Malé úvahy o problémech kolem nás

Zajímavé odkazy

Copyright

23.11.2011 19:14

Synestezie - máte to taky?

Jsem synestetik. Tedy, teprve pár let vím, jak se tato vlastnost mé psychiky odborně nazývá. Synestezie je, mými laickými slovy řečeno, bezděčné spojování smyslových vjemů.
Například vidím všechna písmena a číslice barevně. Odmalička, přesněji řečeno od chvíle, kdy jsem se naučila číst a počítat. A je příjemně červené, B sytě modré, ale ne nijak křiklavě. C má jemnou nazelenalou barvu, dala by se možná přirovnat k dužině některých druhů jablek. D je sytě šedé, podobné holubímu peří. A tak dále. Čísla jsou samozřejmě barevná taky. 1 je bílá, 2 žlutá, 3 šedomodrá, 4 červená, ale trošku jinak než A...
Taky čas má u mě zvláštní vlastnosti - je spojen s prostorem. Rok je takový velký kruh. Nahoře léto, dole zima. Chodíme po něm ve směru hodinových ručiček. Letní část je paradoxně delší než zimní, v létě čas plyne pomaleji. Léto mám teď někde napravo a nahoře.
Nebudu vás dál unavovat, jen jsem si chtěla popovídat, jestli to někdo máte podobně, jestli taky zažíváte synestezii, třeba spojení tónů a barev, nebo barev a chutí, cokoliv. A můžeme si porovnat barvy písmenek. Přeju hezký den.


Diskuse byla znepřístupněna. Děkujeme za pochopení.

Nahoru