Pro všechny přemýšlivé lidi
1.2.2006 8:40

Jen povídání problém nevyřeší

Být přemýšlivý člověk, za kterého se každý uživatel tohoto webu určitě považuje, je jistě věc správná. Je dobře, že se stále nachází dostatek lidí, kteří mají zájem o aktuální problémy naší společnosti nebo o hluboké filozofické problémy typu „proč lidé věří v Boha“ a tak podobně. Sdílnení názorů je také napomáhající k vytváření vlastního, dobře promyšleného a objektivního postoje k danému problému. Všechno tohle snažení však nakonec vede k ničemu, agresivní i promyšlené reakce se utopí v minulosti stejně tak, jako samotné články. Rád bych se chtěl zastavit nad tím, jestli mají diskuse na Svíci cenu a jak by se dali zhodnotit.

Některé otázky, o kterých se zde píše, mají za účel pouze ukázat na problém, vybídnout k zamyšlení a podnítit diskusi. V mnoha případech je to dostačující, pokud si lidé chtějí vyměnit své názory na umění, zamyslet se nad češtinou nebo se bavit o zdánlivě samozřejmých věcech (například o nezaokrouhlených cenovkách), tak je diskutování na Svící podle mě tou správnou cestou. Často jsem si ale naopak uvědomil, že se tu někdy kecá o velikých věcech a nic z toho nikdo nemá.

Neknostruktivní jsou podle mě všechny články, které pouze kritizují (často se jedná o politické otázky). To, že někdo začne nadávat na politiku (což je pro Čechy poměrně typické) nepřinese žádnou změnu, nejedná se o krok v před, ale o ztrátu času. V případě, že někdo přece jen vznese pozitvní návrh na to, jak by se dal daný problém vyřešit, tak se stejně, jako všechny ostatní názory zde vznesené, zapomene ve skladišti diskusního fóra. Pokud tu je problém, který vás bije do očí, proč o něm pouze diskutovat? Možností je celá řada – od peticí přes demonstrace až po dopisy se stížnostmi adresované politikům. Doufám, že souhlasíte s názorem, že kdo na politiku nadává, tak musí jít minimálně k volbám, popřípadě kandidovat.

Některé texty, které zde byly publikovány, mají velmi zajímavý nadpis, ale obsahem mě častou zklamou. Je sice ušlechtilé se chtít bavit o „Boží existenci“ nebo „romské problematice“. Většina těchto článků je však napsaná autorem, který nemá v daném oboru vzdělání. Mohlo by se nabízet, že „lidový přístup“ je právě to, o co se tu snažíme. Nicméně objektivně vzato, takové články jsou potom velice povrchní.

Štěstím je, že psaní možná i hloupostí nikomu neškodí, naopak může ostatní obohatit tím, že se na tu „blbost“ ukáže. Je to koneckonců taky zadarmo, takže to není ani plýtvání. Přesto, je to plýtvání časem, který by se dal využít užitečněji než jenom diskusí s inernetovou komunitou. Nestačí se spokojit pouze s tím, že si přemýšlím někde v obýváku a píšu o tom články, ale skrz jednání a osobní příklad bychom se měli snažit udělat změnu ve skutečnosti.Nahoru