Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
17.7.2011 12:30

Největší krádež v historii Česka, aneb poučíme se?

Jednoho dne, začíná to jako v pohádce, jsem se rozhodl založit si životní pojištění u banky ČSOB. Není to ve skutečnosti banka ČSOB, ale větší (globalizovaná) nadnárodní skupina KBC. Co na tom, říkal jsem si, globalizace neglobalizace, alespoň si přispořím na důchod. Abych příliž netlachal, z uložených 7tis. Kč se mi na poplatcích během jediného roku ztratilo 3,5tis. Kč !!! Nevěřil jsem svým očím. Výnos 0,0012 Kč, ale poplatky - za založení, vedení, výpisy a další. Banka mi v průběhu spoření ubírala těžce naspořené peníze. Krádež, řekl jsem si. Chtěl jsem to oznámit na policii, ale banka by si nějaký článek ve svých smluvních podmínkách jistě našla, proč mi vzala polovinu naspořených peněz. Ani daňové zvýhodnění nepomohlo. Ptal jsem se, proč takové poplatky - to víte, KBC jede v eurech a poplatky se přepočítají dle (reálných) příjmů Belgičanů, odpověděla mi pracovnice pobočky. Příjem Čecha, poplatek Belgičana - rozdíl v reálných příjmech asi nikdo neřeší. Pokrčil jsem rameny a pojištění jsem zrušil. Zaplatil jsem ještě poplatek za zrušení a hle, chystá se další zvýhodnění ve formě 2. pilíře, důchodové pojištění u fondů.
Nevýhodou vstupu do klubu je, že není cesty zpět.

Scénář zcela stejný. Důchodová kalkulačka:

http://duchodovakalkulacka.mpsv.cz/www/

neobsahuje poplatky fondů, neobsahuje inflaci, která každým rokem ukusuje 3% z našich naspořených peněz. Podle mých odhadovaných výpočtů z každých naspořených 1000Kč ročně Vám fond ukousne minimálně 300Kč na různých poplatcích plus další 3% - 30 Kč na inflaci. Celkově minimálně -330Kč. Při zhodnocení, které kalkulačka uvádí, ale dle mého názoru je naprosto nereálné, například 5% tj. 50Kč pořád mi vychází, že jsem v minusu 280Kč ročně. Tj. z uložených 1000Kč mi zbyde 720Kč. Jenže ono to nekončí. Díky klesajícímu výkonu ekonomik - USA, Řecko, Itálie, Španělsko, Portugalsko pochybuji, že výnosy ročně porostou o více než 5%. Postupným pádem dolaru se přidají i velcí držitelé dluhopisů USA. Výnosy neporostou, prostě neporostou i když jsem velký optimista.

Vývoj výnosů stávajících penzijních fondů je možné vidět zde:

http://www.finance.cz/popupmoduly/tisk/

V loňském roce dle tabulek byl nejvyšší výnos 3,1%.

Závěr ve stávajícím trendu nám naspořená tisíci koruna vydží na účtě fondu 3 roky. Respektive 3 roky moje tisicikoruna bude držet fond při životě. Jak dlouho chcete spořit? 20 let? Na důchod? Hahaha.

Pravda je daleko prostší. Stát se chce zbavit odpovědnosti platit důchody. Chce udržet minimální sociální stát. Platíme nejvíc daní v historii Česka. Ani ve středověku se tolik daní neplatilo. Dokonce se daň počítala dle počtu ohňů v domácnostech, nikoliv dle počtu osob jako dnes. Ve Francii ve středověku se dokonce daň platila pouze tehdy, když byla válka pro udržení vojska. Dnes díky důrazu na individualismus platí všichni a dluh státu stále roste.

Přesně v duchu ekonomiky. Maximální výnos minimální náklady. Plaťte, plaťte milí poddaní jako to bylo v jedné pohádce.

Pohádkou to začalo pohádkou to končí.
Napsal jsem na ministerstvo práce a sociálních věcí tento dopis:

Dobrý den,
měl bych dotaz. Proč důchodová kalkulačka neobsahuje poplatky fondům, které často několikanásobně převyšují výnos fondu.
Další dotaz, z čeho vychází odhadované procentní zhodnocení fondů. Průměrně inteligentní člověk ví, že zhodnocení, které uvádíte, není pravdivé. Při průměrné inflaci 3% a poplatcích fondů, nikdy nemůže vycházet zhodnocení vkladů kladné.
Dále by mě zajímalo, zda si o lidech myslíte, že jsou to úplní debilové.

Zde uvádím nesmyslné zhodnocení uváděné na Vašich stránkách

* 2-3 % Fond Státních dluhopisů
* 3-4 % Fond Konzervativní
* 4-7 % Fond Vyvážený
* 5-7 % Fond Dynamický

Děkuji za odpověď

Odpoveď našich zákonodárců zveřejním na tomto webu v diskuzi.

Nechci nikomu radit, ale připravovaná penzijní reforma je největší krádež na lidech v historii Česka. Kdo mi nevěří, ať se podívá na zkušenosti se stejnou reformou v cizině - například v USA. Doporučuji knihu od Robert Kiyosakiho „Konspirace mocných a bohatých“.Nahoru