Představte si pohádku. Chaloupka, lesy, království, princezna, kočár s koňmi, meče... Co z toho dneska existuje? Možná tak jen zbytek těch lesů. Nejsou tam vůbec auta, ani kola, paneláky, natož počítače, mobily... Lze udělat moderní pohádku? Takovou, která by nebyla zasazena někam do 18. století ale do současnosti? Proč jsou vůbec všechny pohádky tak „staré“? A jaké budou pohádky za 200 let?
Možná máte pocit, že zasazením pohádky do současné doby by ztratila své kouzlo. Jenže ono „kouzlo“ je dost relativní a malé dítě, které žádnou dobu bez mobilů nebo počítačů nezná, nemá žádné vzpomínky a nemá ani o tom představu. Zkrátka to kouzlo doby vytváří až konkrétní pohádka, doba samotná ještě nic neznamená.
To, že nám připadá ta doba tak „pohádková“ je tím, že takřka všechny pohádky se v ní udávají. Na to jsme si jako malí všichni zvykli a těžko se v takové věci převyká. A je logické, že ten „těžký svět“ dneška připadá kouzelný málokomu (tato představa ovšem platila snad ve všechny obdobích lidstva.)
Také by spousta pohádek ztratila smysl. Aktéři by se dohodli přes mobily, zbytek by našli na internetu. Nikdo by se už neztrácel v lese a lesní plody by se zásadně nakupovaly v hypermarketu...
To sice ano, v mnohém je náš svět přeci jen jednodušší. Jenže vzniká spousta dalších věcí, o které může jít. Je celkem těžké si to představit, ale takové pohádky opravdu existují. Jenže jsou - takové zvláštní. Prostě netypické, známe je jinak.
Co myslíte, zamrznou pohádky už navždy někde v 18. století nebo se budou vyvíjet? A jak rychle? Vzhledem k tomu, že se současný svět vyvíjí čím dál rychleji, měli by si pohádkáři pospíšit...
A o čem se bude psát za 200 let? O prastarém světě domácích počítačů a o nedostupnosti signálu na mobilu? O tom „kouzelném“ světě, kdy ještě někteří lidé žijí lidé bez mobilu? A bude království už „pravěk“? Myslíte že ano?
Četli (byste) svým dětem spíše moderní nebo klasické pohádky?