Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
27.12.2006 22:25

Odraz lidu ?

V MF se dnes na předposlední straně objevil článek o rovnosti žen a mužů - a hlavně o jejich (ne)zastoupení v politice. Psali tam, že v české politice je 15,5 % žen, což je dost málo. V malinkatém článečku pod tím byl rozhovor s jakousi rudovlasou ženštinou, a v tomto článku padla zmínka o tom, že by parlament měl odrážet současné demografické složení státu. Myšlenka je to hezká, ne ?
Tak jsem se nad tím zamyslel - samozřejmě by nešlo pouze genderové rozdělení, postupně by se připojily i další skupiny a nakonec bychom tak museli přijmout kvóty i pro náboženství, rasovou příslušnost, apod. Jenomže současná velká zvířata by se korýtek vzdát nechtěla, což by ve finále vedlo ke strašlivé legraci, kdy by strany v touze po splnění kvóty zoufale hledaly „ženu/cikánku/židovku“.
Upřímně - nevím o státu, kde by systém „odrazu lidu“ fungoval. To, že je žen v politice málo, to uznávám a možná by se s tím mělo něco dělat. Ano, třeba to časem bude jako v Dánsku, kde zavedli kvóty a pak je klidně zrušili, protože si na to společnost zvykla a ženy jsou v dánské politice velmi populární. Mimochodem - u nás patří ženy také mezi nejoblíbenější politiky. Já si myslím, že naše společnost si také časem zvykne. Brojení feministek je jako obvykle směšné, ale spravedlnost být musí. Nebo se o ni aspoň musíme snažit. Jsem pro zavedení kvót pro pohlavní rozdělení parlamentu. Alespoň dokud budou potřeba.Nahoru