Pro všechny přemýšlivé lidi

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
6.10.2005 15:17

Proč by se domény neměly zlevňovat

Myslíte si, že by se domény (tedy názvy s koncovkou, např. svice.cz, domena.net atd.) měly zlevnit? Ačkoli vlastním 2 .cz domény (nebo právě proto), myslím, že by se zlevňovat neměly. To by totiž bylo spíše na škodu. A hned vysvětlím proč.

Jaká je skutečná cena domény?

Budu uvažovat doménu .cz, ale pro ostatní koncovky platí v podstatě totéž. Kolik by ta doména měla stát? Kolik opravdu stojí její provoz? Dobře, to je v řádu korun. Ale je ta cena reálná, opravdu má doména tak malou hodnotu?

Doména je jedinečná

Pokud má někdo www stránku - osoba nebo firma - může ji mít na vlastní doméně nebo může využívat domény třetích stran (tedy např. mujnazev.tretistrana.cz). „Hezčí“ a zapamatovatelnější je samozřejmě vlastní doména. O kolik je hezčí doména? O pár korun? To jistě ne, už ten samotný vlastní domény fakt má mnohem vyšší cenu. Navíc za normálních okolností o tu doménu nepřijdete - je to něco jako duševní vlastnictví. Něco, co vlastním a budu to mít napořád.

Ale proč je nezlevnit?

Protože by to bylo kontraproduktivní. Cena domény by klesla, tím by se zvýšila by dostupnost, ale snížila kvalita. A protože je domén omezené množství, fakticky by jich bylo dost „pohřbeno“ dříve, než by se vůbec začaly využívat.

Uvedu příklad na téhle doméně, svice.cz. Chtěl jsem registrovat pěknou obecnou doménu, která pochopitelně ještě není zabraná. Tak jsem využil svého algoritmu pro práci s českou gramatikou a nechal si vygenerovat několik tisíc českých podstatných jmen v 1. pádě. Potom jsem podnikl lehký slovníkový útok těchto slov na jejich zabranost v koncovce .cz. Vypadlo z toho pár zajímavých domén, z nichž jsem si jednu - tuto svíci.cz - registroval.

Ale co je důležité: ještě před rokem byla doména svice.cz zabraná spekulantem, který se jí snažil prodat! Je jasné, že kdyby stála .cz doména v řádu korun, prodával by ji zřejmě dodnes a ačkoli by ji nešlo registrovat, nebylo by na ní nic.
A tohle není případ pouze svice.cz, ale prakticky všech zajímavých domén, které mi při tom testu „vypadly“.

Proč jsou špatní spekulanti?

Co je na lidech vydělávajících na doménách vůbec špatného? Můžete říci, že v podstatě regulují trh. Ale co to znamená v praxi? Že si registruje nějakou doménu a snaží se ji prodat tak dlouho, dokud to někdo nekoupí nebo dokud se mu to vyplatí. Zde je důležité to, že spekulanti to pochopitelně prodávají za cenu řádově vyšší než byla kupní cena. Pokud ta doména stojí o tolik více, nemůže být o žádné dostupnosti ani řeč. Je dostupná jen pro ty, co na to opravdu mají.

Zde prostě stojí proti sobě dvě strany: lidé, kteří na chtějí doméně něco provozovat a pak lidé, kteří chtějí na doméně vydělat. Cena musí být taková, aby na ni co nejvíc lidí dosáhlo a zároveň aby se její bezúčelné držení vyplatilo co nejméně spekulantům.

Co je tedy cílem?

Nasadit takovou cenu, kterou je ochoten dát za doménu většina těch, kteří tu doménu opravdu chtějí, chtějí ji nějak využít. Je špatné registrovat doménu jen proto, že je hezká a levná a třeba na ní časem něco budu mít. Anebo proč si jich neregistrovat hned několik a nemít na nich blbosti.

Stačí se podívat, jak dopadla např. doména .com. Prakticky všechna (anglická) slova jsou zabraná, v podstatě nelze registrovat nic nového. Tyto domény jsou velice levné, takže tuto koncovku často využívají mj. i různé „undergroundové“ organizace atd. Tak jako tak, nemám k ní důvěru. Přípona .cz zatím vypadá mnohem lépe než třeba .com nebo .net, a je škoda tento stav ničit.

Ty máš 2 domény, tak tady machruješ...

I to si někdo může říct. Ne, není to tak. Chci, aby si opravdu každý mohl dovolit koupit tu doménu, kterou opravdu chce, o kterou opravdu stojí, o kterou se opravdu bude starat. Jenže právě tento fakt je (bohužel) podmíněn vyšší cenou. A kdo na to (zatím) nemá, může mít doménu 3. řádu, která je velice často zdarma a pro většinu věcí prostě stačí.

Podle mě je ideální cena něco pod 1000 Kč ročně, někdo může říct o něco méně, někdo o něco více. Ale velké zlevnění by nepřineslo zlepšení ani běžným uživatelům internetu, ani majitelům stránek.

Každopádně uvítám Vaše názory v diskusi.


K článku je 54 komentářů.
Re: Proč by se domény neměly zlevňovat lukenet
fakt Tower
Nesouhlasim dld
Odp: Nesouhlasim Aleš Janda
Odp2: Nesouhlasim dld
Odp3: Nesouhlasim Aleš Janda
Nižší cena - internet není pro bohaté! Arnošt
schody a
Odp: schody Arnošt
Odp2: schody Aleš Janda
Odp3: schody Arnošt
Odp4: schody Aleš Janda
Odp5: schody Tripoli
Odp6: schody Aleš Janda
Odp5: schody Pepa
Odp6: schody Aleš Janda
Odp7: schody Pepa
Odp8: schody Aleš Janda
Odp9: schody tomfi
Odp10: schody Aleš Janda
Odp4: schody Petr Zemanek
Odp3: schody hkmaly
Odp4: schody Aleš Janda
Slevnit domény je hloupost koolazz
Odp: Slevnit domény je hloupost dld
Trošku nerozumím -fim-
Odp: Trošku nerozumím Aleš Janda
Rozumím, leč nesouhlasím. Nikola
Odp: Rozumím, leč nesouhlasím. Aleš Janda
Odp2: Rozumím, leč nesouhlasím. hkmaly
Odp3: Rozumím, leč nesouhlasím. Aleš Janda
Odp2: Rozumím, leč nesouhlasím. Nikola
Odp3: Rozumím, leč nesouhlasím. Aleš Janda
Odp4: Rozumím, leč nesouhlasím. Nikola
Odp5: Rozumím, leč nesouhlasím. Aleš Janda
Odp6: Rozumím, leč nesouhlasím. Nikola
Odp7: Rozumím, leč nesouhlasím. Tripoli
Odp4: Rozumím, leč nesouhlasím. SUNíčko
Odp5: Rozumím, leč nesouhlasím. Aleš Janda
Když se podíváme na to, kde mr. Janda... jouda
Odp: Když se podíváme na to, kde mr. Janda... Aleš Janda
Odp2: Když se podíváme na to, kde mr. Janda... Pepa
Odp3: Když se podíváme na to, kde mr. Janda... Aleš Janda
Odp4: Když se podíváme na to, kde mr. Janda... Pepa
Odp5: Když se podíváme na to, kde mr. Janda... Aleš Janda
Myšlenka PVD
Odp: Myšlenka Aleš Janda
Odp2: Myšlenka PVD
Odp3: Myšlenka Aleš Janda
Odp4: Myšlenka PVD
sem si všiml že xxx... rozumbrada
Pane Janda mate v tom trochu zmatek... Josef Fraj
spekulace a parking Kája
Odp: spekulace a parking Kája
Zobrazit všechny komentáře...

Nahoru