Na úvod - co je vlastně logaritmus? Je to opak umocnění; matematická operace, zjišťující na kolikátou se něco mocnilo. To jest - třetí mocnina dvou je 8 a pak nazpátek: logaritmus osmi při základu 2 = 3. ([url=]http://cs.wikipedia.org/wiki/Logaritmus]Wikipedia[/url])
A teď ta legrace. Vědci naučili holuby zobnout do jedné páčky, když na ně posvítili „krátce“ (asi 1 vteřinu), a do druhé páčky, když na ně posvítili „dlouze“ (asi 16 vteřin). A kdy byste čekali, že pak ptáčkové vycítí hranici mezi „dlouze“ a „krátce“? Jistěže, ve druhé části pokusu se ukázalo, že se pro ně tahle hranice nachází kolem čtyřvteřinových bliknutí.
Je možné, že holubi jen z tak dlouhých časových úseků, jako 16 sekund, nemají rozum. Další experiment holuby nechal rozlišovat mezi 9 a 10 vteřinami a mezi 7 a 8 vteřinami. Kdyby vnímali čas lineárně, zaznamenali by rozdíl zhruba stejně často. Pokud vnímají logaritmicky, bude pro ně „stejný“ vteřinový rozdíl „delší“ v případě 9 a 10 vteřinových blíknutí. Což teď prokázal William Roberts z Kanadské University of Western Ontario. (Behavioural Processes, vol. 72, p. 207)
Pigeon-brained birds can think in logarithms, NewScientist, 21. 5. 2006, 09:45)