Setkáváme se s ním dnes a denně, obklopuje nás v rozličných tvarech, barvách, skupenstvích a mnohdy si ani neuvědomíme v čem všem je obsaženo. Poslední dobou o sobě však dává nejvíce vědět rostoucí cenou. Právě v takovýchto okamžicích se do diskuzí, které probíhají jinak na půdách uzavřených skupin lidí (vlády, vědci, energetičtí experti), zapojuje i laická veřejnost.
Každému jistě probleskne hlavou, kolik let nám zásoby ropy ještě vydrží? Kolika věcí bychom se museli vzdát? Vždyť ropa se nejen používá jako palivo a zdroj energie, ale jako surovina pro výrobu plastů, léčiv a nejrůznějších chemikálií. Navíc podíl různých umělých hmot se neustále zvětšuje, ať už ve stavebnictví, nábytkářství, textilním průmyslu,... Nemá ani cenu pokračovat, stačí se rozhlédnout kolem sebe.
To je také důvod proč se mnohá odvětví (nejvíce to můžeme pozorovat v automobilovém průmyslu) snaží pomalu přecházet na alternativy. Je to ale se zásobami ropy opravdu tak špatné? Stane se, že ropa jednoho dne prostě nebude? Dle mého názoru nikoliv. Občas médii probleskne zpráva, že to které naleziště ropy je již skoro vyčerpané. Co ale další, doposud nevyužívaná naleziště (abstrahujme od doposud neobjevených ložisek, která jistě existují). V naprosté většině případů jsou to naleziště bohatá, jen jsou umístěna tak, že je jejich těžba ekonomicky výhodná až ve chvíli, kdy tržní cena ropy vzroste.( Nechci zbytečně zacházet do historie, takže pro zájemce další důvody a následky růstů cen ropy ve druhé polovině 20. století např. na http://cs.wikipedia.org/wiki/Ropný_šok . ) Pokud upustíme od snah petrolejářských společností prodávat ropu neodůvodněně předraženou (v rámci kartelových dohod), postupně dojdeme nespíše k závěru: neustále dražší a dražší ropa v důsledku otevírání stále hůře a hůře přístupných vrtů. Takto sama ropa, ryze tržním způsobem podraží natolik, že nemůže nikdy dojít, jelikož se vzrůstající cenou s ní přestanou počítat mnohé firmy a začnou přecházet na nové, dnes třeba i neznámé materiály. Jestliže bude toto zdražování ropy dost pozvolné, jako že zatím tomu vše nasvědčuje, samovolně přestaneme být na ropě tak závislí, jako kdysi na uhlí, které ještě v relativně nedávné minulosti lidstva představovalo surovinu číslo jedna.
V souvislosti s aktuálním růstem cen je ovšem potřeba zmínit ještě několik informací. Předně se cena ropných produktů (například benzínu) udává v dolarech. Pozornějšímu člověku jistě neuniklo, že dolar již relativně dlouhou dobu oslabuje vůči většině měn. O to je tedy růst cen zřetelnější. Dále je zde i politické pozadí, které razantně dokáže deformovat ceny ropy (opět můžete zevrubnou představu získat na výše uvedeném odkaze na ukázkách z minulosti) A konečně jsou zde i zájmové skupiny, mající na vysoké ceně pohonných hmot svůj zájem.
Vím, že je to obsáhlé téma a jistě jsem nevyčerpal všechny možnosti, které skýtá. V každém případě se těším na vaše názory a postoje.