahoj,Tlapko,tak už nemáme žádnou kočičku. Márinka umřela 11.1. a její ségra Macinda černá tajuplná 11.7. Mají tedy hrobky vedle sebe a už mi zbyl jen jeden slepej pes,kterej mě vodí,když je tma...Jsem ráda,že tlapeš po slušně pojmenovanejch ulicích!!!;-)

Odp7: Souhlasím
Tlapka, 24.7.2013 12:09

Ahoj Ivanko určitě brzy si tě nějaká kočička pořídí. Kočky to vycítí zvláštním smyslem. V našem městě máme pěkné ulice, třeba Sadová, Rybářská, Nákladní, Na Rybníčku, Masařská, Hrnčířská, dříve Gottwaldova, Horní a Dolní náměstí takové se mi líbí. Zato moje sestra bydlí na ulici „Horní Úlehla“ dříve Koněvova. Narodily jsme se na ulici Mikuláše Zrinského. A ty?

Odp8: Souhlasím
ivana Kozárová, 26.7.2013 19:37

Já v Klicperově ulici.Můj strejda mi říkal opice z Klicperovy ulice;-)

Odp3: Souhlasím
Platfus, 13.3.2013 16:53

Mě pojmenování letiště po Havlovi v podstatě nevadí, i když si umím představit daleko lepší případy institucí na pojmenování. Iniciativa pana Feniče ale ukazuje způsob jak asi napříště bude promlouvat „hlas lidu“ prostřednictvím sociálních sítí. Média už si nemůžou dovolit úplně ignorovat skupinu např. deseti tisíc lidí, kteří se nějak vyjádří, i když to pro každého jednoho znamená stisknout přiblblý tlačítko „👍 To se mi líbí“. Pak už je třeba jen trochu marketingu a úspěch je zaručen. Z toho věru nejásám. Facebookové iniciativy mají něco společného - zaujmou lehce provokativním obsahem, mají jednoduché sdělení a hlavně nic dlouze nereší. Sebevědomí si dodávají svou masovostí - vždyť v jednotě je síla. Podobné pocty ovšem na jiný způsob se dostalo i aktuálně odevšivšímu (to je slovo :-)) prezidentu, ke kterému se během ceremoniálu účastníci davově otočili zády. Hádám, že se s tím budeme setkávat časteji.

Odp4: Souhlasím
ivana Kozárová, 13.3.2013 22:17

Možná je to zkouška,jak manipulovat lépe a rychleji;-)

No, řekl bych že v době mého mládí znal...
racek, 5.3.2013 18:35

No, řekl bych že v době mého mládí znal Evžena Čiháka snad každý. Z tý doby si pamatuji spoustu článků v ABC či VTM, nebo knihu jeho vzpomínek „Jak jsem létal a padal“.
No a naše JAWA a ČZ v těch letech, to srdce zabolí. Ale....Tehdy rozhodlo ani ne tak úvahy o vjezdu do socialismu jako o rozhodnutí investovat do Slovenska a výroby aut. On celý svět tehdy šel do aut a japonský útok ještě nebyl zřetelný a nikdo jim nevěřil. Jo, tenkrát jsme měli motorky a chtěli auta.

Odp: No, řekl bych že v době mého mládí znal...
van, 5.3.2013 20:42

Mít produkt s kterým mohu platit po celém světě jako zlatem je sen z říše pohádek. Po omezení výroby JAWY ,,Péráka,„ (Josef Jozíf) tehdy jednoznačně nejlepšího motocklu na světě, celý svět čuměl na neobvyklou obchodní strategii a čekal co se stane.

Nestalo se nic !! Rudá vražda!

Za úspěšný prodej JAWY motocyklů ,, jsme“ si mohli těch fabrik na auta postavit několik.

JAWA -Janeček Wanderer. Bořím touto miniosvětou mýtus o spojení s dalším průmyslovým a technickým geniem panem Jaroslavem Waltrem. Tito dva pánové se samozřejmě dobře znali a měli k sobě vzájemnou úctu.

Ještěže se pan Ing. Janeček Dr. h.c. nedožil popravy svého dítěte, zemřel v r. 1941. a byl milostivě této potupy ušetřen.

Dílo dokonáno jest.


Chtělo by to sérii článků o českých průmyslnících a konstruktérech, skutečných šlechticů ducha.

Odp2: No, řekl bych že v době mého mládí znal...
ivana Kozárová, 6.3.2013 10:01

Třeba o panu Dr. Vl. Kabešovi,zakladateli a majiteli firmy Aero,konstruktérovi Ing. Novotném,- to by mohl psát můj táta,ale už nemůže... Mám osobní vztah k vozu Popular,který vlastnil můj dědeček a pak tatínek a jemuž za jízdy vyskakovala přední kapota....

Místopis
Z., 7.3.2013 13:16

Pojmenovávání po lidech vždy přináší problémy. Vůbec přitom není nutné, aby šlo o politiky, kteří se při každé změně Velkého Bratra stanou nepohodlnými. Pro některé občany a není jich málo, stačí ruský původ osobnosti (Popov, Pavlov, Čajkovskij) a už dotyčného označují za komunistu. Jedním dechem je třeba dodat, že osobnosti německého původu (Röntgen, Beethoven) jsou pro ně automaticky nacisté. Za naprosto ideální považuji místopisné pojmenování, což je právě Ruzyně. Zřetelné, nezpochybnitelné. Na druhé pozici bych viděl jména charakterizující: ulice Krátká, Vodní, Oblá. Dále pak z říše přírody - Macešková ulice, sídliště Jahodnice. Ale to všechno...je moc jednoduché, podobná řešení nepřinášejí prostor všivákům všeho druhu. Naopak je nutno mlžit, rozmazávat, zpochybňovat, tápat...zkrátka vždy a za všech okolností vydělat. :-)

Odp: Místopis
Vlastimil Čech, 7.3.2013 14:58

Souhlasím... volit taková jména, která není nutno měnit... no jo, ale když oni si ti pojmenovatelé vždycky myslí, že už to tak bude navždycky... Hermann Göring Platz... potom Náměstí Rudé armády, teď myslím náměstí Jiřího z Poděbrad...a co bylo před HG to opravdu nevím... Měnit názvy je jako bourat pomníky... Jsem proti bourání jakýchkoliv pomníků... Pomník je určen k připomenutí něčeho, nebo někoho... a vzpomenout můžeme v dobrém, nebo ve zlém... co je na tom špatného... proč bylo ku příkladu nutné za velikánské peníze bořit pomník JVS v Praze? Jaká to dneska mohla být turistická atrakce... Taková giga „fronta na maso“... Unikát... A koho by dneska urazil pomník Franz Josefa? Jméno ulice, pokud je zachováváno, může připomínat historii, Mlýnská, Stodolní, Na hradbách, Nábřežní...

Odp2: Místopis
ivana Kozárová, 7.3.2013 19:46

Autor pomníku Otakar Švec byl velmi dobrý sochař. Do práce na pomníku byl dotlačen i pohrůžkami a to zejména do monumentální práce,do toho příšerného měřítka. Bylo to velmi těžké vytvořit takové monstrum,aby TO NEPŮSOBILO jako sádrovej zvětšenej trpaslík. A to nepůsobilo.Je strašně těžký udělat tak nadměrněj rozměr.Udělal to jak nejlíp dovedl. Znáte jeho plastiku Motocyklista? Geniální vyjádření pohybu....Švecův život skončil sebevraždou. Myslím,že neunesl,jak mu jeho práce - a nejen ten Stalin - byla neustále ničena.

Odp3: Místopis
Tlapka, 8.3.2013 14:19

Bydlela jsem jednou v Olomouci, ulice Mikuláše Zrinského. Protože nikdo neví, kdo to je, tato ulice může tam být léta páně pořád.

Odp4: Místopis
Tlapka, 8.3.2013 14:21

A tuhle znáte?
Zde Zlatnictví dříve Zelenina na ulici Hrnčířské dříve Gottwaldově voláme policii dříve SNB, že nás vykradli.

Odp5: Místopis
ivana Kozárová, 8.3.2013 18:07

Já bydlela v Klicperově ulici a říkal mi strejda: vopice z Klicperovy ulice...

Odp6: Místopis
Platfus, 10.3.2013 10:59

Já jsem vyrůstal v Praze v Protivově ulici, kterou po sametu přejmenovali na Hněvkovského. Tomu říkám změna k lepšímu :-).

Když jsem se díval, kdo je ten protiva, podle kterého se pojmenovávají ulice, patrně jde o jakéhosi šlechtice Protivu z Doubravice ze 13. století. Takže tak :-).

Odp7: Místopis
ivana Kozárová, 10.3.2013 17:18

Jedna z mých nejlepších kamarádek,na kterou je absolutní spolehnutí se jmenuje Protivńáková.Hněvkovský byl snad doktor.Je to fakt,po lidech těžko pojmenovávat,dav je vrtkavý,jeden se zprotiví a pak se přejmenovává a přejmenovává,pak i překabáťuje....Radši po zvířatech. To by byly ulice: Králičí,Slepičí,Kozí,Papouškova......

Odp8: Místopis
Platfus, 10.3.2013 18:32

Zajímavé, to mi nikdy nedošlo. Ulic pojmenovaných podle kytek je spousta, nakonec celé Zahradní město je toho dokladem. Ale ulic podle zvířat moc neznám. Proč :-)?

Odp9: Místopis
Vlastimil Čech, 10.3.2013 21:47

V Ostravě je Kuří rynek... myslím jsem někde slyšel název místopisný: Dobytčí trh... Ale co ulice, města a obce jsou pojmenovány po zvířatech... tahle debata tu ale už byla... tehdy jsem se divil, že není žádná ulice pojmenována po Cikánech...

Odp10: Místopis
Vlastimil Čech, 10.3.2013 21:49
Odp10: Místopis
van, 10.3.2013 22:42

V bývalém pražském ghettě 1915 byla Cikánská ulice, dnešní Kozí.

Odp11: Místopis
Vlastimil Čech, 11.3.2013 8:03

Tak přece! Aspoň něco... a dneska se jmenuje Romská?

Odp12: Místopis
Tlapka, 11.3.2013 15:26

My máme Hrnčířskou, Pekařskou, Nákladní, Rybářskou a takové pracovní ulice ve městě ale ve čvrti bohatých jsou Šeříkové, Liliové, Karafiátové.

Odp13: Místopis
Tom111, 13.3.2013 23:31

Myslite, ze by to bylo lepsi obracene? Třeba nazvat novou ulici s novymi rodinnými domy třeba Hornicka nebo Nakladni nebo Hrncirska, jak uvadis? Asi ne, ze...

Odp8: Místopis
van, 10.3.2013 18:53

Všechny čtyři jména jsou i lidská.


Králík je soused
Slepička je komentátor zavřený za podvody
Koza byl správce tělocvičny v Roztokách
Papoušek Papoušek oil.

Odp7: Místopis
Juras, 15.9.2013 9:22

Teď je otázka, kde vzalo slovo protiva počátek. Jestli měl šlechtic takové vlastnosti, že slovo protiva zlidovělo podobně jako u Jiřího Grasela, nebo jestli si to jméno nějaký předek vysloužil :-)

Odp3: Místopis
Olix, 11.9.2013 21:28

Příběh Otakara Švece je popsán v knize Gottland. Dobrá kniha.
viz odkaz: http://www.dokoran.cz/index.php?p=book.php&id=335

Odp4: Místopis
ivana Kozárová, 12.9.2013 8:44

Děkuji za tip na knihu. Je pravda,že polští reportéři se tolik nebojí sáhnout do vosího hnízda

Odp5: Místopis
ivana Kozárová, 12.9.2013 9:53

Budu teď pátrat,jak autor sahal do vosích hnízd ve své otčině;-)

Odp6: Místopis
Olix, 12.9.2013 10:23

Jsem zvědavá, co objevíte :-) Knihu jsem přečetla jedním dechem.

Odp7: Místopis
ivana Kozárová, 12.9.2013 12:05

Zajímavá je otázka přístupu k Bohu nejen u našeho zdánlivě ateistického .....I tam,kde je religiosita zdánlivě všude,nemusí být vše tak,jak se to jeví na první pohled. A do tohoto vosího hnízda v Polsku se neradno hrabat- snad se najde zas nějakej novinář odjinud;-)

Odp8: Místopis
Olix, 12.9.2013 14:59

Přístup k Bohu - jaký je asi ten správný... Může být náboženství i bez Boha - boha?

Odp9: Místopis
ivana Kozárová, 12.9.2013 16:11

Myslela jsem tím onu otázku autora ,kterou sám položil ohledně způsobu života u nás v Čechách. V Polsku má údajně na lidi náboženství větší vliv - viz interrupční zákony atp.

Odp10: Místopis
Olix, 12.9.2013 16:31

Ano, už rozumím :-) Ptala jsem se obecně. Občas mám pocit, že se setkávám s religiositou bez Boha či s bohem upraveným podle vlastního obrazu. Pravda se někde poztrácela a zdá se, že ani nechybí...

Odp11: Místopis
ivana Kozárová, 12.9.2013 16:46

Jo,přesně tak.... Lidi se pořád jen mydlej a mydlej,bouraj si baráky ve kterejch bydlej --- no a zapletou do toho třebas i svoje náboženství;-)- viz písničky Jiřího Dědečka

Odp9: Místopis
ivana Kozárová, 12.9.2013 16:43

Může existovat zákonodárství bez zákonodárce?..apoštol Pavel píše: Kdykoli lidé z národů,kteří nemají zákon,činí přirozeně věci zákona,tito lidé,ačkoli nemají zákon,jsou zákonem sami sobě.- viz dopis Římanům.Uzavřením smlouvy Zákona se prokázalo,že nikomu se nedaří odpovídat dokonalým měřítkům...Asi ten přístup k náboženství by měl být nejdřív z této strany....A kromě Mojžíšovského Desatera je tady Kristův zákon o kterém Pavel napsal: Dál noste břemena jedni druhých a tak plňte Kristův zákon/ Galaťanům 6:2 /- A pokud se týká otázky zda může být náboženství bez Boha - to nevím- Ledaže by člověk uctíval věci,peníze,celebrity atakpodobně;-)

Odp10: Místopis
Vlastimil Čech, 12.9.2013 17:38

Prosím dovolte mi popustit mou fantasii.
Představte si svět, kde se rozumní tvorové rozmnožují podobně jako naše včelky, nebo ryby... vyrůstají bez účasti Otce, bez účasti Matky... Pokud se u nich vytvoří náboženský systém, jaký bude?
Konec konců křesťané mají svého Otce-Boha, (Yehovu, Adonai) Muslimové téhož, akorát že se jmenuje Allah, Budhisté svého Buddhu... Nu i Velkých Matek je přehršel... A co moji vymyšlení Ufouni? Matku neznají, otce neznají rodinné vztahy docela jiné, jestli vůbec nějaké... Snad by si mohli i vymyslet nějaké „opium ufounů“ bez boha... snad něco animistického?

Nu, nevím... snad jsem v pánaboha věřící besedníky neurazil...

Odp11: Místopis
ivana Kozárová, 12.9.2013 19:35

V takovém systému vytvoří náboženský systém ten nejchytřejší deprivant k tomu,aby mu sloužil,aby mohl rozumně manipulovat rozumnými pracovitými tvory.Dovedu si představit vzornou organizaci,kde každý přesně plní svoje náboženské povinnosti.Nevylučuju ani dobře vycvičenou náboženskou armádu s výřečnými feldkuráty;-)Šlapalo by to jako hodinky!

Odp11: Místopis
Tlapka, 13.9.2013 10:48

To chce odpověd na otázku, z čeho mají různí Emzíci strach a podle toho pak vede cesta k Bohu Ochránci.

Odp11: Místopis
ivan, 13.9.2013 11:51

O tom už snad přemýšlel každý.

1) Jestli by věřící muslim - křesťan, byl stejně věřící kdyby se narodil v jiné zemi?

2) Jestli by nevěřící zůstali nevěřícíma tak jako tak, a jestli by titéž lidé vyhledávali víru jako takovou? (jedno jakou)

Odp12: Místopis
Olix, 13.9.2013 13:01

Když by se někdo narodil v jiné zemi, už by to byl někdo jiný. Utvářela by ho jiná kultura, výchova. Těžko říci, kým by byl či nebyl. Mám pocit, že člověk si klade otázky po přesahu díky zkušenostem, skutečnostem, ve kterých se ocitne.

Odp13: Místopis
ivana Kozárová, 13.9.2013 14:55

Já si dovolím taky poznámku:je to stará otázka,co je vlastně určující: jestli prostředí - tedy dítě jako tabula rasa - anebo to,co je v člověku,ten vnitřní potenciál,co zdědil po předcích.... no a pak jedna další otázka,zda člověk může učinit osobní zkušenost s tím,co ho přesahuje,zkrátka být osloven Bohem. Příklad: Albert Schweitzer se jednoho rána rozhodl a věděl,že se musí stát lékařem. Jako zavedenej umělec a theolog,uznáván a dobře zajištěn,byl nabádán i svými nejlepšími přáteli,aby se o trpící staral jinak,že může mnohem lépe přispívat svými koncerty etc.- ale on věděl,že učinil nějakou zkušenost,nikomu nevnucoval jakou,ale věděl o tom,co bude a bylo....

Odp14: Místopis
ivan, 13.9.2013 19:47

Začátek dobrý, Ivano, ale závěr nějak vykolejil. Měl jsem na mysli jestli by byl někdo stejně horlivým křesťanem jako muslimem, kdyby o jeho přesvědčení a ochotě až obětovat život za víru, rozhodovala pouhá nahodilost místa kde se narodil. A nebo jestli by nevěřící zůstali nevěřícími bez ohledu na to které náboženství je státem uznané jako jediné správné. (pokud tomu tak je)

Alegorie.

Byť narozen v Evropě, je nemožné aby černoch byl bývalým černochem.

Pana VČ byto určitě zajímalo taky.

Odp15: Místopis
ivan, 13.9.2013 19:49
Odp15: Místopis
ivana Kozárová, 13.9.2013 20:53

To zní skoro jako jestli to má někdo v krvi,či je-li náboženství částí přirozenosti člověka.. Já se narodila v ateistické rodině,babička mě ale nutila křižovat se,modlit jsem se mohla jen německy a ke svatému přijímání už mě nikdo nedostal ani za Boha;-),Byla jsem malá holčička,ale dosti vzpurná,ale pan farář byl rozumný člověk.Nikdy o člověku nerozhoduje nahodilost. Ovlivńují ho jeho vnitřní hnutí a jeho pnutí,a samozřejmě že další lidé,lhostejno v jaké zemi či denominaci. Svobodný duch se nedá zmanipulovat,ˇkdyž manipulaci objeví,vymkne se z ní.Tak,jako jste se nedal zmanipulovat ani Vy. Ale na osobní zkušenosti s tím,co nás,lidi,přesahuje,trvám;-)

Odp16: Místopis
Platfus, 14.9.2013 0:49

Zaujala mě mimo jiné tvoje poslední věta. Máš nějakou osobní zkušenost, která v tobě nějak bezprostředně potvrdila víru? Zkušenost s tím, co člověka přesahuje. To jsou ty momenty, které mohou člověka dost zviklat, když si dělá názor o světě. Nemyslím tím situace jako např. setkání s člověkem, ze kterého přímo čiší přesvědčení o víře, že až dokáže podmanit.

Já jsem nic takového nezažil a snad proto jsem celkem zarytý ateista, což se mimochodem dá považovat taky za náboženství bez boha, jak se tu někde řešilo. Vybavuju si jenom jeden moment před lety, kdy se mě zmocnil zvláštní pocit osvícení, jako když do sebe zapadnou kolečka a řada otázek se zodpoví. Trvalo to jenom krátce a pozůstatek do dnešních dnů: nula. Už jsem o tom asi psal.

Před časem tu Sidrach naznačoval, že nějaký svůj zážitek s nadpřirozenem, ale pokud vím, zůstalo jen u náznaku. A přitom by to mohlo být zajímavý, kdyby se rozvyprávěl. Možná si to všechno představuju jako příliš okultní záležitost.

Před nedávnem jsem čet moc hezkou knížku Michaela Endeho - Vězení svobody, kde je ústřední povídka Dlouhé cesty cíl o právě takovémto hledání. Životem znuděný hrdina postupně opouští všechno, jenom aby došel poznání, které by ho vytrhlo z jeho letargie. Knížky Endeho (Nekonečný příběh, Děvčátko Momo a ukradený čas) jsou mistrně napsané pohádky pro dospělé, doporučuju.

Odp17: Místopis
ivana Kozárová, 14.9.2013 9:12

dík za tipy,Platfusi. Se zážitky - špatně formulovaná věta - se zkušenostmi - taky špatný slovo - s osvícením spíš nebo pocitem nadosobní zkušenosti se těžko svěřuje,je to věc ryze osobní,kterou člověk sám považuje za zázrak,ale sdělená skutečnost se možná bude jevit zkreslená. Je to informace,která se ti dostane přesně v pravý čas pro Tebe,je to vyléčení z nemoci,které bude vědec přikládat jiné důvody,než Ty... Obojí se mi stalo...Ale to nikoli způsobem,o kterém bych měla šanci se domnívat,že JÁ jsem byla objektem,na který se Bůh extra soustředil,ale spíše že já jsem s o u č á s t í Něčeho,o čemž jsem dříve netušila,že to existuje....Je to jiné,než by člověk očekával. Žádná mystika. Je v tom hodně smyslu pro humor. Dokončím to večer,volají mě povinnosti v domě;-)Ráda o tom napíšu víc,už mám časový odstup,půjde to. Zatím zdravím do dáli a padám....

Odp18: Místopis
ivana Kozárová, 14.9.2013 15:19

Tak se mi podařilo dostat do kuchyně na Svíci a začnu tou informací,které se mi dostalo v pravý čas... Manžel má již desetiletí potíže s afty. Zdánlivá maličkost,ale dokáže potrápit až tak,že to zasáhne do života dost negativně. Špatně se mluví,nedá se jíst....Náladě to nepřidá. Všechny možné terapie selhávají,je to věc celého organismu. Záhadně to přejde samo od sebe během několika hodin. Jindy to má člověk nepřetržitě celé týdny a nelze se toho zbavit...Měla jsem sen. Slyšela jsem zcela jasně:Akacia katechu a furt se to opakovalo,až to bylo nepříjemný. Ten sen mě probudil,šla jsem si zapsat,co se mi to zdálo,abych to jako obvykle nezapomněla....Pak jsem hledala,co to znamená. Je to rostlina s léčivými účinky i ve stomatologii. Našla jsem i zubní pastu na této rostlinné bázi. Pomáhá.Nikdy jsem se botanikou nezaobírala. Přírodopis mi nešel. Odkud se to vzalo? Já nevím. Informace v pravý čas.Neuvádím to jako důvod k tomu,věřit ve Vyšší bytost. Ale jako důvod věřit,že naše lidské vědomí je napojeno na zdroje,o kterých nevíme nic.... Sama jsem byla před mnoha lety vážně nemocná. Oklikou jsem se v nemocnici dozvěděla,že se se mnou již v zaměstnání dál nepočítá,byla to údajně otázka několika měsíců.Byla jsem po vážné operaci a doma dvě malé děti. Když jsem se tuto neblahou informaci od své nejmilejší studentky dozvěděla,smířila jsem se,že už učit nebudu a zkoušela se nějak připravit na tuto realitu. Nešlo to,stále jsem myslela na své dva kluky.Pak přišla beznaděj a pokus ateistky modlit se. Začala jsem být směšná sama sobě. Dívala jsem se z okna na kopec,kde dřív byla křížová cesta a zbývalo z ní už jen torzo,sedící zbědovanej Kristus,zbičovanej a umordovanej,ale dosud živej.Začala jsem se stydět,že se snažím modlit jen když něco potřebuju a řekla jsem Tomu,ve kterého jsem se tolik snažila zištně věřit: Neposlouchej mě,ale udělej to,jak Ty chceš.A šla jsem spát.Obdržela jsem klid,už jsem se nebála a nevěděla,proč se nebojím. Ke konci pobytu ve špitále mě na sobě nezávisle vyšetřovali tři lékaři. Nemohli se mezi sebou sjednotit na výsledku vyšetření. Nakonec se shodli. To,co tam původně bylo už tam nebylo.... Šla jsem tedy domů. Po několika dalších letech se problémy vrátily,ale další operací se vše vyřešilo...Měla jsem velké štěstí,skvělého chirurga a absolutní důvěru v člověka ale i v Někoho,kdo mě zbavil strachu...
Jak to tak po sobě čtu,nepůsobí to tak,jak to ve skutečnosti probíhalo. V obou případech někdo se mnou v myšlenkách hovořil a dodal mi odvahu a klid... Něco z těch pocitů je v knize Mika Waltariho JEHO KRÁLOVSTVÍ - jedenáct listů Marca Manilia Mezentiana...

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: Místopis
Platfus, 15.9.2013 1:25

Díky Ivano za zajímavou odpověď, právě něco takového jsem měl na mysli. Jak vidno, máš za sebou docela těžký období, tak doufám, že už jsou problémy se zdravím definitivně tytam. Chápu, že se s některýma pocitama člověk těžko svěřuje - jinak to člověk cítí dovnitř a jinak, když se s nimi má podělit. Jsem rád, že tu na Svíci nikdo nereagoval nějak nepatřičně.

Já toho nemám moc k vyprávění. Asi jako kdekdo jsem si zažil dejavu, ale vždycky to byl pocit povědomé situace nebo místa. Určitě žádné vnuknutí. Když rodila moje žena uprostřed noci, tak pomalu na minutu presně přišla SMS od její sestry, jestli se něco neděje, že měla svíravý pocit. Je to zvláštní, ale nic z toho nevyvozuju. U toho tvého vypřávění taky nebutu ten, kdo by se snažil za každou cenu přijít s nějakým racionálním vysvětlením. I kdyby nějaký bylo, stejně není tím, co by určovalo, jak se v té chvíli člověk zachová. Tyhle někdy neopodstatněný pocity mají svojí důležitost.

Odp20: Místopis
ivana Kozárová, 15.9.2013 9:31

Platfusi,já mívám taky ty dejvu,kolikrát ve snu jsem někde,kde to pak v reálu poznám. Nejděsivější dejavu jsem měla o Netolicích. Nejprve se mi zdála procházka parkem a zámkem,přesné vize místností atakdále. Pak jsem to v reálu viděla v televizi a nakonec jsem tam byla fyzicky a přesně dopředu věděla,co kde bude. Nikterak jsem tím nebyla potěšena. Nic z toho nevyvozuju,jen vím,kde to je.... Podobně i s Kuksem,věděla jsem,kde co bude a taky to nebylo příjemné. A s Krumlovem. Vždycky nejdřív sen a pak ověření v realitě.Zajímavé je,že v okolí těchto míst jsem zcela takzvanou náhodou v reálu bydlela... Nemá cenu si vše nějak rozumem vysvětlovat.My ženský to máme jednodušší s pocitama. Nějak to neřešíme.Je to tak,jak to je.....A máš pravdu,jsou to pocity důležitý pro život. Jak jsi psal o své ženě,vytanulo mi na mysli moje trápení v ordinaci neurologa,kde mi v sedmém měsíci druhé gravidity aplikoval injekci do oblasti bederní páteře. Jehla byla silná jako špejle,fuj. Chtělo se mi vykřiknout,výkřik jsem potlačila,ale přesně v ten moment zařval můj tehdy ani ne dvouletý starší synek v čekárně. Manžel nevěděl,proč tak strašně bolestně zařval,nic mu nikdo nedělal....Myslím,že vše na této Planetě je propojeno,jen jsme ztratili citlivost- ke své škodě...

Odp21: Místopis
ivana Kozárová, 15.9.2013 15:02

dejvu je tedy překlep-no docela nejapnej. Dejavu,dejavues- množné číslo???

Odp22: Místopis
Platfus, 16.9.2013 10:07

Mě to znělo slangově. Jak jsem si našel, píše se to „déjà vu“, což neumím skloňovat a málem ani napsat na klávesnici :-).

Odp15: Místopis
Vlastimil Čech, 14.9.2013 20:36

Jé... Děkuji, že jste si na mne vzpomenul... nu, píši až poté, co paní Kozárová odpověděla (?)... Dovolte tedy, abych vyjádřil své stanovisko. V žádném případě nepodceňuji lysenkovsko-mičurinský vliv prostředí. Ovšem řekl bych, že vlohy genetické jsou určující, nebo převažující.
--------------
Má-li nějaká osoba sklony sebeobdivné, bude jí vyhovovat lépe náboženský systém Vyvolenců, kteří jinověrce považují „za semeno dobytčí“. (A)
Je-li někdo povahy nesmířlivé, urputné, nelítostné, bude mu vyhovovat náboženství, které například své padlé v boji za víru posílá za huriskami do ráje. (B)
Nu a člověk vlídný, tolerantní k ostatním smířlivý, ideologie vyvolávající násilí odsuzující, člověk racionalitu pěstující, bude preferovat patrně nějaký filosofický systém k tomuto ideálu směřující... (C)
---------------
Každý z nás se asi navrátilce z ciziny zeptal: „A jací jsou vlastně ti Papuánci, Eskymáci, Židi, etc.“ Nějak podvědomě víme, že němci se chovají trochu jinak než Moldavané a Albánci uvažují jinak než Hawaici... A teď se do mne pustíte, že to tak není, že lidi jsou stejní, že... LIDÉ NEJSOU STEJNÍ. Víc Somálců než Finů se vás pokusí okrást...Existuje něco jako „národní povaha“... Pan Zákys by jistě věděl o systémech garfického znázornění, o četnostech, statistické odchylce a chybě atd...Přehadovat se V.Č. nebude. A prosím, V.Č. nepochybuje, že i mezi Švédy jsou násilníci... V.Č. opakuje zjištění švédské policie, která konstatuje, že za sexuální násilí jsou především odpovědní „přičmoudlíci“;-)... a vůbec nerozebírá pravdoláskařsko-sluníčkovské argumenty, že oni za to nemohou... V.Č. jednoduše říká, že tak to prostě je.
---------------
Z výše uvedeného V.Č. vyvozuje, že povaze většiny příslušníku toho kterého národa, toho kterého plemene více vyhovuje to či ono náboženství, ten či onen systém filosofický...
---------------
V.Č. se tedy domnívá, že člověk, který se vymyká svou letorou sklonům ve svém okolí obvyklým volí takovou formu náboženskou, která jakž-takž odpovídá reálným možnostem obého... tedy povaze osoby i povaze jejího okolí. Pro příklad: Bude-li člověk se sklony popsanými jako (A) zrozen mimo Palestinu, třeba v rodině křesťanské, pravděpodobně bude směřovat k Jehovistům ... kdežto povaha (B) která žije mimo „Krvavé hranice islámu“ se vychována v atheistickém prostředí stane nejspíše bořičem chrámů... Povaha (C) v jakémkoliv ideologií obtěžkaném prostředí bude svým okolím považována za člověka „ve víře vlažného“, nevážného...

Odp10: Místopis
Olix, 13.9.2013 13:03

Děkuji Vám za odpověď. Potěšila.

Odp11: Místopis
ivana Kozárová, 13.9.2013 14:55

já dík za otázku;-)

Odp: Místopis
Zz, 27.7.2013 10:13

Ano, a navíc možná i podělat. :-)

Teprve nedávno jsem se dozvěděla jak...
iva, 11.3.2013 10:13

Teprve nedávno jsem se dozvěděla jak mým dětem na škole zahlcovali celých devět let mozek Havlem. Šílené myslím, že to bude něco podobného jak nám zahltili mozek Leninem. Ten ale naštěstí nenapsal tolik blbostí jak Havel. Někdy se mi chce brečet z toho všeho. Co tu kdysi někdo vzpomínal o tom KOukolíkovi. Nemůžete mi dát nějaký odkaz, dá se najít Guglem, ale myslím, že tu kdysi bylo něco konkrétnějšího a tom co tvrdí.

Odp: Teprve nedávno jsem se dozvěděla jak...
Vlastimil Čech, 11.3.2013 12:40

Jé, paní Iva! Dlouho jste tu nebyla!
Chyběla jste mi!

Odp2: Teprve nedávno jsem se dozvěděla jak...
ivana Kozárová, 12.3.2013 11:50

Zdravím paní Ivu!

Vážená paní na této adrese najdete...
Zákys, 11.3.2013 12:48

Vážená paní na této adrese najdete všechny knihy MUDr. Koukolíka: http://www.kosmas.cz/autor/1034/frantisek-koukolik/?gclid=COqY1eHG9LUCFQe-zAodb2QARw

Osobní zkušenost s jejich obsahem není to nejlepší co člověk může nabídnout. Přesto bych se pokusil doporučit co máte vzít nejdříve do ruky. S Janou Drtikolovou napsal Základy stupidologie-život s deprivanty. Má dva díly. Tu dávám na první místo!!! Tu zde nenajdete, ale můžete se poučit v knize stejných autorů Vzpoura deprivantů. Já jsem byl také nadšen knihou Zvíře politické, nebo zajímavou knížkou Jak si lidé hrají. Ale to bych mohl pokračovat... Koukolík učí se dívat, dívat hlavně na sebe!!!

Vy ale zřejmně chcete něco rychle. Pár vtipných a praktických myšlenek tohoto neobyčejného muže.
Tak si napište do googlu František Koukolík You Tube a máte tam několik přednášek k otázkám které nesou některé názvy jeho knih.
Přeji hodně podnětů!!!

Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Tom111, 13.3.2013 23:23

Moc tady nechapu ty protihavlovske nalady. Vaclav Havel byl vyznamna ceska osobnost, zejmena v porevolucnim vyvoji CR (samozrejme jako kazdy se svymi silnymi i slabymi strankami) a velmi uznavana osobnost v zahranici, skoro bych rekl vice nez zde. Bohuzel... Letiste je místo, kterym vestina významných svetovych osobnosti projde jako prvním mistem v CR, a proto prave letiste nyní nese tento nazev. Je třeba se oprostit od ceske malosti a vnimat věci v sirsich souvislostech.

Odp: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
van, 14.3.2013 0:19

Článek není proti Havlovi ale proti přejmenování historických názvů a to je významný rozdíl. Chápej je jako součást naší identity. Co úcta k lidem kteří tento prostor museli opustit protože letiště pořebuje souvislou plochu? Někteří se tam narodili, jiní tam měli pochovanou celou rodinu. Neopouštěli jenom hektary, ale taky svoje domovy. Když už by se nové letiště mělo nějak jmenovat, tak by bylo přirozené aby jeho názvem byl uctěn někdo, kdo se o rozvoj letectví nějak zasloužil, tedy rozhodně Jan Kašpar. To by mě připadalo přirozené a dokonce důstojné. Po Havlovi by se mohla jmenovat třeba knihovna, ale letiště je nablblá vklíněnost do historického názvu. Tady bych nezaměňoval malost s docela obyčejnou blbostí, navíc mě to příjde jako spíše zlomyslnost a Havlovi nijak neprospěla. Docela by mě zajímalo co by si o tom myslel Havel sám. Myslím, že by nikomu příliš neděkoval. Za třicet let bude každýmu název letiště u prdele a mnohým už dneska.

Odp2: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Vlastimil Čech, 14.3.2013 10:16

Samozřejmě máte pravdu. Raději nic nepřejmenovávat. Trochu snesitelnější je, když je nějaká zcela nová věc po někom pojmenována. I když i zde hrozí, že se jméno stane neúnosným. Letiště Hermanna Göringa by své jméno dozajista neudrželo, i když by bylo jménem případným... Na druhé straně máme Kennedyho letiště a Kennedyho vesmírné středisko. Jménem politika pojmenováno letiště v Paříži. Jenom nevím, podle kterého vnuka bylo pojmenováno letiště v Moskvě: Vnukovo. :-)

Odp3: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Tlapka, 14.3.2013 11:57

V každém městě byla Leninova třída a Náměstí Rudé Armády. Teď je většinou náměstí Horní a Dolní. To je rozumné.

Odp3: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Platfus, 14.3.2013 14:09

Dovolím si Ivanovi lehce oponovat, také se zlomyslostí sobě vlastní :-). Navrhuji následující přejmenování:

Kennedyho vesmírné středisko - Kosmodrom Na větrném paloučku (místní název), popř. Gagarinův kosmodrom (k uctění prvního kosmonauta)
Most císaře Františka I. - Most architekta Schnircha (autor projektu), Nový vltavský most

Politicky motivované pojmenovávání mi tak nevadí, jenom by se snad mohlo uplatňovat trochu nápaditěji a s vědomím, že se může režim zase obrátit. Mám za to, že každá obec, pokud má aspoň jedno náměstí, tak se to náměstí jmenuje skoro jistě Masarykovo.

Příkladem bizarního místního názvu je Park kultury a oddechu Julia Fučíka. Vždy mě evokoval, že je to právě Fučík, kdo si tam má dopřávat oddech a snad i poslední spočinutí.

Odp4: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
van, 14.3.2013 19:17

Schnirchův most mě zní docela přirozeně stejně jako Hlávkův nebo i Čechův ;-) He hehe. :-) Netýká se našeho pana Vlastimila, ale kdyby chtěl mít s tebou polovinu mostu tak proč ne. Nijak mě nevadí jiný politický název ,,Prvního máje" nic proti, nebo Pražského povstání podle historických událostí, nakonec i pojmenování po osobnostech Palackého, Jiráskův, Barandovský (Barande) Všechny tyto názvy mají jakousi časovou souvztažnost k místu nebo události. Ruzyňské letiště je ale starší než ten po kom bylo přejmenováno bez jakékoliv souvstažnosti. Už projekční dokumentace 1933 letiště nazývala Ruzyňské a první letadlo na něm přistálo když bylo Havlovi půl roku. Paradoxem je, že se Havel snažil o zneviditelnění hranic mezi státy a zrovna Ruzyňské letiště je třídy C = celní! ;-) a tvoří vnitřní hranici.

Když byl povodní zničen Judytin most a nově vystavěn v nové linii tak se zdá, že je přirozené, že se jmenoval po novém zakladateli Karlův /1357 /

Co takhle přejmenovat Karlův most na most Václava Havla?

Co na tom, že se něco už jmenovalo ještě před tím než se Havel narodil.

Tady podepisuju, že článek není proti Havlovi, ale proti přejmenovávání a rušení názvů tvořících naši historii. ;-) Navrhuju, aby se Eiffelovka jmenovala Věž míru, porozumění, bratrství a spolupráce mezi národy.

Máte někdo něco proti míru?

Odp5: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivana Kozárová, 15.3.2013 10:17

Proti míru nemám nic,jen se mi dělá husí kůže z jeho propagace formou AGITPROPU;-)Ta všechna mírová náměstí a vyhlášky a podpisy mírových smluv naprd. Ostatně je psáno: Jer.6:14.....Je mír! Je mír! když žádný mír není........JO,mír by byl dobrá věc. Ale nejdřív si ho udělat v sobě....

Odp6: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Vlastimil Čech, 15.3.2013 11:33

A k čemu je mír bez vítězství?
;-)
To je citát už nevím z čeho, není to heslo V.Č.

Odp7: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivana Kozárová, 15.3.2013 12:44

Tajemství úspěchu je vítězit bez boje - zenová poučka;-)

Odp8: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Vlastimil Čech, 15.3.2013 19:53

Ano! Naprostý ideál!

Odp8: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
kitnamoR, 28.7.2013 11:33

... potkal mne starý Jehovista, nabízel letáček, také odmítal boj. Zenová poučka je pěkná. Ale kdo to umí ? Ve škole to žáčky nikdo neučí. A proto se jich celé generace navzájem fyzicky rvou a v současnosti dokonce napadají i své učitele.

Odp9: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivana Kozárová, 1.8.2013 19:50

Musí se přece jednou už konečně přestat s násilím.Někdo s tím už přestal. Třebas Chelčický,nejen Svědkové Jehovovi.A když pak někdo skutečně přestane s násilím,je označen,nenáviděn,-protože je jiný.Mít sílu k nenásilí je těžší,než násilí vracet.Ale když se s tím nepřestane,bude se násilí stupňovat podobně jako mezi přemnoženými krysami.A pak začnou lidi proklínat Boha,že to dopustil. On se přece má starat a všechno zařídit. Lidi se ale chtějí chovat podle svého,boží zákony je nezajímají. Když pak přijdou výsledky bezzákonného jednání,viní za to Stvořitele,že se to tak stalo.Jako by dítě řeklo rodičům,které neposlechlo: Neměli jste mi to dovolit!

Odp10: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Vlastimil Čech, 1.8.2013 22:27

S násilím pro jistotu ani nezačíná ten, kdo před sebou vidí dobře ozbrojeného, připraveného, odhodlaného a bdělého obránce. O mír se neprosí, mír se zajišťuje. Násilníka spolehlivěji odradí namířená zbraň, než tisíc proseb a hezkých slov. Hezkými slovy a zbraní udržíte pokoj bezpečněji než hezkými slovy.
Jistě, bylo by hezké, kdyby lidé navzájem na sebe neútočili a neohrožovali se. A taky by bylo hezké, kdyby měli lidé andělská křídla... Protože ale lidé jsou lidé, nejsou andělé, křídla nemají. To je prostě realita, se kterou by bylo dobré se smířit. Takže kdo chce v realitě cestovat, použije vozidlo, plavidlo, nebo letadlo. Kdo chce žít v bezpečí, použije ozbrojenou ochranu.

Odp11: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivana Kozárová, 3.8.2013 9:02

Pane Čech,můj tatínek mě naučil už jako dítě dobře střílet.Chodili jsme na střelnici dřív,než jsem chodila do školy. Máte pravdu,že mír se musí z a j i s t i t. Ale až dosud ho nezajistila zbraněmi žádná lidská vláda.A obávám se,že ani nezajistí:-(

Odp10: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
kitnamoR, 2.8.2013 6:27

Paní Kozárová, hezky jste to vyjádřila.

Ale naproti tomu si neumím představit rodiče, kteří by nebojovali s nepřítelem svého dítěte. Nebo rodinné násilí: týraní lidé se nemají bránit ? Národ se má bez boje vzdát cizáckým přivandrovalým „vandalům“ a lupičům ? (... i když v současné době (bohužel) to je v naší zemi realitou). A ještě je tu zkušenost: ZLO, kterému není kladen žádný odpor, se šíří dál a dál všemi směry. Nevím o zločincích, kteří by se polepšili tím, že by je nikdo za jejich zločiny nepotrestal.

A tak se děje bez ohledu na to, zda zločinci a jejich oběti věří nebo nevěří v Boha, věří nebo nevěří v Budhu atd. Bůh za to nemůže. Máte pravdu v tom, že stádo přemnožených lidí se bude chovat stejně, jako hejno přemnožených krys. A žádný Spasitel ani J.A.Komenský ani Jan Hus (kteří by snad chtěli tomu stádu oponovat) to stádo v jejich stádním chování nezastaví.

Odp11: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
hans, 2.8.2013 11:19

Podle všech historických znalostí je zřejmé, že zlu se musí odporovat. Nejen z důvodů principiálních,ale i ryze praktických. Také si dovolím úvahu, že převáží-li ve společnosti pacifisticky smířlivý duch, jedná se o průvodní jev jejího úpadku. Neochota hájit hodnoty (vč. morálních) silou nikdy nevedla k větší spokojenosti, naopak dala šanci lumpům urvat, co urvat jde.
Koneckonců, lze to sledovat i na válčení „s lidskou tváří“, kterou od 70.let provozují západní mocnosti, především USA. Kdyby neměly v přímém přenosu za zadkem média, televizi a internet, hravě by z mapy vymazaly Vietnam, Irák i Afganistán. Jenže válčit v rukavičkách a ohleduplně proti gerile neumí nikdo. Ono to nejde. Válčit se musí chladnokrevně a bez skrupulí, do konečného rozhodnutí. Bohužel.
Na Technetu běží moc pěkný seriál o přípravách Československa na 2.ww. Je zdařilý odborně i řemeslně, což je v našich krajích velice vzácná výjimka. Dodnes se odborníci přou, jak by se dějiny vyvíjely, kdyby. V této souvislosti vzpomínám na výrok jednoho našeho profesora na vysoké, když ve vášnivé diskusi na téma bránit se nebo nebránit ve 38´ jednomu nadšenému vlastenci opáčil na jeho poznámku, že politici zradili, odvětil: -Co může demokratata, svobodného ozbrojeného muže, donutit odložit zbraň..?
Jasná paralela k bitvě u Thermopyl.
K vaší úvaze o vlivu víry si dovolím jednu malinkou odbočku - je zajímavé, že v zemích s dominantním vlivem protestantské víry, nejlépe demokracie zakotvila a přežívá (otázka je, jak dlouho pod tlakem nedomácích kultur...) - USA, V.Británie, Švýcarsko. Tam také nemají problém svěřit lidem zbraně (dnes už tedy opět s výhradou VB, tlaky na regulaci držby zbraní v ostatních jsou známé).
K vlivu jakékoli víry na společenské povědomí připojím mou soukromou domněnku, že sice rigidita víry jí umožňuje mocensky překonat věky, společenský rozvoj však přináší víra reformovaná.

Odp12: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Zákys, 2.8.2013 17:43

Na to jste přišel sám, nebo jste si na obrovskou přeskáčku to přečetl u Maxe Webera? Sám? Snad jste Čertová. A ten „starý blb“ tomu věnoval celý život... Kdyby raději míto hledání univerzálních zákonů lidského chování srovnatelného se zákony přírodních věd počkal a zeptal se na to vás, mohl mít ještě dvě další manželky.

Odp13: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
hans, 2.8.2013 18:08

Jste zářná ukázka výroku, že vzdělání není záruka inteligence.
Totální absenci vlastních myšlenek nahrazujete invektivami a rádobychytrými žvásty, do kterých zamontujete slavné jméno. Nadto ještě máte potíž s kritickým pochopením psaného textu.
Kdyby Max Weber počkal na vás, možná by se začal věnovat klinické psychiatrii, pravděpodobněji však cestování, aby tu vaši blízkou debilitu setřásl odjezdem do nějaké vzdálenější destinace.
Jedinou výhodu vaší konstituce spatřuji v tom, že když si krknete nebo prdnete, stačí vám jediný otvor.

Odp14: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Zákys, 2.8.2013 20:13

Jasně že není. Ale znova, to je váš objev? Mojžíš měl od Boha 40 let, aby zbavil svůl lid balastu minulosti, a k dispozici poušť poloostrova Sinaj. Vy máte k dispozici pouze svoji hlavu vymodelovanou jako svatební dort po dešti. Vy se máte... Pouhá inteligence, na co jste u sebe tak tak pyšný, je vlastnost maloměšťáka sic. Vážený kastrovaný chromý kozle, člověk musí umět také snít...;-) Ale to již nestihnete! Zvoní vám totož hrana.

Odp15: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivan, 5.8.2013 21:03

Otázkou je, jestli ta příkladná řešení byla ta správná? Taky to mohl vzít napřímo a říci.

,,Tak děti, udělejte si pohodlí, jsme doma, konečně, (,,Zase u maminky)

Otázkou je, jestli čtyřicet let písečného života byla ta správná volba i pro ty kteří nedošli, nebo jestli to nebyla na nich spáchaná zrada!

Kdo ví ?

Odp16: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Zákys, 6.8.2013 0:07

Nejvíc otázek mají malé děti(to je asi dobře) a magoři všeho druhu a vyznání... (to je určitě také dobře). I náhodná procházka blázincem totiž ukazuje, že zvídavost nic nedokazuje. Snad jenom předvádí smetiště myšlenek dotyčné nadbytečné mutace. S vámi vždycky vím, jak na tom jsem. Pokud někdy budu potřebovat transplantaci mozku, poprosím o váš. Chtěl bych v takové tragické situace začít znovu s naprosto nepoužitým „nástrojem“.

Odp12: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivana Kozárová, 3.8.2013 9:04

Máte pravdu,je lepší věřit moudře,než věřit slepě....Ale kdo to posoudí,jak kdo věří... Snad jedno pravidlo : Po ovoci poznáte je...

Odp11: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivana Kozárová, 3.8.2013 8:57

Taky Heine o tom psal : Jsou krysy rozmanité,jsou hladové a syté.... A taky napsal krátké paradoxní: Světa běh: Kdo má hodně - zakrátko - bude mu přidáno. Kdo má málo - zakrátko - bude mu i to sebráno. Nemáš-li však vůbec nic,lumpe,ať tě pochovají. Neboť právo na život mají ti,co něco mají....Heine miloval bibli.Věděl,jak se lidé chovají a asi i budou chovat. Ale musí tu být mezi námi i tací,kteří ukazují cestu. Pravda je,že se ta cesta zdá nemožná. Ale je jediná možná.Obrana proti zlu je nutná.Zlo je v převaze.Tam,kde by se zoufalec bránil,nemá bez pomoci Boha stejně naději.V bibli je slib,že Zlo bude odstraněno. Proto ten klid opovrhovaných ovcí. Ony věří svému pastýři.Dobrý pastýř dá život za své ovce. Vlastně už dal. Čeho se bát?Romantiku,chodila jsem týden se stádem.Viděla jsem,jak ovčák svou pastýřskou holí velí stádu 7OO ovcí. Bez krutosti,s pochopením,tak,jak to dělal jeho otec a dědeček a pradědeček.Ovce nespustí ze svého pastýře oči,když se něco děje.Jdou si lehnout do stínu křovisek,když pastýř chce odpočívat.Vstanou bez reptání,když se jde dál.Slyší jeho hlas a jdou za ním. To jsem zažila a mnohé pochopila právě mezi těma ovečkama. Všechny ovce jsou stejné a každá je jiná.Denně nachodí s pastýřem víc,než 3O km. V andalusii není moc pastvy. On jim svou holí setřásá i listy mandloně.Zapomenuté mandle po sklizni louskají nejen ovce,ale i ovčáčtí psi.Je to jedno společenství,kde panuje řád a poslušnost. Taky mír. Lidé opovrhují poslušností.Tak se zákonitě musí stát,že jednoho dne bude poslušnost a skromnost vynucena. Jinak by nepřežil žádný živáček.Zlo bude vymýceno,ale ne člověkem.A do té doby musí existovat lidské ovce,kterými agresívní lidé pohrdají,protože nechápou jejich ovčí povahu a nesdílejí s nimi jejich přesvědčení,že Pastýř existuje. Pastýř,který drží v dlani jejich život.Ovce věří,že i když zemřou,jejich naděje nekončí. Jejich naděje je naděje Lazarova.V očích světa je to pošetilost. Ale ruku na srdce:Není větší pošetilost pachtit se celý život,honit se za větrem a nevědět proč?

Odp12: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ˇ, 3.8.2013 16:31

... Paní Kozárová, věřím Vašemu příběhu. Avšak dodávám, že to stádo poslušných oveček se přesvědčilo o čestném jednání svého pastýře; proto mu mohlo věřit, proto mu věřilo, proto mu rozumělo, proto ho poslouchalo.

V posledních letech se však v naší zemi mnoho mocných lidí pouze tváří jako dobrotiví pastýři. Ve skutečnosti to jsou parazité a podvodníci, kteří na „ovečkách“ ( = občanech) nepřetržitě parazitují .

Takovým „parapastýřům“ věřit nelze. A opravdový Bůh je daleko, a zoufalé bečení stáda k jeho uším nedoletí.

Odp13: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivana Kozárová, 3.8.2013 18:17

To s Vámi souhlasím,že mocní tohoto světa nejsou pastýři... Ale že Bůh je daleko,tomu sám nevěříte.Je blíž,než si myslíme. Jen většina lidí ho nechce slyšet...

Odp14: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
hans, 4.8.2013 15:36

Právě poznání, že mocní tohoto světa nejsou těmi idealizovanými pastýři, kteří se se o stádo opravdu starají, vedlo k odklonu a a vzniku reformistických církví. V jejich existenci spatřuji podhoubí kulturní emancipace. Ačkoliv nepraktikuji žádnou víru, vnitřním založením jsem čistokrevný protestant, právě protože se nedokážu srovnat s množstvím rigidních principů například římskokatolické církve.
Na druhou stranu mám kamaráda, který se ve svých 47 letech nechal pokřtít a přistoupil ke katolické církvi. Když jsem se ho ptal na důvod, vysvětluje to tím, že cítil potřebu přidat se k zakotvené komunitě s hodnotami, trvajícími dva tisíce let.
Já si proti tomu myslím, že nosné hodnoty, na kterých katolická církev staví svoji existenci, jsou podstatně starší. Tedy brát si na ně monopol je do určité míry manipulace, a já manipulace nerad.

Odp15: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Zákys, 5.8.2013 10:39

Kdo vám vybírá boty? Vy? A co když si boty vybírají vás?
To druhé je znalost „skromných“ mužů. Ti ví, že když úspěšně „balí“ babu, půda je již dávno řádně podminována.
Trochu teorie:
„Vést nebo být veden“ Don Fuller, cena 232 Kč.
Nebo bý sveden.
„Teď sloužím Ďáblu, smrtí a zlem,
roznáším zkázu, jsem démonem.“ ;-)

Odp16: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
hans, 5.8.2013 12:44

Poproste boty, co si vás vybraly, ať vás vezmou někam do prdele.

Odp17: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Zákys, 5.8.2013 15:28

Nemáte-li myšlenku, chyťte se rychle lopaty!!!

Odp18: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Z, 5.8.2013 17:52

Slayde, pokud se ti nepodařilo přitáhnout žádné užitečné idioty do plánované komunity, je třeba začít znovu a lépe. Co se poučit například u těch nejpovolanějších? Ronnie Hubbard věděl, jak na to. :-)

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Zákys, 5.8.2013 19:36

„Užiteční idioti...“.Lenin( Není nad to citovat klasiky).

Odp15: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivana Kozárová, 5.8.2013 20:43

Po sametové revoluci katolická církev pořádala v Hradci Králové slavnostní mši na zimním stadionu.Nechala v policejních Antonech přivézt lebky sv. Václava spolu s jinými lebkami - snad sv. Ludmily a ještě nějakou,sloužila se veřejná slavná mše a vstupenky na zimák byly slosovatelné. Kníže Václav je pro mě autorita dodnes a domnívala jsem se,že má svoji kapli u sv. Víta proto,aby za ním poutníci putovali a ne aby se jeho lebkou manipulovalo.O poutích na Velehrad s lebkama ani nemluvím. Je to hrůza a zneuctění ostatků.Pan Dědeček o tom dobře složil písničku o Pepovi,který nejed a dnes už jí......Kristus říká Samaritánce u studně,že Bůh se má uctívat Duchem a Pravdou. O lebkách žádná zmínka.... Pokud má nějaká církev tyto zvyklosti,připomíná mi to spíš prales.;-)Tradice ? Budiž,pěkně to zní,ale překroucené velikonoce s vajíčky a zajíčky a vánoce se zařezanejma kaprama a stromkama- spíš mi přijde,že nic neslavíme,dokud něco nezamordujeme. Ale to je jen můj názor,...

Odp16: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivana Kozárová, 5.8.2013 20:57

chyba: ten Dědečkův text o Pepovi,který nejed,ale- jindy jí že se asi inspiroval Indií...

Odp7: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivan, 20.3.2013 20:41

Bílá nemoc?

Odp8: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Vlastimil Čech, 21.3.2013 12:06
Odp7: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Zákys, 28.7.2013 15:47

„Len mier, mier...!“ hřímal z tribuny Husák.
„Však mierim, len sa tolko nehýb somár“ říkal si pro sebe Jano, bývalý partizán ze SNP, bojovník 2. pradesantnej brigády, dobře známý ještě dnes v Mýte pod Ďumbierom a mezi chatármi v chatovej osade Krpáčová.

Odp5: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivana Kozárová, 26.3.2013 10:04

Při hledání souvislostí ohledně fabriky Heinrich Röhrs Prag Bergstein12 jsem narazila na Holešovické listy 2009 z 18.4. Jsou tam fantastické dokumentární články o fabrikách,jen jsem zejrala,co vše v Holešovicích bylo,je to nádherně zpracované !

Odp6: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
kitnamoR, 30.7.2013 20:37

... i jinde bylo, a už není.

Odp7: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivana Kozárová, 1.8.2013 19:34

To máte pravdu. Nebýt dluhů,naše ekonomika se zhroutí:-( Kdysi dávno mi dědeček vykládal,co to znamená,když bankovky jsou podložené zlatem. Teď se tisknou a jsou podloženy dluhy;-)

Odp8: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ˇ, 3.8.2013 16:33

... protože státní zlaté rezervy stát prodal, on už to zlato nemá!:-(

Odp9: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivan, 3.8.2013 19:01

Problém není ve zlatě, ale v žití na dluh! Romantiku.

Odp9: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Zákys, 4.8.2013 1:00

Antikomunistický stát prodal!! Té transakci velel Tošovský. Ví někdo komu bylo zlato prodáno?
Kniha Stanislava Motla Kam zmizel zlatý poklad republiky by si měl přečíst každý, koho sere že náš uran mizel na východě. Zlato totiž dlouhodobě (již za války) mizelo na západě a dokonce sloužilo k vyzbrojování wermachtu pro jeho připravenost táhnout na východ.
A zde se někteří bezelstně utěšují tím že jsou banány, a nevládnou komunisté.

Odp4: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
van, 14.3.2013 19:21

Jo, u toho Fučíka (Julda Fulda) jsem měl vždycky pocit, že se ho mám jít zeptat jestli mě pustí k němu na zahradu.

Odp5: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Vlastimil Čech, 15.3.2013 11:31

To přejmenovávaní ulic, parků a náměstí Julia Fučíka bylo špatné. Když přestal novému panstvu vyhovovat Julius Fučík jako národní hrdina, mohli název ponechat: existuje přece i můj oblíbený Julius Fučík geniální hudební skladatel! Nádherné řízné pochody! Neznat takové veliké umělce, slavné skladatele jako je Kmoch nebo Fučík je skoro vlastizradou! :-)
Každá pořádná hudba přece tahle díla hraje... „Vjezd gladiátorů“ nebo „Rázně vpřed“ zná přece každý roduvěrný Čech!
A takové přejmenování, co to stojí peněz! to není jenom ta tabulka, to jsou nové průkazy a legitimace, nové firemní doklady a razítka a kdovíco ještě. Měli by se ti přejmenovávači optat lidí, kteří měněnou adresu používají.

Odp6: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Zákys, 16.3.2013 6:46

No, ono je časem asi všechno stejně. Historie postupuje zamaskovaná. Její návrat na scénu v hadrech z předcházejících výstupů jen u nepamětníků - selektivních pamětníků jako je ten co si dal nick jako krásné a vysychající jezero na Kavkaze(ta pýcha, u kastrovaného hovězího nevídaná), dává pocítit iluzi novoty.
Co máte s tím Fučíkem. Raději si přečtěte jednu ze vzpomínek na budoucnost:
http://www.obrys-kmen.cz/index.php?rok=2013&cis=11&cl=07

Rád sem chodím. Objevují se zde věcičky, které se zase jako za dob normalizace píší do šuplík a vzpomínky na lidi, na které díky postupující cirhóze jater, ale co to kecám Alzheimerově lásce bych „zasklil“.
Ale hlavně že nevládnou komunisté. ;-)

Odp6: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Z, 2.8.2013 20:21

Něco mně to připomnělo...(1,2). :-)

Odp7: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Vlastimil Čech, 4.8.2013 15:00

:-) přesně!:-)

Odp: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivana Kozárová, 14.3.2013 11:17

Pro ani proti.Čas ukáže. Smůlu mají všichni,co se dostali do čítanek;-)

Odp2: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Zákys, 16.3.2013 6:53

Ještě větší smůlu mají ti, co si z čítanek nic nepamatují...
Tady jich je!!!
Ale v umění zapomínat je klíč k věčné blbosti, ale zas kecám, mladosti. Člověk stárne tím, že má paměť!

Odp3: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivana Kozárová, 16.3.2013 14:21

Na stáří je dobrý to,že člověk nemusí všechno vidět,člověk nemusí všechno slyšet - už toho slyšel dost - a ani si nemusí všechno pamatovat - vždyť by z jednoho nakonec by odpadkovej koš!!!Právě jsem se vrátila od stáda krav a bejků,který mám už hodně let jako kamarády.Přivítali mě dupotem a bučením. Přitrkaly ty moje holky svoje telátka.Nejhezčí tele má Plyšovka. Má barvu velblouda,barvu písku. Nahoře nad stádem létali dravci,v lesíku ťukal datel.Sluníčko svítilo a já furt v uchu tu Ódu na radost z kastilského náměstí.Tak jsem jim to zazpívala a věřte nevěřte,poslouchaly.Pak jsem šla za koněm.Mám vyřídit od všech pozdrav!!!:-)

Odp3: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivana Kozárová, 16.3.2013 14:22

Nejvíc zestařuje metodika!

Odp4: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Zákys, 17.3.2013 15:24

Tomu nerozumím. Metodika čeho?
„Ničím se nestárne tak rychle, jako myšlenkami na stárnutí...“;-)
Vždyť přece Mladý je každý komunista, se zpívá....
A Kristus nebyl žádný konzervativní stařec, když vyháněl důtkami kramáře z chrámu. Asi tam chtěli prodávat „banány“. Tak jak kramáři prodávají dnes cetky u památníku vypálených Lidic. Naši paraziti, jak trefně poznamenal na sjezdu Sociální dmokracie Mládek. A první zakejhal hlavní potrefený husák Nečas.

Odp5: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivana Kozárová, 17.3.2013 18:54

Jakmile vznikne metodika čehokoliv, všichni ,co se vyskytujou kolem,překotně stárnou a kostnatějí,přestávají myslet nekonvenčně a myslí jen v rámci té metodiky.Osobní,možná blbá a jen moje zkušenost.Učila jsem na gymnáziu výtvarku a dějiny umění.Na začátku roku jsem přivedla studenty do prázdné třídy. Bylo tam NIC.Jen čistá podlaha,na tu jsme si sedli.Po prvním roce měl každý svoje místo na utkaném polštáři,co si vlastnoručně vyrobil,stěny byly plné obrázků a nad hlavou nám visela síť,ve které se houpaly zajímavé vyrobené předměty z papíru a textilu.Děti se naučily šít,tkát,seděly na zemi a rovnaly si záda. Kolegové si rádi zaskočili učit právě do naší třídy,hlavně jazyky.Na chodbě jsme na dlaždicích měli namalovanou šachovnici . Obří figurky byly z velkých plechovek omotaných vlákny a nakašírovaných.O přestávkách se hrály šachy ,nebo dáma. Nebyla metodika a nedodržovala jsem osnovy. Vydrželo to tři roky. Na konci každého roku si děti svoje věci rozebraly a začalo se od nuly.Každý rok byl jiný. Bylo to fajn,dodnes si to pamatuju a oni taky.Nasbírali jsme třeba kameny v řece a dali je do jednoho kouta v místnosti.Pak každej přinesl z domu nějaký svý oblíbený kameny.Maturanti si chodili s kamením hrát,stavěli hrady,k hradům silnice,mosty...Když skončil školní rok,šli jsme na hřbitov a postavili několik krásných staveb na opuštěné hroby.To snad bylo i protizákonné jednání!Na vánoce jsme tam chodili rozsvěcet světýlka do těch staveb.Dodnes si to pamatujou a mají už svoje děti. Vyzkoušeli si,jaké to je ležet na deseti ručně utkaných dekách a ležeti jak princezna na hrášku. Ve který škole s osnovama a metodikou si děti tohle zažijou? To k té metodice. Kristus taky nedodržoval židovskou metodiku např. pro Sabat. Když proklel fíkovník,taky u toho nepoužil žádnou metodiku,aspoň doufám;-)Metodiky se nám vtloukají do hlavy ,abychom zapomněli na pravou podstatu vzdělání.Jak píše Karel Čapek v knize Místo pro Jonathana o kantorech:.... co jste se nás natrápili,jaká nuda a lhostejnost z vás čišela- a po tom všem trápení jste nás ničemu nenaučili a dnes,když jiní zakládají na sádlo,znovu se musím chápat učených knih a dohánět,čemu jste mě nenaučili... a to píše právě o těch,co měli vzorně vypracovanou metodiku výuky...- a nějak jim utekla radost a mládí:-)I dnes se volá po reformě školství,podobně jako už tehdy za Čapka. Jen jsme dnes na tom podstatně hůř - po těch všech reformách,co od té doby proběhly.:-(

Odp6: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Zákys, 19.3.2013 7:22

Mně štvalo, že učitel matematiky nestál před tabulí na jedné ruce, když nám vysvětloval v sedmé třídě složenou trojčlenku. A tak jsem raději s kamarádem hrál „Lodě“. Možná tato jeho lenost a podlehnutí „osnovám“ je příčinou, že Pascal nemá dvojníka.
Mám známou a ta trpělivě (TRPITELSKY!!!) navštěvuje školu a vydělává si na zajištění rodiny, dcer na VŠ, a co já vím čeho. Také slyší od jejího manžela že on se neoženil se školou!! Když k nim někdy přijdu tak si vezmu do ruky knihy jako třeba Strategie při řízení třídy, Učíme děti myslet a učit se, Cvičení a hry pro globální výchovu od jakéhosi Selbyho... Více si nepamatuji. Samé chytré knihy. Od západních autorů.
Známá je fanda pro jakousi Waldorfskou školu a také se jí ptám jako pán Čech vás jak naučí studenty rozdíl mezi ortodromou a loxodrmou(to jsou ty geografické vzdálenosti na kulatém povrchu), v sedě na zadnici.
Ale to vaše „gulášové“ chápání prostých názvů, co je základním předpokladem dorozumívání jsou… no jsou!
Metoda- ustálený postup.
Metodika- nauka o metodách. Systematizace různých metod, hledání podobností a rozdílů s cílem najít možná zlepšení pro kvalitnější výsledný efekt použité metody.
Metodologie - také epistemologie- teorie poznání. Zajímavá filozofická disciplína se spoustou logiky a autoritami jako Carnap, Feigl,ale také Popper...atd.
Takže shrnuto, když jste si hrála a při tom jak píšete učila, neobjevila jste nic nového, jen jste opakovala, jak si myslím, ovšem bez pochopení části toho, co jste dělala.
A ještě něco. Definujete se jako pedagogický učedník, řemeslník, nebo mistr? Nemám na mysli definování se v té vaší kritice, ale v tom jak jste to dělala, a mám na mysli tu svoji známou a jejího manžela. A co uklizečky, kterým přibyla další práce na čistění a udržování vašich výtvorů. To za stále menší plat.

Odp7: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Platfus, 19.3.2013 10:01

Já nepochybuju o tom, že paní Ivana svoje žáky naučila a když to navíc bylo zajímavou formou, tak co si víc přát. Jestli si vyzdobili třídu, tak si jednoduše měli všichni příležitost vyzkoušet různé výtvarné techniky. Sám jsem měl moc dobrou učitelku na výtvarku a na její hodiny vzpomínám. Ale i to kreslení do sešitu pod lavicí mi chybí, to bylo moje nejplodnější období :-).

Napak představa Zákyse jako pedagoga mě děsí. Neubráním se asociaci s mým oblíbencem Sheldonem Cooperem:
„Když se tak dívám do vašich čerstvých, mladých tváří, vzpomínám si, když jsem se sám jako čerstvý absolvent rozhodnul pro akademickou dráhu. Mně bylo samozřejmě tou dobou čtrnáct. A už jsem dosáhl větších úspěchů, než většina z vás kdy dosáhne, a to navzdory tomu, že jsem musel v devět do postele. Možná je mezi vámi jeden nebo dva, kteří mají šanci uspět na poli teoretické fyziky. I když je mnohem pravděpodobnější, že strávíte svou vědeckou kariéru učením páťáků toho, jak vyrobit model sopky z papíru a sody. Když to zkrátím, pokud vám bude někdo tvrdit, že byste mohli být někdy významným přínosem pro fyziku, tak si z vás ošklivě vystřelil. Opravdu ošklivě. Nějaké otázky? Samozřejmě, že ne. Je mi do pláče, když vidím budoucnost vědy.“

Odp8: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Zákys, 19.3.2013 11:51

Aby jste se neposral. To vás teda musí děsit věcí, když vás vyděsí moje představa o učiteli který proto aby zaujal žáka, udělá cokoliv, třeba o jedné ruce. Nechcete se raději přejmenovat na „Děsáka“?

Žijeme, jak si neustále lebedí až má z toho duševní průjem jeden „Yvan“, alias Van see, v době nejistoty!

I když je ta nejistota základním atributem tržního hospodářství a její přijetí známkou dospělosti, myslím si, že jistý druh jistoty pro školu musí existovat. Nejistota děti neurotizuje, a děti přece do školy chodí. Jenom při zaručené existenční jistotě budou moci učitelé zastávat ve škole funkci herce, policajta, učence, žalářníka, rodiče, inspektora, rádce, přítele, psychiatra, na slovo vzatého odborníka ve všech otázkách, jak nám to ve své moudré a úsměvné knížce „Nahoru po schodišti dolů“ sdělila jedna Američanka, Bel Kaufmanová. Tam se nějak vejde i ta „výtvarka“, ale o tom nebyla řeč!!! Bylo to o pojmu, -jmech.
Škola bez JISTOTY - píši o klimatu!!!, je jako tkalcovský stav bez osnovy. Na to člověk aby si to uvědomil, nemusí mít hrob přímo v Nardenu.

Jak se vy vždy úspěšně zapojíte stylem „já o koze....“.

Odp9: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivana Kozárová, 20.3.2013 16:32

JISTOTY čerpá dítě především doma ve své rodině. Nenachází-li ji tam,je mu jistota za škamny naprd!Dnešní škola neposkytne dítěti ani tu jistotu,že nebude šikanováno spolužáky.Já jsem fungovala jako dozor ve školní jídelně,kde jsem si mohla dovolit chytit primána,vynést ho v zubech před školu a tam ho namočit ksichtem do sněhu,protože bylo nutno zabezpečit jistotu jeho slabších spolužáků. Dnes kantoři často musí dělat,že nic nevidí,aby se nedostali do rozporu se zákonem. Nezletilý je něco jako posvátné zvíře. Myslím,že bych dnes stála před soudem za obranu jistot ve škole! A jakej klid pak nastal v jídelně i na dvorku! Jak si spousta dětí pro ten den vydechla,že je pokoj. Sami mi to řekly.

Odp8: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivana Kozárová, 20.3.2013 16:35

Já zas vzpomínám na paní učitelku hudební výchovy Moučkovou,kolik nádherných písniček nás naučila,jak krásně zpívala a hrála na housle - a hlavně,naučila nás mít ráda písničky!

Odp7: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivana Kozárová, 20.3.2013 16:18

S uklizečkou jsem kamarádila. Děti si uklízely samy,protože nechtěly,aby se jim v jejich věcech něco přeměńovalo. Uklizečku jsem dělala za totality sama,když jsem odmítala jisté nabídky ke spolupráci a trvala na svém odporu k prosazování normalisačních versí pohádky Císařovy nové šaty.Uznávám,že metodika je nutná pro exaktní vědy. O metodologii nebylo řeči. Trvám na tom,že metodika zestařuje. Je to proto,že než se vynoří díky novým poznatkům z oblasti metodologie metodika nová,trvá hodně dlouho,než se do praxe dostane ta lepší;-)Buchstabenmethode je toho důkazem. Pravda,co lepšího mohlo existovat,než jezuitské školství,dosud nepřekonané! A to nemyslím ironicky.Pod Vaším karabáčem by moje guláše rychle vyprudily,ještěže jsem měla dost času dělat si věci po svém a nechodila jsem u toho na Svíci!Začala bych mít pocity viny a už by to nebylo tak spontánní blbnutí. Mohla jsem si tento způsob výuky dovolit,neb i dějiny umění se dají dobře vykládat v sedě na zemi pod sítí z nití....Vůbec se nedefinuju jako pedagog,nějak k tomu nemám vlohy.Považuju za svůj největší pedagogický úspěch to,že pár lidí uteklo z ekonomických oborů učit a vychovávat děti a dělají to na úrovni mnohem vyšší,než já.Moji učitelé,z nihž jsem vycházela: Hans Seyle,Václav Příhoda,Bohuslav Balbín a samozřejmě Erich Fromm;-)Vybrala jsem si je,protože jsou mi blízcí,ne proto,že jsou nejlepší.Nemyslím si,že dětem je třeba dělat Kašpary,aby se něco naučily. Učení je práce,nikoli jen zábava.Ale děti neomylně poznají,kdo je kdo. Jak to je dnes,nevím,už neučím. Ale bývalo to tak,i když slýchávám,že je to horší s vnímavostí.A kázní. Nevím,zda bych dnes uspěla - hlavně u rodičů - se svými požadavky na děti.

Odp7: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivan, 20.3.2013 21:35

Zákysi kde je na kouli loxodroma?

Prosím, vysvětli mě to.

Odp8: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Zákys, 21.3.2013 0:20

Snad (což pochybuji) stačí toto: http://www.google.cz/search?q=loxodroma&hl=cs&rlz=1R2ADRA_csCZ520&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=l0FKUbnxFsnOtQbj5oC4Dg&sqi=2&ved=0CDwQsAQ&biw=1366&bih=589

Použil jsem dříve poněkud nepřesné vyjádření a profesor Kuchař by mě asi trojku nenapsal(byl na kartografii pedant!!!). Vám se mi nechce nic vysvětlovat. Vy jste zralý maximálně na označování.

Odp9: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivan, 21.3.2013 7:56

Pochybuješ správně! ;-) Zase kecičky a blafičky, známe.

Zkus zapřemýšlet o rozdílu mezi koulí a Zeměkoulí. Ještě napovím. Země není koule ale elipsoid.

Aspoň jikřička?

Pilotem nebo námořním důstojníkem asi už nebudeš, tak to klidně pusť z hlavy.

Paní Ivana psala, že učila děti s disfunkcema, ale i kdyby ne, tak proč by mělo vadit, že si někdo vyzdobil třídu jak chtěl, nebo seděl na polštáři. Není třeba být neustále na vrcholu znalostí ve všech oborech lidských činností a neustále s někým soupeřit s tím, že když něco neví tak je blbec nebo dýňový květ. Pak se ti stane , že nakonec jako blbec vypadá ten kdo neustále někoho z něčeho zkouší.

Někdy je nevýznamějším počinem naučit někoho se obléct a zavázat si tkaničku.

Odp10: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
Zákys, 21.3.2013 11:17

Zase jste nezklamal.Ovšem Země je geoid!!! Ale také rotační!!! elipsoid, kdy díky rotaci je poloos jdoucí ze středu Země k 0 rovnoběžce delší, než poloos jdoucí ze středu Země k rovnoběžce 90. Má tvar jakési hrbaté hrušky(geoid) a když už zde blábolíte proč jste se nepochválil, že váš při tom kursu učili něco plochojevném, úhlojevném, Postelově, Lambertově, Bonnerově ... ale jich je, zobrazení zemského povrchu. A tam se ty azimuty a vzdálenosti pokud se čtou z mapy vždy jinak jeví a musí se speciálně interpretovat. Ale vy jste plachtil maximálně do 300 km(asi se mýlím-400km) na co by vám potom byla matematická přesnost. To kdyby jste se pochválil, že jste létal v B 52(ty létají daleko –základna Diego Garcia je v Indickém oceánu) a kropil komunistický Vietnam Agent Orange, to by bylo jiné kafe. Jóóó, dioxin, dioxin, na komače správný plyn.

Co se týká té poslední věty, ani navíte jak jste mě poučil. To jsem do fčíl nevěděl!!! „Bože Boží prostoto, jak jsi nezáludně blbá“.

Odp11: Proc ne Letiste Vaclava Havla?
ivan, 21.3.2013 15:49

Určitě pro tebe nebude žádným tajemstvím, že se dioxin vyráběl v nerartovické Spolaně a expedoval se po vlakách. Oranžová byla pouze signální látka k rozeznání zasažené plochy.

Skoro by se chtělo napsat ,,Komunisté sobě". Škoda, že jste v tom nepokračovali.

Tehdy jste neříkali, že to je dobrej kšeft, to je takové přízemní, ale hovořili jste o podpoře stability devizového hospodářství. To už je úplně o něčem jiném. ;-)

S tím létáním to bylo tak, že o kvalitě života jiných lidí rozhodovala zakyslá rudá plíseň která se sama pověřila rozhodovat o tom, co kdo může a co ne, aniž by byla o tuto laskavost kýmkoliv požádána. Je to podobné tomu, jako když někomu rozbiješ nos a pak ho vyloučíš z veřejné dopravy pro silně znečištěný oblek.

Za pravdu ti dámám v tom, že akrobatická letadla skutečně nelítaj po loxodromách, ale zato je s nima nesrovnatekně větší zábava, což ty nikdy nezažiješ protože se to nedá užvástat!

a co ty děti umí?
Vlastimil Čech, 17.3.2013 22:53

a naučily se ty děti s těmi kameny a sítí vysvětlit práci plynu a třeba vrh šikmý? Dokáží dle zeměpisných souřadnic vypočítat vzdálenost mezi Prahou a Káhirou?
Jestli ano, pak úprava jejich třídy- učebny měla smysl...

Odp: a co ty děti umí?
Tlapka, 18.3.2013 17:34

Jo šikmý vrh- s tím jsem se setkala a je to skoro věda pro člověka bez technického vzdělání.

Odp2: a co ty děti umí?
Vlastimil Čech, 19.3.2013 7:56

A to je právě ono... kameny ve třidě už děti měly... tož jenom vrhat a vrhat... ovšem šikmo :-) A nevěřím, že to nějakého kluka nenapadlo... A jestli to bylo cigáně, tož je skoro jistota, že se pokusy s nějakým vrhem děly...

Odp3: a co ty děti umí?
Vlastimil Čech, 20.3.2013 12:52

Vrhat a vrhat... aby se to ale nějak nezvrhlo, to by paňčitelka těmi vyvrheli opovrhla a kolektiv by je mohl ze stupínku svrhnout i zavrhnout a na návrh kolektivu i vyvrhnout...

Odp2: a co ty děti umí?
Zákys, 20.3.2013 2:22

„Tolkanie jadrom“. Asi ve škole v tělocviku. Kolik? Tipuji si koulí 4 kg od 4 m až k 6 m. Kdyby jste zapojila více nohy a trefila úhel 45 stupňů, mohlo to být i přes těch 6 m a i subtilní dívenka mohla odcházet ze školního hřiště jako královna. Jo, snést trošičku fyziky z nebe na zem. ;-)

Odp: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 20.3.2013 16:24

Nikoliv.Nevrhaly,čas od času jsme našli pod kamením rozštípané tužky na třísky- jako na zátop do minikrbu. To když někomu nešla kresba tužkou,tak si uvolnil agresivitu....Utkané podložky jako deky posloužily dobře,když se kterémukoli studentovi udělalo ve škole zle,tak se pěkně položil a někdy i usnul. A bylo čím ho přikrejt,to teda nemá každá škola!;-)Souřadnice jsme neprobírali,to měla kolegyně v Zeměpisu.

Odp2: a co ty děti umí?
Vlastimil Čech, 20.3.2013 18:47

A když někdo neuměl zeměpis, tak směl rozšlápnout glóbus, aby si uvolnil agresivitu? A když už v žáčcích vzniká agresivita když něco neumí, co lámou v tělocviku? Nohy? Něco rozmlátit a vylít si zlost (nyní newspeakem uvolnit agresivitu) to je v pořádku dle těch výše jmenovaných psycho-socio-pedo veličin? hmmm...nová doba!

Odp3: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 21.3.2013 21:50

Tužky si koupili nové. Dnes si lámou nosy:-(

Odp3: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 21.3.2013 22:26

V každém člověku dřímá agresivita. Je lépe si ji vybít na věcech,než na živých tvorech;-)Potlačit ji nafurt nejde.Doma to dnes děti mají nelehké.Tak to odnáší škola a spolužáci slabší konstituce.Nevěřil byste,jak se mnohé děti ostýchaly ve volné přírodě nahlas křičet. Neuměly to,bály se. Zato potichu,vskrytu rozdrtit tužku neměly problém. Svědčí to o něčem prapodivném v jejich domácím prostředí. Řvou na ně jejich milující rodiče a oni si netroufnou ani špitnout. Je to v nich jaksi zamrzlé. Naučily se řvát a ječet na lesy,hory doly až za celý rok tréninku!

Odp2: a co ty děti umí?
Zákys, 20.3.2013 19:43

Kdyby jste mlčela, tak to co jste napsala výše bylo i sympatické (byť ne nic nového pod sluncem). Teď je to ale vyloženě kravina, patřící dříve do Pionýrského domu, dnes do Domova mládeže. Kolik hodin té výtvarky je na škole týdně? Kolik hodin jste měla pracovní úvazek? Jak dlouho jste se na každou hodinu připravovala? Vznikl u vás také syndrom vyhoření, na který si moje známá neustále stěžuje? Já znám pouze premenstruační syndrom. No, laik.

Odp3: a co ty děti umí?
Vlastimil Čech, 21.3.2013 12:12

...dnes do Domova mládeže...
Domov mládeže- není tu newspeakem prostě „Sirotčinec“ ?

Odp4: a co ty děti umí?
Zákys, 21.3.2013 14:22

Ale „kurňa“, denně se z okna dívám jako třeba teď, na „Domeček“, tak je námi nazýván, i když aby se to nepletlo s totalitou(fuj) správně se jmenuje Středisko volného času mládeže. Nálepka se změnila, ale obsah zůstal skoro stejný. Také množství peněz se změnilo v neprospěch vzhledem k minulosti. Teď nemám na mysli platy. A bude hůř!!!Podstatné je to, jaké aktivity tam sídlí. A hlavně jak se uskutečňují. Stále pod heslem „Kdo si hraje nezlobí“. Kdysi jsem záviděl ty letní PO tábory (někdy jsem také zafušoval). Jednou, kdy se mi moje snaha fušovat podařila a já tam byl, dítka posílala domů oblečení v balíku a domů si vezla „šutry“, které jsme nasbírali v potocích pod Lysou horou, v kufrech (ty kufry jsme pojmenovali „Torton“). Také jsem „vyžebral“ možnost chodit do v té době opuštěné školní tělocvičny a učil je skákat na trampolíně. Někteří, i holky zvládli bezpečně salto vzad. A jejich bezpečí bylo i v noci hlavní prioritou!!! Vyspal jsem se až doma. Ale to není argument k tomu, o čem jsem se snažil „glosnout“.

Odp5: a co ty děti umí?
Vlastimil Čech, 21.3.2013 15:00

Lysá hora... že Vy jste, pane Zákysi, našinec? Netrapte se s novými názvy... Dům pionýrů není sprosté slovo, pionýrský tábor taky ne! Užily si děti hodně legrace i bez počítačů a mobilů! Kdysi jsme dělali „přepadení“ tábora včetně efektů se světlicemi a střelbou... ti vedoucí to dětem ale prozradili, děti se připravily, na naše vojáky vrhly... někteří z nich dopadli jako v knoflíkové válce... oškubaní až hrůza... Pak jsme byli ráno „zajatce“ vykoupit za účasti polní kuchyně... Myslím, a doufám, že děti na tohle dobrodružství vzpomínají... tedy teď už mají ty děti dozajista vlastní děti (dospělé)...
Snad se ty děti i něčemu rozumnému na táborech naučily...

Odp5: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 21.3.2013 22:19

No a právě toto se dá ve stacionáři kvalitně provozovat. Dnes už stacionář neexistuje. Nejsou peníze.

Odp3: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 21.3.2013 22:13

To vás tedy lituju s tím premenstruačním sy. Některé ženy maji pre i po;-)Syndromem vyhoření jsem nikdy netrpěla,neboť se mám ráda a střídám činnost i nečinnost tak,aby k tomu nedošlo. Navíc se stýkám se spoustou sympatických a moudrých zvířat - kočky,psi,krávy,koně a takpodobně,takže nehrozí. Vodoléčbu taky praktikuju. I Vám ji vřele doporučuju a Vaší známé rovněž,to bez jakékoli ironie. Lidi dnes vyhořujou proto,že sami na sebe nemají čas a i to má svoje příčiny,možná nechtějí být sami se sebou sami. Úvazek jsem měla stejný jako kolegové. Na gymnáziu jsem učila více tříd,takže celý.Příprava na moje hodiny byla časově náročná,protože jsem si musela obstarávat ty nekonvenční pomůcky,jako např. primitivní tkací rámy pro každého jedince:-(V tom mi pomáhal manžel.Taky barvy jsem si zkoušela vyrábět přírodní. Vydržela jsem na gymnáziu 4 roky. Pak jsem šla pracovat do Rakouska jako služka do bohaté rodiny. Ale i tam bylo dítě,které bylo třeba doučovat. V Rakousku jsem byla taky 4 roky a když hrozilo vyhoření z nedostatku zvěře a moje paní nechala skácet tibetský modřín a bylo to k nevydržení,jak pražilo do domu slunce a dokonce i Hausarzt ,jenž mě považoval za profesionální zdravotnici:-)měl výhrady k pustošení parku- nezbylo než prchnout domů.Našla jsem si práci jako spec. pedagog ve stacionáři pro děti s kombinovaným postižením a dá se říci,že to byla moje životní profese,kde jsem se toho nejvíc naučila.Jsem za to vděčná a mnohé,co mě ty děti naučily,jsem mohla jako dobrou zkušenost předat dál. Příprava na tuto práci je náročná,ale radostná. Fakt je,že tím trpí např. pořádek v domácnosti: okna,nevyžehlené prádlo,neuvařeno.Manžel si zpočátku myslel,že mě převychová,ale už si po těch letech asi drobátko zvyknul.A aspoň není taky vyhořelej,kolikrát to v něm doutná!

Odp4: a co ty děti umí?
Zákys, 25.3.2013 7:06

Pro ty vámi popisované dluhy v domácnosti, za I. republiky jak jsem si kdesi přečetl na střední škole učily ženy jenom tehdy, pokud byly „staré panny“.
Staropanenství jako komparativní výhoda na trhu práce... . To tu ještě nebylo. A řád Svaté Hedviky také čeká na rehabilitaci.

Odp5: a co ty děti umí?
Vlastimil Čech, 25.3.2013 8:18

Ano, máte pravdu. Školský úřad totiž soudil, že studenti mají nárok na to nejlepší. Ženy si totiž stěžují, že mají doma ještě jednu směnu. Nutně jsou tedy unaveny více než muži a tato únava se někde projevuje.
Paní Kozárová přiznává, že zanedbává svou domácnost. Školský úřad se chtěl preventivně pro jistotu zbavit těch, které by možná zanedbávaly pro svou únavu studenty.
Snad se mýlím, docela určitě jsou vyjímky, které bezchybně zvládnou oboje, práci i domácnost. Snad jsou vyjímky, kterým doma rozladěný manžel nevadí... Sice chlap přijde domů do špíny, nepořádku, je naštvaný a vrčí...ale ženě to nevadí, dostala v práci diplom a ráno plná nadšení odvede na pracovišti skvělý výkon. A jistě každý zná vyjímku, kde je manžílek „kuchyňka“...
Takže školský úřad neriskoval, že náhodou připadne na vyjímku. No a ovšem tehdy nebyli podnikadějové tak nenasytní a ze mzdy otce se uživila rodina...

Odp6: a co ty děti umí?
Zákys, 25.3.2013 9:30

Jaké nejlepší. Pouze normální. Také to bylo jištěno společenskou morálkou. Morálkou střední třídy. Morálkou maloměšťáků!!! Paní, radová, paní profesorová, paní hostinská, paní nadlesní, paní továrníková, paní doktorová, paní..., hlídající za rodinu prestiž svého stavu a za sukně svého pozadí ukrývající život vedený mnohdy na hraně finanční únosnosti. Všechno proto, aby se neřeklo. Tvrdá řehole!!! Práce na plný úvazek, včetně pohrdání s těmi, kteří nosili oblečení po starších dětech. To že rodina byla schopna nést náklady na studia třeba jednoho mužského dítěte, se tajilo lukrativní svatbou dívky... Ale to není červená knihovna. To je realita. Termín maloměšťák je vyzmizíkován jako jméno třeba Fučíka, nebo Vančury. A ještě něco mě napadlo. Za první republiky byl zřízen dekretem prezidenta republiky Osvětový sbor. Masaryk na něj ze svého prezidentského fondu nemalou částkou přispíval. Měl strukturu od celostátní, až na městskou úroveň, a v něm pracovali především učitelé. Tuto práci dělali pro povznesení kultury národa, který přiznejme si, za Němci pokulhával. Obrovské množství vlastenecké práce. Sborníky této lidovýchovy jsou poučným čtením. Z nějakých důvodů jsem je musel prostudovat. Na ženy si v nich nevzpomínám. Na výchovu k vlastenectví ano. To k té mužské mimoškolní práci.

Odp7: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 25.3.2013 15:35

Jo jo,moje babička Albína měla za muže vrchního strážmistra Bohumila a říkali jí paní vrchní... A já jako dítě myslela,že to má souvislost s hospodou...;-)

Odp6: a co ty děti umí?
Zákys, 25.3.2013 12:13

A ještě něco zvláště informativního! Dnes kantorky jsou jako žumpy. Buď nasrané, nebo vyčerpané. ;-);-) Ale myslí to smrtelně vážně.

Odp7: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 25.3.2013 15:33

Kantorky i kantoři si za svoji špatnou pověst můžou sami. Bez výjimky na ně sedí ono známé : Osiky se třesou za každého režimu- ... a ejhle,za každého se zelenají;-) - S.J. Lec
Kantor typu nezbedného bakaláře se na škole dlouho nikdy neudrží,zato je respektován a někdy i milován.Nemá problém,že by ho jeho studenti nezdravili,poznají ho a pozdraví i po třiceti letech.Když je vyhozen ze školy,najdou si ho a navštěvují na novém pracovišti,i kdyby školský úřad měl puknout vzteky. Jen jeho kolegové ze školy raději přejdou na druhou stranu chodníku,když by ho měli potkat. Totéž zažil i Karel Havlíček....Je to furt stejný problém,problém sebeúcty především. Nikdy jsem nechápala kolegyně,které byly ochotny učit historii pokaždé jinak,podle toho,jak se korouhvička točila. Dnes nemusím být vyhořelá ani nasraná a to díky manuální práci,která mi nebyla trestem,ale rozšířením obzorů do nevídaných dálav.Za manželem jezdí jeho studenti ze všech koutů republiky dodnes.Že dvacet let neučil,nehraje roli.Každý svého osudu strůjcem.

Odp8: a co ty děti umí?
Zákys, 25.3.2013 19:53

Nepsal jsem o společenském hodnocení. Nevlastním žádný relevantní sociologický průzkum. Vy ano? Psal jsem o jejich stavu těla a duše, který se stal uznávanou kategorií (mám to od nich!!! a je jich více než 40(sice malý vzorek, ale na anketu to stačí)) mezi prostým lidem.
A ta historie... Už i tam brousíte? Když ty vaše kolegyně učili každý rok jinak, byly kreativní. Změna metodiky, její vylepšení, krativita - po tom jste minule volala!!! A najednou, pokaždé jinak… . Co se to s vámi děje.
Jóóó, i historik v sukních, mimochodem s absolutoriem na filozofické fakultě, je pouze věštec obrácený zadkem dopředu!!!
Začínáte se moc podobat nějakému Cvekovi na Britských listech (články, a je jich více než 600) z minulosti, směřující kriticky tehdy do školství, jsou jako by vám z ... vypadl.

Odp9: a co ty děti umí?
Zákys, 25.3.2013 21:31

... učily!!! ;-)

Odp9: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 25.3.2013 22:07

Ankety mezi prostým lidem o počtu 40 na vzorek - no to musí být validita,hi hi.Při Vašem ostrovtipu jste jistě zaznamenal,co míním pod pojmem nezbedný bakalář;-)Kreativní byli i kolaboranti dle Vašeho soudu ?!? Naštěstí jsou jedinci i v této zemi,kteří touto kreativitou netrpěli. Pletete brambory se švestkama. Stav těla a duše se odvíjí především z toho,jak je kdo spokojen sám se sebou a co pro to dělá.

Odp10: a co ty děti umí?
Zákys, 25.3.2013 22:41

Kterou validitu máte na mysli? Predikční, obsahovou, faktorovou... ?
Ty stavy nechávám svému osudu a hlavně duchařům. Duchaři si to zaslouží.;-)
Znám jedinou přípustnou kolaboraci. Tou je kolaborace s pravdou.

„Není mé pravdy,“ řekl Josef Arimatejský. „Je jen jediná pravda pro všechny“.
„A která je to?“
„Ta, ve kterou věřím“.

Když si tak hlasitě žuchláte o sobě ve třídě považujete se za náhodného fušera, obyčejného řemeslníka, uznání hodného mistra, nebo nedej Bůh, umělce pedagoga?
Teď právě nějaká paní z Kunovic dostala celostátní vyznamenání za svoji zatím celoživotní úspěšnou pedagogickou práci. Že si vás nevšimli. Ignoranti!!!

Odp11: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 26.3.2013 1:14

Vyberte si metodu,kterou chcete,hlavně když budete vědět,že měříte to,co chcete měřit;-) Co je pravda? Otázka,kterou položil Pontský Pilátus . Odpovědí je mnoho.Jan 8:32 říká : Poznáte pravdu a pravda vás osvobodí. Scotty Peck k tomu dodá : Pravda vás osvobodí,ale nejdřív vás zatraceně naštve!;-) Jeroným Pražský měl,pravda,smůlu,že chrastí bylo mokré. Pravda je,že pravda je jen jedna a podle mého názoru je krásná,průzračná,životodárná a souvisí s láskou. Nepovažuju se za dobrého pedagoga,jelikož mám tendenci si myslet,že co zajímá mě,musí zajímat i ostatní. Myslím,že umím dobře improvizovat. Nemám problém komunikovat. Ale to není kantořina. Kantor opravdu nejsem,nemám zažitou metodiku.Umím vyprávět pohádky ! Zpívám svýmu psovi před spaním,už se skoro naučil taky zpívat!Vyhrála jsem v Rakousku ve vědomostní soutěži mobilní telefon a pozvali mě do televize,ale nešla jsem tam,protože jsem pracovala načerno! Na otázky,které se musely v časovém termínu zodpovědět,jsem odpovídala při zalévání hrobu. Stíhám spousty věcí najednou a nic samozřejmě nedělám pořádně! Nejsem dobrej kantor. Zato Vy byste byl kantor jedna radost. Možná i vynikající inkvizitor,v každém případě postrach slabších povah,zejména rodičů;-)

Odp12: a co ty děti umí?
Vlastimil Čech, 15.9.2013 20:14

pokud se týká PRAVDY, pravda nejsem filosofem... jako obyčejný člověk si V.Č. myslí, že „Pravda jest výrokem, který je v souladu se skutečností.“
Snad se pletu, nebo si to nepamatuju přesně, sešit s poznámkami už dávno nemám...
Nu pak mi není jasné, který výrok by mne mohl osvobodit- pak snad jen výrok soudu :-)... Ale výroky soudů nebývají, jak často vídáme, založeny na skutečnosti. O sensorických vlastnostech výroků, jak píšete paní, poněkud nesensibilisticky pochybuji. Prohlásím-li například: „Podříznu tě“- a pak tak učiním, výrok odpovídal skutečnosti a jednalo se nepochybně o PRAVDU. Ovšem kde zde je místo pro výše zmiňovanou „Lásku“?

Odp13: a co ty děti umí?
Vlastimil Čech, 15.9.2013 22:20

Dodávám- doufám, že zbytečně: V realitě naprosto NIKOHO NEHODLÁM PODŘEZÁVAT! ... byl to jen příklad, - uznávám, asi nevhodně zvolený... nikomu nehodlám jakkoliv ubližovat ani tělesně, ani duševně!

Odp13: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 16.9.2013 13:52

Pane Čech,které senzorické vlastnosti výroků máte na mysli?Pravda,emeth - to,co je pevné,důvěryhodné,stálé,věrné,pravé, - pravda,to,co je založeno na skutečnostech. aletheia zas stojí v protikladu k falši a nespravedlnosti a označuje to,co je správné a vhodné. Není tedy divu,proč se Pilátus ptá : Co je pravda? No a osvobodí nás od lži a neskutečna,přetvářky a falše,když ji začneme používat... Osvobodí nás vnitřně,když si ji sami o sobě přiznáme.Nejdřív nás to zpravidla naštve....

Odp14: a co ty děti umí?
Vlastimil Čech, 16.9.2013 14:19

Paní, všechna ta Vaše hodnocení jaká je ta „PRAVDA“ (krásná,průzračná,životodárná a souvisí s láskou) souvisí více s vnímáním smysly než s láskou (sic)či rozumem...
Velmi ukrutné prohlášení, které je v souladu se skutečností jest prohlášením pravdivým. Tak jakáže láska, že. ... Nemohu si pomoci, ať se koukám jak koukám, nic „průzračného“ na Pravdě nevidím.
---------
Napadlo mne nyní, zda nemluvíme oba o různých věcech. Protože se domnívám, že Vaše vzdělání a intelektuelní možnosti převyšují V.Č., prosím Vás o poučení. Opravte, prosím, definici PRAVDY, kterou jsem si zapamatoval možná nepřesně či neúplně.
Pravda je výrok (tvrzení), který je v souladu se skutečností

Odp15: a co ty děti umí?
., 16.9.2013 16:42

Pane Čechu, domnívám se, že Vaše definice PRAVDY je pěkná a dobře srozumitelná. Problém je pouze v tom, že ten VÝROK ( neboli TVRZENÍ) ve většině případů (možná ve všech případech) v souladu se skutečností není. A důvodem není , že by autor výroku snad úmyslně lhal, nýbrž důvodem je to, že autor výroku téměž nikdy nezná pravdu úplnou, tedy skutečnosti nerozumí zcela dokonale a vyčerpávajícím způsobem. A k tomu postupně stále dokonalejšímu porozumění skutečnosti v průběhu staletí slouží lidem vědecké výzkumy a jejich výsledky. To je můj názor

Odp16: a co ty děti umí?
Vlastimil Čech, 16.9.2013 20:20

Píšete: Problém je pouze v tom, že ten VÝROK ( neboli TVRZENÍ) ve většině případů (možná ve všech případech) v souladu se skutečností není.
...........
No to je prosté, pak se prostě nejedná o PRAVDU!
Kde vidíte problém?

Odp17: a co ty děti umí?
Juras, 16.9.2013 20:47

Že to, co dnes považujete za pravdu, již zítra, ve světle nových objevů, už být pravdou nemusí. Pravdou si nejste nikdy jistej. To má romantik naprostou pravdu. Jako příklad si vezměte středověkého vědce. Jasně by Vám zdůvodnil, že kus železa nemůže sám o sobě létat, protože je těžší než vzduch. Dneska víme, že pravda je jiná. Ale co chudák tehdy on? Byl v zajetí své úrovně poznání. Proto bychom i dnešní pravdy měli brát tak trochu s rezervou.

Odp18: a co ty děti umí?
., 16.9.2013 21:14

Jurasi, děkuji Vám za inteligentní podporu. Ano, pochopil jste můj názor správně. A doufám, že i ostatní ho pochopí stejně správně.

Ano, cituji Vás: „ Dnešní “pravdy„ bychom měli brát tak trochu s rezervou.“, naprosto souhlasím.

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: a co ty děti umí?
Vlastimil Čech, 17.9.2013 7:55

Naprosto a bezvýhradně souhlasím.

Odp20: a co ty děti umí?
Tlapka, 17.9.2013 11:31

Nadějí lidstva jsou kmenové buňky.

Odp15: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 16.9.2013 21:51

Tatínek ukazuje svému dítěti Polárku na obloze a říká : Vidíš,ta hvězdička tam nahoře ukazuje směr Sever - je to v souladu se skutečností - není. Polárka je dvojhvězda,která se otáčí kolem společného těžiště,což okem bez optických pomůcek nelze zjistit.....Měl tatínek pravdu? Bylo jeho tvrzení v souladu se skutečností? Další případ: Žena rodí,porod už se chýlí ke konci,dítě evidentně žije a ona prohlásí : To je moje dítě.Vedle sedí manžel a říká totéž. Mají oba pravdu? Proto ten mravní relativismus a proto člověk má tak daleko k pravdě. Aby mohla existovat pravda relativní,jejíž definici tak pěkně uvádíte tučným písmem,musí někde existovat Pravda absolutní,která je jedna,neoddiskutovatelná,pro matematika je v matematice,filosof ji bude do konce svého života hledat a věřící člověk ji má a vidí ve svém Bohu. Vidí ji očima svého srdce;-)Doufám,že jsem Vás rozesmála,pane Čech,ale jinak to definovat neumím.

Odp16: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 16.9.2013 21:54

Už to mám.;-)Pravda je vždy závislá na stupni poznání skutečnosti. Pro mě Ten,kdo má nejvyšší poznání, je Bůh.Tudíž jen On má Absolutní Pravdu.

Odp17: a co ty děti umí?
Zákys, 17.9.2013 6:49

A jaká je toto pravda?
Cituji: Naše tvrdá pravice nehodlá ze svých společných prostředků platit „nemakačenky“, mezi které zahrnují i maminky na mateřské, invalidy a staré nemocné spoluobčany, zkrátka každého, kdo se „válí“ doma. Nezahrnují však mezi ně ty, kteří se válí někde na luxusní pláži, v exotické zemi nebo ve své vlastní kanceláři nejlépe se sklenicí alkoholu v ruce (můj osobní zážitek). Nezahrnují mezi ně příživníky, vyžírky ani ty, kteří se „živí“ krádežemi nebo finančnictvím, ve kterém peníze dělají peníze, stačí sedět a natáhnout ruku jako to dělají opice v ZOO, přesto ale dostávají dotace na kdejakou blbost.

Odp18: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 17.9.2013 9:15

Světa běh : Kdo má hodně - zakrátko - bude mu přidáno. Kdo má málo - zakrátko - bude mu i to sebráno. Nemáš-li však vůbec nic,lumpe,ať tě pochovají. Neboť právo na život mají ti,co něco mají;-)Heine vyslovil pravdu o tomto světě.Už jsem to tady někde psala. Jenomže ve svých memoárech uvádí také svoji vizi o tom,že jednou jeho Kniha písní bude používána hokynářem na to,aby z ní trhal listy a dělal z nich kornouty. Při představě,že všem se do kornoutů bude dávat stejně,s tím Heine souhlasí:-)A tak tam,kde je pravda,je i láska,protože pravda i láska jsou založeny na poznání. O toto poznání dnes není zájem.

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: a co ty děti umí?
Tlapka, 18.9.2013 13:21

A to znáš: Nejlíp se má kdo nic nemá nestará se kam co schová, večer lehne ráno vstane nikdo mu nic neukrade.
Vždy na to vzpomenu když ráno hledám telefon, klíče, brýle,

Odp20: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 18.9.2013 15:36

Jo,to je moje řeč,taky si to opakuju,když hledám,kde jsem co zapomněla;-)

Odp17: a co ty děti umí?
Vlastimil Čech, 17.9.2013 8:25

Tedy, nechci se Vás, coby věřící, dotknouti.
Ale bereme-li -čistě pracovně- bibli za sdělení, které můžeme brát aspoň částečně vážně, zjišťujeme:
1- Při tvoření světa bůh: „viděl, že světlo je dobré..“
2- Před potopou světa bůh: „lituje, že stvořil člověka..“
Z toho (a ovšem i z jiných příhod v bibli popsaných) lze usoudit, že i báje náboženské přiznávají bohům jakýsi vývoj duševní. Tedy žádné absolutní poznání, ale můžeme pozorovati a hodnotiti postupné seznamování se pánbíčka s okolím a i s jeho vývojem, kterému je děj biblických příběhů přizpůsobován.
Ovšem souhlasím s tím, že pokud není poznána skutečnost, těžko ji lze pravdivým výrokem popisovat. Pravda nesouvisí s jakoukoliv vírou. Pravda souvisí s poznáním.
Kde není poznání-není pravdy.

Odp18: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 17.9.2013 9:08

Nikde v bibli jsem nenašla,že člověk je dobrý;už na samém počátku si zvolil svoji cestu,nezávislou na svém Tvůrci. Jeho rady a doporučení ignoroval a dosud ignoruje.Svého Stvořitele dokonce popírá,a tvrdí,že vznikl Evolucí,jeho bohem je tedy Evoluce.....To není namířeno proti Vám,pane Čech,nemyslím to osobně.Světlo je evidentně lepší,než člověk. Řídí se zákonitostmi,které mu byly dány a stále se až dosud nerozhodlo přestat svítit,kdy se mu zachce. Dokonce i světlušky umí něco,co člověk nezná. Až dosud se vědcům nepodařilo zjistit,jak světlušky zhasnou a jakým způsobem ukončí tu svoji bioluminiscenci,když je člověk začne chytat a ony se chtějí schovat,,,,- to je až dosud tajemstvím.Možná,že až bude lidstvo vědět víc o Světle,pochopí i něco víc o životě;-).. Marek uvádí v kapitole 10 verš 17 a 18 Kristův výrok: Proč mě nazýváš dobrým? Nikdo není dobrý,kromě jednoho,Boha....

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: a co ty děti umí?
Zákys, 17.9.2013 10:44

Monoteismus=náboženství totality. Poto mám raději tzv. pohany s jejich polyteismy.
„Existuje-li Bůh člověk je nicota. Existuje-li člověk, a Ctibor Filčík(slovenský Václav Voska) se ďábelsky zasmál, Bůh neexistuje“...

Odp19: a co ty děti umí?
Vlastimil Čech, 17.9.2013 11:56

Paní Kozárová. Zde se nejenom shodnouti nemůžeme, zde dochází mezi námi k naprostému neporozumění.
Nu, že jste nenašla nic o kvalitách člověka v bibli je pochopitelné. Nikde tam nic takového není, a dokonce V.Č. jako neznaboh nic takového netvrdil. Konec-konců, co je to, ta kvalita člověka? A kterého? A který kvalitář to posuzuje? ;-)
V.Č. nepopírá Jehovu, nepopírá Peruna, nepopírá Jóviše ani Wotana, nepopírá Evoluci, Prozřetelnost, nebo jak se všechny ty bubácké osoby jmenují... V.Č. nemá dost poznání, aby si troufal sestaviti výroky shodné se skutečností, tedy tu pravou pravdu.:-)
Poznání světa nemůže být založeno na misionářsky znějícím tvrzení: „Je tomu tak, protože je to napsáno v této knize. Sám jsem ji napsal.“
-----------
Co to vlastně světlo je, opravdu nevím. A nejsem si jist, zda je hodně lidí, kteří to vědí. Zda je to proud obrovskou („světelnou“) rychlostí letících malilinkatých naprosto lehoulinkých bročků, které mohou svým nárazem do ohromné folie pohánět vesmírné „plachetní“ letadlo, nebo se jedná o vlnění aetheru, či o vlny elektromagnetické, tedy nehmotné. Co Vás však pudí nazývati tuto energii :„evidentně lepší,než člověk“ ... A dokonce jí připisovat svobodnou vůli se „rozhodovat“ („nerozhodlo přestat“)... a přesto uznáváte, že tato energie podléhá fysikálním zákonitostem...
-------------
Ve Vašich zmiňovaných výrocích nejsem schopen nalézti konsistence. Soudím, že tomu tak je především proto, že významu slov, kterých oba užíváme, rozumíme každý jinak. Nicméně rád bych se seznámil s tím, co tak vehementně tvrdíte. Také proto, aby se V.Č. dobral většího poznání, o které by se mohly je budoucí výroky opírati.
-----------------
Pokud se týká světlušek, jejich svícení již tajemstvím není. Svítí podobně, jako chemické zdroje světla lidské výroby. Mísí se chemikálie, jejichž reakce svícení vyvolává. Na rozdíl od našich zdrojů světla je „strojek“ živočicha zatím dokonalejší a efektivita energetická mnohonásobně lepší. Zatím.
(Osobně se V.Č. domnívá, že právě tudy vede cesta k budoucímu osvětlování lidských obydlí a pracovišť.)

Odp20: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 17.9.2013 22:51

Světluščí zhasínání je tajemstvím. Nikoli princip bioluminiscence.... O tom ostatním už dozajista nemá cenu debatovat,konzistentní nebo nekonzistentní. Není důležité,co kdo popírá nebo tvrdí. Důležité je,k čemu to vede... snad na tom bychom se mohli shodnout;-)Já o voze,Vy o koze anebo naopak.:-)

Odp20: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 17.9.2013 22:55

Doporučuji k prohlédnutí tvorbu Volyňského rodáka Aloise Boháče,jednoho ze tří bratří,který vytvořil nádherný pantheon demokraticky řádících bůžků,skřetů,vodníků a víl,sám se zpodobnil jako sv. František obklopenej živáčky všeho druhu v Boschovsky laděné scenerii...Určitě by se vám to líbilo!

Odp20: a co ty děti umí?
Tlapka, 18.9.2013 13:22

Nejlepší je bohyně Bastet. Chrání mě před průšvihem.

Odp21: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 19.9.2013 9:01
Odp20: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 29.9.2013 21:46

Wer hier verkehrt,verkehrt verkehrt,řek by Faust. Nebo Mefistofeles?

Odp18: a co ty děti umí?
Tlapka, 17.9.2013 11:35

O tom stvoření člověka se vší úctou k věřícím proč dal Bůh možnost vybrat si zlo? Je to metoda pokusu a omylu?

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 17.9.2013 22:59

Protože kdyby tu možnost nedal,byl by to totalitní dozorce a vystavil by lidstvo nebezpečné domněnce,že generacím lidí se upřelo něco,na co měli nárok a co bylo určitě docela bezva a oni to nemohli vyzkoušet! Takového Diktátora by přece nikdo nechtěl.Já jsem nechala svoje děti taky sáhnout na rozpálený kamna- pravda,- ne až tak,aby se uškvařili --- ale aby rozeznali dobré od špatného a aby to příště nedělali... Zatím ještě žijem,Tlapko;-)

Odp20: a co ty děti umí?
Tlapka, 18.9.2013 12:51

Zajímavé... musím o tom přemýšlet.

Odp18: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 17.9.2013 23:22

Pokud víra nesouvisí s pravdou,proč věříte lidem,kteří mluví pravdu? A pakliže věříte člověku,který mluví pravdu,proč bych nemohla věřit Bohu,který mluví pravdu? Tomu nerozumím:-)

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: a co ty děti umí?
Vlastimil Čech, 18.9.2013 12:13

A jak poznáte, že třeba zrovna teď mluví pravdu?
Poznáte jen, že mluví.
Proč věřit tomu, který mluví?
...člověku, bohu, papouškovi...
třebas mluví... ale je to pravda? Jsou jejich výroky ve shodě se skutečností?
A co je to, ta víra? Opakuji, nejsem filosofem, ale protože v záhlaví Svíce jsme ponoukání k filosofování, odvažuji se navrhnouti:
------------
Vycházím-li z toho, že tvrzení (výrok) je v souladu se skutečností, aniž mohu nebo chci si tento soulad ověřit, pak se jedná o mou víru.
------------
Opakuji, je to jen návrh laika V.Č. Pan Zákys bude vědět lépe co je to ta víra.
------------
Obávám se, že Vaše otázka: proč věříte lidem,kteří mluví pravdu? je pro mne, s ohledem na výše uvedené, poněkud nepochopitelná...
Dovolte příklad: Kdosi (tedy člověk,bůh, nebo papoušek) prohlásí, že Ivana Kozárová je žena. Nemám důvod, na základě předchozích indicií, se domnívat, že je tomu jinak a proto tvrzení přijmu, věřím mu, ač jsem neměl možnost si soulad ověřit. Řekněme, že jsem osobu paní Kozárové poznal osobně a zjistil jsem, že se jedná o ženu. Pak výrok jest pravdivým a to bez oné „víry“...

Odp20: a co ty děti umí?
Tlapka, 18.9.2013 12:54

Já slova Víra nepoužívám, jen danou pravděpodobnost nějaké skutečnosti .. s pravděpodobností hraničící s jistotou je Ivanka Kozárová rodu ženského.

Odp20: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 18.9.2013 15:34

Poznal jste,když Vaše děti mluvily pravdu? Já ano.A když pravdu nemluvily,taky se to dalo poznat. Nebo se to prokázalo později;-)Mám takovou divnou vlastnost,kvůli které mě občas někdo může napálit. Věřím lidem,co mi říkají,pokud na nich evidentně z nonverbálních znaků není vidět,že lžou... Mám asi jednodušší uvažování.. Z toho,co vidím kolem sebe si pro sebe vyvozuju závěry jako každej jinej člověk. A přesto slepí lidé jsou mnohdy citlivější než já a jen z tónu hlasu už mnohé poznají - tam,kde nás ostatní vzhled člověka může ošálit..... A s tou vírou to je taky taková křehká věc. Někdo věří moudře,někdo slepě.... Písmo říká: Víra je jisté očekávání věcí,na něž je naděje,zřejmý projev skutečnosti,ačkoliv ji nelze spatřit... Tady vidíte,že člověk se neustále a neúnavně bude prohrabávat k absolutním hodnotám - nezávisle na tom,že vše kolem něho je relativní a jeho prožitky jsou jen subjektivní. V tom je přece kouzlo života,nemyslíte? Jsem jen ženská a tak nepotřebuju mít v sobě a kolem sebe vše utříděné a srovnané. Zaplaťpánbu,pokud jeden žije,je vše v neustálém pohybu a vše se proměńuje a kolotá. V tom všem by člověk měl nacházet radost. Žít a nechat žít. A když někdo potřebuje pomoc,nenechat ho v bryndě. Proto se mi párkrát v životě vyplatilo věřit lidem,kteří mi neříkali pravdu. Když jsme se pak lépe poznali,nebyla už mezi námi lež a stalo se něco velmi radostného. Vzniklo přátelství z původní nedůvěry,Právě tyhle momenty jsou v životě nejhezčí.Ale ty si člověk nevyfilosofuje...

Odp21: a co ty děti umí?
Vlastimil Čech, 18.9.2013 20:28

Paní Kozárová, nyní si představte, že Vaše děti byly na vystoupení ilusionisty... Přišly domů a vypráví Vám, celé říčné, jak kouzelník uřezal té paní hlavu a pak ta hlava zase přirostla, ale byla telecí... Děti tomu uvěřily... A co Vy? Jak vyhodnotíte jejich sdělení? Poznáte Pravdu z jejich nonverbálních sdělení? Nebo zdravým rozumem? Je jejich přesvědčení v souladu se skutečností? Je to tedy Pravda? A mluví děti pravdu? Podlehly děti své Víře? A jak to tedy poznáte? A pozná soulad se skutečností nábožensky zatížený, tedy věřící člověk?

Jenom na mě nevytahujte jakýsi relativismus a různá hlediska a pocity... Zkuste mluvit dle Vaší oblíbené bible, prosím... „mluv Ano, Ano a Ne, Ne“...
A Vaše myšlenka: „věřit lidem,kteří mi neříkali pravdu..“ :-):-):-)
To mi hlava nebere... Vy jste věděla, že ti lidé lžou a přesto jste jim VĚŘILA? Nebo jste se lstivě přetvařovala, že jim věříte?
Nebo jste v době, kdy Vám lhali nepoznala, že lhou? A pak se lháři z ničehonic stali prima čestnými lidmi?
Je-li mezi věřícími více takových lidí, jako jste Vy a Vaši přátelé, zdá se mi přirozenější zůstati neznabohem a bezvěrcem. Ale nic proti Vám, paní, jen Vaše pochody myšlenkové jsou pro V.Č. zcela nestravitelné... A je to ovšem jen a jen chyba a nedostatečnost V.Č....

Odp22: a co ty děti umí?
., 18.9.2013 22:49

... pane Čechu, z toho si nic nedělejte.

Odp22: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 19.9.2013 8:41

Pane Čech,chyba bude asi někde jinde,určitě ne na Vaší straně. Lhaní u lidí se pozná podle nonverbálních znaků,tak to poznají rodiče i na svých dětech... Když dítě popisuje vystoupení ilusionisty,kterému věří,nelže. Mluvit pravdu ve smyslu nelhat,jakožto úmyslně nemluvit pravdu,tak jsem to myslela.Jaká nepravda nás nejvíc poškozuje? Úmyslná lež.... Nic na Vás nevytahuju,na ničem se Vás nepokouším nachytat. Víra a pravda z mého hlediska spolu souvisí. Ano,věděla jsem,že mi člověk lže . Nebylo v tu chvíli podstatné,že lže,ale to,že mi svou lží nechtěl ublížit. Když jsme si to vyjasnili,stal se mým přítelem. To se může člověku v životě přihodit,nemyslíte?Lež ze strachu,milosrdná lež v nemoci,to taky existuje.Pravda za každou cenu někdy může člověka poškodit,protože ji neunese... Já jen vyslovuju všechny možné případy,kdy se s pravdou manipuluje. Pokud se Vám moje vyjadřování jeví jako nesrozumitelné,můžeme se dohodnout na tom,že se zkrátka nedohodneme...Já vím,že je divné tvrzení,že věřit člověku,co neříká pravdu se někdy vyplatí. Ale holt z paradoxů je složenej život a já mám radost,že se mi to vyplatilo.;-)

Odp23: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 19.9.2013 8:50

Může se stát,že lhář přestane lhát,když zjistí,že se mu věří. Spousta lidí lže ze strachu.Vy jste nikdy nelhal? Já jsem lhala většinou ze strachu anebo proto,abych vypadala líp a nebyl na mně ten Černej Petr. Myslím,že každý člověk má s tím problém. Dnes už mi na sobě tolik nezáleží a tak si můžu dovolit nelhat. Znamená to pro mě víc mlčet.

Odp22: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 19.9.2013 9:12

Matouš kapitola 5 verš 37 - kralická verse : Ale buď řeč vaše jistě,jistě,nikoli,nikoli. Což pak nad to více jest,to od zlého jest. Je člověk schopen takto přesně komunikovat? Doslovně by to znamenalo vyjadřovat se pouze prostřednictvím výrokové logiky.... Spíš to bude znamenat,že člověk nemá mít postranní úmysly,které se většinou přemírou argumnetů a různých zdůvodňování prezentují...

Odp17: a co ty děti umí?
., 17.9.2013 11:22

...a jak víte, a víte určitě, že Bůh má nejvyšší poznání ? On Vám to řekl ? On na to má certifikát ? A od koho ? Kdo mu o tom dal dobrozdání a vysvědčení ? :-) A domníváte se, že ON je pouze jeden ? :-) Možná, že Bohů je více, že jich je celá rodina ? :-)

Všechno v dobrém paní Kozárová. Ale myslící člověk (to jest ten, který není pouze věřící) Vám musí tyto otázky položit.

A už v předchozí diskusi jsme vlastně došli k rozhodnutí, že Absolutní pravda neexistuje, že Pravda se mění podle stupně poznání skutečnosti. A já dodávám: pravda se mění také podle změn Skutečnosti.

Ani ve Vesmíru není klid, i tam, v těch obrovských měřítkách jsou změny na denním pořádku. Také ve Vesmíru (jako v naší malé přírodě na Zemi) se stále všechno mění, něco vzniká, něco zaniká, co bylo včera pravda, dnes pravdou není a ani to už třeba neexistuje.
Tak toto je filosofie v čisté a upřímné podobě dle Čárkotečky. :-)

Odp18: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 17.9.2013 23:14

Věda se nechá inspirovat Přírodou. Dokonalé modely aerodynamiky,pevných a pružných vláken,navigace,- a jánevímčehoještěvšeho nachází v nekončícím množství právě tam. Věřím-li v Tvůrce takto moudrých věcí,musí být Moudřejší,než Cokoli,co znám. Jaký tento Tvůrce je,můžu soudit podle toho,co stvořil. Bohů je bezpochyby celá rodina - viz kniha Job - Ale jeden bude asi ten Otec,- vše v dobrém,tečkočárko....Kdyby neexistovala Absolutní pravda,po čem by se pídily matematické vědy na své nejvyšší úrovni- tam až,kde se matematika prolíná s filosofíí - třebas v teorii umírajících čísel.....Moje nejděsivější sny se týkají změny Pravdy podle toho,jak se změní skutečnost... Třebas při zvýšeném obsahu hormonů z moči antikoncepci používajících žen se v deltách řek mění pohlaví ryb... brrr. Exupéry v Citadele píše o těchto změnách v tom smyslu,že je vždy špatné,když se bortí Základ.Když praskají žebra lodí. Nebo když se třese zem a zanikají celé vesnice i se studněmi,jejihž kamenné roubení se dotykem lidských rukou po staletí leskla.....To je filosofie člověka... A tak mi nezbývá jako věřícímu člověku věřit,že změny ve Vesmíru jsou k dobru věci,že se nezbortí Základ..... I když to někdy bolí.... Dík za Tvůj podnětný příspěvek:-)

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: a co ty děti umí?
kitnamoR, 18.9.2013 11:25

...paní Kozárová, děkuji Vám za Vaši klidnou uvážlivou reakci. Vím, že mnoho mých slov např. „odporuje“ nebo „polemizuje“ s BIBLÍ, a proto i s názorem lidí, kteří BIBLI plně věří.

Přesto si BIBLE velmi vážím a to ptoto, že pro každého člověka je mnohem důležitější mít v duši klid v pevné víře v učení BIBLE, než se permanentně sžírat nejistotou, strachem a svou neschopností poznat a pochopit VESMÍR.

BIBLE plní pro lidi funkci ( podle mého nedokonalého mínění a obrazně řečeno) takové spolehlivé pevné hůlky nebo opěrného vozíčku, o který se opírá slepý a částečně chromý člověk. Lépe to už vyjádřit neumím.

Odp20: a co ty děti umí?
Tlapka, 18.9.2013 13:23

Nerozumím ani vesmíru ani Bibli. Nejlépe je se s tím smířit a počkat, co bude až bude.

Odp21: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 18.9.2013 15:05

To říká můj syn. Že namá cenu řešit věci,které nemůže ovlivnit. Počkáme a uvidíme:-)

Odp22: a co ty děti umí?
Juras, 21.9.2013 1:39

Jenomže je to pro mnoho lidí tak zábavné :-)

Podobně nemá cenu se neustále do někoho navážet, jak to dělá např. jeden zdejší nejmenovaný navrátilec. Nemá cenu na něj reagovat, jenom doufám, že mu to v jeho problémech aspoň trochu pomůže :-)

Odp23: a co ty děti umí?
Lipovan (Z.), 21.9.2013 8:05

Snad máš pravdu, Jurasi. V takové atmosféře fakt nemá cenu přispívat. Plac je definitivně tvůj. :-)

Odp24: a co ty děti umí?
Juras, 22.9.2013 10:29

S Tvými mindráky ti bohužel nepomůžu. Můžeš na svíci diskutovat s ostatními, můžeš hrát jiné hry, je mi to šumafuk.

Odp18: a co ty děti umí?
Juras, 17.9.2013 23:39

Taky by mohl být dítětem, které dostalo od rodičů k vánocům stavebnici „Svět“ a teď si s ní hraje, dokud ho neomrzí... Ale to je z naší úrovně nezodpověditelná otázka.

Ke změnám skutečnosti - to mi připomnělo „Ani sami bohové“ - knihu Isaaca Asimova. tam je svět, v němž se postupem času mění přírodní zákony. To my považujeme naše přírodní zákony za neměnné - např. na rychlost světla máme konstantu - ale nemůžeme si být jisti, že třeba před miliónem let nebyla o něco vyšší ?)

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 18.9.2013 15:18

Zajímavý názor,tohle mě nikdy nenapadlo. Musí mít fajn rodiče...;-)

Odp20: a co ty děti umí?
Juras, 20.9.2013 12:30

Odbydou ho hračkou a sami se tahají po zábavách :-)

Odp21: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 20.9.2013 14:11

To je strašná představa,Jurasi,radši zodpovědní rodiče ať to jsou a občas svoje dítko kontrolujou a můžou ho i proplesknout!

Odp18: a co ty děti umí?
Vlastimil Čech, 18.9.2013 12:25

hezké, moc hezké, milý pane Čárkotečko... souhlasím.
Věda především zkoumá skutečnosti.
-----------
K další myšlence pí Kozárové :...změny ve Vesmíru jsou k dobru věci... Bych měl dotaz: Jaké VĚCI? a pak ještě jeden, co je to DOBRO?

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: a co ty děti umí?
Tlapka, 18.9.2013 12:57

Vědci povídají že Slunce časem vybuchne když dohoří vodik. Je to dobré?

Odp19: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 18.9.2013 15:14

K dobru věci života. Dobro je opak zla. Subjektivní dobro zpravidla znamená zlo pro někoho jiného;-)Například to,že my se máme v Evropě dobře,znamená,že někde jinde,třeba v Indii už se mají lidé hůře;-);-)To pro zachování rovnováhy;-);-);-) Jaký je rozdíl mezi dobrým a nedobrým jídlem? To určitě poznáte. Tak podobně soudíme o dobru a zlu. Soudíme podle toho,na jak vysokém kopečku stojíme a kam až za hranice toho našeho viditelného Dobra dohlédneme. No a teď se pokusím o svoji definici;-) Asi bych se dohrabala do řeckého výkladu: Agathos,snad mravní znamenitost,ctnost.Projevuje se vykonáváním takzvaných dobrých skutků- tedy užitečných skutků pro druhé...Zejména velmi blbá situace vzniká,pácháme-li na lidech dobré skutky proti jejich vůli;-);-)

Odp20: a co ty děti umí?
., 18.9.2013 23:11

... Příroda a Vesmír neznají ani Dobro, ani Zlo. Ve Vesmíru např. jedna hvězda sežere druhou hvězdu bez jakýchkoliv výčitek svědomí, ostatním hvězdám to také nevadí a lidé na Zemi se to možná ani nedovědí.

I na Zemi v přírodě různí masožravci stále páchají „ZLO“ tak, že žerou býložravce nebo všežravce. Takovému lvovi v Africe nenapravíte hlavu a nepředěláte ho na vegetariána. Ani psa nelze krmit pouze a jedině trávou. Pro lva a pro psa znamená ZLO krmení trávou, protože na to není přírodou uzpůsobený a zahyne.

A co je větší ZLO ? Když chcípne gazela, nebo když chcípne lev, nebo když „chcípne“ člověk ? Ani v tomto případě PŘÍRODA pojmy ZLO a DOBRO nerozlišuje, a je jí to šuma fuk.

Odp21: a co ty děti umí?
Zákys, 19.9.2013 7:05

Správně se říká, že Příroda je eticky neutrální. Ta poznámka je hlavně těm, kteří si za přírodu tak rádi dosazují Boha, nebo jí připisují lidské atributy, a snaží se od ní opisovat stylem „co jsem nestačil opsat, to si vymyslím“.

Odp22: a co ty děti umí?
Lipovan (Z.), 19.9.2013 7:32

Příroda nemůže být neutrální, protože stojí zcela mimo lidská měřítka. Je zkrátka přirozená. :-)

Odp20: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 19.9.2013 9:18

Počkáme a uvidíme;-);-)

Odp21: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 19.9.2013 12:17

A když do vody hodíme cihlu ,udělají se kola na vodě stejně tak,jako když do vody hodíme novorozeně...;-)

Odp23: a co ty děti umí?
Zákys, 19.9.2013 15:46

Za důkaz kruhem se v logice dáva kula již na střední škole.
Ale já jem také schopen antropomorfního vnímání přírody.
„Přírodo zahřej mně je velmi chladný rok!
S nehybným chřípím spí za rosy která studí,
spí s rukou složenou na svojí klidné hrudi
a dvěma ranami má prostřelený bok“.
Poněkud upravený Spáč v úvalu. Proto mám rád Arthura Rimbauda. Básníci a blázni.... těm věřím!!! To ostatní jsou kecy.

Odp24: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 19.9.2013 20:41

Jo,souhlas. Mám ráda blázny od dětství a mnoho bláznů poezii netvoří,ale Poezii žije!!!A tam je ta průzračná pravda. Nehledám tam JISTOTY,ale krásu a radost!!!Kdo by si nevybral požehnání místo prokletí a život místo smrti?

Odp17: a co ty děti umí?
kitnamoR, 19.9.2013 18:03

...Paní Kozárová, kdyby to bylo tak jednoduché, ale ono není. Kde zachytíte Vaši tzv. „Absolutní pravdu“ např. v kinetických dějích ? Jak ji identifikujete ? Jak ji popíšete ? Jak ji vyjádříte ? Na uvedené otázky nelze odpovědět. Proto Vaše „Absolutní pravda“ (dle mého mínění) je pouze a jenom POUZE teoretický pojem BEZ OBSAHU ! NIC TAKOVÉHO NEEXISTUJE !

Všechny děje ve Vesmíru jsou závislé na ČASU. ČAS je hlavní veličina, v závislosti na níž celý Vesmír se proměňuje. Takže Vaše „Absolutní Pravda č.I “ by se musela týkat jevu v nekonečně malém přesně stanoveném časovém úseku a za následující nekonečně krátký časový úsek by to byla zase úplně jiná „Absolutní pravda č.II“ a tak bychom mohli pokračovat a teoreticky i prakticky bychom se dopracovali k nekonečně velkému počtu tzv. Vašich „Absolutních Pravd :-). A uznáte sama, že asi tento závěr by se Vám nelíbil. Nevadí; nikomu tento názor neublížil, ani Vám neublížil, tak snad opět VŠECHNO v DOBRÉM.

Berte tuto diskusi s humorem; je to něco podobného, jako diskutovat na téma “Nesmrtelnost brouka Pytlíka :-).

Odp18: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 19.9.2013 20:31

Je to jasné,já tu existenci Absolutní pravdy nezávislé na čase potřebuju,abych mohla v závislosti na čase existovat. Prostě bez Ideje se neobejdu.Beru to tak,jako Vy,Romantiku - na Romantika jste ale dle mého soudu málo rozervaný;-). Nabídka mých idejí neustále trvá;-);-)

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp17: a co ty děti umí?
Olix, 20.9.2013 14:17

Ano, je to tak. Pro mě je pravda osoba (Já jsem ta cesta, pravda a život - cit. z Bible) - to znamená více než poznání, které se mění v čase.

Odp18: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 21.9.2013 10:56

Ahoj,Olix! Jednou větou jsi to všechno vyslovila.Čtu Gottland. Je to pěkně napsaný doklad toho, o co lépe vidíme,když máme odhled,když to nejsou naše vlastní bolavá místa....Mám mnoho dokumentů z této doby,část je zveřejněna na stránkách obce Cínovec ve stati příběh sudetských Němců.....Jako dítě jsem byla vystavena různorodým pohledům na jedinou skutečnost.Bodalo mě to ze dvou stran,zachránil mě dědeček a táta,že jsem se z toho zbláznila jen malinko;-);-)Pak je bezvadná knížka Olgy Scheinpflugové Byla jsem na světě,-Myslím,že většina lidí a většina národů má svoje bolavá místa,která jsou citlivá na dotek,každý má tu svoji mrtvolu ve skříni.... Lépe se ovšem otvírají almary těch ostatních a mnohdy se rádi popaseme na obsahu toho,co všechno se vyhrne.... Do jaké míry otevírat tyto skříně,je otázka. Být odvážný a snést pravdu o sobě - to není pro každého:-(Česká povaha raději šaškuje v paradoxní reakci u piva a ve švejkovském vtipkování, Rusové to možná raději nechají vyhnít,jak kdo....Pravda,luft z těchto skříní není libý,mnozí střečkují a dělají k tomu ještě sami dusno...Musím pátrat tom,jak M.SZCygiel otevíral almary Polska- varšavské ghetto,Sobibor,Treblinka....

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: a co ty děti umí?
Zákys, 21.9.2013 11:51

Jestli knihy něco ovlivní, tak mně třeba http://www.databazeknih.cz/knihy/nabarvene-ptace-72629
nebo http://cs.wikipedia.org/wiki/Sophiina_volba
Kdo chce zemřít s vírou v člověka, tak takové knihy nečte.

Odp20: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 21.9.2013 13:04

děkuju za typy,pane Zákys.Věřím v lidi,kteří nevěří v člověka;-);-)Na konci zájezdu zvanej život se pozná,za čím jsme se hnali a tak se těším,že tam budou nejen pěkný stromy a čistý záchody,ale i lidi,co nevěřili v lidi a tak si můžou navzájem věřit.Budou tam plný vlaky lidí,který zmizely v mlhách a dejmech,bude tam můj děda,kterej střílel vždycky jen do vzduchu a trápil se pomyšlením,že snad jednoho chlapa zabil,když mo omlátil o hlavu ešus,kterej si v zajetí bránil,neb se tam kradlo jídlo... Bude tam spousta hodně podobnejch a nepodobnejch lidí,který byli pokorní natolik,že se nespoléhali na nic od lidí....Moje zkušenost: Nejotřesnější věci páchají lidé,které neměl nikdo rád

Odp20: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 21.9.2013 13:13

Dík,vidím,že otvírači almar v Polsku existujou!

Odp21: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 21.9.2013 13:46

Připomněl jste mi knihu Apokalypsa - autor Michael D. O´Brian

Odp21: a co ty děti umí?
Zákys, 21.9.2013 20:24

Psychologie je podobných příkladů a z nich vyplývajících teorií plná. Dokonce i ekonomové vytvořili teorie o altruismu jako zbytkové strategii. To Nabarvené ptáče si půjčete. Je to poněkud autobiografická útlá knížečka. Ti venkované kteří se tak hrozně v ní chovají vůči malému židovskému chlapci byli v té vesnické komunitě zcela normální a oblíbení sousedé.
Stejně jako v obci v Pulgárech - Bulharech na břeclavsku:
http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/bulhary-na-breclavsku-v-rijnu-1938.html
Což je jenom zdánlivě jiné garde.

Odp22: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 22.9.2013 13:30

Jako kdyby se vrátil čas. Vybavilo se mi vyprávění mých dvou antagonistických a nenávidících se babiček...Taky vyprávění prastrýců...Dokud si každý národ neuklidí ve vlastní almaře,dokud bude nenávist,budou to odnášet děti a staří lidé.Nenávist je strašná věc.Díky za ten odkaz.

Odp18: a co ty děti umí?
., 22.9.2013 21:19

... paní Olix, pak by „osobami“ musely být i Lež, Přetvářka, Zlomyslnost, a pod. A dostáváme se k pískovcovým alegorickým sochám mistra Brauna v Kuksu. To jest k uměleckému personifikovanému ztvárnění citů a chování lidí. Což o to, umělec ty sochy vytvořil pěkné, působivé. Ale jsou neživé, živému člověku nepomohou ani neublíží. A ČAS i ty sochy mění, a povětrnostní vlivy je poškozují.

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp9: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 25.3.2013 22:19

Moje kolegyně učily podle staré metodiky - tedy toutéž metodikou - ale zcela jiný o b s a h - a titiíž studenti,kteří netrpěli amnézíí,z toho pak měli vánoce. Není tudíž divu,že i ve filmu Bílá paní - rež. Z. Podskalského se objevuje výrok KANTOR POSERA ,na který,pokud se pamatuju,si žádný český kantor nestěžoval. I to má svoji vypovídající hodnotu.;-)

Odp10: a co ty děti umí?
Zákys, 26.3.2013 7:21

O co se pokouším je oznámit vám, že používáte název metodika na něco, co se nazývá jinak. V logice jsou pojmy „obecné“ a „zvláštní“. Nějak souvisí s termínem „obsah pojmu“ a „rozsah pojmu“. Tak je to běžně nazýváno, i když v mnohých případech zaměňováno. Používáte termín brambory a píšete o „Rézách. To by žádný bramborář z Vysočiny neudělal, ale pro Pražáka je to běžné. Ten se diví, vždyť přece my Pražáci jsme malinko chytřejší, hele. A mele si svou.
Třeba metodika vyučování lyžování(to jsem pro začátečníky občas dělal) je tvořena metodou přívratnou, kročnou, rotační .... atd. Každá z nich vede ke stejnému cíli. Naučit základům lyžování.
Jejich použití pro “odborníka„ (jaký to termín, ale nic přesnějšího mě nenapadá) vyplývá ze sněhových podmínek, terénních podmínek, také míře vlastních dovedností - ukázka je totiž nezbytná, času, který má cvičitel k dispozici...! Člověk který učí metodou “dělej to co já„ může být, a také bývá často úspěšný. To nezakládá žádné právo, jenom právo blbce, aby tvrdil, že jeho metoda(nazývaná pro terminologickou zabedněnost metodika) je to pravé ořechové, protože ji náhodou na sobě objevil.
A co vy víte o tom, že Podskalský od jednoho syna takového “posery„, který zahynul v koncentráku dostal do čenichu? Kdyby můj otec byl kantor, tak bych jej přehl přes koleno a nařezal mu opaskem na holou prdel. Všiváci si nezaslouží ani do řepy. Nepatřím mezi zastánce slovenského přísloví “Nepchaj do do hovna, ať nesmrdí". Paní, o pravdě se nediskutuje. Za pravdu se bojuje.
Když už jsme u těch symbolů, tak co vám sděluje film Vyšší princip?
Jak pochodující odbornice na pseudodidaktiku dokáže šmahen zrušit desítky kateder didaktiky na (i těch nových ?zbytečných?)vysokých školách. Kvůli vám, jsem se včera dozvěděl, že se didaktika pěstuje i ve světě. Vy jste jenom používala Narativní metodu (Narativní metodika prý neexistuje) a prohlásila ji za svatou.

Odp11: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 26.3.2013 9:38

Co růží zváno - zváno jinak - vonělo by stejně , To k těm exkrementům a metodice.Pan Smolík v tomhle filmu snad ani nehrál,on takovej byl....Jako puberťačka jsem u toho brečela. Vražda na tyranu není zločinem. Pak v noci debatovala s tátou o atentátu na Heydricha a třásla se hrůzou z českých udavačů. Pak vytáhla z rodinného archívu dědovy agendy dokumenty o tom,jak se k sobě chovali lidé z jedné vesnice,jako vrchní strážmistr Bohumil CHytrý to měl na hrbu a celej protektorát ta udání schovával v šuplíku,aby se pak na konci války musel schovávat v seníku jako zrádce lidu,che che,vždyť měl ženu Němku a spolupracoval s protektorátními úředníky. Něco z toho je zveřejněno na e stránkách o Cínovci díky panu Petrovi Jakschovi. Vyšší princip mravní.....A za svaté neprohlašuju nic. Čisté ruce mají jen andělé,protože nemají žádné - tuším Marxův výrok...... jo a k tomu lyžování.Nejlepší metodika výuky Kristiánek a Telemarků již žel,upadla také v zapomnění;-)Vyučovalo se to pod Kozákovem . Učil to můj děda František moji babičku Jarmilu.

Odp12: a co ty děti umí?
Zákys, 26.3.2013 11:09

To muselo vypadat. Žena, která upadne před svým manželem... Ta mu to potom vrací v různých ženských „vymoženostech“, aby pán příliš nezpychl.
A ty kristiánky a telemarky (nejen ve městech jejich názvů) jdou zase do módy, včetně oblečení a lyží. Jen ten název lyžnici se ne a ne ujat.

Odp13: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 26.3.2013 12:50

Jarmila bez skrupulí dělala lavóry před Františkem:-)To byste je musel znát. Jarmila byla bezprostřední a nebezpečná spíš pro okolí,než pro dědu. Když dělala předsedkyni MNV v Hořicích a nechala zatknout člověka,co se ji pokoušel uplatit přímo na radnici stylem: Jen tu obálku se pěkně položte,Haničko,uvařte kafíčko,úsměv,Hanička už věděla,kam má volat.... Nakonec se to Jarmile vymstilo,obvinili ji,že si vybudovala kult své osobnosti tím,že nechala udělat kašnu na náměstí... a šla do ... ne háje,ale přestěhovala se do Holešovic k Libeňskému mostu... nevyhořela,nenechala se otrávit....jejdanánku,moc vzpomínám. To už bude věkem,he he.

Odp8: a co ty děti umí?
Vlastimil Čech, 26.3.2013 9:44

Kantor posera… ono to není tak jednoduché možná. Učitel je pracovník, který dle svého zaměstnavatele provádí jakýsi úkon.
A-Tady je materiál: učební látka, tady je objem faktů a tady je suma dovedností.
B-Tady jsou předepsané způsoby, ve kterých jsi byl vycvičen: řemeslná dovednost.
C- Nu a tady je žactvo.
Tvým úkolem je způsobem „B“ vsugerovat materiál „A“ do objektu „C“!
Je to jako když dělník pana Ivana vsunuje kolíčky do dírek a nemusí ho zajímat, k čemu je to dobré. A konec konců, když vyrobí nakonec bednu, je mu lhostejné, zda v bedně bude uložen poklad, munice teroristy, mouka, nebo páchnoucí maso … nemá na bednu vliv.
Za protektorátu byl oceňován herec Höger také za ztvárnění postav vlídných, moudrých němců, kteří vedli Čechy ku prospěchu, kultuře a dobrému…Nu, herec Štěpánek vyzýval národ k přijetí okupace… Je to kolaborace? Je kolaborací vyrábí-li koželuh kůži na boty? Obráběč vrtá dlouhé díry? Je kolaborací, když učitel tlačí do dětských hlaviček tady ten úsek této nauky? Dříve zmíněný vrh šikmý? To ano? A další kusy balistiky už ne? Tady tenhle úsek dějin ano, ale tenhle už ne? Tohle zdůraznit, tohle zlehčit… je to práce, jako každá jiná, předepsanými postupy dostat tohle támhle, způsobit, aby to fungovalo takhle…Recitátor je dobrý tehdy, jestliže přednesem jemu daného textu vzbudí předepsané emoce u publika. Nemůže být odpovědný za text, ani za emoce, které způsobil. Může chválit rasistu, opilce, válečného zločince a narkomana Churchila, může hanit vegetariána, úspěšného spisovatele, abstinenta a dekorovaného válečného hrdinu Hitlera … Hodnocení není jeho práce. A totéž učitel. Neodsuzujeme Högera, Štěpánka, recitátora a stolařského dělníka. Neodsuzujme ani učitele.
A navíc: snad jen učitelé jsou tak natvrdo přivázáni ku svému zaměstnavateli. Kuchař může vařit v restauraci tam i onde, ve školní či podnikové jídelně, pro dráhy, pro nemocnici… v ČR, Polsku, Německu… řemeslník se uživí celkem snadno (překvalifikuje se) i u obdobné profese (kolář-stolař-tesař; zámečník-svářeč atd.) ale učitel? Jeho zaměstnavatel je v celé ČR jen jeden- Školský úřad, a svou profesi může vykonávat jen v ČR… a na co by se SNADNO asi tak překvalifikoval? Takže se drží zuby nehty svého dobře placeného zaměstnání a dělá bez řečí co se mu řekne. A je-li učitel posera, jak nazvat jeho rovnocenné, emancipované kolegyně?

Odp9: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 26.3.2013 9:54

Vyjádřil jste se přesně: držet se zuby nehty svého zaměstnání,protože nic jiného mě neučili. Odvaha se překvalifikovat? Manžel léta místo kantořiny mat - fyz dělal truhláře a elektrikáře. Fakt se vyučil:-)Musel,aby byl kvalifikovanej. Já pracovala jako prodavačka a uklizečka, a služka.Diplom jsem nepotřebovala,byl v šuplíku.Zato jsme se v životě nenudili;-)A když na to přijde,udělala bych to znovu.Jenže dnes to je horší,dnes se nepozná,kdo je kdo.Pan Höger riskoval za protektorátu svůj život. O své pomoci bližním nikdy nehovořil. Něco o tom vím. Byl to aristokrat každým coulem.

Odp10: a co ty děti umí?
Zákys, 20.9.2013 6:48

I když vím, že jste termín aristokrat použila v přeneseném významu, použil bych raději jiný termín. Jistá slova totiž evokují hýkání pubertální a pospubertální mládeže obdivně vzhlížející k jakémusi senilnímu knížeti.

Odp11: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 20.9.2013 7:55

Když ono se mi jiné přirovnání nevybavilo.Tak duchovní aristokrat by snad bylo lepší.Protože to populistické vystupování a následné hýkání ke skutečné aristokracii opravdu nepatří.;-)

Odp9: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 26.3.2013 10:10

V oblasti tohoto názvosloví bych nerozlišovala rody,jde o druhové jméno. Sýkora je taky rodu mužského. ;-)

Odp10: a co ty děti umí?
Vlastimil Čech, 26.3.2013 10:36

he he he :-):-):-)
to sedí...
Högera jsem za velebení velkého přátelského národa německého a spolupráci s ním neodsuzoval... dělal to na jevišti, byl pouhým velice kvalitním ampliónem předepsaného textu. Pokud nechce, nebo nemůže odejít, musí držet krok a plnit pokyny.

Odp11: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 26.3.2013 13:12

Hned vám vrátím tu větu : není to tak jednoduché;-)Můj dědeček Bohumil Chytrý spolupracoval jakožto vrchní strážmistr s protektorátními úředníky. Manželku měl děda Němku bez stranické příslušnosti a politických ambicí.Děda řešil s protektorátními úředníky udání,která přicházela oklikou - ta udání,která sám zadržel,neb s pošmistrem otvírali dopisy,přišla přes Jičín přímo k jeho nadřízeným spolu se stížností,že děda je neřeší ;-)Zabíjačky,partyzáni v lese etc. Nebýt velkorysosti jeho nadřízených,skončilo by v koncentráku hodně lidí ... díky dobrým sousedským vztahům ve vsi.Napište si do vyhledavače dědovo jméno,jestli o tom chcete vědět víc a vidět i nějakej ten dokument....;-)Pan Höger byl aristokrat,o svých činech nemluvil. Zachránil mnoho lidí.

Odp11: a co ty děti umí?
Zákys, 29.3.2013 7:30

A potom se vše změnilo. Začalo období socialistického realismu. Dnes si ho tak dám nejvýše k ranní kávě:

Socialistická láska

Ladislavu Štolovi,
Přítel, který porozumí

Až mé mužství bude kulminovat ve znamení Panny
Tvůj prs bude sladký, podpaždí horké, klín slaný
Jak mořské ryby rozhozené na divany
Jak sůl země. Jak politika naší strany...

Dnes po celou noc budu hrát si
S tvým tělem jež se v mou náruč skácí
V tvé zahrádce tak rádi sídlí ptáci
Jak básníci na ministerstvu informací.

Když jemně dráždíš moje bérce
Vzdávám se cele k lehké efemérce
Opouštím úlohu i masku herce
Jak úderník z Libčic při prověrce.

Jsem opilý jak Baudelairem Šalda
Jak Hakenem tak milovaná avantgarda
Tvé údy chvějí se jak roztančená Esmeralda
Jak únorový lid jenž čeká na Gottwalda.

V pokoji s růžovou záclonou září tvá nahota
Na ní se vrhám s lačností hladového Skota
Jejž enervuje na úpatí břicha Venušina kóta
Jak společnost v níž není nadhodnota.

Až velký orloj odbije pátou na Hradu
Změníš své tělo v jedinou rozkvetlou zahradu
Pak pocítíš mou vášeň zezadu
Jak zemdlená barikáda vítězstvím zpitou Rudou armádu.

A vysílena ukryješ svůj bok
Vlahý jak břehy Kaspického moře
Jak úrodou požehnaný rok
Já k ránu políbím tě na rozkrok
Kupředu Kupředu Zpátky ni krok!
Původně jaro 1949 a dnes podzim 2013
(Autoři Viktor Matys
a Zdeněk Pachovský )

Odp12: a co ty děti umí?
ivana Kozárová, 30.3.2013 8:53

mne oslní zahrada uprostřed věty
nebo latrína nezáleží na tom
již nerozeznávám jevy podle půvabu nebo
ošklivosti,kterou jste jim přiřkli..._?
Já radši Hrabala a Honzu Lopatku nebo Zeyera než Matyse a Pachovského:-(

Odp10: a co ty děti umí?
Zákys, 28.3.2013 10:35

Ale nesmí to být Koňadra, nebo Parukářka....

Odp11: a co ty děti umí?
Tlapka, 18.9.2013 12:59

Pak se jmenuje Síkora.

Také učitel:
., 23.9.2013 22:16

... také učitel (= skutečná současná postava):

1) Nassál ve feministickém prostředí nejen na mužského přehnanou ukecanost, nýbrž i zvyk „vlnit se v bocích“, což je velmi směšné.
2) O velké přestávce, místo aby dohlížel na sběsile řádící žactvo, tak sedí se 2 až 3 „svými slípkami kantorkami“ za školou na schodech zadního vchodu a POKUŘUJE !
3) Sám, 2 roky nový obyvatel, zmanipuloval spolubydlící starousedlíky v domě, aby úplně utratili cca půl milionu Kč (celý dosud ušetřený fond oprav) za předražené opravy domu.

Zuřivý odpor
Z., 1.8.2013 13:31

Tohle se Systému fakt nepovedlo. Všude kolem, pokud zaslechnu hovor o letišti Ruzyně, ani jednou nepadlo jméno starého Veškrny v ryze oznamovacím duchu (např. „odlétali jsme z letiště Václava Havla“). Buď se hovoří o letišti ruzyňském, nebo je starý Veškrna zmíněn absolutně pejorativně; vzpomínám na ironickou hlášku nějaké ženy vůči svému manželovi (?) - „počkej, dnes nesmíš říkat Ruzyně, musíš pěkně říkat letiště Václava Havla, jinak by tě mohli zavřít“. Paráda, hned dvojnásobný kopanec do koulí Systému: jednak si lidé nedělají iluze o dnešní svobodě, druhak ochotně kritizují nejvyššího humanistu. :-)

Pro paní Kozárovou: Ano, ideje jsou...
kitnamoR, 19.9.2013 21:59

Pro paní Kozárovou:
Ano, ideje jsou dobré pro klid duše. Když je realita „nestravitelná“, můžeme ji nahradit nějakým „sladkým ideologickým růžovým obláčkem cukrové vaty“, který „stravitelný“ je.

„Andělíčku můj strážníčku,
opatruj mi mou dušičku.
Duši, tělo opatruj,
andělíčku strážce můj“.

A tím „andělíčkem“ může být třeba ptáček skorec pod splavem . :-) Dobrou noc a sladké ideje. :-)
„Rozervanost“ necháme Karlu Hynku Máchovi, který přitom prý (?) byl dost sadistickým milencem. :-(

Odp: Pro paní Kozárovou: Ano, ideje jsou...
ivana Kozárová, 20.9.2013 8:30

Jak jste to věděl,Romantiku,že mám nad postelí malilinkatý obrázek oválného tvaru od babičky.? Je na něm krásný růžovomodrý bezpohlavní anděl,jak vede malé růžové děťátko přes propast po chatrné oslizlé kládě. Mně se ten obrázek kýčovitý nesmírně líbí a hlavně mě uklidňuje. Máj si čtu před spaním a Máchovy deníky jen málokdy. V každém člověku se najdou temné hlubiny. Ale v málokterém geniální básník.

Odp2: Pro paní Kozárovou: Ano, ideje jsou...
kitnamoR, 20.9.2013 10:58

... ano, tak jest. Ať Vás obrázek anděla od babičky dále chrání, těší a uklidňuje; patří k věcem nepatrné nebo žádné ceny peněžní, avšak vysoké ceny citové.

To jen politici a obchodníci se domnívají, že tam hluboko pod nimi lidé žijící v chudobě mohou žít úplně bez peněz a současně i bez hodnot, které se neprodávají za peníze.

Máchu nečtu. Ani krásnou romantickou báseň, ani hrubý deník. Moje představivost automaticky obojí spojuje v celek pro mne osobně nepřijatelného člověka.

Odp3: Pro paní Kozárovou: Ano, ideje jsou...
ivana Kozárová, 20.9.2013 11:13

Chybu děláte Romantiku,protože se lidé začali hrabat v soukromí básníků a namísto toho,aby si přiznali skutečnost,že nikdo není dokonalý,berou své bližní často spíš z té horší stránky... Přečtěte si alespoň Pouť krkonošskou,anebo nějakou prózu jinou,třebas Noc na Bezdězu. Nebo jiné spíše naučné věci,třebas Hrady spatřené... Mácha chodil pěšky strašné štreky a co viděl,nejenže přesně popsal,ale jsou u toho i jeho kresby. Romantiku,mě život naučil nikoho nezařazovat,já taky nejsem ráda,když si mě někdo zařadí.Vždycky se najde překvapení;-)Ale nechám to na Vás;-)

Odp4: Pro paní Kozárovou: Ano, ideje jsou...
Zákys, 20.9.2013 14:13

Neopravujte jej. Jaksi si „chlapec“ nepovšimnul(a s tím konečným poznáním jej šoupnou 2,5 m pod zem)že co je pro genia výrazem síly, je pro sedláka porušením řádu. „Sedlák“.

Odp4: Pro paní Kozárovou: Ano, ideje jsou...
., 22.9.2013 21:31

... možná, že už mnohé z toho mám přečtené. A přesto to můj názor nezvrátilo. K.H.M. prý ( ? ) dokonce udržoval dva milostné vztahy současně ! Neměl tedy úctu a zodpovědnost ani k jedné z těch dvou dívek, které o sobě nevěděly. Vím, že i mnozí jiní se tak chovali a dosud chovají. Nevadí mi společnosti, kde je oficiálně uznávané mnohoženství. Vadí mi přetvářka a lež některých lidí v zemích, kde je oficiálním pravidlem vztah pouze s jedním partnerem / partnerkou.

Odp5: Pro paní Kozárovou: Ano, ideje jsou...
ivan, 22.9.2013 22:39

Život musí být živočišnej, trochu vonět, trocchu smrdět! Hlavně nesmí být spoutanej.Život má být nepochopitelnej, chudej a nešťastnej. Jinak se jenom prožereš na jeho druhej konec ke smrti. A nic!

Sexuální fantazie jsou jeho korunou. Ty žádný nemáš?

Já trvale aspoń nějaký.

Odp6: Pro paní Kozárovou: Ano, ideje jsou...
Zákys, 23.9.2013 1:15

Co to máte pro Boha na mysli?- pokud prominete to přehánění. Jestli to má být odkaz na osobní zkušenost s emocemi, tak to jsou emoce brankové tyčky. Kdyby jste byl blondýna tak napíšu vakuum s bradavkami...

Odp5: Pro paní Kozárovou: Ano, ideje jsou...
ivana Kozárová, 23.9.2013 20:03

Přiznám se,že při představě,že bych měla hodnotit přínos básníků,malířů,vědců,spisovatelů - a jiných osobností,které nějak ovlivnily nejen svět čítanek podle jejich osobních erotických deníků nebo podle toho,co kdo o jejich soukromém životě napsal ... tak jse z toho na mě mrákota.Po ovoci poznáte je,je psáno. Johann Wolfgang Goethe a Ulrika - kdo se dnes dozví,proč se Ulrika nikdy neprovdala....Faust se bude číst,točit a režírovat dál.... Je to nadčasové dílo nezávisle na tom,jakých chyb se z mého hlediska Goethe dopustil nebo nedopustil....Chyby máme všichni,velikáni mají velké chyby.Žili možná náročnější život než já a něco zde po nich zůstalo.Obávám se,že já to neposoudím,ani k tomu kompetentní si nepřipadám....

Odp6: Pro paní Kozárovou
., 23.9.2013 21:31

... Posuzováním neživých nic nezměníme a ublížit jim už nemůžeme.

Zato mnoho lidí žijících a majících moc, je bezostyšně rozhodnuto soudit a také soudí své živé součastníky, kteří moc nemají, a způsobovat jim tak bezdůvodně další ztráty; a to není dobré. Ti mocní hledají, „jak někoho potopit“ a nemají zájem někoho „z vody vytáhnout“.

Mnoho předvolebních politických řečí slibuje lidem zlepšení sociálních podmínek. Nikdo ze „slibujících“ (pokud vím) však nic konkrétního z těch slibů nerealizoval.

Odp7: Pro paní Kozárovou
ivana Kozárová, 25.9.2013 9:29

Ti,kdo si myslí,že stojí,nechť si dají pozor,ať nespadnou... Zdánlivě dobré pozice se mohou přes noc stát těmi nejnevýhodnějšími,už jsem si takovou dobu prožila...Myslím,že my,řadoví občané o těch skutečně mocných mnoho nevíme.Ty loutky z bulváru to nejsou.Ani politikové to nejsou.Co je důležité,je očím neviditelné,pořád ta Exupéryho věta platí.Bohužel i v hierarchii mocných tohoto světa.Jsem ráda,že nejsem důležitá pro tyto struktury,o jejich pozornost opravdu nemám zájem. Podnícena Vaším zájmem o vědu čtu právě knihu Zdeńka Fejfara Srdce známé i neznámé. To byl vědec,který dokázal o své vědě psát i pro obyčejné lidi jako jsem já.Tak dík,Tečkočárko,za optimismus,který se mi dostal díky Vám...

Odp8: Pro paní Kozárovou
kitnamoR, 25.9.2013 22:31

... Paní Kozárová,
až budete mít čas, napište sem prosím stručný abstrakt = výtah = obsah z té knihy Z. Fejfar: Srdce známé a neznámé. Jedná se o anatomii srdce ? Nebo je zde slovo „srdce“ použito v přeneseném významu slova ?

A ještě něco, abyste mne nepovažovala za nekulturního nečtenáře tak sděluji, že četba klasických knih byla náruživým koníčkem mého mládí. Tedy patřila k mému šťastnému životnímu období. Současnost jaksi dle mých pocitů je jakýmsi „špinavým blátem“, do kterého se snad ani kvalitní „čisté knihy“ s „čistými tématy“ nehodí, a nemají sílu na to, aby povznesly mou náladu.

Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivana Kozárová, 26.9.2013 10:03

Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar 1916-vystudoval lékařskou fakultu UK v PrazePracoval v oboru poruch krevního oběhu. Od r. 1973 vedoucí věd. pracovník programu kardiovaskulárních chorob v IKEMUPřednášel v Harvardu a v Ženevě.Člen čeakoslovenské,peruánské a švýcarské kardilologické společnosti,dopisující člen britské a francouzské kardilologické společnosti. V r. 1966 mu byla udělena ,medaile J. E. Purkyně. Kniha Srdce známé i neznámé je srozumitelně a s láskou napsaný výklad nejen o funkcích a činnosti srdce,ale i o historii medicínských etap v kardiologii od starověku až po současnost. Zajímavé jsou příběhy od Galéna,Serveta až po dr. Frossmana,průkopníka v oblasti katetrizace... Též velmi cenné informace o tom,jak emoce působí na vznik srdečních poruch,faktory pro rozvoj aterosklerózy.Vliv nadmořké výšky na činnost srdce a na vznik vrozených srdečních vad.To vše napsáno s láskou,dokonala vnitřně zpracováno a předáno čtenáři tak,aby to pochopil. Nejedná se zde o nějaké populistické zkratkovité zjednodušení. Čtenář není podceňován,naopak podněcován k dalšímu průzkumu.Kniha vede k zamyšlení nad souvislostmi psychologickými i duchovními. Doporučuju vřele k přečtení. Mám vydání z edice Kolumbus,vydala MF 1987

Odp: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
kitnamoR, 26.9.2013 15:06

Paní Kozárová, děkuji. POdívám se po delší době do knihovny a na knihu se zeptám.
Bylo a je v Čechách mnoho excelentních osobností s mezinárodním významem. Škoda, že od r. 1989 si necháváme tu naši malou zemičku „vyžírat“ od tzv. „zahraničních investorů“ a vlastních vystudovaných lidí si stát neváží.

A vzdělanost a pracovní využití VŠECH slušných Čechů, by měl mít stát jako prioritu. Místo toho stát podporuje nekontrolované množení se kofoláčů, práci dává cizincům a potřeby českých prostých občanů ignoruje.

Přece podnikatelé by měli mít ze zákona povinnost přispívat finančně na vzdělání mladých Čechů a pak i povinnost dát jim pracovní uplatnění. Zatím to často je tak, že podnikatel z ciziny si v ČR na chvíli otevře firmu, přijme co nejméně co nejkvalifikovanějších zaměstnanců, vyssaje je povinností podávat maximální pracovní výkony za co nejkratší čas, a když má „nahrabáno“, tak firmu zbankrotuje a zmizí za kopečky neznámo kam. A naši zákonodárci kolem toho jen tiše přešlapují a netroufají si zasáhnout.

Odp2: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivana Kozárová, 26.9.2013 19:12

Je mnoho nadaných dětí,kterým se nevěnuje zvláštní péče. Bez jakýchkoli postranních úmyslů: Kdyby se tolik péče,jako se věnuje dětem s postižením,věnovalo i těm dětem,které jsou výjimečně nadané,bylo by dobře.

Odp3: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Tlapka, 26.9.2013 19:42

Je to pravda a četla jsem o tom vícekrát. A teď zrovna to není moderní. :-(

Odp3: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Zákys, 27.9.2013 1:14

A co jsou ty matematické, fyzikální, biologické, zeměpisné a jiné olympiády, středoškolské odborné činnosti a desítky dalších činností zaměřených na vyhledávání třeba i pohybových a hudebních talentů. Prokazatelně vím, že tam pokud tyto přehlídky přímo svojí osobností negarantují(univerzitní profesoři a docenti!), tak tam chodí učitelé vysokých škol, výzkumných ústavů a pracovníci podnikové sféry hledat talenty v oboru, který je zajímá. Že to nedosahuje takové institucionálně garantované úrovně jako v minulém režimu je také pravda. Ale není pravdou, že se nic nedělá. A na té nejnižšší úrovni jsou za touto činností stovky, možná tisíce učitelů základních a středních škol.

Odp4: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivan, 27.9.2013 7:53

Minulý režim nutně musel vyhledávat talenty, protože ty co už měl přidávaly na stavbách cihly, navíc to nebyly pouze nové nadějě, ale skuteční odborníci a tvůrci. Svědčí o nich nádherná města, výtvarná díla, architektura, technická vyspělost konstrukcí a funkčnost výrobků. Skoč si do technického muzea a popřemejšlej. Kdyby se třeba takový Křižík narodil v době radostného budování a přetavování se v nového člověka, tak by mohl třeba na takovém architektonickém veledíle ,, Severní město „ a pod. jezdit s ,, vejtřaskou“, pomáhat bourat nejkrásnější ampírové nádraží Těšnov, nebo vtisknout Žižkovu socialistickou tvář radostné budoucnosti nových a nalezených talentů.

(Aby nedošlo k omylu, práce učitelů si velice považuju.)

Odp5: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
., 27.9.2013 9:07

... Ivane, ironizujete. Přiznejte si, že i Vy sám jste do r. 1989 získal mnoho toho dobrého, co už v současnosti nikdo nikomu neposkytne. Protože zkrátka soukromí podnikatelé nemají a ani nechtějí mít takové možnosti činit prostého občana šťastným, jako měl státní podnik.

Neříkejte, že talenti za socialismu pouze „přidávali cihly“, to není pravda. Např. Zátopek, Čáslavská, a mnoho jiných se vypracovali k nejvyšším metám „u cihel“ ? A že by v současnosti (v tzv. krizi trvající už víc než 20 let !!!), probíhalo „radostné budování...“ , to také není pravda.

Odp6: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivan, 29.9.2013 14:08

Nevím kdo začínal u cihel nebo lopaty (přeci něco, rakouský sjezdař Mayer nebo skokan na lyžích Matti Nikenen) ale hodně sportovců u ní skončilo protože představovali buržoazní, místo lidovou zábavu, nebo příliš převyšovali průměr což vzbuzovalo nelibost a zasluhvalo potrestání zprasením života, aby bylo vidět komu se nesmí odmlouvat!

Fotbal nemám rád, ostatně jako ostatní kolektivní-kolektivistické sporty, ale považuju si vyjímečných lidí.

Pepi Bican jeden z nejlepších fotbalistů světové historie s více než 5000 goly a platem 5000 Kčs měsíčně, vykládal lopatou v kladenské Poldovce vagony a vykonával jiné pomocné práce.

Bican, Puškáš, Pele, Maradona, Messi.

Přehlídka světovosti od pěti tisíc po miliardy.

Ztlučení a pozavírání celého nároďáku hokejistů oslavující narození syna jednoho z nich v pražské Divadelní ul. odsouzených za nic k mnoha letům žaláře. Aby si parchanti nemysleli, že jsou někdo! ,,Někdo" byl přece někdo jinej!

Emil Zátopek - Stanislav Jungwirth, světová extratřída!

Zátopka zná a pamatuje si celej svět, ale o Standovi dnes neví témeř nikdo. Nebyčejně slušný, tichý, cílevědomý člověk nápadný nenápadností. Se Standou jsem kamarádil a začínal s atletikou když měl po nejvrcholnější kariéře se třema světovejma rekordama 1000 a 15000m z kterých ten na 1500 m držel asi dvacet let nepřekonanej přes vstup medicýnských, biochemických i stavebně technických technologií do komercionalizujícího sportu. (tartan)

Roztoky u Prahy.
Tatínek Jungwirth nesouhlasil a tak bručel! Jeho tři kluky, Standu, Jaroslava a Tomáše i s maminkou vystěhovali do promáčeného domu v prudké stráni ,, Nad Čakovem - Kostelní chody, vedle železniční trati (věčný rámus) bez přístupu. Uhlí na zimu bylo třeba nosit v putnách asi 400m do prudkého kopce a z části po schodech, ani nevím jestli tam měli vůbec vodu. Potravinové lístky a ošacenky pouze v základu (Bílé). Standa byl tzv. nevyjížďák a tak jeho světové rekordy padaly na vesnických stadionech při trénincích nebo závodech lido- demo, třeba v utkání s Maďarskem.

Jeho svěťák na 1500 m zaběhnutý v Houšťce na škvárové trati 1957 v těžkých kožených tretrách 3.38.1 na zvlhlé dráze by děsil i dnešní biomotory pěstované v laboratořích.

V mnohém jsme měli společný osud a tak mě byl velice blízkým člověkem.

Po uvolnění nejtvrdšího sevření padesátých let dosudoval a nakonec učil ,, na Technice v Devicích, brácha Jarda byl elektrikářem v ,, Penicilince VÚAB a Standu podporoval z chudých přídělů stravy, čímž obětoval svoji běžeckou karieru v jeho prospěch. Nejmladšího Tomáše, taky běžce, si mladší mohou pamatovat jako sportovního komentátora v ČT.

11.4 1986 Standa zemřel bez většího zájmu na rakovinu pánve.

Vzpomínka.

Velmi bohatej a přitom zkurvenej život parchantama co nevylezli do prvního patra svého sekretariátu bez výtahu.

Odp7: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Lipovan (Z.), 29.9.2013 14:23

Váňo, budíš dojem férového chlapa bez postranních úmyslů. Takového, který věří ve svou věc a vyhýbá se vědomému ubližování jiným. Přesto, že oba v mnohých záležitostech válčíme pod jinou korouhví, uděluji ti palec nahoru a to znamená O.K. :-)

Odp8: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivan, 29.9.2013 22:55

,, Plukovníku,(důraz) velte pohov!

Díky majore, považuju si toho. :-)

Odp8: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivan, 30.9.2013 0:18

Ale já neválčím pod žádnou korouhví, prostě nechci být ani kovadlinou ani kladivem, už jsem to vysvětloval. Prostě chci platit svoje účty sám za sebe, je to prosté. Z možných přebytků pomáhám kde cítím, že je to třeba bez kola štěstí komu padne a komu ne. Svoje dobrovolné závazky mám za nezrušitelné a plním je bez blafání o spravedlnosti už po celé roky. Nezneužívám je nadspotřebou, v klidu výjdu s tím co je. Nesnáším nakupování, trochu tepla, trochu žrádla, zřídka panáka a údržbové stroje z nutnosti místa kde bydlím. Otřískanej životem jsem zvyklej na všechno. Spíš London než Nietche.

Půlku života na cestách, na závodech, nebo ve vzduchu, tak jsem sebou knihovnu netahal, ale celej život přemýšlím a pozoruju jak věci fungujou a proč, a nebo naopak proč ne, vlastně nedělám nic jiného když se nemusím soustředit. Snadnej a pohodlnej život stojí za hovno a už vím, že bych o něj nijak nestál. Musí mít barvy, tvary, a vůně a taky se někdy musíš pořádně vybát abys ho cítil.

Moje poznání je, že skoro nikdo neví ,, proč to jede„ natož aby věděl proč to nejede,“ ale slibuje, že všechno opraví.

Od zbytku života čekám, že zažiju co jsem nečekal. Teda, byla to ale jízda! Asi brzo chcípnu, ale jsem v klidu, nakonec je to z mála věcí co jsem ještě neozkoušel.

Už se nějakou dobu známe, tak co si budem, že.

Odp9: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Lipovan (Z.), 30.9.2013 19:22

Ale vždyť jo...rozhodně si to nebudeme šroubovat. ;-)

Odp7: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivan, 29.9.2013 14:41

Maminka Jungwirthová se zavraždila skokem do Vltavy mezi ledové kry pod přívozem do Klecan asi 1500 m ! od jejich domu. O tatínkovi se nemluvilo, tak vůbec nevím co se s ním stalo a jestli se vůbec vrátil, ale tuším, že zdravotně a duševně poškozený. Jarda byl ženatý ale bezdětný. Tomáš, nejmladší z bratrů prý začal pít a už nežije, nesmířil se se Standovým odchodem. O Standově synovi Tomášovi nevím, ale pamatuju si ho jako asi dvacetiletého velice příjemného kluka. Věřím, že má děti a je zachovatelem takhle vyjímečných genů určených k zatracení.

................

Zakyslo prosím tě nereaguj, já si tě domyslím.

Odp7: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivan, 30.9.2013 12:54

Romantiku, tady jesm ti odpověděl, dej vědět jestli si to čet.

Odp7: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivan, 10.7.2014 23:23

Zakymu.


Tady máš Zaky odpověď na to kde se vzaly výkony mladšího žáčka.( dvanáct let?) Prostě jsem musel být v neustálém pohybu a tak lezení po stromech a nekonečné hře uliční vybíjené, když už to přestalo každého bavit jsem se běžel ještě vyběhat na stadion kde si mě okamžitě k sobě stáhli atletický trenér pan Tomiška a Standův brácha Jarda Jungwirth. Ušetřil jsem si tehdy 18 korun na sportovní pytel, a když už jsem ho měl, a dostal nášivku na teplákovou bundu ,, Slovan Roztoky,, a výkonovou průkazku, tak to jsem už byl ten skutečný a ,, opravdový„ atlet který se rozpouštěl hrdostí, že může mít vslečené tepláky vedle skutečných reprezentantů tehdejší běžecké extratřídy republikové ale taky té nejsvětovější své doby. Standa se už částečně přeorientoval na orientační závody a já jsem s ním chodil běhat přes kopce a dolíky do Liboce a do Šárky, kde po něklika kilometech jsme měli rychlé sprinty třeba od stromu ke stromu na druhé straně louky a pak výpusť a volný běh. Tehdy mě Standa říkal, že jsem na některých místech rychlejší nežli jeho brácha Tomáš který v tu dobu byl v Československou běžeckou špičkou na ,, půlku“. V Roztokách se mu tehdy nepovedl o tři fousy ČS rekord s tahounem Hruškou. Nahlášený pokus, aby byl uznán potřebuje splnit přesná pravidla a připravenou vyválcovanou trať, na kterou se někdo vyflák a svoji páci odfušoval. Neutažená trať ,, žere časy" I přes tohe fušerství někoho to byla pořádná palba a nepovedlo se o takřka nic, ale rekord po krátké poradě nebyl uznán. Tohle vše je roztaženo do něklika let, ale něco se ve mně zlomilo a já začal koukat po lodích na hladké tratě a hlavně po technických sportech a tak jsem jednomu z nejlepších světových atletů- běžců od atletiky utek. Prostě jsem dost nevyrost a nebyl jsem ten nejlepší somatotyp běžce. V puberťe jsem nabral příliš svaloviny a lehká rychlost se vytratila.

Těma časama o které ti tolik jde tě už nepotěším, prostě je nevím. Přečti si víc vláken kolem tohoto tematu, třeba ti to složí nějaký obraz.

A nerozčiluj se! Klídek.

Odp8: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivan, 10.7.2014 23:29

Navazuju na příspěvek nahoře, přečti si to celé aby to dalo smysl.

Odp5: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Zákys, 27.9.2013 16:34

Pravděpodobně jste si vlastní neutuchající usilovností „prosral“ život, a teď když je zahrada odkvetlá místo toho aby jste šel přivoně k poslední růži, čicháte jenom svoje výkaly.
Prostě „Ošklivé káčátko“.

Odp6: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivan, 27.9.2013 20:58

Hodně ošklivé kačátko, zaplať Pánbůh za ty dary.

Už poněkolikáté Neutuchchajícně usiluju, Zvedám oči ke hvězdám, abych se lišil, Stojím na ramenou obrů, nebo Voním k poslední růži v odkvetlé zahradě atp. až do sebeuopakování se zakyslého depozitu na cizí myšlenky, já jednokoejka do cementárny a kozlí rektum labužnického koprofága.

Škoda, že jsem si nemohl kurvit svůj život sám, ale za tuto nevyžádanou a neomítnutelnou laskavost nikomu neděkuju, není za co.

Stejně to nikdy nepochopíš, tak se to ani nesnaž, nebude tě to stresovat.

Pro samostatného člověka je život v paternátu naprosté utrpení k uzoufání, je děsivější jak být pohřbenej zaživa.

Štěstí je tvořit a realizovat nápady, mít možnost si je vyzkoušet, mýlit se, opravovat svoje vlastní chyby a ne být pouze nažranej v suchu. V tomto zůstaneš panic nadosmrti, smiř se.

Vikov byla firma rodiny pozdějšího akademika Vichterleho, pozdější Jikov. Nebýt nezamlčitelné ceny kapitalisty Nobeleho, tak by se nikdy nestal nositelem feudálně Královské akademie věd Norského království udělovaného v zahraničním Stockholmu otevřenému celému světu ale v soc- dem. často v zastopení. Socialisticky úsměvné je, že doma nemohl mít ani malý soustruh a tak dal vzniknout legendě o socialistické vynalézavosti překonáním překážky položené sama sobě, vyřešením problému, který by nikde jinde nemohl vzniknout.

Ale stejně tak mohl být bezejmenným horníkem na Bytýzu nebo dolu Vojna. Stačilo, aby se narodil o pár let později, nebo měl jiného souseda, nebo neujel někomu o pár minut vlak aby mohl škrtnout perem.

Banány nežeru, ale sakra tak proč nebyly? Nebylo by levněji dosaženého politického cíle a mohli jste tu být ještě dneska, za méně než střípky skla indiánům. ( Čistě strategicky)

Plánovaná budoucnost je krmení žíznivého chlebem. (Můj pohled)

Fakt nestojím o uhlazenej život ufrnklej prožráním se z jeho jednoho konce na druhý. Díky za zažití nevymyslitelného.

Odp7: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Zákys, 28.9.2013 9:15

Vichtrle, Vichtrle to jsem již někde četl...

Odp8: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivan, 28.9.2013 12:20

Trhni oponou, ono to zase naskočí.

Odp7: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Zákys, 28.9.2013 13:11

Bůh stvořil, žirafu, slona, kočku a ošklivé káčátko. Nemá žádný opravdový styl. Pořád zkouší nějaké nové věci. Za co ale opravdu komunisté nemohou třeba jak vy neustále dáváte najevo v co věříte a co by jste si třeba velice přál je toto: „Více než 25 milionů Evropanů bude do roku 2025 ohroženo chudobou, neboť úsporná opatření – reakce Evropy na krizi – hrozí zvrátit pokrok v sociálních právech o celá desetiletí.“ To jsem si nevymyslel (na to „vymýšlení“ jste expert vy i když neustále předvádíte že si jenom blbě pamatujete...), ale jak jinak, přečetl. Můžete také. Je to níže.

https://www.google.hu/search?q=Oxfam+International+&emsg=NCSR&noj=1&ei=Wq9GUr7tLMXPtAbv44CgCA

Natalia Alonso, vedoucí kanceláře Oxfam EU, uvedla: „Způsob, jakým Evropa reaguje na hospodářskou krizi, hrozí, že se pokrok v sociálních právech zvrátí o celá desetiletí. Agresivní škrty v sociálním zabezpečení, ve zdravotní péči a vzdělání, méně práv pro zaměstnance a jejich nespravedlivé zdanění uvrhnou miliony Evropanů do chudoby, která by mohla trvat celé generace. Jde o morální a ekonomický nesmysl.“

Ale co. Sypat perly rly sviním má v sobě cosi bláznivého. A já básníky a blázny miluji!!!
Na vás ovšem házím hrst „bobků“!!!

Odp8: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivan, 29.9.2013 10:06

Perly, perly, samé perly!

Houstička by nebyla?

Odp8: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Tlapka, 1.10.2013 14:22

Jaké bobky to jsou a kde jste je sebral? Taky mám kolem sebe lidi co potřebuji házet na ně bobky ale žádné nemohu najít. Ohledně vepřů nevím, proč se na ně perly hážou logický nesmysl, často užívaný. Lepší je Házet hrách na zeď.

Odp5: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Zákys, 11.7.2014 17:08

Nebuďte tak skromný. Tak vysoko jste ještě nedorostl. Vaše již až patologická prezentace jako „Já“, „Já“, jenom potvrzuje, že jste nevyrostl z dětských sebestředných představ. Nebo že by to byl stařecký regres...?
Vážený Hňupe opravdový solitér vypadá jinak, než se zde snažíte o sobě nacigánit.
A ta podezdívka, kterou stavíte kolem sebe z výsledků práce lidí minulosti je dobrá tak pro toulavé psy, kteří si na ni zvednou zadní nohu. Začínáte smrdět. Smrdět jak gepard. Muži předvčerejška, jste určen k demolici, jako ten textilní průmyls v severních Čechách.

Odp6: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivan, 12.7.2014 1:23

Zaky, Zaky.

Dneska, (včera večer) jsem si poslechl postěžování minista škoství jak je celý jeho rezort v rozvalu a prodlužený, kde si otevřeně stěžoval na lenost úředníků a zbytečnost jejich činností kde je ohromná přezaměstnanot s naprostou neefektivitou výsledků jejich ,,práce" s tím, že se nedá nic dělat, ale bude muset minimálně 5% odejít protože prostě nedělají vůbec nic a budou muset být odstřihnuti od státního cecku. Prostě neuvěřitelnej bordel bez jahéhokoliv výstupu.

My šroubkaři do vašich výšin nedohlédneme, ale když už to tvrdí i soc. ministr tak proč mu nevěřit jestliže je to veřejné sdělení.

Zatím jsem si všimnul, že si takový internetový boxer který už v životě rozbil držku kde komu, podle toho jak se mu zlíbilo. Tedy aspoň elekrtonicky.

Přeju, ať se ti daří ještě utrpět mnohá inernetová boxeská vítězství soutěže neduživců a pořádně jim to nandej. :-)

Proletáři celého světa proletujte se!

Tak Pa, dobrou.

Odp7: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Zákys, 12.7.2014 8:15

Nejsem odborník na hospodaření Ministerstva školství. Neumím dostatečně věcně zhodnotit jakoukoliv státní instituci. Čeho jsem si však všiml již po „listopadu“ byla rétorika MŠMT, kterou se obhajovala kdejaká „zhůvěřilost,“ pocházející z jeho think-tanků, tak se podobající rétorice vaší. Nejste sám voják v poli. Společnost „Hovno v trávě“ má mnoho členů. Většinou z Prahy. Abych jen ta neYvanoval, tak třeba jeden ministr školství - jmenoval se Adam, politicky „černoprdelník“ prosadil, aby církevní školství dostalo ze státního rozpočtu nadstandardně(proti státním školám) více peněz. Kdyby šlo jenom o prachy. Ale on ten darebák sledující dalekosáhlé cíle prosadil, aby došlo k radikální změně obsahu církevního školství. Do obsahu vzdělávání v dějepise to byl takový zásah, že se začali organizovat čelní čeští historici(Kaplan…), aby tomu protektorátnímu plánu čelili.
Ten Chládek brojí proti placení církevního školství v takové míře, jako dosud. Toho jste si nevšiml. Vy máte jiné priority. To jde v současnosti kolem té dýně, co nosíte na krku, aby vám do něj nepršelo a provází vyluzování produktů dřevěného osla, který má v prdeli zastrčen větřák. Takže selektivní paměť a selektivní vnímání jsou podmíněny somatotypem.

Odp8: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Lip¤van, 12.7.2014 9:33

Nejsem odborník na hospodaření Ministerstva školství. Neumím dostatečně věcně zhodnotit jakoukoliv státní instituci.

Nejste a neumíte, jak také jinak. Vždycky jsem upřednostňoval jednostranné odborníky před univerzálními diletanty vašeho typu. :-)

Odp9: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Zákys, 12.7.2014 16:16

Když už se chcete vyjádřit pořádně peprně tak „polyhistory.“
A ještě vám poradím. Specialista je člověk, který ví stále více, o stále méně věcech. Jste veliký specialista, nebo jen tak naoko?
Kde jste se to s čím se zde chlubíte naučil? Nebyla to náhodou vysoká škola bačovská? (Pro tápající, hlavní předměty jsou 1. vyhánění ovcí z košiara, 2. zahánění ovcí do košiara, a 3. ruština.)
Moje komentáře, a na to si dávám pozor, nepřesahují znalosti 7. třídy základní školy. Připouštím, že to může vzbuzovat nevoli. Obsah 5. třídy ZŠ jsem bohužel již z velké části zapomněl. Jsem přece jenom stará struktura. To kdyby opět implicitně zaznělo, „to jsme ve škole nebrali.“

Odp10: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
tlapka, 14.7.2014 13:29

Dokonalosti, tvé jméno je Zákys.

Odp4: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Vlastimil Čech, 27.9.2013 9:03

Úplně souhlasím. Domnívám se ale, že důležitější než rozvíjení schopností těch „špiček“ a investování do zaostalců je podpora toho „středu“... Těm „zaostalcům“ ani při vynaložení velikých prostředků pomoženo tuze nebude. Ty „špičky“ si většinou dokáží poradil samy-viz třeba právě zmiňovaný Křižík. Ale je třeba, aby běžní většinoví lidé si uměli poradit, aby věděli a CHTĚLI vědět... aby znali souvislosti, aby se uměli orientovat... Aby měli prostě solidní vzdělání. Samozřejmě obdivuji ty ojedinělé zázračné děti. Samozřejmě soucítím s rodiči, jejichž duševně postižené dítě se za vynaložení obrovského úsilí rodičů dokáže ve svých 14-ti letech třeba samo vykakat...
Ovšem domnívám se, že pokrok, stabilitu a úspěch národní zajistí spíše všeobecně dobře vzdělané, zdravotně a materielně zabezpečené, pilné, spokojené obecné obyvatelstvo. Snad mne nebudete kamenovati za rouhačství, avšak v podmínkách omezených prostředků považuji například za důležitější postarat se o zdravý chrup VŠECH dětí, než tytéž prostředky vynaložit na specielní, neskutečně drahý přístroj na záchranu života jednoho či několika mrzáčků. Ano rodiče mrzáčka to vidí jinak... A v případě dostatku peněz samozřejmě hlasuji pro nákup toho zmíněného předraženého zázraku medicinské techniky.
Opravdu V.Č. není nelida... Myslel jsem to třeba takto: „Jeden stachanovec mezi zástupem bambuloidních pohodlných neschopů bídný výsledek fabriky nezachrání“

Odp4: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivana Kozárová, 27.9.2013 11:43

To nepopírám. Ale měla jsem na mysli speciální školy pro nadané děti.To se nenosí,přitom by to byl nejefektivnější přístup ke vzdělání pro výjimečně nadané děti,jejihž rodiče nedisponují takovými prostředky,aby si mohli zjednat speciální učitele pro své dítě...Takové velmi nadané dítě v normílní třídě může zpohodlnět a zprůměrnět,protože se mu v pravý čas nedostane podnětů,které by pro svůj rozvoj potřebovalo....A to je pro společnost prokazatelně ztrátové.:-(

Odp5: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivan, 28.9.2013 14:32

Skutečným talentům není zapotřebí svítit na cestu, mnohdy stačí nezaclánět. Vyjímečnej talent se většinou prosadí nebo posílí průměr k vyšší hodnotě, čímž společnost rozhodně nechudne. Ona výchova k jednostrannosti ostřeji vymezí hranice prostoru vnímání a neorientaci se ve věcech obecnějších, což je škoda nejen pro společnost, ale někdy i přímou hrozbou pro jednostranně podporovaného. Není možné, aby ze všech byli špičkoví hudební virtuozové, neměl by kdo na jejich koncerty chodit protože by nebylo ani hudebně vnímavé publikum, ale je časté, že se talent uplatní i v jiných souvislostech a ochrání ho od možných traumat při neúspěšné kariéře, nebo po jejím skončení.

Na řízení letového provozu jsou neobyčejně tvrdé požadavky na schopnost takovouto práci vykonávat a doslova se provádějí talentové výběry. Nedá se nahradit pouhou znalostí, ta nestačí. Jednoznačně nejúspěšnější skupinou žadatelů jsou právě hudebníci, nebo lidé s nadprůměrným hudebním nadáním.

Co se týče sportovně nadadých dětí, tak bych si nebyl jistý, jestli výchova k jednostranosti není dokonce poškozením dítěte na úkor naplněných ambicí jejich rodičů k jejich komerčnímu zneužití. V případě dětských gymnastek na nejvrcholnější úrovni bych skoro hovořil o spotřebním zboží připravovaného ke komerčnímu využití.

Souhlasím s panem Vlastimilem v přeneseném i obecném smyslu, že užitek pro společnost i kvalitu prožití života jednotlivce je posílení všestranné použitelnosti i ochrany, než pěstování sociálních endemitů.

Co je prokazatelná ztráta pro společnost?

Podle toho co za ztrátu považujeme.

Poskytnutí výhody někomu, je vždy na úkor někoho jiného. Tak nevím, co myslíte?

Opakovaná tvrzení jakoby už nepotřebovala důkaz o jejich platnosti si v klidu žijí déle než jejich šiřitelé už po mnohé generace.

Odp6: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivana Kozárová, 28.9.2013 16:58

Myslím tím skutečnost,že nadaný matematik už od školních škamen by měl chodit do školy,kde se pokračuje rychlejším tempem než je obvyklé.Nemám na mysli umělecké školy - tam jsou konzervatoře - ani sportovce,kde sport mrzačí děti už odmalička- viz uvedené gymnastky.Právě v přírodovědných oborech je problém. Ale nepopírám,že talent si svou cestu proklestí.Škoda,že někdy musí pracovat ve sklepě místo v laboratoři;-)Každé zprůměrńování vede ke zpomalování.Učitel,co má ve třídě 40 dětí,nemá čas věnovat se nadanému dítěti víc,než nenadanému. Je to správně?

Odp7: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Vlastimil Čech, 28.9.2013 19:06

Učitel,co má ve třídě 40 dětí,nemá čas věnovat se nadanému dítěti víc,než nenadanému. Je to správně?
Tedy pokusme se rozebrat Vaši myšlenku.
O počtu žáků ve třídě debatovat nebudu, protože o věci ničeho nevím. Nás bylo v žákovských letech ve třídě nejvíce 42, obvykle okolo 36...
Ovšem nelíbí se mi, že by se učitel měl některému žákovi věnovat více... Jak správně napsal pan Ivan, poskytnutí výhody jednomu, je vždycky znevýhodněním jiného... proč by Maruška měla být zvýhodněna na úkor Boženky, Blanky, Viléma a Dolfíka?
A další pochybnost mám, paní Kozárová, o tom, kdo je ten nadaný, talentovaný? Kdo to rozhodne a na základě čeho?
Pamatuji starou slečnu odnaproti, která vynikala naprosto mimořádnou pamětí. Ovšem, jak už to u těhle lidí bývá, její talent byl jednostranný.Užila si své slávy, svého praktického využití svého nadání... byla spojovatelkou v telefonní ústředně... Pamatuji zázračného počtáře, který na účtárně předváděl početní mistrovství... až do přechodu na strojní výpočetní zpracování... Jaké specielní schopnosti bude potřebovat doba, která teprve přijde? Ví to učitel, který bude nutně zanedbávat jedny, aby se věnoval jiným? K čemu jsou dnes stenografové, jaké uplatnění najdou prvotřídní černí mlynáři (tedy výrobcové střelného prachu), geniální výrobci drátěné zbroje, talentovaní formanové? Budou pozítří zapotřebí ochutnavači tabáku? (mimochodem za mého dětství a mládí prestižní a skvěle placená profese) Najdou uplatnění všichni ti nadaní biblisté, literární vědci, historikové a jiní „kecologové“ -jak je vtipně kdysi pan Ivan pojmenoval? V.Č. opravdu netuší, kam půjde svět dál, které schopnosti, jaká nadání, talenty budou potřeba...A ví to ten selektující pedagog? Kdyby V.Č. věřil na posmrtný život, určitě by se ukrutně zajímal, kam svět půjde, ...jak to bude dál... Ňic bych se nedivil, kdyby se rozvinulo něco nečekaného, nějaký obor nyní opomíjený, posmívaný... (to už tu bylo, přece: kybernetika je buržoasní pavěda...a Mendel-Morganův jed...:-))
Hezké by bylo, kdyby se rozvinula třeba magie, nebo nějaký fuzzy obor... líbilo by se mi pozorovat návrat k řemeslnému fortelu, k vlídné a přátelské soutěži o trvanlivost výrobků....

Odp8: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Zákys, 28.9.2013 19:55

Ivan je ošklivé káčátko a vy jste Bože hňup „jak Brno“. 42 žáků na obecných školách bylo Ministerstvem školství a národní osvěty vyhláškou!!! limitováno v obecných školách v meziválečném období. V té době jste prokazatelně nebyl pro tatínka ani povzbuzující myšlenkou. To co je za vaším schopností chápání je to, že školy jsou od jisté doby projektovány standardně a tam je i třída standartního rozměr(počet lavic, židlí, katedra, kamna na pevná paliva a „oslovská“ lavice pro výtečníky vašeho a ivanova rozměru. 36 žáků je limitující. Horší je neustále opakovaná představa proč všichni kantoři nejsou Michalangely, ale jen fasádovými Picasy. Být kantorem, to bych nechtěl. To by pěkná řádka lidí dostala do „řepy“, aby se jim „rozžlo“. Z kterých společenských skupin bylo nejvíce popravených za německé okupace? Na tom nic nemění třeba skutečnost, a mám fotografii!, že na školách byly pietní shromážděni při úmrtí Heydricha.
O historii našeho školství jsou knihovny. Možná je to ta hlavní příčina proč je tolik blbů, kteří místo aby si doplnili znalosti, raději občas něco „vyblijí“.

Odp9: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Lipovan (Z.), 29.9.2013 9:13

tam je i třída standartního rozměr

Doufám, že ona standarta měla poněkud větší rozměry, aby se tam všechny ty lavice, židle a katedra vešly. :-)

Odp9: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Vlastimil Čech, 29.9.2013 13:41

Jste sprosťákem a hulvátem, pane Zákysi.
Snad jen výtečníci jako je Vaše Vzdělanost navštěvovali výhradně školní třídy budované dle nejnovějších norem. Naše spojité lavice podobného typu (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/62/Kun%C4%9Btick%C3%A1_hora_-_%C5%A1koln%C3%AD_lavice.jpg) umožňovaly usazení tohoto počtu žactva. Jen velemyslitel Vašeho formátu, Vaše Vzdělanosti, je schopen úvahy, že vše se řídí vždy „standartami“...:-)

Odp10: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Zákys, 30.9.2013 14:52

To také někdy. A mohu napsat že rád. Kdybych vycházel pouze ze své zkušenosti tak musím napsat že jsem chodil do obecné školy postavené v roce 1888, do měšťanské školy z roku 1924. Na střední školu pak do tříd moderní, nově postavené (tehdy) průmyslovky v roce 1958-1962, občas zašel do obecné školy z roku 1884 a gymnázia z roku 1884 (to je v našem městečku) a nic takového jako u vašich keců mě nenapadne. Ale já vám sdělil, že vaše dojmy jsou vedeny více zbožním přáním kořeněným fantasmagorií, než fakty.
Když chcete opravdu vědět tak stačí zajít do archivu a požádat o třídní katalogy z různých let a tam jsou jednotliví žáci očíslováni. Stačí nalistovat poslední stránku. A číst aspoň číslice a ty jak jste zatím prokázal dokážete. Jasně že naleznete katalogy kde hlavně u jedno, nebo dvoutřídek v předminulém století(byly v malých obcích) narazíte na katalogy kde se vám zatmí před očima. Jóó zlaté Rakousko-Uhersko. Tam se žilo. Propadajících kluků v první třídě takové dvoutřídky v roce 1878 bylo ze 74 žáků 27 kluků. Ze 79 žákyň 24 děvčat(příklad). Z nějakého důvodu jsem musel studovat dokumenty. Ne si vymýšlet, jak zde velice rád píše jistý ivan, tvářící se jako neuznaný „vědec“ a on je pouze omezenec. Ale já jsem reagoval na vaši poznámku pronesenou v jistém kontextu, která vás diskvalifikuje svojí omezeností, která se ve vašem věku nazývá hloupost. A tady jsou pouze dvě možnosti. Buď s tím něco uděláte, nebo to tak necháte. Že jste pravděpodobně z Ostravy tak si sedněte a poučujte se: http://amo.ostrava.cz/cs
I když ty školy bych raději „navštívil“ zde: http://www.archives.cz/zao/frydek-mistek/index.php
A těch publikací o škole, těch je!!! Ale vy zřejmě svého Génia dáváte nejraději životu.
Když už jste sem dal odkaz na lavice, měl by jste tam dát lavice o kterých člověk četl v Zapadlých vlastencích K.V.Raise, ať aspoň trochu vypadáte že až tak shnilá, na zem spadlá hruška nejste

Odp11: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Tlapka, 1.10.2013 14:26

Ty školy s vás měly určitě úžasný přínos.

Odp9: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivana Kozárová, 29.9.2013 17:23

Pohádka o ošklivém kačátku byla moje oblíbená Andersenova... Pane Zákys,jste si vědom,že z ošklivého kačátka se vyklubala nádherná labuť?

Odp10: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Zákys, 30.9.2013 14:55

Paní Kozárová kdyby jste jen tušila jak jsem já k tomu ošklivému káčátku přišel. Nic pro ženské oči!!!

Odp11: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivana Kozárová, 30.9.2013 18:36

Něco má být Tajemstvím,o to je to krásnější;-)

Odp8: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivana Kozárová, 29.9.2013 17:05

Můj manžel se matematicky nadaným žákům věnoval i momo vyučování. Jinak by to nestihl. Byl tam chlapec,který v šesté třídě zvládal středoškolskou matematiku. I takové děti jsou a věřte,že to kantor pozná,že jsou nadané:-)Ale dnes je spíš trend integrace dětí s asistenty do tříd. Neříkám,že to je špatné,ale pro rovnováhu by zas měly vznikat třídy pro děti s mimořádným nadáním a nelhat si do kapsy tím,že by to byla jakási elitářská třída,že je to nevhodné a že všem se má dostávat stejně.Ukažte mi,kde v kapitalismu toto pravidlo platí? Vy sám jedním dechem posuzujete schopnosti různých ras,zdají se Vám snad všechny lidské rasy stejné? Rovnost lidí je jen prázdný pojem.Zkrátka jsme si rovni tím,že jsme všichni lidé. Ale jinak si rovni samozřejmě nejsme. Kecy o rovnosti jsou jen fráze.

Odp9: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivana Kozárová, 29.9.2013 17:06
Odp10: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Vlastimil Čech, 29.9.2013 18:36

Souhlasím s Vámi, paní Kozárová. Ve Vašem případě, poskytl Váš manžel výhodu svému žákovi na úkor své rodiny...Pravdu má i pan Ivan- výhoda je vždy na úkor jiného... Překvapuje mne poněkud Váš přerod z Šavla na Pavla, pokud se týká otázky rasové, který vítám ovšem a samozřejmě i v tomto bodě s Vámi plně souhlasím...
Snad- doufám- se dobereme i shody ve věci aktuelní důležitosti, významu a uplatnitelnosti studovaných oborů. Chtěl jsem jen poznamenat, že nejen objem, a i obsah vyučované látky, ale i uplatnitelnost studijních oborů se může nečekaně změnit... a mění se... snad některé obory přírodovědné si zachovávají z větší části svou celistvost... ale jinak? Najdou AŽ NA VÝJIMKY plné uplatnění uspěšní, skvěle nadaní a ve své době učitelem podporovaní studenti scholastiky? latiny? marxismu-leninismu, frenologie? angelogie? kde skončilo úsilí pedagoga, který věnoval svůj čas, aby naučil děti pracovat s logaritmickými tabulkami, sčotem, odmocňovat grafiticky? pracovat logaritmickým pravítkem, pochopit význam mentora v nauce mičurin-lysenkismu? A co třeba zeměpis, dnešní žactvo mnohdy naprosto neumí číst mapu, neumí hledat v jízdních řádech. Kdo z nich si ze školy odnese názvy pravo- a levostranných přítoků hlavních řek. A teď to hlavní... A K ČEMU BY JIM TO VŠECHNO DNES BYLO?
Je mi líto, že se nějak nemůžeme dohodnout, je to dozajista neschopností V.Č. vyjádřit přesně myšlenku.

Odp11: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Lipovan (Z.), 29.9.2013 20:11

Jde o metodiku...kdysi jsem četl zajímavou knihu, třebaže s určitou nevolí, neboť věru není těžké odhadnouti původ autorky. Madame byla v těžkém šoku nad totální neznalostí amerických studentů hraničící s debilitou, pokud jde o základní náležitosti. Jednoho dne se však setkala s mladou mexickou služebnou a byla pro změnu ohromena jejím všeobecným rozhledem. Chicanita bezelstně prozradila, že v Mexiku vychodila pouze jakousi základní církevní školu. Řeholní bratři a sestry zřejmě vyučovali „postaru“. :-)

Odp12: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivana Kozárová, 29.9.2013 21:01

Jasně,jezovitské školství. Dosud nepřekonané.Balbín,Kamel...jen tak namátkou. Nezapomeňme však,že škola byla tvrdá práce ,učitel velká autorita.Nikoli kašpar,který má dítě zabavit,aby se nenudilo.Jiný přístup ke vzdělání.A v neposlední řadě - hádejte,co ještě?? Vyznávání společných hodnot. Jasně nastavený žebříček hodnot,daný společným náboženstvím.

Odp13: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Zákys, 30.9.2013 15:13

A rákoska. Na tu nezapomínejte. Kvalitní záhlavec dokázal uštěřit v hodině náboženství i páter ještě několik let po tzv. komunistickém puči z roku 1948. A nepomohlo ani to, že jsem ministroval a brebentil před oltářem „ Confiteor Deo omnipotenti,Beati Mariæ semper Virgini,
Beati Petro et omnibus Sanctis et vobis Fratres,
quia peccavi“. Vůbec jsem tomu nerozuměl!!! Hodně jsem si je zasloužil. Tak mi teď napadá jestli jsem nebyl ve třetím odboji. Na protikomunistický odboj je odborník ivan. Ten by to měl kvalifikovaně(jak jinak!)posoudit. Já si netroufám. ;-)

Odp14: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivana Kozárová, 30.9.2013 18:33

To moje máma byla bita páterem proto,že neuměla česky Vater unser. Proto celej život tvrdila,že nechce do nebe,ale obávám se,že právě s tímhle pánem se v pekle sejde zas;-)Já zasejc zpívala Scapulis suis obumbrabit tiboi Dominus a až při Angličtině mi došlo,co je to umbrella a proč.....Stejně není nad latinskou liturgii - ty vibrace ;-)Já pamatuju,že se v kostele za mého ranného dětství žbrebentilo jen a jen latinsky a mně se to líbilo,i když jsem tomu nerozuměla. A ty varhany! Hrála na ně stará paní v rukavicích s ustřiženejma prstama. Dávala mi číst Chelčického,měla ho komplet... A děda zas ty Tři mušketýry. Nejradši mám ATHOSE.

Odp15: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivana Kozárová, 30.9.2013 18:43
Odp14: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivan, 30.9.2013 18:42

Proč mě neustále podsouváš, že mě vaděj komunisté? Naprosto NE!

Tady ti podepisuju, že je to čistě jejich věc, pokud jejich věcí nejsem já.

Odp11: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivana Kozárová, 29.9.2013 21:14

Pane Čech,žádný přerod.To,že neexistuje rovnost biologická ani společenská - všichni jsme něco dobrého a nedobrého zdědili a něco dokázali či nedokázali uplatnit - nijak neospravedlňuje rasové teorie.Civilisovaný člověk nerovnost respektuje,dovede se s ní vypořádat a vyrovnat. K tomu stačí jediné. Aby se dodržovaly zákony a uplatňovalo právo.Jakákoli nenávist je destruktivní a nic nevyřeší.Pokud si dobře vzpomínám,pan Zvoník zde před lety napsal komentář,kde citoval nápis na zvonu radniční věže pražské Novoměstské radnice. Jedná se o civilní - nikoli církevní zvon. Stojí tam latinsky,že obec dělá obcí škola,kostel,radnice,tržnice a právo. A dále pak: Obec bez zákonů a zákony bez výkonné moci jsou jako zvon bez srdce. A ten obrovský zvon je dnes bez srdce,to dali do sběru.A zvon obehnali pletivem,aby nápis nebyl vidět....Také proto u nás nefunguje právo. Jediná rovnost lidí je totiž rovnost lidí před zákonem. Na tom se my dva určitě dohodneme.;-)

Odp12: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivan, 29.9.2013 21:38

Někdy pro mně srozumitelný text v závěru zpochybní váš emotikon a nevím jak si ho mám vyložit. Mnohdy bych ho potřeboval opětovně vyložit slovem.

Odp13: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivana Kozárová, 29.9.2013 21:50

To je dobrý,já se i v reálu někdy blbě šklebím,u kafe by se to vyřešilo:-):-)

Odp8: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivana Kozárová, 29.9.2013 17:11

Potřeba matematiky,biologie ,chemie a fyziky se v budoucnosti zřejmě bude spíš zvyšovat. Proto by se měly nadané děti v těchto oborech vzdělávat ve speciálních třídách pro nadané děti. Není to až snad tak přemrštěný a nepochopitelný požadavek.Je totiž známo,že jejich rodiče jim v tom sami málokdy mohou pomoci - ani finančně.

Odp9: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivan, 29.9.2013 20:35

Dovolím si vstoupit.

Důsledek, důsledku v důsledcích.

Velice zkráceně.

V každém systému, živého i neživého, je od jeho počátku zakodovaná smrt, tedy jeho konečnost. Toto je neporušitelné pravidlo které platí pro celý vesmír.

Problémem všech civilizací je jejich nekonečný růst který spotřebovává stále více energie na svoji samosprávu a tvoří nerovnováhu mezi produkcí a její spotřebou nutnou k tvorbě a udržení všech závislostí které si takto vytvořila.

První dosažitelná síla hladovostí její potřeby byla síla živá, tedy lidská nebo zvířecí. Už z tohoto vztahu je jasné, že všechny subjěkty nemohly, a taky neměly stejná práva a přístup k nim. K vynucení podřízenosti byla potřebná armáda a administrativní správa která sebou nesla další zatížení a vyšší potřebnost. Od doby, kdy do systému přibyla jiná síla než živá,- lodní plachta, se celý systém pouze urychluje tím, že vytváří nové potřeby, závislosti a nerovnováhy.

Lodní plachta, vodní a větrné kolo - tubína, parní stroje, spalovací motor, elektrika, atomová energie, elektronika.

Od lodní plachty, která se používala po tisíce let k elektronice která je zastaralá během týdnů! Cítíte to ohromné zrychlení ?..!!

Od kamenné sekery ke kevlaru a nanotechnologii.

Nové možnosti umožnily lidstvu se zmnohanásobit během chvilky a potřeba a spotřeba neustále roste kvalitativně i kvantitativně.

Vývoj do sebe technicky a technologicky prorůstá a vytváří různě tvarované nelinearity. Kdo tvrdí, že dokáže takovýto systém řídit je podvodník, pitomec, blázen nebo Bůh.

Co je nezpochybnitelnou ztrátou pro společnost ? Pro kterou?

Víte kde bylo ukřižováno přes dva tisíce lidí s proč ? Daně ! Daně!

Systém potřeboval daně pro svoje úředníky a vojáky. Potřeboval zdanit všechno, všechny a všude nebo by se sám zhroutil. Každý krok jakéhokoliv systému je pouhým odvoláním se a žádost o odklad.

Jedinou možnou cestou je dobrovolné se zřeknutí nadspotřeby na úroveň dobrovolné dostatečnosti.

Kdo jiný by to měl vědět lépe než Vy, paní Ivano.

Odp10: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivan, 29.9.2013 21:26

Jedním z ,,Božích" ? trestů bylo zmatení jazyků.

Zdá se, že rozvrstvením společnosti po patrech dochází k vzájemné izolaci přenositelnosti myšlenek. Je to dobré?

Je to nezpochybnitelnou! .. ztrátou pro společnost? Není potřeba více univerzality? Nevím. Ví to někdo?

Odp11: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivana Kozárová, 29.9.2013 21:59

Doba universálního vzdělání je v čudu. Teďka se hledí zúženým otvorem do malinkatýho prostoru a hledají se přesné detaily a zákonitosti. Čím víc se zúží zorné pole,tím víc práce se nadělá.Už se ani neodpočívá,furt se hrabe. Sjednocení Destruktorů by znamenalo Konec. A tak ,jak se ten Konec pomalu blíží,budem svědky sjednocování Zla. Proti tomu všemu se postaví možná jedno malý dítě. A možná to nebude malý dítě,ale Vládce,co nám zase vrátí ten náš společnej jazyk. A pak zjistíme,že všechno je jinak a že se domluvíme i beze slov.

Odp12: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Zákys, 29.9.2013 22:48

Máte pravdu. Specialista je člověk který ví stále víc o stále méně věcech. Společný jazyk se neztratil... Ten zde pořád je! Podívejte:

Čas neléčí, když nechce. Čas je šarlatán.

Jedenkrát na ženě, milostné ze všech stran,
pád zdál se nepadat: to píši o Narcisce.
Všechno se vznášelo. A nevýslovně blízce
k nám štěstí mluvilo. Byla to mluva ta,
co nikdy nemůže být větrem odváta,
byla to ona řeč, ta drahá mateřština,
rtů, rukou, očí, těl a milenčina klína,
v níž k loži sklání se nádherné bezpečí,
byla to ona řeč, jež mluví bez řeči...

Co chtěla Narciska, když stála před zrcadly
a věci kolem ní dotčeny rychle chladly?
Jak Narcis, její stín, nic, nic už nechtěla,
než sebe uvidět bez duše, bez těla,
v zrcadle průhledném; shledávala jen slova
o kráse tvrdosti, tvrdší než démantová,
toužila zvěděti o sobě v cizích snech.
Nebyla pramenem. Tonula v pramenech!

Odp13: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivana Kozárová, 30.9.2013 11:05

Je to pravda. Universální jazyk je TICHO.Proto je svět plnej řevu.Tak budu radší zticha;-)

Odp10: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivana Kozárová, 29.9.2013 21:35

Pokud jsem dobře pochopila,apelujete na to,že vzdělání bez mravnosti nemá smysl.Z luxuxu a bohatství na jedné straně vzniká hladomor a smrt na straně druhé a nikdo s tím nic neudělá. Máte pravdu. Věda v tomto systému hodnot přestala být součástí kultury a podílí se na ničení Planety- ... A přesto mi je líto,že s nadanými dětmi se tak málo pracuje- ...Asi nejsou lidi. Asi se spíš honí ty daně.... Další důkaz toho,že systém je nereformovatelný. Lidé se svého pohodlí dobrovolně nikdy nezřeknou.Teď mě tak napadlo- Nezpochybnitelnou ztrátou pro společnost živých lidí na naší Živé Planetě je to,že si místo života vybrali věci,své životy za věci směńují,jenže vzápětí ty věci vyhazují vyměńují za nové podobně to dělají se svými vztahy.Tím trpí všechno živé.Ještě jsem nepřestala věřit dětem. A tak je mi líto,že to je tak,jak to je.Až dosud.

Odp11: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivan, 29.9.2013 22:39

Mírně bych to poopravil.

Lidé - lidstvo, se chovají autoregulitativně bez možnosti prosadit svoji vůli jako celek, prostě to je nemožné, člověk je od přírody sociální predátor a s tímto nastavením se nedá nic dělat, chrání ho před sebou samým jako druh.

Lidstvo se nikdy nezachová stejně jako člověk.

Odp12: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Zákys, 30.9.2013 7:03

Co je možné a nemožné vy ošklivé káčátko nechte na LIDECH. Zatím se učte ať neumřete úplně blbý přesně určit hranici kdy jedno zrnko písku začíná být hromadou. A otázky ontologie(o tom totiž píšete) pokud je chcete publikovat jako něco „normotvorného“ nechte trénovanějším. Ti totiž dokáží rozlišit co je pouze ideologická abstrakce a co je řád jiného.
Už jste si přečet tu Hykovu knížku Cesta do otroctví. Být otrokem vlastní fantasmagorie a lebedit si v ní jako v teplém pelíšku a neustále si říkat já nejsem jako bratři mravenci vás nezbaví vašeho vegetování jako černý pasažér a z mraveniště si odnášet různé „pamlsky.“ Nebo to děláte vědomě a záměrně. Ano? To jste ale vykuk. Ten Hayk vám možná pomůže, což není úplně jisté, (ty vaše limity!!!) nahlédnout do svých bludů.

Odp13: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivan, 30.9.2013 8:04

Nechávám to na LIDECH, my kačátka si dáváme pozor abychom nenabrala jateční váhu, nebo aby nebylo co škubat.

Pozor! Za posledních padesát let se svět změnil víc než za posledních 5000 let.

Tušil pan Hayek, že při setinovém obchodu budou rozhodovat dokonce délky optokabelů od místa požadavku, k místu realizace, tedy burze? Mnohé společnosti dokonce změnily kvůli této nevýhodě svoje poziční místa, což před dobou než jim vystydlo kafe netušili ani oni.

Rozhoduje rychlost světla! Myslíš, že to mohl předpovídat?

Odp14: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Zákys, 30.9.2013 9:19

Jako vždy. Hňup zůstane hňupem i kdyby na chleba nebylo. Ten budižkničemu Hayek dostal zcela náhodou mimo jiné Nobelovu cenu za ekonomii. Tu Cestu do otroctví jsem vám doporučil proto, aby jste měl kvalitní střelivo do těch svých zatím!!! blábolů. A o tom zrychlujícím se čase píše už i Blesk. Tak pohov duchovní Kolumbe! „Amerika“ je objevena již dávno.
Které společnosti? Chtěl jste snad napsat státy. Jste jako ten autoritativní soused který vidí chlapečka hrajícího si na písku a který když k němu přijde ptá se „co to Pepíčku děláš?“ Pepíček odpoví. „Míchám hovno s pískem.“ „A co z toho bude“ ptá se zvědavý pracovitý soused. „Komunista,“ odpoví Pepíček. „Máš štěstí spratku, že jsi neřekl že óódééésák“ zahrozí soused. „Na toho má málo hoven“ zamumlá Pepíček.

Odp15: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivan, 30.9.2013 11:51

Nechtěl jsem napsat státy, ale opravdu společnosti (obchodní společnosti které přetlačí ekonomiky leckterých států )

Příkladem.
Lodní náklad během jedné vteřiny může změnit třeba dvěstěkrát majitele, rozdvojit ho, roztrojit, nebo vytvořit nové vlastnické struktury. Pokud jsou ekonomiky řízeny výběrem daní a jejich společenského přerozdělení, což je jejich smyslem a účelem, tak kdo a jak ho zdaní, v čí prospěch? Nikdo nedokáže zdanit něco co probíhá v libovolných množstvích a hodnotách po celém světě.

O Hayekovi samozřejmě vím, ale nečet jsem ho, ( nestíhačka) jenom mě napadlo, jestli může někdo zahrnout do svých rozvah něco co ještě neexistuje ?

Rychlost obchodu probíhá tak ryche, že už rozhoduje i délka vzdálenosti od místa realizace. Požadavek ze Sydney je vyřízen později než Dietrojtu. Dietroit je v obchodní výhodě v dosažení požadovaného. Kde jsou ty časy kdy byl vlak rychlejší než kůň a telegraf než vlak? Ty tam! Rozhodujou tisíciny vteřiny!

Teda, když už to má někdo všechno vymyšlený, tak proč to jaksi neráčí fungovat jako celek? Nemohla se někde vloudit chybka? Dábel je ukryt v detailu.

Odp12: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivana Kozárová, 30.9.2013 10:52

Dovolím si vstoupit. Jasně,já nemá množné číslo,k tomu musím přidat;-). No a to,že lidstvo neprosadí svou vůli je nepřímý důkaz platnosti Vůle Vyšší,tedy Stvořitelovy,ba ne,nechci tím nikoho naštvat,jen si tak pro sebe notuju a broukám,ale musí to ven!:-)

Odp8: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Platfus, 30.9.2013 1:02

Stanisław Lem ve svých úvahách předpovídá v budoucnu zvýšený zájem o profesi „intelektronik“. S tím jak se prohlubují poznatky speciálních věd, přestává být nadále udržitelné zahrnout nauku o počítacích strojích pod jeden obor. Člověku trvá čtvrt století než načerpá potřebné znalosti pro svůj obor, současně to znamená třetinu/čtvrtinu jeho života. Množství informací nelineárně roste, zkoumat se dá do všech stran. Tak jako dnes je inženýr schopný navrhovat složité obvody bez detailní znalosti toho, co je to elektřina. Když matematik uvažuje o problému určitě nemá na mysli všechny elementární mezikroky, které k úvaze vedou, i když vám bude tvrdit, že ano. V podobném duchu bude na podkladu současných znalostí stavět nový obor - intelektronika - jako snaha nově se zorientovat v přemíře informací.

Každá věda si podle Lema vytváří vlastní mytologii (což zní zprvu trochu zvláštně) - zahrnuje to nevyslovené, co si promítáme do předmětu zkoumání, představy ale i cíle. Vědec 19. století při dotazu, zda je možná transmutace rtuti ve zlato, onen sen alchymistů, by to kategoricky popřel. Vědec 20. století ví, že atomy rtuti lze přeměnit v atomy zlata, původní otázka změnou nazírání ale ztratila na důležitosti, takže se nedá jednoduše říct, že měli alchymisté pravdu. Něco v podobném duchu už tu tuším psal Juras.

Říká se, že žijeme v „informačním věku“ a tento věk patrně pozvolna spěje ke svému vrcholu. „Intelektronický věk“ bude charakterizovat nástup nové mytologie. Ta představa se mi líbí. Kdybych měl ponětí, co to všechno obnáší, pustil bych se do toho už dnes :-).

Odp9: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Zákys, 30.9.2013 2:54

Nejste sám. Karl Popper a třeba Thomas Samuel Kuhn potřebují následovníky a i v tom filosofickém nebi na ně netrpělivě čekají... Ale Stanislaw Lem je pro mě spíše skvělý satirik, než myslitel rozměru výše jmenovaných mužů. Ve své knihovně mám knížečku s jeho aforismy. Pamatuji že jsem také rád četl jeho sci-fi povídky, které vycházely v Revue světové literatury. Líbil se mi. Ale je pro mě spíše satirik než vědecký vizionář. Čím to je, že některé lidi fascinují témata o kybernetické eschatologii, charakteru elektrických sítí, falešnosti elektromozků, témata věčného života v bedně, konstruování géniů, epilepsie kapitalismu?

Odp9: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Vlastimil Čech, 30.9.2013 8:29

Ano, pane Platfusi, řekl jste to bezvadně... tak jsem to myslel...Kdysi se rozvíjely vědy, nauky jako je theologie, stavitelství,pak nastal čas geografie a nautiky, v 18-tém a 19-tém století čas mechaniky. Počátkem 20-tého věku přišla řada na chemii, fysiku, dopravu... my jsme zažili doslova výbuch rozvoje informatiky a techniky spojovací...Období excelentních rozvojů jednotlivých oborů se střídají... Ano, kdo ví, snad dalším explodujícím oborem bude intelektronika...
-----------
Tu se dostáváme znovu k tomu, co chtěl V.Č. říci v konversaci s paní Kozárovou... Kolik (i svědomitých) učitelek si dokáže povšimnouti žáčka, který pro tento, dnes jen matně předpokládaný, obor má mimořádné schopnosti?
Proto jsem navrhoval, aby úsilí vyučujících zvláště na základních školách bylo věnováno především (nikoliv výhradně ovšem) tomu „středu“, těm dětem a mládežníkům, kteří potřebují pevný a spolehlivý všeobecný základ...
Byl-li kdysi kdos železničním inženýrem, dokázal vést stavbu mostu, nádraží, kolejí, sestavit telegraf, sestrojit lokomotivu... ovšem v začátcích života železnice. Nechtějme v začátku života lidiček podporovat nepřehlédnutelné nadání dětí pro navrhování bronzových šoupátek... nevíme, zda kompaudní parostroje v jejich dospělosti budou bronzová špoupátka míti. :-) :-)

Odp10: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Lipovan (Z.), 1.10.2013 19:43

Ponechte děti jejich dětským radovánkám, na neradostné prozření mají zatím času dost. Kde čas naopak doslova kvapí, je předvolební kampaň letošních parlamentních mimořádek. Hodlám se této iluze zúčastnit a zvažuji supertruc; lístek se zakroužkovanými pořadovými čísly 33-36. Za jiných okolností bych sice volil socdem, ale tentokrát se trochu mračím nad jejich očividným dualismem. Dokud se definitivně nerozhodnou, zda Bohouš nebo Milouš, ať se mnou nepočítají. I tak drtivě vyhrají, k velké smůle bývalých nástěnkářů, dnes dravých a lstivých fanoušků SSO. :-)

Odp7: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Juras, 30.9.2013 9:22

Každý talent si cestu neproklestí. Pokud je ve 40 členné třídě, kde mu stačí nic nedělat, aby byl nejlepší, tak zleniví. V příhodnějších podmínkách by postupoval vpřed, uprostřed méně talentovaných je králem bez námahy. Výsledkem je po někaloika letech promarněný lenivý talent.

Odp8: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivana Kozárová, 30.9.2013 10:48

Přesně tak jsem to myslela!,že to je škoda

Odp9: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Vlastimil Čech, 30.9.2013 11:15

ano, tak to je ovšem...

Odp8: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
ivan, 30.9.2013 22:55

Nepodpora talentu je nepochně škodnou újmou pro toho koho se týká. Kdo to v sobě má, tak má pudivé nutkání se nezdržovat ostatníma a vyrazit dopředu, tam je třeba včas otevřít dveře ,,přidat buchty„ na cestu a nezdržovat.

Ivana ale tvrdila, že nepodpora je nezpochybnitelnou! .. újmou pro společnost. No nevím, možná, ale rozhodně není společensky nezpochybnitelná s důrazem na nezpochybnitelnost!! .. tím, že posouvá celek k vyšší kvalitě a zvyšuje se tak jeho univerzálnost.

Tím, že naleju do motoru litr čistého oleje ho jistě neumažu ani neznehodnotím. Stalo se něco škodlivého pro společnost? /přeneseně/ Olej se celkem jistě ,, umazal“ ale celku dopomohl k vyšší čistotěa povýšil jeho zhodnocení.

Přečti si, Jurásku, který se často odvoláváš na logiku, co je meritem tvrzení a rozporu.

Nezpochybnitelnost!

Znám to z domova.

,, Ale já jsem to myslela jinak"....

Odp9: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Juras, 1.10.2013 0:13

Já jsem to asi blbě naadresoval Ivaně, ve skutečnosti to ale, jak to teď procházím, byla reakce na Tvoji větu „Skutečným talentům není zapotřebí svítit na cestu, mnohdy stačí nezaclánět“. Napsal jsem, že nezaclánění může talent zabít. Záleží i na jiných vlastnostech talentovaného. Některý má o svůj talent zájem sám od sebe, a tak maká i mezi průměrnými. Přestože je nejlepší, pořád před sebou vidí nové výzvy pro svůj talent. Jiný talent ale by se projevil jenom kdyby získal další podněty. Sám od sebe se nepídí po dalších poznatcích - kdyby mu je ale někdo předložil nebo kdyby ho navedl správným směrem, třeba by ho zaujaly. Soutěživost také může hrát roli.

Odp8: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
hans, 30.9.2013 23:09

To může být jedna alternativa (pravděpodobná). Druhou může být vnitřní síla jedince, která ho žene kupředu ke studiu, bádání a hloubání, jakým se jeho průměrné okolí vůbec nezabývá. Avšak co se stane s takovým jedincem, narazí-li na prostředí (viz naše realita), které svou činnost upírá dominantně ke kontrole, dohledu, organizování, kategorizaci, certifikacím (další doplň podle nabytých zkušeností ze svého okolí)... Zvládne tento boj na dvou frontách, je schopen se prosadit proti tak odolnému soupeři?
Klasik říkal, že člověk ke svému úspěchu potřebuje odpor prostředí, jako pták ke svému letu, ale říkám si, kde je ta hranice, za kterou už je to příliš?
Nekončí hromady talentů v kafilérii mašinérie?

Odp9: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Juras, 1.10.2013 0:00

Ano, každý má jinou motivaci a pro každého je nutná jiná síla, která jeho snažení dokáže zbrzdit.
Nechtěl jsem říct, že každý talent mezi průměrem zleniví, ale že některé z talentů se neprojeví tolik, jako kdyby měly příhodnější podmínky.

Odp10: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
hans, 1.10.2013 0:13

...a já přidal obavu, jestli za neexistencí viditelných talentů nestojí přehnaně restriktivní chování systému.

Odp11: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Juras, 1.10.2013 0:15

Však jo - myslím, že to myslíme naprosto stejně a jenom jsme teď vyřkli, co předtím nezaznělo.

Odp10: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Zákys, 1.10.2013 7:11

„Každý má jinou motivaci“ chápu jako smysl života. Ano? Chci zabíjet modrooké blonďáky a tím pomáhat přírodě v její neutuchající snaze po dokonalosti. Ale když tolik lidí kromě mně kteří by mohli přoložit ruku k dílu jsou tak leniví...:-(
Lidé, a to zní hrdě jak napsal jeden básník socialistického realismu mají poněkud jiné problémy a pokoušejí se na ně hledat jinou odpověď než jsou tyto „camcy.“Dnešek te „těhotný“ mnoha opravdu vážnýmy otázkami.
http://vlkovobloguje.wordpress.com/2013/09/22/obcanska-spolecnost-alternativa-nebo-slepa-cesta/#more-933269

Odp11: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Juras, 1.10.2013 8:25

Každý má jinou motivaci, znamená, že jeden má jako smysl života např. tu matematiku, jiný výrazný talent na matematiku má jako smysl života např. léčitelství. Nebo chlast nebo něco ještě jiného, co způsobí, že se talent nerozvíjí.

Odp12: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Zákys, 1.10.2013 9:59

Když jsme jako mladí, ještě nevyzrálí a životními kopanci nepotřebovaní studenti lenošili po jednom nedělním obědě na kolejích Horský park v Bratislavě polehávajíce na postelích „vytvořili“ jsme nový, zcela autentický smysl života formulovaný do této ideologie. Podotýkám že se psal rok 1965.
Preambule: „Dříve se filozofové snažili svět pouze vysvětlovat. Nám jde o to, aby nás nesral“.
První poučka to konkretizovala: Všechno je jedno!!!
Druhá poučka rozvíjela: Co není jedno, je také jedno.
A syntéza to zkonkrétňovala do mnohomluvné věty: No A?

Od té doby uběhlo již hodně vody v Dunaji a já mám dnes motivaci, nemít žádnou motivaci. Jen mi nejde do „palice“ proč lidé tak často sdělují podobné objevy typu „klika u dveří slouží k zavírání a otevírání dveří“ třebaže nežijí v jurtách pastevců koni ve stepích pouště Gobi, nebo iglů Inuitů na Kodiaku.

Odp13: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Platfus, 1.10.2013 10:33

A není to jedno?

Odp13: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Juras, 1.10.2013 10:47

No a?

Objev typu „Zákysovi neleze do palice jeho vlastní činnost“ patří do stejné kategorie s klikou.

Odp14: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Tlapka, 1.10.2013 14:29
Odp14: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Zákys, 1.10.2013 23:23

Jsem rád že jsem vám dovolil konečně nahlédnout do svých niter. Dívejte se pozorně. Třeba uvidíte nitra rukavice!!! A nenechte se zmást prvním dojmem.

Odp15: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Juras, 3.10.2013 8:25

Když chcete používat plurál, měl byste ho použít jinak. Více niter můžete mít pokud jste kolektiv, takhle bych doporučil přeformulovat na „Jsme rádi, že jsme vám dovolili konečně nahlédnout do našeho nitra“

Odp15: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Vlastimil Čech, 3.10.2013 8:56

Nitra je nádherné město, nemyslíte?
Vy jste ale chtěl původně napsat něco jako:Jsem rád že jsem vám dovolil konečně nahlédnout do svých (niter.) - vnitřností... ;-)

Odp16: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Zákys, 6.10.2013 16:28

Nitra není nádherné, ale normální město jako třeba Vyškov (má však hezčí nádraží!!!). Vylezte si na Zobor, pohlédněte dolů, a uvidíte. „Švéd“ a patolízač Pribiny. To čtu poprvé.
http://www.youtube.com/watch?v=gPintwAB0UE
Správně se zpívá „Všeteci Česi utekajú lebo majú strach“.
A utíkali(měli proč!), a zastavili se až v Hodoníně... Uhde na to vzpomíná při svém plivání po Vančurovi, Saifertovi a dokonce Čapkovi, dosud.

Odp17: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Vlastimil Čech, 6.10.2013 21:19

Nu ovšem, máte pravdu, ze Zoboru je pohled na Nitru hezčí než z hradu... A Zobor je nejluxusnější čtvrť....Kupodivu se mi nelíbila Prievidza, taky na Nitře... Vyškov je taky moc hezké město... bývalo tam tankové učiliště...moc se mi líbil taky Prešov, z Kalvárie nádherný výhled...Holešov, takové malé milé město...
Saifert je hotel v Karlových Varech... co jste chtěl tím říci?
Myslel jste možná J. SEiferta... a co s tím má společného exkomunistovaný Uhde? „Uhde, Uhde, co s námi buhde?“ :-)
Ta souvislost mi uniká, prosím o osvětu...

Odp18: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Zákys, 6.10.2013 23:17
Odp19: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Vlastimil Čech, 7.10.2013 7:48

Vám děkuji, pane Zákysi...nad Uhdem však prostě žasnu...
nezdá se Vám, že se v té „literátřině“ říká přemnoho docela zbytečných slov?

Odp15: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Zákys, 3.10.2013 13:50

Inuité nemají v rukavicích ani prostor pro palec eskimáku! Trochu fantasie nikoho „mrtvého“ nezabije...

Odp16: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
., 6.10.2013 11:25

... Napište o inuitech více ! Zejména zda inuité také píší knihy, jaké, jaký mají jazyk, mluvnici a zejména dejte odkaz na jejich webové stránky ! :-)

Napište, jak hodnotíte „inuitskou hloupost“ např. větší, než než je průměrná svícařů ? :-) Předpokládám, že jste mezi Inuity strávil nejméně 1/2 svého života a že na 100% víte, co všechno mají Inuité nejen v rukavicích ale i v kožešinových „kaťatech“ :-). A též důležité informace prosím: Kam a jak Inuité chodí na WC, zda inuitské ženy používají hormonální antikoncepci a inuitští muži viagru.:-) Už jste to našel v knihách ??? Prosím obratem.:-)

Odp17: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Zákys, 6.10.2013 16:06

Jo strávil. S Eskymo Welzlem, Strýčekem Eskymákem, bezva vypravěčem a vůbec mi nevadí co o něm vypátrali „rypáci“(to nejsou vepři) a závistivci. Dawson city můj neuskutečněný sen stejně jako splutí Yukonu a opatrné našlapování po permafrostu a obhlížení si nějakých Pingo.
https://www.google.cz/search?q=pingo&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=F21RUq_7C8rVtQbu04GwDA&ved=0CDwQsAQ&biw=1676&bih=740&dpr=1

Třicet let na zlatém severu znali všichni kluci s kterými jsme se setkával stejně jako Hvízdavého Dana, Tuláka po hvězdách, Bílého tesáka a jak jinak, Nanuka, toho lovce mrožů v kajaku z kůže s kostěnou harpunou v ruce....

Odp16: Prof. MUDr. Zdeněk Fejfar- nar...
Vlastimil Čech, 6.10.2013 21:30

Inuité nemají v rukavicích ani prostor pro palec eskimáku!
:-)
Naprosto úžasné sdělení... co všechno z něho může vyplývati?
1- Eskymáci mají tak malinké rukavice, že se jim tam ani palec nevleze.
2- Eskymácké rukavice nemají SAMOSTATNÝ prostor pro palec a ten je připojen do prostoru některého dalšího prstu (doporučil bych ukazovák, k prsteníku by to bylo trochu nepohodlné) :-)
3-toto tvrzení může rovněž naznačovat, že eskymácké rukavice jsou jenom jakési pytlíky, a všechny prsty jsou pohromadě.
4- autor tohoto tvrzení se poněkud neobratně snaží sdělit, že eskymáci jsou vybaveni rukavicemi, které sice chrání všechny prsty, avšak KROMĚ PALCE, který trčí ven... :-)

Nejhorší je,...
kitnamoR, 29.9.2013 21:57

...že bohatí lidé jsou přesvědčeni, že jsou lepší, než chudí lidé, a že z toho důvodu mají ti bohatí lidé právo ty chudší lidi dále více a více ožebračovat. V tomto názoru je zásadní BLUD současné společnosti. A tímto BLUDEM lidská společnost sama sebe vnitřně vyžere a zničí. Hrstka nenasytných boháčů nemůže donekonečna progresivně chudobou ničit většinovou armádu svých živitelů. Ta chudoba tvůrců hodnot má svou mez !!!

Až „mravenčí královna sebere svým dělnicím veškerou potravu i příbytky, sama zahyne, protože sama bez dělnic se už o sebe nebude umět postarat.“

Odp: Nejhorší je,...
Tlapka, 1.10.2013 14:33

Ovšemže Mravenci mají lepší organizaci. Srovnání kulhá. Až se společnost zničí, vznikne zase Společnost Prvobytně Pospolná a všechno půjde dokola až do zánku Země. PPS s.r.o
http://cs.wikipedia.org/wiki/Prvobytn%C4%9B_pospoln%C3%A1_spole%C4%8Dnost

Odp2: Nejhorší je,...
Zákys, 1.10.2013 17:24

Udělejte něco užitečného přeshující tuto webovou stránku. Na wikipedii je článek vysvětlující termín prvobytněpospolná společnost jak sami píší příliš stručný. Co kdyby jste jej rozšířila...

Odp3: Nejhorší je,...
Tlapka, 2.10.2013 12:24

Trpím vrozenou leností. PP společnost je v každé učebnici tak ať to opíše někdo jiný. :-)

Odp4: Nejhorší je,...
Zákys, 3.10.2013 7:43

Tak proč se nejmenujete raději TRPKA!

Odp5: Nejhorší je,...
Tlapka, 7.10.2013 13:32

Trpka nelahodí mému hudebnímu sluchu. Příště se budu jmenovat Lilith.

Odp6: Nejhorší je,...
ivana Kozárová, 8.10.2013 18:49

To mi tedy na Tebe nesedí. Lilith byla strašně zlá - tedy nemyslím tu z Čapkova dramatu o Adamovi a Evě...Lilith je zmiňována i ve starobabylónském systému démonických bytostí. Nebylo to nic dobrýho,ubližovala i malinkatejm dětičkám. Nechtěj s ní mít nic společnýho!

Odp7: Nejhorší je,...
Juras, 9.10.2013 12:40

Co když nám lžou? O Luciferovi taky říkají, že je zlej :-)

Odp8: Nejhorší je,...
ivana Kozárová, 9.10.2013 16:22

Zajímavé je,Že Světlonoš je spojen se vzduchem stejně jako Lilith... Mají tedy něco společného...

Odp7: Nejhorší je,...
Tlapka, 9.10.2013 14:32

To mě překvapuje... to jsem ještě neslyšela. Jenom jsem četla že nechtěla uznat boží autoritu a proto ji Bůh zrušil krátce poté co ji vyrobil ??

Odp6: Nejhorší je,...
Zákys, 8.10.2013 21:29

Na Lilith nemáte. Dávno mrtvý Francouz Rémy de Gourmont psal mnoho románů a skvělých esejů. Třeba: Morálka lásky, Fysika lásky, Noc v Lucemburské zahradě, ta vaše Lilita, Listy Amazonce, Listy Satyrovy, Mallarméova „Poslední móda“, můj nejoblíbenější Rouhavý růženec (to je báseň a dnes v antikvariátu pěkně drahá!!!), a víc jsem nestihl. Také jsem se musel „šrotit“ na průbu z „Diamatu“ (Hitoricý a dialektický naterialismus) abych nevyletěl a mohl posléze žvanit na Svíci. Gourmonta vydával Hugo Hilar. Nebo se o jeho vydávání zasloužil. To si již nepamatuji. Čtěte a snad získáte ideovou průpravu. Možná začnete křičet jako skutečná Lilith hlasem velikým: „Dej mi muže Hospodine, pro kterého jsi mě stvořil!“

Odp7: Nejhorší je,...
Tlapka, 9.10.2013 14:36

No máte pravdu. Já o té Lilith vím jen málo, jak jsem napsala, že byla uřvaná to se mi nelíbí. Proto hážu zpátečku a vymyslím něco jiného. Nemáte pro mě nějakou inspiraci? ;-)

Odp8: Nejhorší je,...
Tlapka, 9.10.2013 14:59

Právě jsem si četla o Lilith a myslím že jsou to pomluvy, které si vymyslel Adam, protože jej nechtěla poslouchat.

Odp9: Nejhorší je,...
ivana Kozárová, 9.10.2013 16:04

Bažežádné pomluvy! Pravda,holá pravda ,Lilith nic dobrýho není!Hebrejské slovo lilith bývá překládáno jako noční přeluda- kralická bible,v jiných překladech jako úpír,sova,noční příšera anebo lelek,což je noční pták.Má to evokovat tvora,který se pohybuje ve zcela zpustošeném Edomu,jehož rozvaliny má tento tvor obývat.Někteří jazykovědci se domnívají,že slovo lilith je vypůjčené ze starověké sumerštiny a akadštiny a že je odvozeno od jména mytologického ženského démona vzduchu LILITU. To jen tak pro zajímavost,kdyby Ti více vyhovoval ten lelek,je asi 30 cm. dlouhý,opeřením připomíná sovu. Rozpětí křídel asi půl metru,hebký,kropenatě šedý a hnědý.Také se mu říká kozodoj.To podle starověké legendy,která praví,že tento tvor saje kozí mléko...Zdržuje se v poušti v akáciových hájích a za soumraku vyráží za potravou. Tak si to nějak přeber,ale za kozodoje se nehodíš:-(

Odp10: Nejhorší je,...
ivana Kozárová, 9.10.2013 16:05

JO,a nechtěla poslouchat nikoho. Je to démon hnusnej.

Odp11: Nejhorší je,...
Tlapka, 10.10.2013 14:03

V té době byl na světě jen Bůh a Adam a ona je nechtěla poslouchat. Ještě o tom musím přemýšlet.

Odp12: Nejhorší je,...
Tlapka, 10.10.2013 14:10

http://cs.wikipedia.org/wiki/Lelek_lesn%C3%AD

Na wiki nic špatného o lelkovi není a kdyby bylo, proč by někdo „chytal lelky“ a prý je to dokoce zdravé.

Odp9: Nejhorší je,...
Zákys, 9.10.2013 22:35

Trocu osvěty. Když jednou Bůh(už notně starý a poněkud senilní) se rozhodl experimentovat zaletěl si(na bílém obláčku) na Božskou horu, kde měl „hliniště“ z kterého bral božskou hlínu na dělání takových kuliček do kterých vdechoval život a ty se kutálely a kutálely až osídlily Zemi. V hliništi až na samém dně uviděl vhodný mazlavý jíl a tak si jej nabral do košíku a letěl s ním k Černému moři. Tam z něj uplácal Adama a položil jej na pláž s černým pískem na místo v dnešní Soči. Dnes tam jsou pětihvězdičkové hotely a sanatoria. Když Adama položil na, písek vdechl do něj život a se zalíbením se díval na svou prvotinu(Bůh nedělá prvotiny) – veledílo - zjistil že byl nějaký roztržitý. Adam sotva otevřel oči místo toho aby velebil božskou velkolepost sedl si a plácaje do vlnek Černého moře hlasitě říkal: „Nudím se nudím.“ „Jsem asi roztžitý“ řekl si Bůh.
Bůh ve snaze napravit tento nepodarek z košíku se zbytkem božské hlíny začal modelovat Adamovi družku. Už ji měl skoro hotovou když si uvědomil že se mu jaksi nedostává hlíny na hlavu této zatím mrtvé figuríny. Bůh byl již starý a také líný a tak se mu nedostávalo vůle letět na Božskou horu pro trochu další božské hlíny z kouzelného hliniště. Uměl však co každý Bůh umí, improvizovat. Proto nabral trochu(no vlastně dost!) hlíny z lůna modelované figuríny, pojmenoval ji Lilith a vdech do ní život. Vznesl se na Nebesa a pln nových očekávání se zalíbením shlížel z oblohy na své dílo. Byl však znovu zklamán. Ani Lilith nevelebila jeho božskou svatost ale rozkřikla se žádostivě na něj: „Dej mi muže Hospodine, pro kterého jsi mě stvořil.“ Bůh se nenaštval na svoji roztržitost, ale jak to obyčejně bývá na chudáka Lilith a vyhnal ji do pekla mezi padlé anděly. Adama uspal, vybral mu žebro, udělal z něj Evu…. a co bylo dál to už všichni znají.

Odp10: Nejhorší je,...
ivan, 10.10.2013 7:29

Konečně něco, co nebyla pouhá předváděčka. Vzbuzený zájem. Ostatní jsem si dohledal. Dobrý.

Odp9: Nejhorší je,...
ivana Kozárová, 10.10.2013 10:21

Kolikrát jsem přemejšlela,proč je v bibli tolik zdůrazńována poslušnost.Každá vnitřní zkušenost člověka je totiž nesdělitelná. Poslušností lze si ušetřit životní rány a boule. Slyšet znamená poslouchat. Poslouchat pak znamená rozumět.... Jenže lidi poslouchat nebudou,neb si chtějí dělat,co jim libo.Te´d nemyslím na Lilitku,jen mě napadlo,kolik boulí by si člověk ušetřil,kdyby poslouchal...

Odp10: Nejhorší je,...
., 10.10.2013 11:49

Ano i ne. Kolik objevů a vynálezů by se jejich autorům nepovedlo, kdyby se poslušně řídili pokyny svých učitelů a jiných starších autorit.

Odp10: Nejhorší je,...
ivan, 10.10.2013 12:15

Asi jsem z jiného druhu opic, ale já si chci na všechno sáhnout a ozkoušet. Mě nestačí říct nesahej na ty kamna spálíš se! Já chci vědět jaké to je být spálený a jak se cítí někdo kdo zažívá bolest, jak ho to omezuje a jak na něj reagují jiní lidé. Aby někdo byl soucitnej, tak musí sám bolest zažít.

Kdybych jenom poslouchal, tak jsem si mohl ušetřit celej život a zůstat mrtvej.

Odp11: Nejhorší je,...
ivana Kozárová, 10.10.2013 14:48

Já nemám zas tolik odvahy ani masochismu k tomu chtění a ochutnávání bolesti,zakoušet bolest mě nepřitahuje a tak to nevyhledávám. I bez toho se mi podařilo zakoušet bolest,teda možná ještě i bez zkoušení zakusím;-)Možná patříte k velikánům,kteří rostou a zdokonalují se bolestí. Já patřím k těm,o kterých se říká,že bolest dělá z lidí lidičky. Jsem jen takovej človíček,poměrně dost zbabělej.Ani ze zbabělosti nedovedu však bejt dobře poslušná.Jen bych to chtěla dokázat.Má to pro mě smysl.Vaše poslední věta mě upomenula na vlastní zážitek při porodu prvního syna. Neposlechla jsem porodníka a nepovolila jeho zásah kleštěma. Pravda je,že jsme skoro umřeli oba,já i dítě.Ale jenom skoro;-)Pravda je,že poslechnout nedobrou radu znamená možná i ztratit život. A mohli to s náma myslet sebelíp;-);-)Dneska nemá ani jeden z nás šišatou hlavu a co neposlechneme anebo poslechneme bude i nadále regulovat naše srdce:-)

Odp12: Nejhorší je,...
ivan, 10.10.2013 15:06

Bolest nevyhledávám a netoužím po ní, nikde to netvrdím! Myslel jsem to tak, že nejsem zvyklý sedět mezi divákama života.

Teprve po tom co málem někdo umře žízní si uvědomí jaké je ukrutné bohatství mít doma tekoucí vodu. Taková samozřejmost.

Odp13: Nejhorší je,...
ivana Kozárová, 10.10.2013 15:13

Já vím... Zažil jste si při těch sternálkách,to si ani neumím představit,znám to jen z vyprávění mojí matky...Ale i diváci života si zažijou bolest,kterou jim způsobí jejich vlastní blbost.....

Odp10: Nejhorší je,...
Lipovan (Z.), 10.10.2013 12:19

Momentálně mám doma katolický kalendář. Co týden, to obrázek a pod ním nějaké černoprdelnické plky. Slova jako musí, nesmí, trest a povinen jsou pokaždé zastoupena, někdy i vícekrát. Demokraturně zakázaná kniha od jednoho rakouského krajináře je oproti tomu poselstvím míru a lásky. :-)

Odp11: Nejhorší je,...
ivana Kozárová, 10.10.2013 14:27

černoprdelnické plky nerovná se boží zákon. Boží zákon ochraňuje život. Nezabiješ.Nehemží se to tam slovo,je to srozumitelné.Geniálně jednoduché.A proto tak složité a komplikované poslechnout. Já s tím mám taky problém. Ádovy krajinky nemusím....

Odp12: Nejhorší je,...
ivan, 10.10.2013 14:54

Prý se už smí říkat, že některé z nich byly dobré. Vždyť se proboha hodnotí obrazy a ne jejich autor.

Odp13: Nejhorší je,...
ivana Kozárová, 10.10.2013 14:58

Znám je. Jsou studené,citově pusté. Pan profesor Hendrych nás při dějinách umění zasvěcoval do nekrofilních prvků kreseb tohoto lidumila. To,jaký člověk je,vždy poznamená jeho autentický projev.I v písmu to je. Ten rytmus,síla tlaku,boule,výška písmen nahoru a dolů.... Vše se dá soudit podle zevnějšku- dobře,ba snad nejlíp....Neříkám,že ty kresby nejsou technicky dobré.

Odp14: Nejhorší je,...
Zákys, 10.10.2013 21:34

Klidně říkejte. „Natěračů“, těch je. Ale málokdo o sobě dává najevo že „tvoří“. Jo, jeden zde je! „Tvůrce“ sice ne ve výtvarném umění, ale hlavně tvůrce. Každý fasádový Picaso dokáže udělat přímku a ovál... A co třeba takový pes obranář(jokšír). Ten když močí po zdi také dělá výtvarné „umění“.
Člověku s biofilní orientací nemůže z mozkovny vypadnout to co zde vyprodukoval nekrofil(možná to o sobě ani neví) výše.
Komu nestačí psychologické znalosti na úrovni Blesku a nezná Ericha Froma a chce něco vědět významných psychopatech(Hitler, Stalin...), měl by si pečlivě přečíst jeho studii „Lidské srdce a jeho náchylnost ke zlu.“ Minulý týden jsem ji viděl v prodejně Academia na Václavském náměstí. Dozví se při tom pozoruhodné poznatky také o sobě!!!

Odp15: Nejhorší je,...
Tlapka, 11.10.2013 13:12

A ci Citoví Upíři- Bernstein.

Odp10: Nejhorší je,...
Tlapka, 10.10.2013 14:11

POSLOUCHAT... ale koho co když porouči špatně... Ivance.

Odp11: Nejhorší je,...
ivana Kozárová, 10.10.2013 14:37

Mám s posloucháním celoživotní problém.Ale dost zkušeností s lidmi,kteří poslechli tam,kde jsem já neposlouchala a udělali dobře. Neposlouchala jsem a natloukla jsem si frňák.Neumřela jsem u toho,ale ani mi to nedělalo dobře...Poslouchat - resp. snažit se poslouchat desatero se dlouhodobě vyplatí.Nikdo z nás ho nemůže naplnit beze zbytku,to je jasný. Ale je to vodítko pro život.Porozumění,proč to dělat přijde samo sebou když to děláš;-)Pamatuješ,jak nám jako dětem lezlo na nervy,když nám dospěláci říkali : Já to s tebou myslím dobře... chtěli jsme si to dělat po svém. A to máme celej život. Dneska vím,že to opravdu mysleli dobře a je mi to prdlajz platný,už jsem to pokonila a je pozdě začít znova od začátku...Tak se snažím na starý kolena poslouchat,vnímat a rozumět. Podle pana Čecha poslouchám zlýho dědka na obláčku,no a vidíš,já ho vůbec nevnímám na obláčku,ani jako dědka,ale jako bytost,která mi pomáhá existovat...

Odp12: Nejhorší je,...
Tlapka, 11.10.2013 13:14

Ale: Aby člověk mohl Poslouchat musí taky někdy Neposlouchat.. jak by to potom rozeznal? Měl by jednostranné poznání.

Odp13: Nejhorší je,...
ivana Kozárová, 11.10.2013 19:18

Dyť taky jo...chodíme po různejch pěšinách,který si blbě vybereme a pak to poznáme.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.