Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
28.1.2023 19:03

Pokorná prosba k panu budoucímu prezidentovi

Příznivec prezidenta

Vážený pane prezidente,

Prosím vás, promiňte za delší zprávu, než je obvyklé a děkuji vám aspoň za přečtení několika odstavců.

Trápí mě situace na českých polích s hlodavci.

V Chrudimi byli/jsou přemnožení potkani. To nastalo, v jiných částech země, s krysami, i v minulosti.

Když to nastalo, začali zemědělci zahrabávat do vyoraných tunelů pasti s jedem. aby uchránili ptáky, kteří návnady žrali, když je našli volně na zemi. Jenže tím ty jedy, zaorané v umělých norách, pronikají i do půdy a pak to jíme v obilí, které tam vyrostlo.

V zemědělství používáme hnojiva a chemii, aby to rostlo, aby to nezplesnivělo, aby to nezničil hmyz. Neustále běží vývoj nových hnojiv a nových chemikálií. Vědci bádají s genetickým ovlivňováním pšenice, aby odolala plísním atd. Nejnověji prý úspěšně geneticky modifikovali rýži, která teď bude odolnější a výnosy prý budou dvojnásobné.

Je to boj s přírodou, jenže ten nemůžeme takto vyhrát bez škod na vlastním zdraví, Z jedovatých hnojiv, přes ty neodbytné hlodavce a následný mor.

Řešením by mělo být jeden rok pole neosít. Pokud vezmeme třeba sedmiletý cyklus, pak by každý rok jedna sedmina polí v republice ležela ladem. A hlodavci by hynuli, umřeli by hladem. Biblický Josef dokázal zajistit potraviny během sedmiletého hladomoru v okolních státech.

Lidé neustále sejí a sklízejí každý rok a výnosy jdou dolů, z toho plynou nespokojenosti a pak války. Během nich zůstávají pole neobdělávaná, protože na nich umírají lidé. Po skončení válek jsou pole odpočinutá a zase rodí dostatek úrody. Ale jen do chvíle, než jsou zase vyčerpaná. A tak stále dokola.

Eroze půdy je také součást problému, Naštěstí už také existuje řešení. Rozdělit velká pole na menší, budování mezí. Bohužel nevidím, že by to někdo dělal.

Mám velkou obavu o přemnožení myší, krys a potkanů, protože v dávné minulosti byli tito škůdci původci morů. Jsou přenašeči blech. Nebezpečí nepochází jen z těch blech. Trus z hlodavců, pokud je rozvířen při uklízení, tak jej lze vdechnout a onemocnět chorobou, jejíž jméno jsem už zapomněl.

Pokud budeme úspěšně praktikovat pauzy na polích, pak je možné opustit jedovaté hnojení, jedy proti potkanům a vývoj geneticky modifikovaných plodin.

Myši a spol. jsou velmi chytré, protože jedí oříšky a obilí. Ví, kde jsou popelnice a je jich plná kanalizace. Často slyším v televizi, že museli zavřít restauraci, protože v kuchyni našli jejich trus.

Teď vám to asi nebude příjemné, ale musím to napsat. Prosím vás uctivě, zakažte, prosím vás, pěstování plodin bez roční pauzy jednou za těch sedm let. Zvažte to prosím do svého programu. Hnojení bez pauz jako doposud může vést k přemnožení těch potvor a ta nová morová epidemie, co může následovat, nemusí být zvládnutelná jako koronavirus.

Odbočka stranou - zbytek můžete nedočíst. Analogie s nejmenovanou reklamu na šampón bez amoniaku. Dřív tam amoniak byl a teď je v módě tam anominak nedávat. Nebo jedovaté freony v lednicích kdysi. Nové plasty bez bifenolu (nevím jestli je tento název správný) jsou teď bio a prý nezávadné. Jenže stačí pár let, a zase bude v módě plast bez nějaké látky, která dnes není považována za špatnou, nebo o ní ještě nevíme. Dnes jsou ftaláty uznány za nebezpečnou látku pro zdraví, a stejně se v obalech potravin dál vyskytují a prodávají. Ani vědomosti o škodlivosti, které dnes známe, nikoho nenutí opustit tento chybný zvyk. Známe řešení pro neklesající výnosy z úrody, Jenže řešení pro vývoj nových hnojiv nevede k cíli.

Pauzy v zemědělství nikdo nechce praktikovat, takže nás čekají války, aby nás okolnosti samy donutily právě k těm pauzám.

Děkuji vám za přečtení a také za prosazení tohoto návrhu.

Druhá odbočka stranou - možná nás také čeká nová světová hospodářská krize. Tu lze možná odvrátit vaším odstoupením, demisí této vlády, a zavedením internetových peněz ve formě kryptoměny jako světové rezervní měny.


Diskuse byly vypnuty. Děkujeme za pochopení.


Nahoru