Neptejte se co, ale proč

Komentáře k článku

8.5.2014 11:57

Devatero řemesel,desátá bída

Když se vrátil můj strejda z kriminálu,tak musel nejdřív jezdit a shánět všechny svoje věci dohromady,protože on má strašně moc věcí,ale nikde nemá trvalé bydliště.Tak si ty svoje věci musí uskladňovat porůznu u známých lidí.No a když se teda vrátil,chtěl si zrevidovat,co všecko má.
K nám do průjezdu si dal tři staré kufry plné blíže neurčeného harampádí,velikánský starý minimax,desetimetrovou gumovou hadici a sto klíčů s jedním zámkem FAB- to bylo od kočárkárny mateřské školky v Hloubětíně,kde dělal kdysi údržbáře.Strýce napadlo,že když pořád ztrácí klíče,že by to bylo ideální mít takový zámek doma.Teď ho konečně má,ale bez bytu.
U své první manželky na půdě má padesátikilovou krabici starých časopisů. U své druhé ženy v Nymburce ve sklepě má uskladněn reostat z motoru a nerezové plechy.U sestry druhé ženy v Kolíně v kůlně na dvorku zase zbytky sololitových desek.
V Horažďovickém sklepě své současné potenciální ženy má obrovskou nohu od vysouvacího podvozku letadla - to je zas vzpomínka na jeho předposlední pracoviště.A taky je tam bedýnka,ve které se nachází krabice vyřazených zubních vrtáků,které si vzal na památku z posledního OÚNZ,kde pracoval.
Jenomže tahleta třetí potenciální žena má strašlivý smysl pro pořádek a o celém majetku mého strýce velmi špatné mínění.Vypadá to tak,že strýc na stará kolena o všecko přijde a pak mu zůstanu jenom já.
Co Vy na to? Měli jste v rodině perfektního strýce se složitou povahou?Pro kterého věci nic neznamenaly a přece je hromadil? Který na místě neposeděl? Dělal jen problémy a nikoho nezarmoutil?

Každý člověk má právo na bydlení. Je to...
iva, 12.5.2014 20:34

Každý člověk má právo na bydlení. Je to snad v ústavě. Moc ráda poslouchám takovéto příběhy. Moje tchyně takto vypráví o své matce, která sice nikdy nepracovala , ale prý měli všechno i ve válku. Pašovala z Ostravy do Ludgeřovic nádobí, hrnce a to pak měnila se sedlákama za smetanu, mlíko, med. I jinak si opatřovala jídlo i když bydleli v pronájmu zařídila si chov hus, ale stylem něco za něco, nekradla. Uživila dva kluky a právě mojí tchyni. Byl to ten typ člověka, že když jim po příchodu Němců nařídili němčinu, mluvila česky a naopak po osvobození jí zase pořád šla do pusy němčina. Jenže ten váš strýc je právě ten pravý opak moc se mu asi nedaří. A moc rád by něco dokázal jako každý člověk. Ale to říkám pořád nic se nemá vyhazovat. pak jsem toho už kolikrát litovala.

Odp: Každý člověk má právo na bydlení. Je to...
ivana Kozárová, 13.5.2014 12:18

Ráda slyším,že se i jinde pašovalo:-)Díky pašování se seznámila moje babička Albína s dědečkem Bohumilem.Pašovaly se husy,alkohol a cigarety. To zas bylo v krušných horách - v Cínovci..Cínovec v Krušných horách má pěkné stránky na internetu,je tam mnoho z jeho historie....S tou němčinou to u nás bylo jako s češtinou.Babička odmítala mluvit česky a z Bohumila udělala Gottlieba a já nesměla česky ani promluvit... divím se,že jsem nedorostla do větší patologie...Můj strýc má domov v mém srdci.Už nežije,ale patří k lidem o nihž se dá říct : Umřel a tím pádem je nesmrtelnej;-)

Ten popis strýcova majetku nelze...
homo sapiens, 27.5.2014 8:21

Ten popis strýcova majetku nelze označit jinak, než jako kupa harampádí. Taky mám dodnes tendenci shromažďovat různé věci, které mi připomínají nějaké epizody nebo období z minulosti, ale myslím, že by se všechny vešly do dvou bedniček od rajčat.
Zkus ho přemluvit, nebo mu s tím pomoz, aby to zkusil buď levně rozprodat na inzerát, nebo dát do sběru. A právo na bydlení ? V kapitalismu ? No, nevím... Možná by bylo fajn, kdyby se mu podařilo najít nějakou práci. Jenže - jsme zas u toho - v současném kapitalismu ? Když je tu přes 600 tisíc nezaměstnaných a zhruba 30 tisíc pracovních míst ? No, nevím... Vypadá to bledě. Strýc ti buď zůstane na krku a budeš ho živit, šatit a platit všechny výdaje až do jeho smrti, nebo ho čeká kariéra bezdomovce a za dva, tři roky umrznutí kdesi v podchodu či křoví. Teď, když máme co jsme chtěli...

Odp: Ten popis strýcova majetku nelze...
ivana Kozárová, 27.5.2014 10:33

Můj strýc již byt nepotřebuje,spí spánkem nepřespaným,řekl by básník. Má už svůj pokoj. Věci už taky někde bloudí,ale je zajímavé,že to harampádí pořád straší v mé hlavě,- ale vy jste to vyjádřil přesně: připomínají epizody ze života. To,jaké místo mají věci v našich životech,to je právě zajímavé. Pro někoho bezcenný krám,pro druhého zhmotnělá vzpomínka... Povodeń to odnese a mnozí jsou nešťastní. A mnozí si oddechnou. Ale to,co zanechal strýc v mé makovici a vůbec v celém životě,to vyšumí až se mnou:-)

Odp2: Ten popis strýcova majetku nelze...
Olix, 27.5.2014 13:19

Když jsme se před pár lety stěhovali, nevěřila bych, kolik věcí se najednou objevilo. Snažila jsem se brát jen to nejdůležitější, zásadní, potřebné a bylo to těžké přebírání. Přišlo mi, že všechno má pro mne nějakou cenu, že každá ta věc sebou nese nějaký příběh... Mám pocit, že člověk je bohatý ne podle množství věcí, ale podle toho, co ty věci - byť jen v našich hlavách, myšlenkách - znamenají.

Odp3: Ten popis strýcova majetku nelze...
ivana Kozárová, 27.5.2014 14:48

Kdysi jsme měli velikou zahradu,kam jsem chodila s tatínkem.Byla tam chatka s přístěnkem a v tom přístěnku bylo zahradnické nářadí. Mezi tím vším malý dřevěný ručně dělaný trakař,evidentně pro dítě,aby s ním mohlo pracovat. Vyndala jsem ho ven a ptala se,odkud je. Tatínek vyprávěl,že ho dělal jeho tatínek pro strýce,o kterém je výše řeč.Strýc se na něm pracovat moc nenaučil a trakářek tam celá léta zarůstal pavučinama.Vyndala jsem ho a seděla u něj na bobku a přemýšlela,proč ten trakař tady je a děda už ne a připadalo mi to nespravedlivé,že ta věc vydrží déle,než člověk,který ji vytvořil. Táta si na to zapálil cigáro,sedli jsme si spolu na betonový vršek studně a rozbíjeli jsme cihličkou ořechy,co tam všude byli popadané.Tam jsem přišla na to,že jsme vlastně první,kdo uvidí vnitřek ořechu,že to nikdy nikdo před námi neviděl. Od té doby,když cítím vůni popadaného ořechového listí,vzpomenu si na to,že mi až dosud nikdo neviděl přímo do kebule,vidím před sebou tátu,jak vyfukuje cigaretový kouř a říká : Vidíš,to mě ani nenapadlo,že jsem první,kdo vidí dovnitř ořechu.A tady na svíci si můžeme povídat o tom,co v kebulkách máme. Máme mnoho společného,ačkoli jsme se nikdy neviděli:-)

Odp4: Ten popis strýcova majetku nelze...
Olix, 28.5.2014 20:37
Odp3: Ten popis strýcova majetku nelze...
Alfons, 27.5.2014 18:14

Správně !!! Nic nevyhazovat !! Tím zabíjíme vzpomínky !! Udělat si seznam věcí které máme a sem tam udělat inventuru.

Můj strýček...
Tlapka, 29.5.2014 13:37

Měla jsem perfektního originálního strýčka, ale tetička jej utrápila ! :-(

Odp: Můj strýček...
Alfons, 29.5.2014 19:19

Rád bych poděkoval všem, kteří se podíleli na přípravě a průběhu Close Days. A člověk si toho víc váží. Pro mě by bylo mnohem schůdnější udělat nepsanou dohodu s operátorem.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.