Neptejte se co, ale proč

Zajímavé odkazy

Copyright

18.7.2007 15:48

Ptáci, my a chřipka

Je to zhruba rok a půl (tuším, že leden 2006) od posledního článku na Svíci na tohle smutné téma a ptačí šílenství má další pokračování.
Letos v červnu a červenci se vyskytla další ohniska ptačí nákazy, bylo vybito cca 80.000 kusů! drůbeže, vymezila se ochranná pásma a stanovila jakási sledovací či vyčkávací doba. Média se zachovala skvěle. Byli jsme svědky srdceryvné scény, kdy stará paní bránila svého papouška před smrtí v plynu a ... sám pan ministr jí přinesl nového. Viděli jsme stovky mrtvolek kuřat, slepic, krůt. Slzy v očích místních a jejich rezignaci. Ale nikdo nevystoupil a neřekl: Lidi nebojte se ...
Co bude dál? Kdo nás k tomu nutí? Kde zůstal zdravý selský rozum hospodáře? Mám pocit, že strach z čehosi neznámého nám diktuje takovéhle nepřiměřené a nesmyslné reakce. Strach přeci není na místě, na tuto nemoc neumírá denně tisíce lidí, jako na nemoci jiné. To už bylo mnohokrát probráno nejen zde, ale i jinde na netu.
Anebo jsou tyto akce čísi záměr? Je za tím něco jiného, než jen likvidace ohnisek nákazy? To je čistě spekulativní myšlenka, ale i to se dá na netu najít.
Stát samovolně převzal roli hospodáře a lidi už do toho nemají co mluvit. Pro stát není problém dělat radikální řešení, ale pro malého sedláčka, který ty svoje kuřice vypiplal z vajíčka, to problém je. Pro něj to nejsou jenom peníze (i když pro peníze to jistě alespoň částečně dělá), pro něj to je i způsob života.
Nemyslím si, že je to všechno masové vybíjení (bráním se výrazu vraždění – ten patří jinam) nutné. Vždyť co je složitého na opačném postupu: Objevil se nebezpečný vir a napadl nějaký chov? Zjistil bych rozsah nákazy, ale vždy konkrétně, ne máchnutím ruky anonymního úředníka od stolu a vyčlenil ty napadené jedince od ohrožených. Napadené (již nemocné) asi nezbude, než je tedy zlikvidovat. Ale ty ohrožené, ale zdravé by stačilo dát do izolace, karantény a po určitou dobu je sledovat. Pokud přežijí, je to výborné pro chov a na těchto přeživších bych založil další pokračování chovu, mají v sobě protilátky.
A preventivní vybíjení zdravé nenapadené populace je úplně zbytečné a zvrhlé.
Víte, já nejsem v této oblasti odborníkem (jsem jen pouhý dráteník = sdělovací technika), ale to, co je děje ve jménu nějaké hygieny mi připadá velmi, ale opravdu velmi scestné. Nejen v tomto případě, jsou známy i jiné „kuriozity“, které si hygienici vymýšlejí.
A to nemluvím o morálním dopadu takovéhoto hromadného vybíjení (nejen) ptactva. To už tu taky bylo, ale v jiné formě.


Diskuse byla znepřístupněna. Děkujeme za pochopení.

Nahoru