Poprvé jsem o zvláštních geometrických vztazích mezi starověkými městy četl v knize mezi záhadology notoricky známého Ericha von Dänikiena - Ve jménu Dia. Popisoval tam vztahy mezi starořeckými kultovními místy.
Např.:
- Vzdálenost mezi kultovními místy Delfy a Epidauros odpovídá větší části zlatého řezu celkové vzdálenosti z Epidauru k ostrovu Delos. Totiž 62 procentům.
- Vzdálenost mezi Olympií a Chalkidou odpovídá větší čás¬ti zlatého řezu celkové vzdálenosti z Olympie k ostrovu Delos. Totiž 62 procentům.
- Vzdálenost mezi Delfami a Thébami odpovídá větší části zlatého řezu celkové vzdálenosti mezi Delfami a Akropo¬lí. Totiž 62 procentům.
- Vzdálenost mezi Thébami a Olympií odpovídá větší části zlatého řezu celkové vzdálenosti z Olympie do Chalkidy. Totiž 62 procentům.
- Vzdálenost mezi Epidaurem a Spartou odpovídá větší čás¬ti zlatého řezu celkové vzdálenosti z Epidauru do Olym¬pie. Totiž 62 procentům.
- Vzdálenost mezi ostrovem Delos a městem Eleusis odpovídá větší části zlatého řezu celkové vzdálenosti z ostrova Delos do Delf. Totiž 62 procentům.
- Vzdálenost mezi Knossem a ostrovem Delos odpovídá větší části zlatého řezu celkové vzdálenosti z Knossu do Chalkidy. Totiž 62 procentům.
- Vzdálenost mezi Delfami a Dodoni odpovídá větší části zlatého řezu celkové vzdálenosti mezi Delfami a Akropolí. Totiž 62 procentům.
- Vzdálenost mezi Spartou a Olympií odpovídá větší části zlatého řezu celkové vzdálenosti ze Sparty do Akropole. Totiž 62 procentům.
Nebo:
Vzdálenost z Delf do Aphey se rovná vzdálenosti z Aphey do Sparty. Vzdálenost Delfy-Sparta se rovná vzdálenosti Dodoni-Sparta a Dodoni-Akropolis. Stejné vzdálenosti vykazuje i trasa Delfy-Mykény a Mykény-Athény nebo Delfy-Gortys (megalitická ruina na Krétě) a Delfy-Milét v Malé Asii. Všechno dohromady znamená: Delfy jsou v geodeticko-geometrických vztazích s Olympií, Dodoni, Eleuzínou, Epidaurem, Apheou, Akropolí, Spartou, Mykénami, Thébami, Chalkidou, Nemeou, Kinyrou, Gortýnou a Milétem.
To je jen malý zlomek informací v knize uvedených. Vyplývají z toho dvě zásadní věci: Delfy hrají úlohu jakéhosi „centrálního letiště“ a zvláštní úlohu zde hraje zlatý řez. Shod je příliš mnoho, než aby mohlo jít o náhodu.
V poslední době jsem sledoval jistou přednášku Zecharii Sitchina (jméno záhadologům též známé), které razí teorii dvanácté planety (Nibiru).
Tvrdí, že sumerská města byla seskupena do jakýchsi koridorů (mapa zde), které usnadňovaly přistávání lodí mimozemšťanů, bohů (Annunnaki). To mi nezní příliš pravděpodobně, ale ze zájmu jsem se na to podíval v Google Earth. Nic takového, co popisuje Sitchin, jsem nenašel, ta mapa byla poněkud nepřesná.
Našel jsem ale velmi mnoho shod - a to pouze s Google Earth.
Například:
Larsa - Lagaš - Bad-tibira - rovnostranný trojúhelník
Bad-tibira - Isin - Larsa – pravoúhlý trojúhelník, zlatý řez
Larsa - Eridu - Lagaš - pravoúhlý trojúhelník, odvěsny stejně dlouhé
Takových shod bylo hodně, ale další už jsem zapomněl.
Do šablony mi zapadlo i starověké město Mari, které leží poněkud dál od sumeru, ale bylo považováno za sumerské. Naopak Babylon nesedí - a skutečně to nebylo staré sumerské město, byl založen až později.
Zajímal by mě váš názor na tuhle problematiku a případně nějaké další informace.