Ať už na předpis nebo bez něj, některé léky vyvolávají návyk. Když člověk pokračuje v užívání, stává se ještě více závislým a riskuje poškození organizmu. Když přestane, nastane problém, příznaky které tlumily se vrátí i s úroky.
Samozřejmě nemám přehled o všech, ale z mě známých skupin a účinných látek můžu varovat před následujícími:
Anxiolytika, sedativa: nejčastěji benzodiazepiny (neurol, diazepam, rivotril, silnější jako rohypnol se už prakticky nepoužívají). Užvání je jako u všech návykových farmak opodstatněné pouze při akutních stavech jakožto krátkodobé nebo občasné řešení, než zabere jiná léčba (abstinenční příznaky se mohou objevit už po páry dnech nepřerušovaného užívání).
Zmiňuji jako lék na úzkost a neklid, protože při tomto využití je vznik závislosti pravděpodobný. Bezprostředně člověka utlumí a zklidní. Člověk se prostě cítí lépe. Abstinenčními příznaky je logicky úzkost, nespavost, napětí, většinou horší stavy než na které byly napsány.
Hypnotika: např. z-hypnotika. Odvozené od benzodiazepinů, menší riziko závislosti, větší potenciál uspávat, někdy je efekt provázen halucinacemi. Jinak velmi podobné jako v případě benzodiazepinů.
Amfetaminy: dnes už víceméně terapie jenom ADHD a i tam je alternativa. Jedná se o silné stimulanty, hyperaktivní dítě (u dospělých málo časté onemocnění) se zklidní, protože se může soustředit. Při dlouhodobém užívání riziko toxické psychózy, při vysazení únava, vztek, deprese.
Léky proti rýmě: volně prodejné, obsahující xylometazolin. Lokálně působí stažení cév, takže splaskne opuchlá sliznice. Při dlouhodobém užívání dochází k atrofii sliznice, projevuje se zápachem odumírající tkáně a krvácením. Při vysazení sliznice opět opuchne a znemožňuje dýchání.
Laxativa: člověk si zvykne i na projímavý efekt. Při vysazení opět nastává opačný stav, silné zácpy.
Opiáty: největší riziko v případě využití pro tlumení bolesti (tramal, morfin). Závislost se rozvíjí také velmi rychle, při odnětí psychické i fyzické utrpení, mnohdy ne moc odlišné od toho co zažijete při vysazení heroinu. V závažných případech je nutný detox, případně pobytu v psychiatrické léčebně.
To jsou z těch nejznámějších. Většina doktorů si je vědoma rizik, ale i tak se najdou idioti. A stejně jako v případě volně prodejných léků, konečnou zodpovědnost máme my. Takže doporučuju se informovat, ať už z příbalového letáku nebo u doktora.
V neposlední řadě můžou škodit léky i bez vzniku závislosti, jíst brufeny jak lentilky, protože mě bolí nohy ze sportu, to asi nikdy nepochopím :)
Máte s problematikou nějakou zkušenost? Ozvěte se v diskuzi!