Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
26.2.2008 16:01

Až moc jednoduché řešení

Sleduji pokusy o zavedení zákazu konzumace alkoholu na veřejném prostranství některých našich měst s rozporuplnými pocity. Nejčastějším odůvodněním tohoto zákazu je snaha o udržení veřejného pořádku. Je to s pořádkem v našich městech tak špatné? A pokud ano, zlepší ho tento zákaz? Na obě otázky bych v tento moment odpověděl záporně.

Zdá se však, že zavedení vyhlášky celkem elegantně vyřeší hned několik problémů. Není třeba chodit kolem horké kaše, protože podobné zákazy jsou namířeny hlavně proti takzvaně „nepřizpůsobivým“ spoluobčanům jako jsou bezdomovci a podobně. Jejich vysedávání na lavičkách v parcích, blízko nádraží, nebo na jiných veřejných místech se leckde stalo koloritem, který na druhou stranu vyhnal třeba právě z parků lidi, kteří by tam jinak rádi chodili.

Je však řešením zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti pro všechny kvůli několika lidem se kterými si bezpečnostní složky nevědí, nebo nechtějí poradit? Nezdá se mi, že by to bylo dobré řešení, navíc nevěřím v jeho účinnost.

Jistě každý viděl bezdomovce z amerických ulic, kteří „cucají“ cosi ukryté v papírovém sáčku. Není-liž to dobrý příklad jak obejít zákaz? Ale není třeba chodit tak daleko. Zákaz pohybu v nádražní hale bez platné jízdenky se také dá lehce obejít zakoupením nejlevnějšího lístku na vlak.

Proč však kvůli několika lidem budou zákazem postiženi všichni ostatní? Nejde mi o to, že bych potřeboval k životu denně popíjet na veřejnosti. Potřebuji však vědět, že takovou možnost mám a je jen na mojí úvaze zda ji využiji či nikoliv. A pokud se proto rozhodnu, nesu odpovědnost za veškeré své konání.

Nebráním nikoho kdo se denně opíjí na lavičce v parku a obtěžuje kolemjdoucí. Taky se mi to nelíbí, ale věřím, že jsou i jiné možnosti jak se zbavit těchto problémů. Častější přítomnost policistů či strážníků na problémových místech budiž jednou z nich. Koneckonců máme jich dost, jen nejsou vidět.

Ale důvod pro zákaz konzumace to rozhodně není. Zakazovat je jednoduché, jenže co by následovalo po této zdánlivé maličkosti? Abychom se za nějakou dobu nedivili, že už pomalu nic nesmíme a to vše v dobrém úmyslu...Nahoru