Pro všechny přemýšlivé lidi
25.11.2006 15:09

Mládeži nepřístupno

Ono shora uvedené profláklé upozornění z minulého režimu nahradilo na plakátech kin méně konfliktní „Přístupno od“. Obsah je však stejný a měl by být varováním pro dospělé, že ono dílo je z hlediska sledování pro tu kterou věkovou hranici nevhodné. Nic víc.

I televize oprášily známou hvězdičku a pro jistotu ji automaticky připojují ke svému logu na obrazovce počínaje dvaadvacátou hodinou. Vhodnost oněch opatření je diskutabilní a v době internetu možná i lehce úsměvná. Přijde mi víc jako gesto než jako účinný prostředek k ochraně před „zkažením“. To však neznamená, že by mi vadilo, jen mám pocit, že nic neřeší.

Pohled z jiného úhlu totiž ukazuje, že aby mohla být tato obrana účinná musela by být mnohem komplexnější. Každého asi napadne, že největší vliv na formování dítěte mají rodiče. Oni rozhodují i o tom na co se dítě může případně nemůže v televizi dívat. Když jim nevadí, že jejich potomek sleduje tv po desáté hodině večerní je asi zbytečné program označovat hvězdičkou. Pokud má program v těchto pozdních hodinách zakázaný hvězdička se stává zbytečnou podruhé.

Výběr by tedy v první řadě měl záležet na dospělých a ona hvězdička by měla plnit funkci nápovědy a to ještě špatné právě jako v případě kdy se objevuje automaticky u všech pořadů po určité hodině.

Před čím však vlastně varuje? Zjednodušeně asi před násilím, sexem, nevhodným chováním a mluvou. Tedy převážně před tím, co je náplní většiny komerčně úspěšných snímků. Paradox? Ano, ale... Večerní zprávy obsahují mnohdy násilné scény, které nejsou jen tak vidět ve spoustě filmů. Obrázky svlečených žen a dívek „zdobí“ výlohy novinových stánků jaksi samozřejmě a jejich zakoupení nedělá dětem školou povinným problém stejně jako častá netečnost obsluh videopůjčoven nad tím co si děti půjčují. Kšeft je kšeft. Nevhodné chování a mluva je běžným jevem nad kterým se bohužel nikdo nepozastavuje a mnozí si je dokonce pouštíme z tv k nedělnímu obědu.

Uchrání tedy hvězdička naše potomky před něčím čeho jinde mohou nabrat plnými hrstmi? Myslím, že nikoliv. Lákadel je tolik, že nějaká hvězdička nic nezmůže. Jako formalita mi připadá už jen z toho důvodu, že doma jsou děti zpravidla pod dozorem. Nebezpečí se tedy skrývá nikoliv doma při sledování televize, ale venku, kde je volnost a příležitost snadného získání doma zakazovaného ovoce.

Je zajímavé, kolik dětí dnes doma „paří“ akční střílečky, aby se pak nesměly večer dívat na western jen proto, že je opatřený hvězdičkou. Ono se v něm totiž střílí. Možná trochu přeháním. Ale jen trochu.Nahoru