Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Nový komentář k článku "Jak jste se naučili plavat?"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp6: Zase jako vždycky, přímo šrapnelovitej...
ivan, 8.8.2014 14:39

Potvrzuju naší příbuznost, Markéto.

Můj strýc, bratr již zesnulé maminky, (Miluše Ziegenfussová- Placáková), Ing. Vladimír Ziegenfuss je vystudovaným matamatikem statistikem a po celý svůj život měl pouze jediné zaměstnání na Státním statistickém úřadu odkud odcházel do důchodu z pozice šéfa Demografického oddělení.

Jeho milou nebyla jenom statistika, ale i genealogie, organizace poznávacích zájezdů a účast ve všemožných vědomostních soutěžích kde byl velice úspěšný.

Strýc, nyní 85 let, je držitelem denníku našeho společného předka, mého pradědy, který podrobně popisuje svůj odjezd do války, náladu mezi lidma, strastné loučení se s manželkou a malou dcerkou ( mojí babičkou, domnívám se) právě z nádraží v Přelouči.

Pamatuju si, jak si uvědomoval v deníku zcesnost provolávání slávy připitých rekrutů, bolestnost otců co se loučili s rodinama a směsici pláče, písní, syčení páry, smradu z kotlů a řičení vojenských kapel.

Pak jak veškerá sláva postupně ustávala a měnila se ve strnulé napětí dlouhé cesty vojenského transportu do pevnosti Přemyšl.

Můj děda, Michalel Ziegenfuss, přestěhovalý do Chrudimi, otec mojí maminky, zase válčil na Italské frontě odkud si přivezl ohromné zranění na zádech po zásahu šrapnelem o váze dobrých patnácti deka. Život mu tehdy zachrálila torba na zádech, ešus a nafasovaný bochník chleba. Nikdy potom jsem neviděl větší jizvu zatvarovanou do hlubokého dolíku přeražených žeber a roztříštěné lopatky. Divná doba kdy válčili Češi proti Čechům podle toho která strana se jich vojensky zmocnila.

Mám odposlechnuto, že Ziegenfussové jsou rodem z Horské Kvildy (Ausergheefield ??) odkud utekli do teplého a rovinatého polabí, ani se nedivím, ale přivezli si odtamtud svoje příjmení ,, Kozí noha" tedy takřka důkaz o českoněmeckém osídlení horských pastvin.

Veškeré genealogické info o naší rodině je myslím schopný ochotně poskytnout strýc vladi Mirek.(Vladimír)

Spojím se s ním a dám zde vědět.

Velice rád zůstanu ve spojení, zdravím Vás i maminku.

Ivan ( Ziegenfuss) Placák. Podkozí Beroun.

:-) :-) :-)

Navrhuju vyšší neformálnost.

Iv.

Ivan a Michal jako vodníci z Jiráskovy Lucerny jsme bratři.

Michalovi jsem přečetl celý text a na některých věcech se úplně neshodujem, ale pokusím se o možné opravy skutečností.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.