Pro všechny přemýšlivé lidi
6.8.2006 12:03

Co by bylo kdyby ...

Včera jsem slyšel v rozhlase zajímavý pořad o vraždě posledního Přemyslovce Václava III. roku 1306 v Olomouci. Napadla mě přitom jedna otázka, kterou historici tak neradi slyší - Co by bylo kdyby k vraždě nedošlo? Jak by se ubíraly dějiny potom?

Na pár otázek asi odpovědět lze - Václav III. by zřejmě pokračoval v politice svého otce a upevňoval postavení českého království v Evropě - prostředků by na to měl dost, Kutná Hora byla tehdy ještě bezedná. Na český trůn by se zřejmě nikdy nedostali Lucemburkové a Karel IV. by nejspíš vůbec neexistoval. Možná, možná také ne. Otázek nám ale i tak zůstává dost. Udržel by Václav III. polskou korunu? Byla by v Praze založena Univerzita? Dosáhl by některý z potomků Václava III. na císařskou korunu jako se to poštěstilo Karlovi? Došlo by ke krizi ve společnosti vedoucí až k husitským válkám? Otázky a zase otázky, na které odpověď nikdy nedostaneme.

Podobných Co by bylo kdyby ... nabízejí dějiny celou řadu:
Co by bylo kdyby Karel Martell nezastavil Araby v jejich postupu do Evropy?
Kdyby Mongolové nezastavili svůj postup před branami Evropy, ale došli až do Francie?
Kdyby Přemysl Otakar II. nezahynul na Moravském poli?
Kdyby čeští stavové zvítězili na Bílé Hoře?
Kdyby Pilát nevydal ježíše k ukřižování?
Kdyby Lenina sežral na Sibiři medvěd?
Kdyby Inkové porazili Pizzara a jeho hrdlořezy?
Kdyby vyšel atentát na Hitlera a nebo naopak kdyby se Hitlerovi podařilo vyrobit jadernou bombu?

Tak bych mohl pokračovat donekonečna, historie je plná různých kdyby. Ale není třeba zabíhat jen do historie, každý z nás si jistě častokrát kladl otázky ze svého vlastního života - Co by bylo kdybych se nepohádal s tou holkou a vzal si jí? Co by bylo kdybych vystudoval tu školu? Co by bylo kdybych se neodstěhoval tam či onam? Otázky si jistě každý vymyslí sám a odpovědi možná také.

Spíše mě na všech těch Kdyby fascinuje obecnější otázka: Ubíraly by se dějiny úplně jiným směrem nebo by se po jisté době vrátily do „starých kolejí“ jak je známe my, byť s jinými osobami a trošku jiným způsobem?

Někteří teoretičtí fyzikové připouštějí možnost, že vesmír se při každé kvantové změně štěpí na dva paralelní vesmíry. A tak je možné, že někde vedle nás existuje vesmír, kde nedošlo k vraždě posledního Přemyslovce a kde se dějiny ubíraly jinou cestou. Jak tento vesmír vypadá v roce 2006?Nahoru