Malé úvahy o problémech kolem nás

Zajímavé odkazy

Copyright

31.7.2010 6:24

Umění a tvůrčí činnost

Dnes vám budu povídat o umění; o tom, jak chápu umění já a co pro mě umění znamená a také co mi přináší. Umění je prostředek, který nabíjí energií. Aspoň já to tak prožívám.

Pokaždé když tvořím nebo dělám cokoliv kreativního, ať už je to psaní básní nebo malování (a vůbec nemusíte umět malovat) nebo cokoliv jiného, přichází energie, která mě posiluje a občerstvuje. Tehdy nemusím třeba i týden nic jíst a přesto necítím hlad. Jsem tak ponořený do tvůrčí činnosti, že vše ostatní se zdá být bezvýznamné. Umění a tvůrčí činnost vnáší do mého života klid a ticho, rovněž pak velikou radost a pocity štěstí, také vyrovnanost. Tam, kde se nalézá duchovní srdce často cítím tok energie a také otáčivý pohyb. Nejdřív je myšlenka, dostanete nějaký nápad, inspiraci (políbí vás múza) a vy začnete tvořit a svou činností vytváříte energii, dalo by se říct, že vytváříte svůj vlastní vesmír, vytváříte své vlastní světy ze svých vlastních barev, ztělesňujete to, čím jste.

Bůh je tvůrčí a i my jsme tvůrčí, protože jsme utkáni z téže látky jako je Bůh, máme tedy jeho vlastnosti, jeho cit pro krásu a vznešenost. Ve své tvorbě projevujeme Boží tvůrčí činnost. Můžeme vytvořit veliká díla, pokud do toho dáme celé své srdce, pokud do toho dáme lásku, třeba i malou kapičku lásky, protože i ta nejmenší kapka lásky v sobě zahrnuje oceán tvorby. A tvorba je přirozenou součástí naší zkušenosti.

Říkáte, že nemáte vlohy na to, aby jste něco vytvořili, ale já říkám, že stačí začít myšlenkou a myšlenka se zhmotní ve vaší mysli a nastartuje vaši schopnost napojit se na zdroj veškerého tvoření. Pro začátek si třeba vezměte obyčejnou tužku a kus papíru a začněte kreslit, cokoliv vás napadne; mohou to být třeba i zdánlivě nesmyslné čáry. Pokud se do své činnosti skutečně ponoříte, zjistíte že se vám zastavilo myšlení a ztratil se pojem času. To vám přinese opravdovou radost, zaznamenáte jako by z ničeho své vlastní vzkvétání. A to je účelem umění, kromě toho, že přináší ostatním krásu a radost. Umění je řeka, která pramení z jednoty. A jak chápete umění vy ostatní? Byl bych rád, kdyby jste se podělili se svým pohledem na toto téma.


Diskuse byla znepřístupněna. Děkujeme za pochopení.

Další články autora Zdeněk Kopřiva:Všechny články tohoto autora...
Nahoru