Pro všechny přemýšlivé lidi
31.8.2007 9:34

O diskuzích na Svíci

Rozhodl jsem se pokusit popsat, co se děje na Svíci, a při troše štěstí se nám podaří zvýšit úroveň našich diskuzí :-)

Netvrdím, že by se tu nic nevyřešilo, ale obvykle se diskutující nedostanou k žádnému závěru, všichni končí s tím názorem, se kterým začali a diskuze připomíná spíše hospodskou hádku :)

Důvodů, proč se to děje, je více. Většina lidí diskuzi bere spíše jako konflikt, mnohdy pod vlivem morální paniky z kontroverzního tématu. To vede k agresivnímu vedení diskuze a i člověku, který nečetl Carnegieho je pak jasné, že uznat svou chybu není možné, i když už došly argumenty. Takže navrhuji: ať diskutujeme s kýmkoliv, pokud své názory podkládá argumenty, diskutujme slušně. Dále je pak nutné jít do diskuze s tím, že názor, který člověk zastává může padnout. Doporučuji brát jako pozitivní věc, když dojdete k něčemu novému, protože koneckonců to bude ten pokrok, kvůli kterému bychom tu měli být.
Pro vedení odborné diskuze je samozřejmě nutné zjistit si fakta, na což se také dost zapomíná a stavíme potom své argumentace na doměnkách nebo neověřených informacích, a zbytečně se tím pak musíme zaobírat v průběhu diskuze.

Další pravidla „jak diskutovat“ bych nechal do diskuze samotné, uvidíme kam to dopracujeme :)Nahoru