Další z problémů, které si zákon nedovolí řešit, pouze se snaží dovést lidi k zapomnění, že existuje. Stejně jako v případě drog je tento problém až moc reálný na to, aby zůstal ignorován a zákaldní aspekty lidského smýšlení a chování byly potlačeny.
Rasizmus jak ho známe je poměrně novodobou záležitostí. Ještě v antickém řecku neznali slovo označující „rasu“. Ono dělení na „lidi a barbary“ nic nedokazuje, protože souviselo s životním stylem, nikoliv barvou kůže nebo původem.
Až kolem třináctého století začal přecházet křesťanský antijudaismus v čistý antisemitizmus, kdy byl žid v očích křesťana odnarození nenapravitelně poskvrněné stvoření, které se dopustilo vraždy Boha.
Myšlenka nadřazenosti bílé rasy se projevila s importem černošských otroků, jelikož téměř okamžitě byli všichni bílí otroci osvobozeni.
Postupem času začali vědci na člověka pohlížet spíše jako na zvíře než Boží stvoření, a přicházeli s teoriemi o vzniku člověka, ras a jejich hodnotách. Celý středověk i novověk věřil bílý člověk ve svoji nadřazenost, podpořen samoúčelnými polopravdami, mýty a pseudověděckými či náboženskými poznatky. Tím se vzdálil všem ostatním rasám, u kterých byla obvyklá spíše běžná a pochopitelná xenofobie.
Chvilková naděje pro romantickými nacionalisty utlačované německé židy a americké černochy přišla až koncem 19. století, jenže ekonomická krize roku 1873 byla dána za vinu právě jim a postup se ještě na několik desetiletí zbrzdil.
Naprostý vrchol překroucení všech poznatků vědy přinesl nacizmus a dobře známá zvěrstva WW2.
Následovalo zděšení a celosvětová vlna opovržení. Rasizmus zůstal uzákoněn pouze ještě nějakou dobu v USA a o něco déle v JAR.
Situace se doposud jevila jako udržitelná, avšak rasizmus místo úbytku má spíše vzestupnou tendenci. Globalizace a mírné přistěhovalecké zákony způsobily migraci obyvatel a xenofobie civilizovaného člověka za podpory negativních zkušeností opět dává vzniknout rasizmu.
Nejsilnější ilegální skupinu najdeme v Rusku, jedná se o nacistickou stranu Русская Национальная Социалистическая Партия. Otevřeně se hlásí k brutálním vraždám přistěhovalců, které jejich členové zaznamenané na videu šíří po internetu.
Maďarská pravicová strana Jobbik zase získala tři mandáty do Europarlamentu.
Zbytek světa na tom není o moc lépe, v Izraeli přerostl konflikt z Palestinou z „kulturalizmu“ do rasizmu. V Austrálii získala v roce 1998 strana One Nation 25% hlasů, Vietnamci prchají před násilím z Kambodže, v JAR jsou černochy pronásledováni jak bílí, tak míšenci.
První otázkou je, co vlastně chceme řešit. Oficiálně už žádná forma rasizmu uzákoněna není, musíme tedy odstranit rasistické smýšlení. Dnes už je podle poznatků vědy zřejmé, že genetický výbava není tak propastně odlišná u různých ras, a ačkoliv každý člověk uvažuje jinak (což tvoří domnělé odlišnosti v intelektu), teoreticky jsou schopni asimilace a bezproblémového soužití.
Chyba je však na obou stranách, přistěhovalci a menšiny se na území zpravidla místo asimilace drží v semknutých skupinách s bídnou ochotou mnohdy i jen učit se cizímu jazyku. Vzhledem k tomu že lidé jdou do jiné země zpravidla za účelem zisku, nejsou také vítáni z obav o ekonomický dopad jejich počínání, ať už v úspěšném či neúspěšném případě. Dále mají zpravidla nižší respekt k zákonům v cizí zemi. Tyto všechny faktory dělají z asimilace mnohdy i několikagenerační problematiku. V případě že sami začnou jevit známky rasistického smýšlení, nemusí k ní dojít nikdy, jako například u Romů.
Současná situace se lepší z hlediska oficiálních postojů, avšak jak napsal George M. Frederickson: „Rasismus však nepotřebuje plnou a otevřenou podporů státu a zákona. Nevyžaduje ani ideologii vycházející z konceptu lidské nerovnosti“.
Nechce po nás zákon moc, když chce abysme přijali všechny ostatní za sobě rovné ne na úrovni myšlenky, ale v praxi kdy je každý den potkáváme na našem území? Ne každá země z toho dokáže těžit jako USA svým promyšleným „melting potem“. Nebylo by lepší otevírat hranice pomaleji a pouštět jen ty, které tu nutně potřebujeme?
Tento problém sám nezmizí, ani nejusilovnější prací Policie, stejně jako drogová válka, je válka s rasizmem boj s větrnými mlýny. Možná by bylo lepší vyslechnout lid dříve, než se to opět zvrhne v překroucení pravdy, historie, eugeniky a z chaosu se zrodí další holocaust...