Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

15.12.2005 20:27

Měly by být komentáře cenzurovány?

Jako zdejší správce jsem se setkal s ne zcela lehkým problémem. V jedné diskusi se do sebe „pustili“ dva diskusníci. Na tom by nebylo ještě nic divného, kdyby ovšem nepadaly i osobní urážky a příspěvky byly tak trochu mimo téma. Výsledkem tedy byla dlouhá „nudle“ textu, která už vůbec nesouvisela s původním tématem a běžnému návštěvníkovi nic nepřinese. Co s tím? Nechat to být nebo do této neplodné diskuse zasáhnout a smazat ji?

Pokud bych to tak nechal, ještě za několik let by návštěvníci četli, kdo koho urážel, kdo se bránil a jiné, ale k tématu by se dozvěděli jen velmi málo.
Když to smažu, můžu být označen za cenzora, nedemokrata nebo za někoho, kdo se vyhýbá cizím názorům.

Tak co udělat?

Moderování: ano nebo ne?

Nakonec jsem dal cestou přehlednosti: celé vlákno (resp. dokonce více vláken) jsem rozebral a promazal, popř. upravil tak, aby žádná důležitá myšlenka nezmizela. Tedy zmizely urážky a vůbec vše, co bylo adresované pouze tomu druhému člověku a co by klidně šlo říci např. přes ICQ.

A dočkal jsem se reakce. Nepříznivé, samozřejmě. Tak trochu jsem s ní (dříve nebo později) počítal. Smazal, resp. upravil jsem komentáře tak, že nebylo vidět nic jako „vymazáno adminem“. To chápu a taky jsem to napravil. Jenže bych údajně měl vrátit diskusi do předchozího stavu.

Ale opravdu bych to měl udělat? Mám nechávat v komentářích všechny příspěvky, včetně nicneříkajících urážek atd.? Opravdu mám nechat fórum, ať si žije vlastním životem, se všemi těmi nesmysly, které fórum jen zaplevelují? Zachovat „původnost“, ale snížit kvalitu fóra?

„Demokratický duch“ vždy a stále...

Tento web už z podstaty umožňuje komukoli vyjádřit jakýkoli názor. Jsem zastáncem toho, že každý si může myslet co chce (konat už samozřejmě ne) a psát taky co chce, ať už se mně nebo komukoli jinému jeho názor líbí nebo nelíbí. Respektuji cizí názory. A zajímají mě. Ostatně proto by tu tenhle web vlastně je. A nikdy bych si proto nedovolil smazat něčí příspěvek jen proto, že s ním nesouhlasím - je to prostě jeho názor a má na něj plné právo.

Ale co se týče osobních útoků? Příspěvků, které „nedávají nic“? Je to podobné jako důvod, proč se fóra zamykají - udržení kvality. Ostatně to, že moderování přispívá ke „zdraví fóra“, není nic nového. Ale jako vždy - existuje mnoho zastánců pro a mnoho proti.

Co si myslíte vy? Měla by u příspěvků zadávaných veřejností fungovat cenzura? Nebo jste pro zachování obsahu i za cenu zaneřádění diskuse?

asi myslíš mě a nikolu
ADC*Assassin, 15.12.2005 21:00

Nevím jak to brala ona ale já to bral z nadhledem a její urážky jsem si nebral osobně a myslím si že hádka vznikla právě díky tématu a šlo tam o neshodu v názorech to se podle mě mazat nemělo.

Odp: asi myslíš mě a nikolu
Aleš Janda, 16.12.2005 13:03

hádka vynikla právě díky tématu

To sice ano, ale rozhodně se ta hádka jako taková tématu netýkala.

A máš-li mluvit obecně (zapomeň na tenhle případ), jsi pro nebo proti?

Odp2: asi myslíš mě a nikolu
ADC*Assassin, 16.12.2005 15:47

Jsem proti mazání jakéhokoliv nevulgárního příspěvku.

Témata+lidi=diskuse
Leondegrance, 15.12.2005 21:44

To je tak. Kdyby to byl můj web, rozhodně bych moderoval, rozhodně bych diskusi nenechal žít vlastním životem.
Nepochybuji, že je občas velmi těžké udržovat smysluplnou diskusi a zároveň příliš nezasahovat.
Na druhou stranu, čtenáři jsou svéprávní, co je nezajímá přeskočí. On je tenhle web imho hlavně o lidech a debilní projev je taky zkušenost.
Závěrem: osobně bych nejspíš moderoval přibližně takto - sprosté slovo -> výmaz, nepřímeřeně dlouhá výměna mimo téma (viz romové) - odmaz od místa nepřiměřenosti, rasisitické a jiné nezákonné řeči -> do stoupy a pod.

Ostatně domnívám se, že problému „zaprasené“ diskuse se dá do určité míry předejít už v momentě vydání/nevydání článku.

Odp: Témata+lidi=diskuse
Aleš Janda, 16.12.2005 13:18

Na druhou stranu, čtenáři jsou svéprávní, co je nezajímá přeskočí. On je tenhle web imho hlavně o lidech a debilní projev je taky zkušenost.

Jenže pokud o něčem vím, že je to prostě příspěvek k ničemu, proč ho neodstranit? Proč „nevyzobat“ jen to podstatné? Ano, každý si udělá obrázek, ale proč když nemusí?

Podívejte se třeba na tuhle diskusi, hned první příspěvek. Už 4 roky tam „straší“ komentář nějakého hlupáka. A o 2 roky později se dokonce někdo „inspiroval“ a odpověděl mu. Ano, každý tohle přeskočí, ale moc hezky to nevypadá.

Závěrem: osobně bych nejspíš moderoval přibližně takto - sprosté slovo -> výmaz, nepřímeřeně dlouhá výměna mimo téma (viz romové) - odmaz od místa nepřiměřenosti, rasisitické a jiné nezákonné řeči -> do stoupy a pod.
Souhlas :-)

Ostatně domnívám se, že problému „zaprasené“ diskuse se dá do určité míry předejít už v momentě vydání/nevydání článku.
Ne vždy (viz uvedený příklad), ale často ano.

Cenzurovat, ale chytře
David Kořínek, 16.12.2005 11:32

Já bych to udělal ještě trochu jinak - příspěvky bych cenzuroval, ale vžd bych k cenzurovanému příspěvku umístil odkaz do „krabičky blbů,“ a tak by si mohl čtenář zobrazit celý příspěvek - bez cenzury, ale „vedle.“

Odp: Cenzurovat, ale chytře
Leondegrance, 16.12.2005 12:23

Taky dobrý ;-) Proč ne?

Odp: Cenzurovat, ale chytře
Aleš Janda, 16.12.2005 13:22

„Krabičky blbů“? :-):-) Tak to je fakt dobrý :-)

Jenže soustředěním off-topic (apod.) příspěvků by to vypadalo, jako kdybych si z diskutujících dělal srandu, a to zase nechci. Navíc by už samotná existence takové stránky degradovala celý web.

Ale nápad je to zajímavý..

Odp2: Cenzurovat, ale chytře
David Kořínek, 16.12.2005 20:41

A to říká ten, kdo se baví sledováním diskusí na mém fóru ;-)

Odp: Cenzurovat, ale chytře
ADC*Assassin, 16.12.2005 15:51

Cenzůra? hahahahaha tak dobrá soudruzi :) i kdyby byl odkaz na necenzurovanou verzi tak už by to stejně nebylo ono

Mazat
MrPutter, 16.12.2005 14:33

Když to je offtopic, tak mazat! Případně nechat jenom to, co neí offtopic

Souhlasím s úpravou článků
romantik, 16.12.2005 23:16

Je třeba uveřejnit pravidla: nevyjadřovat se vulgárně, neurážet diskutující, držet se tematu, nebýt zlý, cynický, neposmívat se a neponižovat jiné. Pak to, co se vymyká pravidlům vymazat, nebo označit jako špatné černým puntíkem. Ale dočkáte se převážně nesouhlasu. Lidé jsou rádi zlomyslní, neslušní, hrubí a neukáznění. Mnoho agresivních jedinců rádo rozšiřuje svou svobodu na úkor jiných lidí. Úcta k druhému diskutérovi se vytrácí.

NE Souhlasím s úpravou článků
Kráťa, 17.12.2005 21:17

Ať žije NWO ! A ještě bych tam přidal z OWO:„nepožádat manželky bližního svého, nevzít jméno webmastera nadarmo, nesesmilnit, ...“

Tohle přece není cenzura!
David, 19.12.2005 10:09

Aleši, měli bychom si ujasnit pojmy. To, co jsi udělal není cenzura. V televizi nebo rozhlasu se taky místo některých slov ozývá pípání, a nelze to považovat za cenzuru. Cenzura bude, až někdo zakáže tenhle portál, protože tady lidé svobodně vyjádřují své názory. Minulý týden jsem se setkal s rodinou, která žije trvale v USA. Jestli prý chceme poznat cenzuru, máme jít tam. Doslova říkají, že USA je policejní stát a kdo na to má, se raději snaží žít v Evropě. Na denním pořádku tam jsou odposlechy, noviny tisknou předem schválené věci, televize vysílá je prověřené programy, jedným slovem, jak za vlády komunistů u nás. Ba říkají, že je to ještě horší, protože USA má na podobné „projevy svobody“ mnohem větší prostředky. Já jsem v USA nikdy nebyl, „prodávám proto jak jsem koupil“. Zdá se mi to neuvěřitelné. Lidé jsou prý ujišťovány, že je to součástí boje proti terorizmu! Myslím, že je to blbost. To, že se lidé bojí mluvit, to je samotný teror a ne boj proti terorizmu! Oprávněné obavy z toho ovšem můžeme mít i my. USA se přece zcela nepokrytě snaží řídit svět - tedy i nás.

Odp: Tohle přece není cenzura!
ADC*Assassin, 19.12.2005 11:22

To co udělal cenzůra je. Cenzůra není jen úplné rušení, ale i mazání příspěvků.

Odp2: Tohle přece není cenzura!
David, 19.12.2005 11:56

Nechci se s tebou o tom přít. Asi by to chtělo řádně definovat pojem cenzura. Dle mého přesvědčení se o cenzuru nejednalo, protože nechal svobodně vyjádřit myšlenky diskutujících. Smazal jen osobní invektivy. Proto bych to za cenzuru nepovažoval.

Odp3: Tohle přece není cenzura!
ADC*Assassin, 19.12.2005 12:31

No ono šlo o hádku stejného typu jako je tato. Nyní se hádáme o témato ale nepřímo. A tam šlo o urážky typu, že jsem Nikolu obvinil s toho, že na věc nemá vlastní názor a ona mě zase odkazovala na stránky kde o daném tématu píšou.

Odp4: Tohle přece není cenzura!
Aleš Janda, 19.12.2005 17:50

Máš krátkou paměť :-)

Ty příspěvky, co jsem odstranil, se netýkaly tématu ani náhodou. Týkaly se výhradně osobní „přestřelky“, nic k článku. Ostatně každý to může porovnat v záloze (dočasný soubor).

Odp5: Tohle přece není cenzura!
Leondegrance, 19.12.2005 19:53

Tak jsem si to pročetl ze zálohy a skutečně nic jiného než výmaz tomu nepatří.
Jenže jsem zjistil, že mě dost mate, když některý příspěvek zmizí beze stopy, takže by smazání příspěvku měl indikovat nápis jako smazáno adminem a tak...pro přehlednost

Jsem tu teprve chvili a muj nazor je ze...
error414, 20.12.2005 12:17

Jsem tu teprve chvili a muj nazor je ze tento portal je hodne seriozni. Takove vylevy by si doticni opravdu meli nechat na ICQ a ne na forum. Koho zajima ze se nejaci ***** urazi. (to sem cenzuroval sam)

Jedine smazat

Jeste me tak napsadlo kdyz jsem ted...
error414, 20.12.2005 12:34

Jeste me tak napsadlo kdyz jsem ted cetl Lupu.
Co takhle dve tlacitka, zobraz relevantni prispevky a zobraz prispevky. Moderator by jen oznacil ty prispevky ktere se mu zdaji byt relevnatni.

Inspirovalo me zobraz kvalitni na Lupe.

Odp: Jeste me tak napsadlo kdyz jsem ted...
Aleš Janda, 20.12.2005 15:21

To je také zajímavé, ale považuji to za zbytečné. Když totiž někde vidím „Zobrazit kvalitní“ a „Zobrazit vše“, rozhodně klepnu na „Zobrazit vše“, protože jednak nevím, podle čeho se vybírají kvalitní (a jak je to u nově přidaných příspěvků) a co kdyby mi taky něco uteklo...

Prostě alespoň z mého pohledu je to řešení k ničemu...

Odp2: Jeste me tak napsadlo kdyz jsem ted...
ADC*Assassin, 20.12.2005 19:38

nicméně je lepší než je úplně mazat a napsat jen že to bylo odstraněno pro zachování tématu ne?

Odp3: Jeste me tak napsadlo kdyz jsem ted...
Aleš Janda, 21.12.2005 8:23

Pokud je to řešení k ničemu a tudíž nepoužitelné, nedá se ani říci, že by to bylo lepší než stávající stav... ;-)

Spíš nemazat
Rolen, 20.12.2005 14:08

Řekl bych, že záleží na množství a stupni vulgarity. Není asi možné říci prosté: ano-ne. Vždyť již představa o tom, co je vulgární a co se týká tématu, je relativní a trochu vágní. Asi bych mazal extrémně sprosté příspěvky (tj. tzv. porno-, kopro-lalické, jmenovité...). Jinak je-li diskuse příliš nepřehledná a rozbíhavá, ukončuje se často sama od sebe, kdo by se jí účastnil?

Odp: Spíš nemazat
ADC*Assassin, 20.12.2005 19:40

souhlasím jako jediný pochopil o co jde. Protože mě připadá, že to někteří berou až moc drasticky a zbytečně se tady hádáme (diskutujem) o naprosto nesmyslných věcech.

Odborné posouzení
romantik, 26.12.2005 0:51

Doporučuji slovo „cenzura“ zlikvidovat jako přežitek minulých dob a nahradit ho termínem „odborné posouzení“. Pak by odůvodnění výmazu znělo: „Na základě odborného posouzení komise pro...a za účelem lepší srozumitelnosti, byla uvedená stať upravena“.

Odp: Odborné posouzení
ADC*Assassin, 27.12.2005 8:38

Takovýchto slov používali i komunisté když se jim samotným nezdálo, že to ce dělají není správné.

Odp2: Odborné posouzení
romantik, 27.12.2005 23:57

Ano? Mohl byste být konkrétnější?

Názor z davu: nikdy nic nemazat!
Večerníček, 25.1.2006 10:55

Názor z davu: nikdy nic nemazat!

Webmastrovi (dál jen W)
praktik, 19.7.2006 22:50

W je „majitelem“, tedy rozhoduje. W chyba byla, že jste vůbec tuto diskuzi začal. Komu se nelíbí, má dvě možnosti: 1) Ať sem nechodí. 2) Ať si pořídí svůj web.
Děláte to správně!

Zachovat!!
Ivan Placák, 21.7.2006 23:38

Zaplať pánbůh,že jednoty názoru nebude nikdy dosaženo,život by byl jinak neskutečnou nudou.Máš cit pro přiměřenost,neboj se spolehnout na vlastní rozum. Moje,..,,Svoboda a zodpovědnost" zde platí už dlouho,je přímo
důvodem mého zájmu o tyto stránky.
Přeji si zachování jejich úrovně v této podobě.Můj postoj je shodný s Rolenem.

Odp: Zachovat!!
sandál, 14.5.2007 6:00

Také souhlasím. Ještě bych chtěl připomenout že zaznělo to slůvko demokracie. Někdo si to plete s výrazem „dělám co chci“ ale že s tím je i spojena zodpovědnost za svoje chování vůči druhým - na to občas někdo nebere ohled. Vulgarita vůči druhému diskutujícímu by měla být opravdu tabu.

Vulgární výrazi?
Majkl, 13.5.2007 21:34

Abych se představil. Jsem (velmi) mladý moderátor fora jednoho hostingu zabývajícího se tvorbou webových stránek ( a tam se pravidlně setkávám s vulgárními výrazy. A to mi poměrně brzo dalo velkou zkušenost o kterou bych se chtěl podělit. Pokud člověk chce ublížit a urazit, nepotřebuje k tomu sprostá slova. Dokonce i títmo častým používáním docílí toho, že z jejich úst nejsou brána vážně. A co s vulgárními příspěvky? Kuriozita stránek. Vyber zvláětní místnost, kam ty nudle kopírovat a tam je taky nech, aby se nadále uráželi. Pokukazují tím na sebe, ne na tvé (výborné) stránky. Myslím si, že tím dáš i dostatečně najevo, jak moc jsi nad věcí. Jak je zmíněno „krabička blbů“

Hned za bezvadnou přehledností webu bych chtěl taky poukázat na lidi, co tu jsou. Běhám si po tomhle světě už 16let, moderuju praštěný hosting zvláštních lidí, přičemž málokterému dokážu pomoct a marně hledám někoho s názorem. Tady jich je víc než dost. Články jsou věcné a zajímavé, diskuze trefné a gradující k nějakému řešení. Skláním se před vámi. Jak Alešem, tak i ostatníma... Majklfly

(drobátko od tématu, ale to mi snad prominete...)

Odp: Vulgární výrazi?
tlapka, 17.5.2010 13:40

Pokračování bude?

plevy
prozaik, 12.5.2010 18:59

Alešova úvaha o „cenzuře“ se mi jeví jako rozumná a adekvátní internetovému prostředí. Přesto ten původní záměr - jakž takž udržet komentáře v návaznosti na příslušný článek - se nezdařil.
Mám podezření, že někteří to tady dělají i schválně a odbočování od tématu není projevem nějaké „košatosti“ jejich myšlení, ale prostě zlý záměr. Tak jako sprejer úmyslně počmárá dobře viditelné místo nebo i cenný, historický objekt svými klikyháky, protože ho přitahuje ta možnost tam beztrestně něco „napsat“, tak někteří tady reagují podobně. A zatím jejich plevy promazány nebyly... Nevím proč.

Odp: plevy
tlapka, 17.5.2010 13:45

Orientace je mozna i bez navaznosti pri uplne nevazanosti. Sorry error.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru