Neptejte se co, ale proč

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
2.8.2005 14:09

Zveřejňování trestných činů v médiích zvyšuje kriminalitu

To, že média veřejně informují o spáchaných trestných činech, přispívá ke zvyšování kriminality. Neměly by se to zveřejňovat. Proč si to myslím?

Protože to dává inspiraci

Jaký je princip pokroku? Přijít k něčemu, co někdo vymyslel, a zdokonalit to. Tedy nezačít znovu, ale navázat na už udělané. Vylepším to a předám dál.

To samé platí i u zločinců. Představme si třeba nějakého baču, žijícího vysoko v horách. Nemá televizi, rádio, zná jen malý okruh svých blízkých. Nikdy neslyšel o žádném trestném činu. Udělá takový člověk nějaký zločin? Těžko. Jednak ho to ani nenapadne, a kdyby přece jen napadlo, udělá to tak průhledným způsobem, že bude ihned chycen.

Toto však neplatí o normálním dnešním člověku. Denně slyší, jak je „normální“ něco přepadnout, někoho zabít (normální to přece je, když o tom pořád slyší). Dokonce ze sdělovacích prostředků dostává přesné návody na tyto činy i jak a kvůli jaké chybě byl pachatel chycen. Když se takový člověk dostane do těžké životní situace, velice snadno se z něj stane zločinec. Už ví jak na to.

Vzpomeňte si třeba na sérii případů vydírání státu. Inspirace jako blázen.
A to je špatně.

Ale může se i účinně bránit...

Ano, uveřejňování trestných činů má i svůj pozitivní důsledek - nepodceňování hlídání, zamykání, lidé jsou ostražitější, není tak lehké je oklamat.
Ale to je právě ten důvod, proč zločinci zacházejí dál a dál. To je jako říci, že díky světovému zlu je stále dost peněz na vývoj zbraní. Nebude zlo, nebudou zbraně a naopak.

Média za tohle můžou z velké části. Přece jen je lepší říkat jen to dobré. Cenzura je někdy užitečná, a toto je toho názorný příklad.Nahoru