Malé úvahy o problémech kolem nás

Zajímavé odkazy

Copyright

15.12.2005 20:27

Měly by být komentáře cenzurovány?

Jako zdejší správce jsem se setkal s ne zcela lehkým problémem. V jedné diskusi se do sebe „pustili“ dva diskusníci. Na tom by nebylo ještě nic divného, kdyby ovšem nepadaly i osobní urážky a příspěvky byly tak trochu mimo téma. Výsledkem tedy byla dlouhá „nudle“ textu, která už vůbec nesouvisela s původním tématem a běžnému návštěvníkovi nic nepřinese. Co s tím? Nechat to být nebo do této neplodné diskuse zasáhnout a smazat ji?

Pokud bych to tak nechal, ještě za několik let by návštěvníci četli, kdo koho urážel, kdo se bránil a jiné, ale k tématu by se dozvěděli jen velmi málo.
Když to smažu, můžu být označen za cenzora, nedemokrata nebo za někoho, kdo se vyhýbá cizím názorům.

Tak co udělat?

Moderování: ano nebo ne?

Nakonec jsem dal cestou přehlednosti: celé vlákno (resp. dokonce více vláken) jsem rozebral a promazal, popř. upravil tak, aby žádná důležitá myšlenka nezmizela. Tedy zmizely urážky a vůbec vše, co bylo adresované pouze tomu druhému člověku a co by klidně šlo říci např. přes ICQ.

A dočkal jsem se reakce. Nepříznivé, samozřejmě. Tak trochu jsem s ní (dříve nebo později) počítal. Smazal, resp. upravil jsem komentáře tak, že nebylo vidět nic jako „vymazáno adminem“. To chápu a taky jsem to napravil. Jenže bych údajně měl vrátit diskusi do předchozího stavu.

Ale opravdu bych to měl udělat? Mám nechávat v komentářích všechny příspěvky, včetně nicneříkajících urážek atd.? Opravdu mám nechat fórum, ať si žije vlastním životem, se všemi těmi nesmysly, které fórum jen zaplevelují? Zachovat „původnost“, ale snížit kvalitu fóra?

„Demokratický duch“ vždy a stále...

Tento web už z podstaty umožňuje komukoli vyjádřit jakýkoli názor. Jsem zastáncem toho, že každý si může myslet co chce (konat už samozřejmě ne) a psát taky co chce, ať už se mně nebo komukoli jinému jeho názor líbí nebo nelíbí. Respektuji cizí názory. A zajímají mě. Ostatně proto by tu tenhle web vlastně je. A nikdy bych si proto nedovolil smazat něčí příspěvek jen proto, že s ním nesouhlasím - je to prostě jeho názor a má na něj plné právo.

Ale co se týče osobních útoků? Příspěvků, které „nedávají nic“? Je to podobné jako důvod, proč se fóra zamykají - udržení kvality. Ostatně to, že moderování přispívá ke „zdraví fóra“, není nic nového. Ale jako vždy - existuje mnoho zastánců pro a mnoho proti.

Co si myslíte vy? Měla by u příspěvků zadávaných veřejností fungovat cenzura? Nebo jste pro zachování obsahu i za cenu zaneřádění diskuse?


Diskuse byla znepřístupněna. Děkujeme za pochopení.

Nahoru