Neptejte se co, ale proč

Zajímavé odkazy

Copyright

30.10.2013 16:10

Volby 2013 a pohled liberála

Tomáš P.....a

Zdravím zdejší komunitu diskutérů. Dříve jsem zde psal a přispíval tuším pod přezdívkou TomasP nebo tak podobně. Zastával jsem povětšinou levicové stanoviska. Ale nyní už nikdy v životě nemůžu. Dříve jsem tu často nesouhlasil s diskutéry typu Juras a podobně. Domníval jsem se, že sociální znamená i solidární, ale nemohl jsem se asi více mýlit. Po přečtení knihy Liberalismus od autora Ludwig von Mises jsem zásadně změnil pohled na ekonomiku a tedy i na politiku, odkaz na stažení knihy zdarma je zde:
http://www.mises.cz/literatura/liberalismus-35.aspx

Společnost bohatne pouze a jen z lidské práce. To, ale neznamená, že více zaměstnaných odvede více práce. Zaměstnanost vzniká v případě podnikatelské příležitosti za účelem dosažení zisku. Podnikatelská příležitost vzniká tam, kde jsou ve větší míře neuspokojeny nebo neekonomicky uspokojeny lidské potřeby. Lidské potřeby jsou různorodé a proměnné v čase a místě v závislosti na ekonomické situaci lidí. Produktem takového zaměstnání jsou zboží a služby poskytované lidem. Lidé toto zboží a služby nakupují. Obchod je směnou, která se uskuteční pouze a jen tehdy pokud jej obě strany vnímají jako výhodný.
Tedy ten kdo si dokázal vydělat jinak než na dotacích státu, musel tedy odvést práci, kterou si lidé koupili a tedy obohatil společnost tím, že lidská práce našla své upotřebení v uspokojení poptávky (potřeb lidí).
To je ve zkratce asi celý princip ekonomiky. Dá se říci, že jsou to nezničitelné vesmírné zákony (ačkoli komunismus se je zničit pokusil a socialismus s intervencionalismem se je pokouší pokřivit).

Výše uvedeným zákonitostem by měla být přizpůsobena politika. Jestli někdo říká, že to tvoří třídní rozdíly, tak má pravdu, jestli někdo říká, že je to nespravedlivé, tak se mýlí. Lidé si nejsou rovni, já nehraji fotbal jako Ronaldo, on jistě neumí transplantovat obličeje jako pan Pomahač, ten neumí hrát jako Vivaldi, ten by neuměl řídit společnost jako Microsoft a takto bychom mohli pokračovat. Každému by měl příslušet plat za význam a objem jeho práce. Jestliže budeme v naší společnosti všichni zedníci, význam této dovednosti klesá a rozhodně se všichni neuživí, jestliže bude zedníků málo a poptávka velká, budou náležitě zaplaceni, to platí i pro fotbalisty, umělce, kardiochirurgy a další profese. Jak jsem zmínil na začátku odstavce nejsme si rovni ve společenském postavení. Je v pořádku požadovat rovnost před zákony, ale není v pořádku požadovat rovnost, těch co se snaží přinášet užitky nad těmi co nejsou ochotni udělat nic proto, aby své ekonomické postavení zlepšili (tedy nejsou ochotni udělat nic jiného než svůj hlas hodit straně, která přislíbí vybírat vysoké daně a přerozdělovat takové skupině obyvatelstva ve které se nachází on sám, tedy žádá koláče bez práce).

A tím se dostáváme k volbám. Lidé často volí podle toho jak je která politická strana zvýhodní, zapomínajíce často na to, že politici tyto peníze vybírají na daních. V dnešní době jde státu na daních a pojištěních 52% z každé mzdy, kterou zaměstnavatel přiznává zaměstnanci. A přesto s takto obrovskými prostředky nedokáží politici hospodařit aniž by zadlužovali budoucí generace. Příčina toho je jednoduchá, socialismus, tedy přerozdělování veřejných peněz je populární a populistické. Zdaleka nemůžu vyjmenovat v tomto krátkém článku všechny nedostatky socialismu, vyjmenuji pouze čtyři:
1. Musíte platit velký byrokratický aparát na výběr peněz od lidí
2. Musíte platit velký byrokratický aparát na přerozdělení peněz lidí
3. Zavdáváte tím obrovský prostor pro korupci a lobismus rádobypodnikatelů, kteří jsou napojeni na dotace z veřejných peněz (tedy těch podnikatelů, kteří by jinak byli bez dotací ztrátoví, tedy těch, kteří nepřináší lidem zboží a služby o které lidi stojí v míře v jaké je produkují)
4. Obrovské množství lidí dělá byrokracii na místo toho, aby například pracovali sanatoriích či jakýchkoli potřebných oborech.

Jestliže má socialismus tak obrovské nedostatky, je dokázáno, že pokřivuje výše uvedené ekonomické zákonitosti. Musíme si uvědomit, že to s čím hospodařím je vždy 100% a jestliže někoho zvýhodním, vždy tím někoho znevýhodním a je jedno jestli tak činí politici nebo otec rodiny mezi dvěma syny. Proto by činnost státu měla být zaměřena na nezbytnou správu jakou je bezpečnost, justice, základní zdravotní a sociální pojištění.

Jenže zatím vítězí politické strany, které chtějí brát a ničit ekonomiku tím, že dotují ty a ty tržně neúspěšné podnikatelské záměry a zvýhodňují tu a tu skupinu obyvatelstva na úkor těch, které nezvýhodňují nijak. Zpravidla lidé, kteří se najdou v nějaké zvýhodněné skupině nějaké politické strany volí socialismus této strany neuvědomujíce si to jak příliš tím brzdí ekonomiku, kterážto jediná společnosti přináší bohatství. Lidé tedy volí krátkozrace, ale nemůžeme se jim divit, když vůbec neznají zákonitosti ekonomiky a myšlenky liberalismu.

Výsledkem je poslanecká sněmovna ve spektru v jakém ji máme, tedy jedna strana komunistická, 5 stran socialistických a jedna strana pro přímou demokracii občanů, kteří v 0% volí socialistické a intervencionalistické programy politických stran. Co je dalším důsledkem toho, že lidé volí podle vlastního zvýhodňování je to, že tyto strany ani kolikrát nedokáží najít dostatečnou shodu na svých programech při utváření vládní koalice, jelikož každý chce splnit své sliby, ale nakonec každý musí z něčeho slevit a proto politici nejsou nikdy schopni splnit své sliby voličům. J.F. Kennedy řekl „Neptej se, co může udělat tvá zem pro tebe. Ptej se, co můžeš ty udělat pro svou zem.“

Liberalismus je jediný konzistentní koncept ve všech otázkách a proto jsem volil jedinou liberální stranu, tedy SVOBODNÉ.

Více na www.svobodni.cz

S pozdravem Tomáš P. (zaměstnání: příslušník bezpečnostního sboru Policie České republiky)


Diskuse byla znepřístupněna. Děkujeme za pochopení.

Nahoru