Pro všechny přemýšlivé lidi

Zajímavé odkazy

Copyright

29.7.2009 8:17

Rasismus a neonacismus

11. července uběhlo 19 měsíců od smrti mladého antifašisty Carlose Palomina, kterého probodl neonacista Josué Estébanez de la Hija, voják z povolání.
Krátce po útoku na Carlose neonacisté pobodali a těžce zranili 23. listopadu ve městě Cáceres dalšího antifašistu Carlose G. Basase, který je dodnes s probodlou plící na jednotce intenzivní péče. Cáceres, který je místním centrem alternativních subkultur, je od té doby v obležení policie, která v rámci ”nestrannosti” neustále znepříjemňuje život všem antifašistům ve městě za pomoci posil až z Madridu. Neonacisté se na ulicích neukazují a situace je tam i v ostatních městech velmi napjatá.
Následující měsíc probíhal pro antifašisty ve Španělsku ve znamení protestů, přímých akcí a konfrontací s fašisty i policií. V Madridu a desítkách dalších měst se konala veřejná shromáždění proti rostoucí agresivitě neonacistů, která často probíhá se státním souhlasem.
Nijak překvapivě byla většina těchto demonstrací úředně zakázána a policie nasadila proti stovkám, a v případě Madridu a Barcelony tisícovkám, aktivistů masivní sílu těžkooděnců se slzným plynem a puškami na gumové projektily. 17. listopadu madridská Coordinadora Antifascista uspořádala pokojnou demonstraci 2000 příznivců přímo v centru města na náměstí Sol, neonacisté z Alianza Nacional, kteří předem vyhrožovali konfrontací, se na místě ohlášeného srazu o ulici dál vůbec neukázali. Ve stejnou noc došlo k tvrdým srážkám k Barceloně a bylo zatčeno přes 40 antifašistů, 7 policistů bylo zraněno. Nápisy a plakáty připomínající Carlose a vyzývající k boji a potrestání viníků byly k vidění ve všech čtvrtích Madridu, nejvíce v tradičních baštách antifašistické mládeže – Vallekas, Móstoles, Carabanchel, Leganés a v centru města.
Poslední protest ale vzali ve svém zpravodajství na vědomí všichni. Přesně ve výroční den Carlosovy smrti zorganizovali antifašisté v Madridu koordinovanou přímou akci. Nad ránem 11. prosince byla voda v 19 veřejných fontánách ve městě a okolních satelitních čtvrtích nabarvena na rudo, aby připomínala prolitou krev. Pro zastánce ”pořádku” a odpůrce vandalského ničení fasád domů antifašistickými hesly podotýkám, že se jedná o ekologickou barvu, která nekontaminuje vodu a vzácné fontány neponičí :-).
Zajímá mne Váš názor na nacisty, či neonacisty. Nejenom v Madridu, ale i u nás.


Diskuse byla znepřístupněna. Děkujeme za pochopení.

Nahoru