Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
10.12.2006 11:07

Bavme se o masochismu

Video začíná, v záběru se objevují ruce nějakého chlapíka. Ten bere do ruky kus provazu a pevně si zaškrcuje poslední článek svého levého malíčku. Pak se chopí řezbářského dláta a přesně zasáhne kloub. Nejdřív se jen objeví pár kapek krve, ale po dalších třech až čtyřech úderech se poslední článek zcela oddělí. Před skončením videa ještě ukáže krvácející ránu na kameru a sundá si zaškrcovadlo...
Tehdy nám mohlo být tak 14, když jsme na to s kamarády náhodou narazili. zcela upřímně jsme byli v šoku; „Myslíš že to bylo doopravdy?“ „Proč by to někdo dělal proboha??“. Dospělý člověk pod takové video dá většinou komentář „to je debil“, ale jedno má valná většina lidí společné; ani si nedokážou představit co k tomu člověka vede. Proto mi přijde užitečné trochu veřejnost poučit :)

„Proč by si měl člověk dobrovolně ubližovat?“ V předchozí větě se objevily hned dvě totální blbosti, „dobrovolně“ a „ubližovat“. Nic jako svobodná vůle neexistuje a žádná forma života by NIKDY neudělala něco, co jí je nepříjemné (což bylučuje existneci masochisty „prvního řádu“). Z toho vyplívá, že pro pochopení takového extrému, jako jsem zpočátku popisoval, musíme najít důvod proč by to někdo dělal. Zjištění, že psychická a fyzická bolest jsou vzájemně provázány je sice poměrně nedávný objev (dříve se myslelo že bolest je jen na úrovni reflexu), ale dopídí se toho i naprostý laik jen selským rozumem. Člověk tedy před provedením daného zákroku má dojem, že psychický stav po něm bude lepší než ten současný.

Konkrétní důvody jsou už různé. Může to být i jen dostatečně silné nutkání, obdobně jako třeba když člověka něco svědí a musí se podrbat. Stejně tak může mít člověk sebetrestající tendence, což se v mírnější formě vyskytuje docela běžně. Dále pak člověku nemusí jít o tu bolest, ale o výsledek, s čímž se běžně setkáme v plastické chirurgii, piercing, tetování, jizvení, ale taky proč ne amputace nějaké části těla. Zmíněné věci byly časté v různých společenstvích, známá je třeba Yakuza atd.

Závěrem tedy dle mého nic jako masochista ve smyslu člověka který si rád ubližuje neexistuje, k takovému jednání jen vedou důvody, které jsou pro běžného obtížně pochopitelné, v principu se ale jedná o zcela běžné tendence lidské psychiky, pouze dotažené do extrému. Frustrace, snaha někam náležet, psychická porucha, snaha o lepší zjev nebo upoutat na sebe pozornost, to všechno může vést člověka, a nic z toho si nezaslouží pohrdání nebo nepochopení...

Takže, pokud máte dojem že jsem něco opomněl, nebo je něco poněkud jinak, rád se to dozvím v diskusi ;-)Nahoru