Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!
20.5.2007 23:25

Banky jako služba veřejnosti nebo továrny na tvorbu zisku?

Banky se podle mne v současné době pomalu, ale jistě trhají z řetězu a přestávají plnit funkci, kvůli které byly zřízeny, tj. zajišťovat dostatek oběživa pro ekonomickou a směnnou činnost obyvatelstva. Banky také nepůjčují peníze lidem, kteří je potřebují půjčit, ale hlavně lidem, kteří jim zaručí (nejlépe nemovitostí) návratnost půjčky a (ne) přiměřený zisk, který hromadí.

Čím to?

Bankám to usnadňuje lidská posedlost penězi.
Peníze již nejsou prostředkem pro směnu, ale především cílem celoživotní snahy lidí.
Když někdo například vyhraje balík peněz, není schopen odpovědět co si za ně pořídí, celý život se zaměřuje na hromadění peněz a když je vyhraje tak je vyhodí za drahé auto, či drahý zájezd s rodinou, nebo na zaplacení dluhů, ale to nejsou věci, které skutečně chce (teda spíš potřebuje), kdyby je skutečně chtěl (potřeboval) tak si je pořídí už dávno (našetří si, či půjčí), prostě peníze už nejsou papírky či data v bankovních počítačích která Vám mají zpříjemnit život, ale cíl pro který celý život pracujete, prostě mít dost peněz a teprve pak přemýšlet co s nimi.
Ale dneska Vám to hodně usnadňuje všeobecné zdražování všeho, takže třeba víte co s penězi :-), ale když najednou máte větší objem peněz tak fakt nevíte co s nimi, a na Martiniku je tak hezky.

Jak banka vstoupí do Vašeho života?

Závislost na bankovním systému začíná takto, založíte si v bance účet, na účet posíláte své peníze a pak je vyzvednete na útraty, když potřebujete více peněz, tedy přečerpat účet, tak Vám banka ochotně „půjčí“ kontokorent, poté samozřejmě nevystačíte tak si příští měsíc půjčíte další peníze z kontokorentu, zmagoření reklamou si půjčíte 50 tisíc na dovolenou nebo na domácí kino a s úsměvem si na sedm let uvážete 1000 korun měsíční úlitbu bance.
V průběhu těchto finančních transakcí vám banka za své „služby“ bere na úrocích a poplatcích vaše vydělané peníze, čímž se Vám každý měsíc zase snižuje objem Vašich peněz na účtu.
Až to jednou dopadne tak že jeden měsíc Vaše 15 000 výplata padne na -15000 kontokorent a máte nula. Řešení?
Další spotřebitelská půjčka, při které přeplatíte z půjčených 50 000 dalších cca 30 000 bance? Opovažte se předčasně splatit. Přeplatíte ještě více. Na několika desítkách stránek smluv a obchodních podmínek, někdy nesrozumitelných i úřednici za přepážkou banky, natož pak Vám, je všechno pojištěno.
Ve prospěch banky samozřejmě.
Neřeším možnost svobodného rozhodnutí půjčku si nebrat.
S tímto souvisí bankovní poplatky. Je to jako svobodně se rozhodnout nezakládat si účet.
Nemusíte si založit účet a platit poplatky, ale…
Fyzická osoba se sice může „rozhodnout“ dávat výplatu do polštáře, ale pokud podnikáte a máte firmu tak účet mít MUSÍTE!
Stačí se podívat na tržby a zisky bank třeba za rok 2006, například Česká spořitelna.
Na výnosech z úroků vydělala 21,2 miliard, čistý zisk měla 10,39 miliard korun, z toho ale bylo za bankovní poplatky 9,17 miliard.
Banky si výší poplatků „konkurují“ tak že každá má jiný sazebník a jiné pojmenování služeb, ale v globálu mají stejné ceny za všechny administrativní úkony na účtu, takže „standardní“ :-) zákazník není schopen se v tom orientovat, fakt tvrdá konkurence jako ďas.
Antimonopolní úřad se snaží řešit nejkřiklavější případy, ale až bude zrušen (stát nemá co zasahovat do trhu!) tak už nic nevyřeší.
V bankovním systému bude asi někde chyba.

Kdo je dlužník a kdo věřitel?

Vraťme se k podstatě nerovného vztahu mezi klientem a bankou. Banka poskytuje za úplatu (úrok) úvěry a naproti tomu přijímá od lidí vklady. Banka se tak nachází v roli věřitele a zároveň vůči vkladatelům vystupuje v pozici dlužníka. Jde tudíž o spojené nádoby - bez vložených prostředků by banky neměly co půjčovat. Tato základní „rovnice“ nás vybízí ke změně náhledu na to, kdo, kdy a komu poskytuje službu. Přísně vzato a z logiky věci je to totiž klient, kdo v momentě, kdy ukládá peníze na bankovní účet, vlastně poskytuje službu bance.
Zatímco peníze půjčuje klient za směšný cca 0,1% úrok, banka mu je přepůjčí za zajímavější, třeba 7% úrok.

Jaká by měla být úloha bank v ekonomice?

Řešením by byla jedna centrální národní banka vlastněná státem, která by byla členem nějakého vyššího celku, třeba světové banky, a která by měla v popisu práce pouze vydávat, evidovat a distribuovat oběživo a samozřejmě provádět finanční transakce pro obyvatele, firmy atd.
Diktatura? Útok na svobodu každého z nás? Hrozící bankovní monopol, a tím horší a dražší služby? A další rádobyekonomické fráze?
Dobře. I teď jsou centrální ppř. národní banky, třeba Česká národní banka, které DIKTUJÍ např.míru úrokové sazby atd.
Kdyby se zrušila národní banka a všechno bankovnictví by se ponechalo napospas trhu, tak by se stalo co?
Banky by zdivočely a pod heslem „nelíbí se Ti to , půjč si jinde nebo si nepůjčuj“ by nasadily takové lichvářské úroky o kterých se jim nesnilo. Lidé by nedostatek peněz museli řešit půjčkami u bank s těmito vysokými úroky.
Myslíte si že by časem všechen jejich majetek neskončil v rukou bank a všichni lidi na světě by žili na dluh a pro splácení úroků z dluhu, a nesplacený dluh by se jim smáznul až jejich smrtí?
Podle mne moc neprospívá ekonomice, když peníze (zisky) jsou hromaděny na bankovních účtech, ppř. přepůjčeny dál za další lichvářský, pardon vysoký úrok.
Zatímco tam kde by byly potřeba pro oživení ekonomiky se nedostanou, ppř. dostanou za lichvářský úrok (světová banka a dluhy v Africe, nekonečná story o splácení úroků z úroků).
Bylo by lepší, kdyby byla jedna světová monopolní banka s bankovními národními pobočkami která by byla (to je důležité) zodpovědná národním vládám, nebo tisíce soukromých bank z nichž každá má svoje sídlo, šéfa, management a přibližně stejné kartelové úroky z vkladů a z půjček, a na něž nemá vliv stát na jehož území působí?
Jde o to aby banky sloužily jako služba pro poskytování kapitálu (s minimálními nebo žádnými úroky) pro oživování a podporování ekonomické činnosti obyvatelstva (to si myslím že byl smysl vzniku bank, sloužit obyvatelstvu a usnadnit směnný obchod) a ne pro lichvu a hromadění virtuálních peněz na účtech a z nich vytvářet další virtuální peníze, a ždímání ekonomicky slabých regionů.

Jde to i jinak, zisk není na prvním místě!

Příkladem správného a smysluplného fungování bank, jejich skutečného smyslu, by mohl být Muhammad Yunus, který začal poskytovat mikroúvěry.
Že dostal Nobelovu cenu za mír a ne za ekonomii o něčem svědčí. Ekonomové by ho nepochválili, kdyby takhle řídil třeba Světovou banku, pomocí ekonomických teorií a pouček by roznesli jeho myšlenku na kopytech.
Banky přece slouží k tvorbě zisku !!!
Ale má smysl má půjčit někomu 100 korun a třeba za rok, až se postaví na nohy těch 100 + třeba 1 korunu symbolického úroku vrátí, ale zatím si vybuduje živnost, zaměstná lidi atd.
Že prospívá (lidem, ne bankám) toto charitativní mikroůvěrové půjčování peněz je fakt který stojí za zamyšlení.
Seriózní banka by těmto chudákům nepůjčila. Doteď by žebrali a kradli na ulici. A i kdyby jim půjčila tak jen pokud by měli čím ručit, a úročila by několikanásobně vyšším úrokem, potřebuje přeci být zisková.
Než tisíce současných „tvrdě“ si konkurujících a naprosto stejné služby poskytujících bank, by opravdu asi byla lepší jedna centrální banka, v jejichž představenstvech národních poboček by seděli ekonomové a v dozorčích radách zástupci státu, zástupci veřejnosti (nevím, třeba odboráři, či sdružení obrany spotřebitelů).
Je pravda že by na tom ta banka nevydělala, ale ani neprodělala (pokud by ji vlastnil stát tak by na tom vydělala nepřímo, ti lidé vydělávají, platí daně, nekradou atd.).
To je podle mne smysl bank, poskytovat oběživo tam kde je potřeba a ne investovat tam kde to vynese (vydrancuje) nejvíce.
Ale to se nikdy nestane, bankéři mají dobře zajištěný systém hromadění majetku a peněz, že se ho dobrovolně nevzdají. Kde myslíte že má třeba taková malá Česká republika svůj biliónový dloužek a komu z něj bude do konce věků splácet úroky z úroků?
Vzpomeňte na Sobotku a jeho „boj“ proti bankovním poplatkům.
Snaha byla dokud to bylo výhodné i pro banku, ale jakmile by se jí snížily zisky tak se odvolávají na pravidla svobodného trhu, kritizují diktát státu, ohánějí se svobodou výběru pro zákazníky atd.

Co dodat?

Proto si myslím, že nejlepší je vyhnout se bance jak jen to jde.

Souhlasíte, nesouhlasíte. Budu rád za vaše názory. Vidíte to jinak?


K článku je 137 komentářů.
Trochu moc najednou Tři kroky do tmy
Odp: Trochu moc najednou NEMO
Odp: Trochu moc najednou Juras
Odp2: Trochu moc najednou Jimmy
Odp3: Trochu moc najednou Juras
Odp: Trochu moc najednou Pozn:
Odp2: Trochu moc najednou Schweik
Odp2: Trochu moc najednou ivan
Ivánku kamaráde.! ivanek
Jizni Amerika zavetrila ten spravny... nesvobodny zednk
Odp: Jizni Amerika zavetrila ten spravny... Jimmy
Odp2: Jizni Amerika zavetrila ten spravny... Martin K.
Odp3: Jizni Amerika zavetrila ten spravny... opičák
Odp4: Jizni Amerika zavetrila ten spravny... Martin K.
Odp3: Jizni Amerika ... - všetečná otázka. PSp
Odp4: Jizni Amerika ... - všetečná otázka. Martin K.
Odp5: Jizni Amerika ... - všetečná otázka. PSp
Odp6: Jizni Amerika ... - všetečná otázka. Martin K.
Odp6: Jizni Amerika ... - všetečná otázka. Jimmy
Zlatý standard Tři kroky do tmy
Odp: Zlatý standard Martin K.
Odp2: Zlatý standard Jimmy
Odp3: Zlatý standard Martin K.
Odp2: Jizni Amerika zavetrila ten spravny... Martin K.
Peníze samy o sobě nejsou zlo. Ale... Juras
Změní to euro? Kelt
Odp: Změní to euro? PSp
Odp2: Změní to euro? Kelt
Malá zkušenost s bankou Jana
údiv Lazarus
Odp: údiv NEMO
Odp2: údiv Martin K.
Odp3: údiv PSp
Odp4: údiv Martin K.
kdyby byla zrušena centrální banka, tak... opičák
Odp: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... opičák
Odp: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Martin K.
Odp2: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Jimmy
Odp3: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Martin K.
Odp4: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Jimmy
Odp5: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Martin K.
Odp6: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Jimmy
Odp7: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Martin K.
Odp8: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Jimmy
Odp2: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... opičák
Odp3: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Martin K.
Odp4: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Jimmy
Odp5: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Martin K.
Odp4: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... opičák
Odp5: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... NEMO
Odp6: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Martin K.
Odp7: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... opičák
Odp8: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Tři kroky do tmy
Odp8: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Martin K.
Odp9: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Jimmy
Odp10: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Martin K.
Odp11: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Jimmy
Odp12: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Martin K.
Odp13: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Jimmy
Odp14: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Martin K.
Odp15: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... opičák
Odp16: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Juras
Odp17: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... opičák
Odp16: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Martin K.
Odp17: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Jimmy
Odp18: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Martin K.
Odp18: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Martin K.
Odp17: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... opičák
Odp18: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Martin K.
Odp5: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Martin K.
Odp6: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... opičák
Odp7: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Martin K.
Odp8: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... opičák
Odp9: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Martin K.
Odp10: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... opičák
Odp11: kdyby byla zrušena centrální banka, tak... Martin K.
Výborné téma :-) Bambus
Odp: Výborné téma :-) Jana
Odp2: Výborné téma :-) Mirek
Odp: Výborné téma :-) NEMO
Odp: Výborné téma :-) nesvobodny zednk
Odp: Výborné téma :-) Martin K.
Odp2: Výborné téma :-) Jimmy
Odp3: Výborné téma :-) Martin K.
Ano - podvod je v tom, že banky mají... Bambus
Odp: Ano - podvod je v tom, že banky mají... Martin K.
Odp2: Ano - podvod je v tom, že banky mají... Bambus
Milé děti ... PSp
Odp: Milé děti ... Martin K.
Odp2: Milé děti ... Jimmy
Odp3: Milé děti ... Martin K.
Odp4: Milé děti ... Jimmy
Odp5: Milé děti ... Martin K.
Odp6: Milé děti ... Jimmy
Odp7: Milé děti ... Martin K.
Odp8: Milé děti ... Jimmy
Odp9: Milé děti ... Jimmy
Odp10: Milé děti ... Martin K.
Odp9: Milé děti ... Martin K.
Odp10: Milé děti ... Jimmy
Odp11: Milé děti ... Martin K.
Odp7: Milé děti ... Martin K.
Odp: Milé děti ... Mirek
Odp2: Milé děti ... Martin K.
Banka je továrnou na tvorbu zisku a... ivan
Odp: Banka je továrnou na tvorbu zisku a... NEMO
Odp2: Banka je továrnou na tvorbu zisku a... ivan
Znám jednouho Jana
Odp: Znám jednouho ivan
Odp2: Znám jednouho NEMO
Odp3: Banka je továrnou na tvorbu zisku a... NEMO
Jak obejít vyžírky Tři kroky do tmy
Odp: Jak obejít vyžírky NEMO
Co je to za ekonomiku, kde se lidé v... Martin K.
Hmm Jana
Odp: Hmm Martin K.
Taky zajímavá „třetí cesta“. Martin K.
Odp: Taky zajímavá „třetí cesta“. Jimmy
Odp2: Taky zajímavá „třetí cesta“. Martin K.
Kráct se musí ve fraku. ivan
Odp: Kráct se musí ve fraku. Martin K.
Odp2: Kráct se musí ve fraku. ivan
Jen dotaz na ekonomy podle kterých by... Martin K.
Odp: Jen dotaz na ekonomy podle kterých by... opičák
Odp2: Jen dotaz na ekonomy podle kterých by... Martin K.
Odp3: Jen dotaz na ekonomy podle kterých by... Jimmy
Odp4: Jen dotaz na ekonomy podle kterých by... Martin K.
Moderní bankovnictví je o něčem jiném noname
Odp: Moderní bankovnictví je o něčem jiném Martin K.
Odp: Moderní bankovnictví je o něčem jiném Martin K.
Je velmi obtizne slucovat role banky... Mirek
Odp: Je velmi obtizne slucovat role banky... Martin K.
Odp2: Je velmi obtizne slucovat role banky... Mirek
Odp3: Je velmi obtizne slucovat role banky... Mirek
Odp4: Je velmi obtizne slucovat role banky... Martin K.
Odp3: Je velmi obtizne slucovat role banky... Martin K.
Odp4: Je velmi obtizne slucovat role banky... Mirek
Zobrazit všechny komentáře...

Nahoru