Neptejte se co, ale proč

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
29.8.2006 18:11

Zákony vs. zdravý rozum?

O případech, kdy soud skončil zcela nepochopitelně se dozvídáme docela často z médií. Nikdy ale není od věci pro lepší pochopení ještě uvést nějaký ten do očí bijící případ. Takže si představte situaci:

Večer stejně jako každý den odcházíte z práce. Jste průměrný muž okolo 30 let. Na zastávce proti vám z ničeho nic vyběhne člověk s baseballovou pálkou v ruce a napadne vás. Po několika ranách už máte těžká poranění (kterým nakonec v nemocnici málem podlehnete) a s vypětím všech sil se vám podaří vytáhnout nůž na na poslední chvíli jistou smrt odvrátit. Po jediném bodnutí útočník na místě umírá. Proberete se až za několik dní v nemocnici. A hle, na krku máte obvinění z nepřiměřené sebeobrany. Z nemocnice nakonec opravdu putujete do vězení (naneštěstí už si nepamatuji kolik ten nebožák nakonec dostal let).

Není pochyb o tom, že zákony (minimálně jistě v naší zemi) jsou mnohdy naprosto stupidní. A co se soudů týče, zjevně také. Řešení v tomto stádiu dle mého ale už jistě není další a další záplatování, nýbrž větší zásah do systému. Která politická strana ale v poslední době cokoliv takového prosazovala (no, možná tak „3x a dost“, ale to beztak kamsi zapadlo...)? A tváří se voliči že je vůbec něco takového zajímá, nebo řeší jen na jakou stranu jejich favorit v politickém spektru směřuje?Nahoru