Neptejte se co, ale proč
19.7.2006 1:06

Stvoření IV - Proč lidé věří v Boha? - Estetika, „krásno“ .. a jiné

Po delší době se konečně dostávám k tomu, abych napsal tento článek. Byť je ve mně už tak dva tři měsíce.
Byl jsem na zahradě u dědečka. S něčím jsem mu pomohl a tu jsem zjistil, že přemítám o „stvoření“. (sem na Svíci píšu něco pouze o „stvoření“ , ale zase pořád na to nemyslím, jsou jiná důležitá témata, o kterých přemýšlím..mnohdy ale vycházejí z toho základního, že si uvědomuji, že jsem „závislé stvoření“, nikoli neomezené, nezávislé, jaksi anarchisticky svobodné)

A jdu kolem rybízu, krásně tam svítí slunce a vidím tam letět nějaký hmyz. Tak přemýšlím nad křídly. Toť vskutku systém. Jak to kmitá , včela nebo co tam bylo, a letí a drží se ve vzduchu. Zajímavé. Aby ta včela či cokoliv jednou letělo, to muselo pěkně zmutovat či se přizpůsobit. Že by to prvně jen skákalo, jako koník..tomu ale nejdřív museli pěkně „narůst nožičky“ a pak někdy něčím, co zmutovalo, jen tak zamával..a tělo zjistilo, že by to mohlo letět. Těžko představitelné.

To je myšlenka jako hrom. Létání. A ten systém..to je taky síla. Propojené s váhou, se svaly, celé poskládané důmyslně z patřičných buněk, přičemž každá ta buňka je šíleně složitá a má svá specifika. Pokud to ještě zmenšíme, tak látky v těch buňkách jsou seskládanými molekulami a atomy v příslušných součástech a poměrech, vazbách..a ...ono to mává křídly a letí. Pěkně složité!!!!!

A přitom jasně , přesně strukturované a geneticky zapsané.

V celém genetickém kódu včely je „zapsáno“ co a jak, kam to má jít a co udělat.

No úžasné!

Pak jdu k potoku.

A prohlížím si , jak teče voda. Nic mne u toho nenapadá, jen prostě vnímám, jak je to zvláštní tekutina, jak setam tak převaluje a představuji si, že neexistovala. Že prostě byla ve stava, který byl stejný, jako by teď (ať jako pára, led, či molekuly H2O nějak jinak) měla totálně zmiznout. Zmiznout, neexistovat, nebýt. Ne být jinde jinak, ale nebýt! A pak se „nějak objevit“.

Ale o těchto věcech jsem se zmiňoval v předchozích článcích.

Dostala mne ale jiná ten den, i když vše co říkám, jsem nějak jasně viděl a uvědomoval si. Uvědomoval jsem si souvislosti stvoření a Stvořitele.

Pohlédl jsem na sedmikrásku a uvědomil si, že je krásná. Přátelé, tak kytka je prostě krásná...hezká, pěkná, líbí se mi, je estetická. No a nějaká jinákytička zase jinak krásná. Růže, lilie. Ale prostě ta sedmikráska zrovan v tu chvíli mi přišla jako estetiský projev.

Evoluce musela vynaleznout krásno. Eh. Bylo nic, a z toho nic muselo nějak vzniknout i to, co je „krásné“.

Ne! Stvořitel má estetické cítění a tvůrčí kreativitu. A ta je vložena i do nás.

Bylo to super to takto jasně vidět.

Prostě jsou věci,které jsou „krásné“ a dle mne jasně ukazují na bytost stvořitele. Evoluce nevytvořila shluk navzájem chemických shluklin, evoluce vytvořila něco „krásného“...tedy dle těch, kdo se pořád ptají , proč věřím v Stvořitelu, když přeci nebylo nic a vše povstalo z ničeho.

Před týdnem jsem někde na webu zahlédl nápis knihy I haven´t enought faith to be an ateist. (nějak tak) Tedy asi ..Nemám dosti víry k tomu, abych byl ateista.

Vzhledem k našemu tématu zde, včetně předchozích článků a myšlenek se mi to jeví jako přesné slovo.

A také bych si přál, aby lidé, jak už jsem několikrát řekl, kteří se domnívají, že víra v Boha je méně racionální než nevěra v něj, nějak prohlédli a uznali, že je to přinejmenším fifty-fifty..i když ve skutečnosti platí spíše:

I have not enought faith to be an ateist.

Be blessed

Pokoj Vám
www.joelnet.czNahoru