Pro všechny přemýšlivé lidi

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
28.7.2007 22:48

Máme rozhodovat o osudu našich krajanů v rumunském Banátu?

O tom, že v Rumunsku, v kraji zvaném Banát, žijí od poloviny devatenáctého století naši krajané, jsem věděla dříve, než se objevili v pořadu Výměna manželek. Letos jsem v jedné z českých vesniček – Svaté Heleně – strávila týden velmi dobrodružné dovolené. Dnes však nebudu psát o svém prvním raftování, či kufrování nádhernou banátskou přírodou. Zajímal by mne váš názor, jak a zda vůbec těmto lidem pomoci.

V posledních několika letech zavřeli v okolí Sv. Heleny doly, ve kterých pracovala většina zdejších obyvatel. Mladí lidé bez práce se stěhují do Čech. Všechny tři děti Josefa a Marianny, našich dočasných „domácích“, už odešly. Každý, kdo dosáhne osmnácti let, vyřídí si české občanství a odjíždí. Navždy. Šokovala mne také další skutečnost. Chudoba a nezaměstnanost vládne v celém Rumunsku. Rumuni odjíždějí do zahraničí za prací, vydělané peníze posílají domů, vrací se, stavějí si domy a zůstávají. Mladí Češi odjíždějí, rodiče zůstávají, dřou na hospodářství a každou uspořenou korunu posílají do Čech. Navíc jsme jen v době našeho pobytu našly na zdech domů tři nabídky Heléňanům na práci v Čechách. Takže co vlastně chceme? Aby zůstali, nebo aby se české vesnice v Banátu vylidnili a naši podnikatelé získali „levné pracovní síly“? A co vlastně chtějí samotní rumunští Češi?

Na stránkách Člověka v tísni se píše: „Rumunští Češi přitom většinou mají jenom základní vzdělání a jejich uplatnění v Česku je proto problematické. Příčinou vystěhovalectví z Rumunska je nedostatek pracovních příležitostí, špatná infrastruktura, obtížná vymahatelnost práva a z toho plynoucí nejistoty v podnikání, obtížně dostupná a kvalitou problematická zdravotní péče, špatná funkčnost státní a místní správy (korupce) a v neposlední řadě civilizační zaostalost horských oblastí (tedy přitažlivost českých měst pro mladé lidi). Za příčinu lze také považovat zkreslené představy o životě v České republice."

Možná to zní cynicky, ale zjistila jsem, že eko-agro-turistika našim krajanům z popisované šlamastyky taky moc nepomůže. Snad jen tím, že si spokojení a nadšení turisté o tom budou povídat a povídat, až je někdy zaslechne movitý donátor, který bude mít odvahu v Banátu investovat. Bez spousty peněz a silného domácího zázemí tam nikdo nic nezmůže. Vždyť jen investice do nových silnic musí být pořádný balík. A nikdo nepůjde s firmou tam, kam se stěží dopraví člověk, natož materiál či zboží ...Nahoru