Už delší dobu sleduji dění kolem tzv. reformy financí, zejména navrhované úpravy rodičovského příspěvku. Návrh obsahuje mnohé zvláštnosti. Např. diskriminuje některé matky, jejichž druhá (další) rodičovská dovolená plynule navazuje na předchozí a které předtím pracovaly na dobu určitou, narozdíl od těch, které pracovaly na dobu neurčitou.
V případě matek z první skupiny se v době 2. porodu snadno stane, že už pominula ochranná lhůta, zajišťující nárok na peněžitou podporu v mateřství, a tedy nemají nárok zvolit si ani základní výměru (která je navázána na pobírání dávek z nem. pojištění), byť pojistné odvedly třeba stejné jako matky z druhé skupiny (o tom, že podobná nerovnost platí i v případě samotné peněžité podpory v mateřství, nemluvě).
Naštěstí to trochu zachraňuje možnost čerpání RP otcem (nárok na variantu odvozen od jakési „fiktivní“ mateřské), ale i tak stále část problému zůstává (případ matky samoživitelky nebo otce, který neměl práci). Mimochodem, příliš se mi nelíbí, jakým způsobem jsou informace (pokud člověk sám nepátrá) ze strany vlády sdělovány. O tom, že snížená varianta může být za určitých okolností pro rodiče povinná, jsem v prezentacích pro média nic nezaregistroval. Kolik občanů si uvědomuje, že ony tři rychlosti nebudou vždy volitelné?
Ony ani ty stupně RP nejsou úplně ideální. Stačí, abyste měl/a mzdu (a tedy i sumu odvedeného pojistného) pár procent pod hranicí pro možnost volby zvýšené varianty, a rázem máte nárok jen na RP nižší o pár desítek procent. Jistě, základní varianta trvá do věku tří let a celková suma peněz je o něco vyšší než u zrychleného modelu, ale pokud dotyčná matka „pod hranicí“ stejně potřebuje z finančních důvodů brzy nastoupit zpět do práce, možnost pobírat RP do tří let je jí k ničemu.
Podobnou nelogičnost spatřuji obecně v tom, že právo na vyšší RP vzniká podle původního vyššího příjmu rodiče, byť naopak přídavek na dítě s vyššími příjmy rodiny zaniká, ačkoliv ekonomický standard rodiny se snižuje v obou (RP místo platu, děti) případech. Je tím poněkud popřen obecný smysl sociálních dávek jako formy pomoci pro ty, kteří to potřebují.
Pokud jde o částečnou kompenzaci vyšší finanční ztráty (vyššího platu), pak přídavky na děti by se měly chovat -čistě dle této logiky - obdobně, tedy být stejné (pro všechny), neboť každé dítě má stejné potřeby. Je opravdu natolik zásadní překážkou při rozhodování, jak dlouho být s dítětem doma, fakt, zda bude RP po dobu dvou let (tedy jen zlomek celého rozsahu - časového i finančního - péče o potomka až do jeho dospělosti) v normální nebo zvýšené výši?
Pro ujasnění - mám rodinu se dvěma dětmi, pracuji, nemusíme žít od výplaty k výplatě. Podotýkám, že nejsem zastáncem přílišných sociálních opatření, ani stoupencem levicových stran. Jde mi jen o to, že chci, aby stát, pokud už musí přerozdělovat peníze, které vybere i ode mne, je přerozděloval spravedlivě - tím spíše v situacích (podpora rodiny), které se mě osobně dotýkají. V dané věci jsem oslovil několik poslanců. Pokud někdo ví o nějakém sdružení, které prosazuje finanční a sociální zájmy rodin ve světě politiky, prosím dejte vědět.
Na závěr povzdech. Pan ministr Nečas píše v článku z 25. 6. 2007 (http://ods.cz/zpravy/prispevek.php?ID=5191): „Proti loňskému roku stouply [sociální výdaje] skokově téměř o 70 procent “díky„ předvolebnímu populismu především levicových stran. Trend zadlužování země [...] je nutné zastavit. To je hlavní důvod reforem.“ Otázka pro čtenáře - jak hlasoval pan (tehdy ještě jen poslanec) Nečas při závěrečném hlasování (č. 1014) o návrhu zákona o životním a existenčním minimu (kterým se mj. změnila výše RP na současnou úroveň) v prosinci 2005? Nápověda pro čtenáře - http://www.psp.cz/sqw/phlasa.sqw?HE=1487&S=51&id_posl=732&o=4&PG=51.
Obdobný kvíz ohledně pastelkovného a zvýšení porodného (hlasování č. 131) - http://www.psp.cz/sqw/phlasa.sqw?o=4&id_posl=732&s=54&he=443&pg=7. Někdy skoro lituji, že jako abstinent si nedám panáka na vystřízlivění. Jediná legrace na tom všem je, že o pár řádek výš v uvedeném článku pan ministr píše: „Myslím, že sociální demokracie se řídí heslem “kam vítr, tam plášť„ a mění názory podle aktuální situace.“