Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
16.12.2008 11:12

A co dnes píšou v novinách?

Chtěl bych se s vámi zamyslet nad postavením tisku v naší společnosti. Nebude se jednat o žádnou konspirační teorii, nicméně - napadlo vás někdy, jakou sílu mají sdělovací prostředky? Rozhodují prakticky o všem - co je špatné, co je dobré, co je zdravé a co ne, kam investovat a kam ne, čeho se bát a z čeho mít radost... zejména mají velký vliv na politiku, určují, jaké budou preference. Pro politika je mít program jedna věc a zajistit, aby se o něm ostatní dověděli, věc druhá - marketingová. To je jako s výsledky vyhledávání na googlu - pro většinu lidí jsou směrodatné standardní výsledky, jen málokdo kliká na placené odkazy. Taková volební kampaň je vlastně forma placených odkazů... ale většina lidí se přesto rozhoduje na základě toho, co si přečtou v novinách, co uvidí v televizi. Sdělovací prostředky dokážou člověk vynést na vrchol nebo jej zničit. A pokud se takový člověk dostane na vrchol, není zase tak velký problém, aby se země přiblížila třeba válce.

Pokud už dojde k válce - kdo poskytuje informace z první linie? Kdo stojí „mimo“ konflikt? Kdo má na sobě velký nápis „PRESS“, aby se mu nic nestalo?

Samostatnou kapitolou jsou samozřejmě prostředky řízené státem, ovšem tam je vliv cenzury relativně viditelný (nebo se dá aspoň očekávat). Zatímco v naší relativně svobodné společnosti to funguje jinak: kolik toho víte o vlastnících našich sdělovacích prostředků? Jsou to Češi? Nejsou. Jsou to všechno zahraniční společnosti. Zahraniční kapitál formuje náš pohled na svět. Zahraniční kapitál formuje náš názor na evropskou unii - protože málokdo z nás má takové analytické schopnosti a zdroje informací, aby si vyvodil vlastní závěr. A jde samozřejmě i o další témata - americký radar, finanční krize apod.

A jak je to se zdroji informací? Musí novinář uvádět zdroj? Nemusí. Čili pokud napíše článek v relativně obecném duchu a vysloví podezření (i to stačí na očernění osobnosti, která se toho už nikdy nezbaví - a případná omluva je uvedena malým písmem někde vlevo dole), může se odvolat na určitý zdroj a nemusí jej specifikovat (samozřejmě, neplatí to absolutně).

Snad nejsem moc velký pesimista. Jen je to asi opožděná reakce z mého oboru na poslední volby, ve kterých média neustále papouškovala, že ČSSD zruší poplatky u lékaře - přitom se nic rušit nebude, jen v určitých zařízeních je bude platit stát. Z kapsi nás všech.Nahoru