Malé úvahy o problémech kolem nás

Zajímavé odkazy

Copyright

11.10.2005 10:11

Může o jaderných elektrárnách rozhodovat někdo jiný než fyzici?

Odpovím si sám - nemůže. Rozhodovat o tom nemůžou ani ekologové z různých hnutí, ani Jihočeské matky a ani žádná jiná podobně pochybná společenství. Drtivá většina aktivistů totiž k tomu nemá potřebné vzdělání, demonstrují snad jen proto, aby se zpopularizovali a bohužel často spíše škodí.

Jaderné elektrárny jsou jedním z příkladů věci, o které mohou rozhodovat pouze zasvěcení - v tomto případě tedy jaderní fyzici. Ale dobře, co by se stalo, kdyby se uskutečnilo referendum řekněme o spuštění Temelína? Přišla by jistě spousta lidí a nějak by hlasovala. Ale na základě čeho by se rozhodli? Proč by řekli ano nebo ne? Jak k tomu dospějí?

Když jde stádo tupců k referendu

Dospějí k tomu jedině tak, že „v Černobylu to bouchlo, já se bojím“ a proto hlasuji NE. Nebo „v rádiu říkali, že je to dobré“, proto hlasuji ANO.

Snad ani nemusím říkat, jak neobjektivní by to bylo. Šlo by jen o to, v jakém poměru souhlas/nesouhlas se to probíralo v médiích. Je to jasné; odborníků na danou věc je jen zlomek a ti ostatní se prostě rozhodnout nemůžou. Kdybychom nechali hlasovat třeba lesní mravence, výsledek by dopadl podobně.

Aktivisté jsou často zaujatí

Nevím, jak jiným, ale mně přijde, že často aktivisté spíše škodí. Taky bych nemohl rozhodnout, ale pár věcí mi je jasných. Energie je třeba. Je na výběr: tepelná, jaderná a alternativní (vodní, větrná, sluneční). Na alternativní zdroje nemáme v našem podnebí podmínky, dokážou vyprodukovat jen zlomeček toho, co jaderná a tepelná. Tedy nepodstatné. Tepelná elektrárna silně znečišťuje prostředí, co do ekologie je nejhorší. Jaderná elektrárna vyrobí mnohem více než tepelná a kromě jaderného odpadu je ekologická. Říkám kromě jaderného odpadu, rozsah škod nechť posoudí odborníci, ale bude rozhodně menší než u tepelných.

A co Černobyl?

Černobyl byl zcela jiný případ, který měl se současnými jadernými elektrárnami společné snad jen jméno. Jednak byl mnohem méně zabezpečen, a jednak těsně před výbuchem zde byly provozovány nepovolené testy, při kterých člověk ručně vypnul veškeré kontroly. To dnes už není ani technicky možné. Vše je mnohokrát hlídáno a většinu kontrol prostě ani vypnout nelze.

Zkrátka je dobře, že se při otvírání Temelína žádné referundum nekonalo, zase jednou zvítězil rozum.

Ještě jedna perlička na závěr: Když před časem byla Dana Drábová v televizním Kotli, jedna „starší paní“ se jí ptala, proč ihned nevyhlásili poplach po lehkém úniku radiace z fyzikálního ústavu v Řeži, řekla asi toto (není doslovně):
„A proč? Únik byl zanedbatelný, okolí to neohrozilo.“
„No abysme se mohli na příště nějak připravit.“
„A jak byste se chtěla připravovat?“
„Já nevím, třeba bych jedla nějaké tablety.“ (!!!) :-) :-) :-)


Diskuse byla znepřístupněna. Děkujeme za pochopení.

Nahoru