Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
2.9.2006 9:30

Cirkus zvaný fotbal

Několik týdnů po skončení kulatého mumraje je příležitost z odstupem zamyslit se nad ním

Cirkus zvaný fotbal

Nechtěl jsem se původně do toho fotbalu míchat, ale po vzrušujícím závěru jsem změnil názor. Je zapotřebí alespoň několik poznámek v obecnější poloze.

Především nejobecnější úsudek: „Člověk je tvor iracionální“. Přestože je jedinou studnicí racionality na této planetě a pokud víme i ve Sluneční soustavě a asi i ve vesmíru – v tom bližším každopádně, je rovnovážně tvorem bez rozumu. Může mít různé vážné důvody, že si hraje jako děcko a vzrušuje do nepříčetnosti nad nesmysly, které dokonce k tomuto účelu sám tvoří, ale vysvětlit to vůbec není snadné. Snad jen, že si rád hraje, soupeří a když sám nemůže, je rád účasten toho. Fotbal je jednou z jeho hraček, někteří dokonce soudí, že nejbáječnější a nejrozšířenější.

Na planetě je tolik zapotřebí účelné práce a důmyslu milionů lidí. Ve finále mistrovství světa snad více než miliarda utrácí svůj čas a čučí na dvacet dva soupeřících mladých trénovaných mužů, již se pokoušejí umístit protivníku do prostoru vymezeném třemi kůly a bílou čárou mičudu. Řvou při tom, pijí alkohol, cpou se nezdravými pokrmy a notně se peleší. Statistiky praví, že při sledování fotbalových řeží a při oslavách výher, jakož i porážkových tryznách, se vyzunklo 5.4 miliard půllitrů piva a použilo 100 tisíc antikoncepčních pryží. Co se všechno sežralo ani statistiky ani nedokázaly vyhodnotit

Někdo si dal dokonce tu práci a spočítal, že hráči obou týmů při finále vypotili 452 l vody. Tak to je fotbal ve své vrcholné podobě – vyčerpávající honba několika hráčů za balonem a provázející je exploze chlastu, obžerství a smilnění.

Hry nejsou vynálezem novodobým. Víme, že Gaius Julius podstrkoval svým Římanům chléb a hry, a tím je korumpoval. Novodobý fanoušek kolektivních sportů, fotbalu zvláště, je člověkem zpacifikovaným. Své potřeby zbavovat se přetlaků, které mají původ ve společenské nerovnosti, v aroganci bohatců, v korupci elit, v majetkových polarizacích a nemožnosti se slušně prosadit v prostředí, kde je ve všech strukturách obrovský přetlak i v individuálních tampotách a neshodách rodinných naplňuje na stadionech. Německé mistrovství bylo světovým sedativem. Nikdo to nespočítá, ale i ti nejzběsilejší kverulanti, i ti nejnespokojenější odpůrci nejrozličnějších režimů se na čas utišili v cirkuse zvaném fotbal.

Fotbal se stal i výnosným podnikem. Nemyslím teď těch několik aktivních hráčů, protože ti si své miliony a pobyt na výsluni alespoň tvrdě odpracují. Myslím tím obchodníky a kliky lidi, kteří to organizují a souběžně plní své měšce.

Jsem nevyvratitelně přesvědčen, že do všelijakých kšeftů byla zapojená kromě fotbalových bossů i většina rozhodčích. Vždyť řada utkání byla rozhodnuta vymýšlenými penaltami. Ty věčné řeči o tom, že rozhodčí mají právo na omyl, jsou hloupé. Při současném stavu techniky přece není nutné, aby světový monstrpodnik byl závislý na píšťalkách mužů v černém a jejich neobratných nebo dokonce úmyslně nespravedlivých rozhodnutích. Tento stav se vší pravděpodobností vyhovuje strejcům, kteří tahají za tkaničky světové kopané.

Malou poznámku k propadáku českého manšaftu:

Čeští vedoucí fotbalu to je klika pupkatých darebáků s pokálenou bolševickou minulostí, která ze sportu udělala mafiánský podnik. Konečně, když už všichni nějaký čas tvrdili, že vůdci fotbalu a fotbalisté sami jsou dvě různé věci, se projevila morálka českého fotbalu . Svinstva v něm pustoší i vrcholný jeho řídící výběr. Trenér též není trenérský génius, ale chtivý Hanák. Na výsluní je spokojen a vystrkat ho z fotbalu ven a zajistit další růst úrovně nebude snadné. Vlastně zatím není ani nikoho, kdo by to mohl dělat po něm. Bývalý vysoký komunistický nomenklatur Košťál a ti další by měli ihned odpochodovat s opotřebeným trenérem, který už spálil životní příležitost, když selhal na evropském mistrovství. To, jak byl zhanoben německým trenérem a jeho Řeky mělo stačit na to, aby byl odporoučen. Pokud zůstane i po letošní hanbě, bude hlavním původcem dalšího úpadku v následujících letech.

Co závěrem. Pro jedny je fotbal úžasná příležitost. Pro další, a těch jsou miliony, je zábavou, která jim pomáhá vytratit se od toho, co by bylo více hodno jejich zájmu. Pro ně je i terapií na zbědované nervy ze světa, co je plný ohavností.Nahoru