Neptejte se co, ale proč

Zajímavé odkazy

Copyright

22.11.2006 7:44

Termonukleární energie - světlá budoucnost lidstva?

Jsem si vědom, že se možná pouštím na hodně tenký led, neb nejsem odborníkem na energetiku ani na jadernou fyziku, ale za nejdůležitější zprávu včerejška považuji dohodu Evropské unie a USA, Ruska, Číny, Indie, Japonska a Jižní Koreje o společné výstavbě experimentálního termojaderného reaktoru na jihu Francie. Reaktor by měl být hotov v roce 2018, ale energii vyrábět až kolem roku 2050. Tolik agentury.

Je to skvělá zpráva - ať už z toho ohledu, že energii potřebujeme a termojaderná energie je budoucností tak i proto, že se dokázalo dohodnout tolik zemí o své vůli táhnout za jeden provaz.

Přemýšlel jsem, jaké klady a zápory by s sebou mohla termojaderná energetika přinést a chtěl bych se s Vámi o své závěry podělit:

Klady
- Prakticky nevyčerpatelný zdroj energie
- Nulová produkce CO2, nepřispívá ke globálnímu oteplování
- Možnost odstavení problematických elektráren na fosilní paliva a uran
- Snížení závislosti na ropě z problémových oblastí

Zápory
- Nejistý výsledek - podaří se vyřešit všechny problémy?
- Spotřeba energie - projekt spolyká spoustu energie než začne nějakou produkovat :-)
- Cena energie - energie vyrobená termojadernou syntézou bude alespoň zpočátku určitě dražší než „konvenční“ energie vzhledem k obrovské investici 10 mld.euro
- Sklon k plýtvání - Bude-li energie nadbytek, určitě budeme mít sklon s ní plýtvat, což by mohlo přinést zatím nepoznané problémy
- Další zvětšení rozdílů mezi chudými a bohatými zeměmi

Z mého pohledu klady rozhodně převažují, neměli bychom však zapomínat na to, že jako každá technologie tak i termojaderná energetika má i své odvrácené stránky.

A co si vy myslíte o termojaderné fúzi? Má budoucnost nebo je to jen fata morgána technologické civilizace?


Diskuse byla znepřístupněna. Děkujeme za pochopení.

Nahoru