Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux
19.7.2005 11:13

Písmena na klávesnici mobilu? Pěkně nedomyšlené

Každý zná (běžný) mobil - pod číslem 2 se skrývají písmena A,B,C, pod číslem 3 písmena D,E,F atd. Takto se kompenzuje nedostatek kláves. Ale zdá se vám toto rozložení písmen praktické? Mně ani trochu.

Ačkoli je v nadpisu napsáno, že je to „nedomyšlené“, řekl bych, že nad tím spíš nikdo nepřemýšlel vůbec. Na první pohled je vidět, že jsou písmena na tlačítkách tak, jak jdou v abecedě za sebou. Laik řekne: chytré, stačí znát abecedu a přibližně vím, kde dané písmeno na klávesnici najdu.

Jenže...

Abecední pořadí ani náhodou nebere v potaz pohodlnost psaní. Za několik dní užívání totiž stejně každý ví, kde které písmeno je. Zato přijde na to, že by se mohlo psát i mnohem lépe.
Zkusili jste si někdy napsat třeba „babicka a deda“ nebo „srpen“? Tato slova se dají napsat obtížně, protože se v nich opakují písmena odpovídající stejné klávese.

Nebo půjdu ještě dále: proč je tak častá samohláska O jako třetí nebo proč před písmeny Y,Z jsou takřka neužívaná písmena W,X?

Protože je to tak v abecedě

Sice je to tak v abecedě, ale kvůli tomu se píše hůř než je nutné. Proč žádný výrobce nenavrhl novou klávesnici? Ta by splňovala ony dva požadavky:
- častá písmena by byla na klávese jako první
- co nejméně slov, kde by se vyskytovala 2 písmena na stejné klávese za sebou.

Je zřejmé, že takové řešení je pro každý jazyk jiné. Ale v praxi je to jen přemapování kláves a jiné popisky kláves, lokalizace se musí dělat tak jako tak.
Pořád by to bylo lepší než současné řešení.

Hnidopiši by se mohli zeptat, co s písmeny, která se často vyskytují dvakrát za sebou (např. v angl. moon)?
I to by šlo řešit - kdo říká, že každé písmeno musí být na klávesnici jen jednou? ;-) Ale to už by bylo jen pro výjimečné případy.

To by byl bordel...

Bordel by to nebyl, snad jen ze začátku. Hledáte snad klávesy na normální QWERTY (potažmo QWERTZ) klávesnici? Chtěli byste ta písmena mít seřazená podle abecedy? Tak proč byste měli hledat klávesy na mobilu? A to ani to QWERTY není dokonalé...

A co T9?

Systémy jako T9 tento problém zdánlivě zcela odbourávají. Ovšem ne tak docela, protože jednak mnoho slov neznají, a jednak u spousta telefonů lze T9 zapnout jen u delších textů.

Zkrátka často je třeba psát bez T9 „ručně“. Tak proč tak blbé abecední pořadí? Jde jen o zvyk.Nahoru