Pro všechny přemýšlivé lidi

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
19.11.2007 20:56

Satelity

Satelit je odborný výraz pro objekt, který se vyskytuje u jiného,většího nebo významějšího objektu. Vztah obou můžeme definovat jako rodičovský, sourozenecký, přátelský či nepřátelský podle toho, jak na sebe vzájemně působí.

Pořídili jsme si s manželkou domek v příměstské vsi, o které se vůbec nedá říct, že by byla satelitem, protože její existence se datuje jen o málo méně let, nežli město poblíž. S úsměvem se zde čeká na dobu, kdy se město připojí k naší obci.

I tady vznikla oblast na bývalém poli, která je v územním plánu obce jako zástavbová a kde se taky staví. Rozhodnutí padlo už dost dlouho, cca 12 let zpátky, a tak ti první se už skoro považují za starousedlíky. To ještě bylo v dobách, kdy na hypotéku dosáhl málokdo, ale to nyní rozebírat nechci.

Jak jsme se seznamovali s obcí, s novými sousedy a vůbec se životem na novém bydlišti, chodili jsme po večerech obcí a obhlíželi, co má kdo na zahrádce, jaké domy se staví atd atd. A sledovali vývoj bydlení a žití na vsi. Pravda, vesnice 2km od města má jinou atmosféru, než na vsi vzdálené 20 a více km od nejbližšího města. I tak se dá vysledovat dost.

Směr, který výstavba nabírá (nejen u nás, v jiných obcích je to stejné), mne naplňuje smutkem. Představte si vzorový příklad. V Obci, která má cca 200 čísel popisných, vyčlenili k nové výstavbě území, kde bude na 120 nových rodinných domů. To území je na poli, které bylo vráceno v restituci soukromníkovi, ten to prodal agentuře, ta zase developerovi a ten jde jenom po penězích. Přirozeně. Takže celá určená plocha se rozparcelovala na malé „claimy“ po cca 500 metrech no a prodává se, kupuje se, staví se. Potud je to jakžtakž normální.

Co mi normální nepřipadá, je skutečnost, že tam nebude ani kousek obecní plochy, na které by vzniknulo třeba hřiště (děti si hrají na ulici, stejně jako mezi paneláky), nebo park, či hospoda. Nebo co já vím třeba náves s rybníkem. Všechny parcely jsou soukromé a obci připadnou pouze ulice, o které se bude muset starat. Prostě vznikne jakýsi panelák naležato, kam lidi budou chodit přespávat, zavřou se do svého soukromí a budou tam přežívat obdobně jako v paneláku. Továrna na bydlení. Proč není v moci obcí podílet se na tom, jak budou vypadat a jsou plně v moci developerů?

Je to snad někde jinak?


K článku je 30 komentářů.
Zobrazit všechny komentáře...

Nahoru