Pro všechny přemýšlivé lidi
6.12.2005 19:44

Půjčte si peníze na Vánoce a plaťte je ještě několik let

Chcete za 2 roky pořád splácet letošní Vánoce? Máte příležitost. Spousta firem nabízí Vánoční půjčky se splatností i několik let. A zřejmě jim to vychází. Copak si ti lidé asi koupí k příštím Vánocům? Nebo spíš za co? Budou stejně „bohatí“ jako dnes, ale navíc budou splácet minulé Vánoce... Nebo si myslí něco jiného? Nebo vůbec nic?

Rozlišení půjček

Půjčky jsou různého druhu. Budu-li chtít postavit barák, půjčím si peníze třeba na 30 let - předpokládám, že za 30 let budu v onom domě ještě bydlet, a tedy až to splatím, budu „na svém“. Když bych si chtěl půjčit třeba na automobil, půjčím si maximálně na několik let. Ale rozhodně ne na 30 let! Za takovou dobu už totiž dávno nebudu to auto vlastnit, nejspíš budu mít nové (nebo žádné).
A pokud na tom budu tak špatně, že nebudu mít ani na oběd a půjčím si od kamaráda, tak mu to 24 hodin musím vrátit! Za co bych jinak šel na oběd zítra?

Vánoce jsou každý rok

V reklamních sloganech je psáno: „Vánoční půjčka“, „úvěr na dárky“ atd.
Pomiňme to, jaký vůbec má smysl dávat dárky a „dělat, že na to mám“, když na to nemám.

Ale dobrá. Chci si třeba koupit hi-fi věž, ale abych ji zaplatil, musím ji mít na splátky. Takže: Vánoce budou lehce chudší než obvykle (chudší o první splátku), ale navíc budu mít hi-fi věž, kterou jsem chtěl. Príma. A splácím 3 roky.

Rok poté. Jestli byly loňské Vánoce (nepočítám-li onu hi-fi věž) chudé, teď jsou ještě chudší. Mám totiž úplně stejný příjem jako loni, ale každý měsíc mě splátky o něco „vycucnou“. Takže už vůbec nic nemám ani na malé a levné dárky. Co s tím? Půjčím si znova. Už chci jen „normální“ Vánoce, nic velkého. Půjčka je zase na 3 roky. První Vánoce byly tedy s hi-fi věží, teď už jsou jen malé.

Dva roky poté. Sotva přežívám, splácím dvě půjčky současně. Co jsem nezanedbal minulé 2 roky, to zanedbávám teď. Vánoce jsou bez dárků.

Třetí rok poté. Ztratil jsem práci a exekutor mi odnáší moji hi-fi věž...

Jaký to má smysl?

Stálo to celé za to? Mohl jsem si tu hi-fi věž koupit přece až příští rok. Jednak bych už neplatil nic navíc a taky by ten model o něco klesnul v ceně.

Ale hlavně: nemůžu přece platit za Vánoce, které jsou každý rok, déle než právě ten 1 rok.

Můžete namítnout: zrovna před Vánoci se rozbije pračka. A protože ji opravdu potřebujete, tak si na novou prostě půjčíte, to se nedá nic dělat! To ano, ale to přece nijak nesouvisí s Vánocema. Pračka se může stejně dobře rozbít i třeba na začátku léta. Budete pak taky čekat do Vánoc? To asi ne. Tak proč tu půjčku brát jako „Vánoční“?

Zkrátka: jestli se mi zdají Vánoční půjčky nesmyslné, tak Vánoční půjčky na několik let jsou už úplná blbost.
Máte pro tohle chování lidí nějaké rozumné vysvětlení? :-)Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.