Neptejte se co, ale proč
14.9.2005 12:51

Proč Večerníček vyhazuje papíry

Známá znělka Večerníčku je tu s námi už 40 let, tak ji pojďme trochu rozebrat. Zjistíme, že ten malý kluk je bordelář, pirát silnic i hazardér. Ale popořádku.

Snad neexistuje člověk, který by neznal Večerníčka. Spousta lidí na něj vzpomíná „když byl malej“ atd. A tu znělku viděl snad tisíckrát.
Ale když se ho zeptáte, co v ní vlastně je, na moc věcí si nevzpomene.

Co v té znělce vlastně je

Ten klučina napřed přilétne z dálky, „z pohádky“. Během 4 vteřin se přitom 7x otočí okolo vodorovné osy. Celkem odstředivka :-)
Potom se pěkně ukloní (dokonce zvedne špičku pravé nohy) a řekne „Dobrý večer“ (to namluvil Michal Citavý a při písmenu „r“ na konci ráčkuje).

Pak se Večerníček příliš nezdráhá, vyběhne po 20 schodech, které se tam najednou objeví, ale přitom se stále dívá na nás. U toho začne vyhazovat papíry, které má v podpaží. Proč je vlastně vyhazuje, mi není vůbec jasné. Rozhodně to není ekologické (zbůhdarma házet papíry za sebe) ani tím nemůže jít příkladem. Na stránkách České televize je rozhovor s Radkem Pilařem, tvůrcem této znělky, a ten o tom říká „že budeš rozhazovat listy, takové ty večerníčky“.

Co je to „takový ten večerníček“, opravdu nevím, kdyby někdo věděl, uvítám tento postřeh v diskusi.

Jak je to dál

Když vyběhne ty schody, skočí dolů, při pádu se ještě 4x zvláštně do rytmu zhoupne (mimochodem při tom začne do rytmu házet i ty papíry) a pak rovnou sedí na houpacím koníkovi. Na něm se zhoupne 3x a koník se změní na auto, které hned jede.

Zde je podle mě další chyba; když jede autem, dívá se o 90 stupňů doleva, nemůže tedy vědět, kam jede! Tímto přístupem řízení motorového vozidla příklad dětem rozhodně nedává. Navíc frajersky řídí jen jednou rukou, protože pořád vyhazuje ty papíry :-)

Potom se z auta stane známé „večerníčkovské jednokolo“ (tyhle přechody jsou pořádně znát jen při zpomaleném záběru). Na jednokole 4x změní směr a odhodí poslední „večerníček“, kde je logo České televize a na dolní straně jen obdélník (zřejmě na vyplnění místa).

Některé další zajímavosti

Jak již bylo řečeno, ve Večerníčkovi je 20 schodů, hvězdiček jsem napočítal přesně 200 (jestli jsem dobře počítal), těch papírů v podpaží má 21 (tedy na začátku, pak mu nezbude žádný), celá znělka trvá něco přes 42 vteřin.
Letící papír se obnovuje jen každý druhý snímek, jako by se jim to nechtělo kreslit ;-)
Závěrečná znělka „Dobrou noc“ je v podstatě totéž jako ta úvodní, ale pouze jeho začátek a je to puštěné pozpátku.

K čemu to všechno?

Vcelku k ničemu :-) Dětem se to líbí, i přes ty nejasnosti je to řekl bych velice dobré.
Jen opravdu nevím, co jsou to „takové ty večerníčky“ a proč je vyhazuje? Jaký to má smysl?

Dodatek (24.11.):
Rád bych ještě dodal pár informací k té typické papírové čepici Večerníčka. Jedná se o noviny, je to známý odstavcový text na zažloutlém papíře. Ovšem které to jsou, těžko říci, mohlo by to být Rudé právo.

Současný Večerníček ve flash animaci už Rudé právo na hlavě nemá, ale má tam TV program ČT1 z 17. ledna 2005! :-)
To se mi ale už tak moc nelíbí, protože původní čepice měla plynulý text (normální články), v TV programu jsou vidět „díry“...

P.S.: Tenhle článek berte oddechově :-)Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.