Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
12.5.2006 0:19

Lidé, poslouchajíce stejnou hudbu...

Předem bych se chtěl zeptat: Co mají lidi, co poslouchají stejný hudební styl, spolu společného? Snad to, že ti co poslouchají heavy metal jsou alkoholici, nebo ti co poslouchají techno jsou feťáci, co poslouchají disco jsou tzv. „šampónci“ , posluchači alternativní hudby jsou podivíni, či vážnou hudbu poslouchají jen plešatí snobové s plnými peněženkami? Možná na tom něco bude, ale jen z jedné třetiny. Podle mě má na to vliv jedno životní období ze třech. Vezmu to postupně.

1) dítě – Jako dítě je člověk svým způsobem ovlivněn rodiči, resp. tím co poslouchají rodiče. Ale dítě je tvor nádherně upřímný a to co nechce poslouchat prostě neposlouchá. Navíc děti poslouchají písničky jako jede jede mašinka či pec nám spadla. Což je svým způsobem taky spojuje.

2) teenager – Lidé se v pubertálním věku většinou hledají a snaží se někam zařadit. Touží po tom, aby někam zapadli a měli svojí bandu a opustili kamarády ze základky. Například jednoho kluka zaujme parta co jezdí na skateboardu a poslouchá hip hop a aby zapadl, začne dělat to samé, přitom před tím poslouchal obyčejné písničky v rádiu. Nakonec si nevědomky vsugeruje, že se mu ta hudba líbí a že to je jeho životní styl. Prostě člověk v tomto období je moc ovlivnitelný a nechá se ovlivnit davem či svým idolem. Nebudu tady posuzovat,jestli je to správné nebo ne, prostě je to tak. Když to shrnu tak v tomto období se vlastně rozhoduje co bude člověk poslouchat a do jaké společnosti se zařadí.

3)dospělí – v dospělosti se pak po svatbě a prvním dítěti zase dostává do standartu začne poslouchat mimo své hudby i jinou hudbu třeba zase z rádií. Hudba, kterou poslouchal pořád, se stane jen jeho koníčkem, ke kterému se pak pořád rád vrací.

Samozřejmě se nedá takhle mluvit o všech lidech, ale jen o většině. Jsou např. lidi co od mládí poslouchají rock a u něho do smrti zůstanou. Takoví lidé jsou vůdčí typy a oni právě ovlivňují ostatní, právě svou osobností. Takováhle osobnost dokáže ovlivnit i svého životního partnera ke změně stylu. Dalším případem jsou např. zapřísáhlí samotáři, co vysedávají doma, ale to je případ sám pro sebe.

Ale abych na závěr odpověděl na úvodní otázku. Společného mají spoustu, pokud patří do jedné party, co ten daný hudební styl berou zároveň i jako životní styl, a tím se chce osvobodit od lidí, kteří jsou pro něj moc obyčejní a žijí stereotypně.Nahoru