Málokterá otázka je takovou stálicí ve sdělovacích prostředcích, jako plánovaná výstavba amerického radaru na našem území. Ale i přes nespočet článků a reportáží se stále zdá, že velká část populace pořádně ani neví s čím přesně máme tu čest. Nedávno jsem v jakýchsi novinách viděl na obrázku ženu středního věku nesoucí transparent ve znění:
„Radar nechceme, žádné rakety nejsou mírové“
Je smutné, když jde někdo demonstrovat a přitom očividně není obeznámen s tak základními fakty, jako to, že na našem území ani rakety nikdy být neměly, nebo co vlastně je funkcí takového radaru. Oprávněný by byl takový transparent možná v Polsku, kde se vážně diskutuje o umístění raket. Přesto mám osobně pocit, že v dnešní přiostřené době je přinejmenším diskutabilní, myslet si, že se dá proti terorismu bojovat vlídným slovem a defenzivní přizbrojování je dle mě na místě (samozřejmě záleží na okolnostech – ale kdy na nich nezáleží, že?).
Není to ale tak trochu chyba sdělovacích prostředků, že naprosto jednoznačně nevyprofilovaly funkci této základny? Možná ale, že i média zpočátku neměla dostatek informací. Proč? Nechci zabíhat příliš do politiky, neboť sem si všiml, že to zde není příliš populární téma, ale pár slov si prostě nemůžu odpustit. Především kvůli referendu, které nám pod pláštíkem odpovědnosti populisticky podsouvá předseda čssd. To že to byl ale původně on, kdo zahájil potají jednání s Amerikou a po volbách najednou obrátil se slovy, že o radaru jedině referendum, stojí rozhodně za povšimnutí. A protože to původně byla záležitost ryze neveřejného charakteru, která se nepochopitelně medializovala, nejspíše to způsobilo onu vlnu polemik a nepodložených spekulací, nutno podotknout, že se vlastně ani není čemu divit.
Lidé se začali pouštět do vášnivých diskusí, které se povětšinou stavěli k radaru negativně, ale v dosti případech proto, že nebyli dobře informování, nebo si relevantní informace nehledali sami. Otázka samotného referenda mi ale v tomto případě připadá zcela scestná, jelikož o otázkách bezpečnosti je přinejmenším neobvyklé vyhlašovat všelidové hlasování. Pravdou ale zůstává, že některé otázky, jako zdravotní nezávadnost nebyly doposud zcela prošetřeny. Na druhou stranu mezi vlněním všeho druhu se pohybujeme 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, bylo by toto v něčem horší?
A konečně fakt, zdá se, že to je jeden z největších problémů našeho radaru. Má být americký, postavený za jejich peníze, vybavený jejich technikou, spravovaný jejich důstojníky. Opravdu jsou Američané ale těmi špatnými, jak někteří tvrdí? Skutečně sledují tímto pouze své vlastní zájmy? Obětovali by Evropu při své vlastní obraně? Každý ať si na to odpoví sám, případně ať se vyjádří v diskusi.