Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!
18.10.2007 4:50

Levné originály

To slovní spojení, jako kdyby k sobě ani nešlo.
V té nekončící debatě o pirátském pořizování hudby či filmů nebude můj názor jistě žádnou novinkou, nebo zásadním obratem. Nakonec jsem se k tomuto tématu již dříve vyjadřoval. Proč dnes znovu?

To je jednoduché. V ruce držím seznam dvd obsahující 928 titulů od pohádek přes tuzemské filmy až k těm zahraničním. Docela slušná filmotéka. Seznam není můj a budu ho obratem vracet. Dostal se ke mně stejným stylem jako v dobách dávno minulých na cyklostylu množené seznamy LP desek západních kapel.

I přes dvaceti a víceletý rozdíl v tom jistou paralelu spatřuji. Tou je snaha zprostředkovat „zboží“ každému. Ovšem zatímco tenkrát jsem měl jen omezeně financí na pořízení desek, dnes peníze roli nehrají. Dvd za cenu kolem třiceti korun, většinou včetně obalu, není pro „filmuchtivé“ žádnou významnou položkou. Navíc seznamy v papírové podobě míří i k lidem, kteří vlastní jen stolní dvd, nikoliv počítač. To je další rozšíření okruhu zájemců.

Distribuční společnosti se bouří, zisky se jim tenčí a i přesto, že letos se prodalo mnohem víc originálních dvd než v roce minulém, poukazují na úniky způsobené pirátskými kopiemi. Jak z toho ven? Jednu z možných cest ukazují takzvané příbalové dvd. V tomto roce snad všechny deníky a mnoho časopisů zvyšuje svůj náklad vkládáním filmů za velmi příznivou cenu.

Z pohledu laika se musím ptát proč? Jaký je rozdíl mezi takovým vloženým filmem za třicet korun a tím nevloženým, ale stejně originálním za několik set korun? Že by lepší krabičkou? To asi těžko.

Ani do novin se nevkládají jen propadáky a staré filmy. Za pravdu mi dá třeba film Rafťáci, který je poměrně nový a o jeho úspěšnosti se nemusíme bavit. Kde je tedy zakopaný pes?

Jsou to snad nepřiměřeně přehnané požadavky na zisky distributorů? Možná. Ale na rozdíl od pirátů jsou to právě oni, kdo nese na svých bedrech veškeré náklady na reklamu apod.

Do ceny se však jistě započítává i celková režie a platy všech zainteresovaných. Pokud však není spotřebitel ochoten tohle všechno platit, není čas náklady snížit? Navíc když bude na výběr možnost nelegálního získání z internetu, většina spotřebitelů tuto možnost zvolí i přes možné trestní následky.

Mám dojem, že velkým molochům v branži ujel dávno poslední vlak a oni se pořád dožadují přistavení dalšího. Nechtějí pochopit, že železnice končí a je třeba hledat jiný druh dopravy, totiž levnější, rychlejší a pohodlnější.

Dnešní legální stahování muziky ve velkém a za peníze je, myslím, cesta, která čeká i filmy. Několik vlaštovek se již objevilo. Já jsem ochoten platit za stahování za rozumný peníz a nejsem sám. Co je to rozumný peníz je otázka.

Než to pochopí, ti co tahají za nitky, dostane se mi do ruky určitě ještě několik seznamů s dvd k vypálení za cenu, která mohla plynout těm, kteří teď tolik křičí o okrádání a vzápětí vydávají tiskové zprávy za kolik milionů dolarů je ochoten ten který herec hrát v jejich filmech. Kdo se mu asi skládá na honorář?Nahoru